Ako taktne zvládnuť rasistického šéfa?

Ak ste pripravení zvládnuť jeho rasistické poznámky
Rasistický boss zvládnete lepšie, ak ste pripravení zvládnuť jeho rasistické poznámky.

Rasizmus na pracovisku je vyčerpaním zdrojov spoločnosti. Je to nezákonné a neprijateľné, a napriek tomu to nie je nič neobvyklé. Ak má vaše pracovisko rasistického šéfa, môžete mať strach postaviť sa proti nemu. Rasistický boss zvládnete lepšie, ak ste pripravení zvládnuť jeho rasistické poznámky. Znalosť zákonných možností, ktoré máte, vám môže tiež pomôcť, ak sa rozhodnete podniknúť ďalšie kroky.

Metóda 1 zo 4: spracovanie rasistickej poznámky

 1. 1
  Zostaň v kľude. Viditeľné rozrušenie v dôsledku rasistických slov alebo správania vášho šéfa zvyčajne situáciu zhorší. Ak ste terčom rasistických poznámok, možno budete mať chuť uvaliť sa. Ak nie ste priamym cieľom, môžete mať túžbu brániť sa tým, kto bol zamýšľaným cieľom. Ak ale hľadáte spôsob, ako situáciu taktne zvládnuť, budete sa musieť najskôr upokojiť.
  • Zhlboka sa nadýchnite a než niečo poviete, napočítajte do 10.
  • Ak máte stále pocit, že sa nemôžete upokojiť, ospravedlňte sa a odíďte od svojho šéfa, ak môžete.
 2. 2
  Rozhodnite sa ignorovať komentár. Ak je to prvýkrát, čo ste počuli, ako váš šéf robí rasistický komentár, bolo by najľahšie ho jednoducho ignorovať. Zmeňte tému na pracovnú záležitosť. Po urážlivej poznámke sa napríklad môžete jednoducho pozrieť na šéfa s prázdnym výrazom, zastaviť sa a potom znova začať hovoriť o práci.
  • Existuje šanca, že dostane správu, že jeho humor alebo komentár nebol ocenený, bez toho, aby ste to museli povedať.
  • Skúste si zapamätať, že nie je vašou zodpovednosťou vzdelávať svoje pracovisko o rasizme. Vaším primárnym cieľom je prinútiť svojho šéfa, aby prestal okolo vás dávať rasistické komentáre.
 3. 3
  Taktne ho zavolajte na jeho poznámku. Ak váš šéf vytrvalo hovorí o rasistických veciach okolo vás, možno budete musieť svoj nesúhlas prejaviť otvorenejšie. Môžete to urobiť taktne, pokiaľ sa dokážete udržať v pohode. Keď váš šéf povie urážlivú vec, nechápavo sa na neho pozrite a povedzte niečo ako: „Páni.“ Alebo dokonca „Wow, to bolo rasistické“.
  • Nasledujte svoje tvrdenie s vysvetlením, ako bolo vyhlásenie rasistické. Namiesto toho presmerujte konverzáciu ihneď späť na pracovnú tému.
  • Uistite sa, že vaša pozornosť je zameraná skôr na poznámku než na osobu. Váš šéf pravdepodobne odpovie pozitívne, ak mu oznámia, že jeho výrok je rasistický, než keď mu povedia: „Páni, to znie, že ste rasista.“
 4. 4
  Otázka, prečo bolo vyhlásenie urobené. Na otázku šéfa: „Prečo si to povedal (rasistická vec)?“ môže mať za následok jeho uznanie za nevhodné. Alebo to môže odhaliť vaše vlastné nepochopenie. Ak váš šéf zopakuje vyhlásenie s dodatočným rasistickým objasnením, budete situáciu lepšie chápať.
  • Požiadanie šéfa, aby vysvetlil, prečo urobil vyhlásenie, vám tiež poskytne čas na zhromaždenie myšlienok a upokojenie sa.
  • Ak sú prítomní ďalší ľudia, budete mať ďalších svedkov.
 5. 5
  Požiadajte ho, aby sa zopakoval. Požiadať ho, aby zopakoval rasistickú poznámku, zdôrazňuje skutočnosť, že to povedal na prvom mieste, a môže v ňom vyvolať pocit hanby bez akýchkoľvek otvorených obvinení z vašej strany. Opakujte postup tak často, ako potrebujete, aby ste dali jasne najavo, že sa odmietate zapojiť do rasistickej konverzácie.
  • Potom, čo váš šéf povie rasistickú vec, predstierajte, že ste ho nepočuli. Povedzte: „Prepáčte?“
  • Ak to zopakuje, môžete predstierať, že nerozumiete. “„Prepáč, nerozumiem tomu. “
  • Nakoniec dostane správu, že buď ho žiadate, aby explicitne vysvetlil jeho rasistický komentár, alebo by mal pokračovať v konverzácii.
 6. 6
  Napíš to. Aj keď je to vôbec prvýkrát, čo svojho šéfa počujete používať rasistické vyhlásenia, budete chcieť sledovať. Napíšte presne, čo bolo povedané, kto bol prítomný, kde ste boli a čas a dátum. Byť špecifický.
  • Písomná dokumentácia bude potrebná, ak sa niekedy rozhodnete preniesť svoje obavy z rasistického šéfa do kancelárie vašej spoločnosti pre ľudské zdroje alebo sa obrátiť na právnika.
  • Uložte si písomné poznámky na miesto, kde ich ostatní v práci nenájdu.
 7. 7
  Zvážte, či sú komentáre obťažovaním. Rasové vtipy a komentáre môžu predstavovať nepriateľské pracovné prostredie, ak sa vyskytnú natoľko, aby ovplyvnili zamestnanie človeka. Ak sú tieto komentáre a vtipy dostatočne všadeprítomné a zasahujú do schopnosti zamestnanca vykonávať svoju prácu, jedná sa o akt nezákonnej diskriminácie v zamestnaní.
  • Obťažovanie môže byť ťažké dokázať. Primárne je zvážiť, či boli komentáre nevítané, a rozsah závažnosti rasistických slov alebo činov.
  • Uvedomte si, že rasistické komentáre predstavujú obťažovanie, aj keď nie ste rasou, o ktorej sa hovorí negatívne. Pokiaľ jasne uvediete, že komentáre sú nevítané a komentáre alebo akcie naďalej bránia vašej schopnosti vykonávať prácu, je to nepriateľské pracovné prostredie.
 8. 8
  Neobetujte svoje zdravie ani sebaúctu. Cvičte zdravý súcit so sebou samým. Keď odchádzate z práce, uprednostnite činnosti, pri ktorých sa budete cítiť dobre. Nájdenie zmysluplných a napĺňajúcich aktivít vám pomôže udržať sa na rovnováhe, napriek rasistickému šéfovi.
  • Rozhovor s blízkymi priateľmi, poradcom alebo náboženským mentorom o vašich ťažkostiach v práci vám môže pomôcť zbaviť sa stresu.
  • Ak máte cvičebnú rutinu, pokračujte v nej. Cvičenie môže pomôcť zmierniť napätie a stres. Ak nemáte aktuálnu cvičebnú prax, zvážte jej začatie.
Ako môžem taktne zvládnuť poznámky svojho rasistického šéfa
Ako môžem taktne zvládnuť poznámky svojho rasistického šéfa, ak som ich zaznamenal?

Metóda 2 zo 4: riešenie rasistického správania

 1. 1
  Rozpoznať rasistické činy v práci. Ak je váš šéf rasista, môžete si všimnúť, že sa k ľuďom s farbami správa nespravodlivo. Tieto akcie môžu byť priame (ako napríklad odmietnutie niekoho zamestnať sa, pretože „by sa k nemu nehodil“) alebo nepriame (napríklad trvanie na tom, aby zamestnanci mali ako materinský jazyk angličtinu).
  • Nezabudnite, že pracovisko môže mať skutočný dôvod pre politiku prijímania zamestnancov.
  • Rasistické činy môžu, ale nemusia byť zamerané na vás, aby bola ovplyvnená vaša práca.
 2. 2
  Opýtajte sa svojho šéfa na jeho správanie. Ak ste vy alebo niekto iný, o kom sa domnievate, že je kvalifikovaný, opakovane prešiel na povýšenie, opýtajte sa svojho šéfa, čo by ste mohli urobiť inak. Opýtajte sa napríklad: „Bol som prekvapený, že ma na túto pozíciu neberú, pretože sa zdá, že to zodpovedá mojim schopnostiam a skúsenostiam. Mám záujem vedieť, čo by som mohol urobiť pre postup v spoločnosti.“
  • Nepýtajte sa konfrontačne, aby sa váš šéf dostal do obrannej pozície.
  • Pamätajte si, že je možné, že váš šéf neuznáva svoj vlastný rasizmus. Ak ste schopní vykonávať svoje pozorovania taktne, môže si uvedomiť, čo robí, a zmeniť svoje správanie.
 3. 3
  Ponúknite vyhlásenia o návrhoch. Namiesto toho, aby ste svojho šéfa obvinili z rasizmu, môžete skúsiť ponúknuť návrhy na lepšie riadenie. Napríklad namiesto toho, aby ste povedali: „Ak tu neuvažujete o tom, že by ste chceli pracovať, chováte sa rovnako ako rasista,“ môžete zvážiť: „Myslím si, že by pomohlo, keby sme sa pokúsili kultivovať rozmanitejšiu pracovnú silu. "
  • Formát vyhlásenia je asertívny aj úctivý.
  • Skúste vysvetliť, prečo by ste chceli vidieť zmeny, aby ste sa zamerali skôr na pozitívnu zmenu, než aby ste zo svojich činov obviňovali svojho šéfa.
 4. 4
  Vedzte, že niektoré akcie sú horšie ako ostatné. Niektoré incidenty môžu mať za následok okamžité opatrenia. Napríklad fyzické vyhrážanie na základe rasy, zavesenie slučky do skrinky alebo pracovného priestoru afrického zamestnanca alebo používanie „n-slova“ predstavujú obťažovanie na základe jedného incidentu.
  • Ak sa na vašom pracovisku vyskytne takýto druh správania, mali by ste to okamžite nahlásiť.
  • Túto akciu nezabudnite zdokumentovať. Napíšte presne, čo sa stalo, vrátane času, dátumu, polohy a kohokoľvek iného, kto to pozoroval.
Ak má vaše pracovisko rasistického šéfa
Ak má vaše pracovisko rasistického šéfa, môžete mať strach postaviť sa proti nemu.

Metóda 3 zo 4: Uvedomenie si svojich zákonných možností

 1. 1
  Nechajte si poradiť. Ak rasistické poznámky vášho šéfa začnú ovplyvňovať váš pracovný výkon, budete si musieť nájsť niekoho, s kým sa porozprávate. Je pravdepodobné, že na vašom pracovisku sú aj iní, ktorí majú podobné skúsenosti s vašim šéfom. Opýtajte sa ich, ako zvládajú jeho rasizmus a čo (ak niečo) s tým môže robiť.
  • Uistite sa, že to robíte diskrétne. Keď máte tento rozhovor, je dobré stretnúť sa po práci pri nápojoch alebo káve.
  • Keď je vaša spoločnosť o incidente informovaná, je zo zákona povinná to vyšetriť. Ak ešte nie ste pripravení na úplné vyšetrenie, možno budete chcieť počkať, kým sa porozprávate so svojim oddelením ľudských zdrojov.
 2. 2
  Prečítajte si zásady obťažovania spoločnosti. Aj keď to federálne zákony nevyžadujú, väčšina zamestnávateľov vypracovala zásady obťažovania týkajúce sa správania na pracovisku. Tieto zásady by mali poskytovať jasnú definíciu zakázaného správania a informácie o tom, na koho sa v rámci spoločnosti obrátiť v prípade otázok alebo sťažností.
  • Je v najlepšom záujme spoločnosti, aby vypracovala takú politiku, pretože keby nemala takú, môže byť oveľa ťažšie dokázať, že zamestnanci si boli vedomí nediskriminačných praktík.
  • Malé podniky nemusia mať zavedenú politiku a nemusia mať ani jasné pokyny, na koho sa v prípade obáv obrátiť. V takom prípade by ste sa mali poradiť s právnikom.
 3. 3
  Poznať zákon. Mnoho rôznych činností je nezákonných, ak sú nevítaných a závažných alebo všadeprítomných. To znamená, že ak ste (taktne) dali najavo, že vás rasistické poznámky vášho šéfa nezaujímajú, a budú pokračovať, zapája sa do nezákonnej diskriminácie na pracovisku. To môže zahŕňať:
  • Slovné komentáre k oblečeniu, osobnému správaniu alebo telám jednotlivých ľudí; rasové vtipy; posielanie rasistických textov alebo e -mailov zamestnancom.
  • Fyzický kontakt vrátane nevítaného dotyku tela, vlasov alebo oblečenia zamestnanca.
  • Neverbálne správanie vrátane hanlivých gest a mimiky, ktoré majú rasový úmysel.
  • Vizuálne zobrazenia vrátane obrázkov, kresieb, šetričov obrazovky, plagátov, obrázkov alebo akéhokoľvek vizuálneho zobrazenia položiek, ktoré majú rasový význam.
 4. 4
  O udalostiach si uchovajte písomný záznam. Ako už bolo spomenuté, starostlivé zaznamenávanie akýchkoľvek rasistických incidentov na vašom pracovisku poskytne základ pre prípadné právne kroky. Zapíšte si presne to, čo bolo povedané alebo urobené, vrátane prípadných svedkov; zdokumentujte čas, dátum a miesto.
  • Možno budete chcieť požiadať ostatných spolupracovníkov, aby si držali svoje vlastné písomné záznamy na podporu vašej dokumentácie.
  • Buďte čo najjasnejší a najobjektívnejší. Na účely tohto písomného záznamu sa nepúšťajte do žiadnych osočovaní, špekulácií, emocionálneho vybavovania atď.
  • Tento záznam si uschovajte doma alebo v aute, nie na pracovisku.
 5. 5
  Zistite, či stojí za to nahlásiť svojmu šéfovi. Ak ste svojmu šéfovi taktne povedali, že jeho rasistické správanie nie je docenené a pretrváva, možno by bolo načase zaujať priamejší prístup. Ak je to práca, ktorú skutočne milujete a chcete si ju udržať, bude stáť za to, aby ste sa pokúsili ovplyvniť zmenu rasistického prostredia vašej práce. Ak nie ste investovaní do udržania pracovného miesta, zvážte prijatie opatrení a nájdenie iného zamestnávateľa.
  • Hneď ako spoločnosti nahlásite správanie svojho šéfa, je spoločnosť povinná začať vyšetrovanie vašej sťažnosti.
  • Spoločnosť neprezradí vaše meno; nemusí byť však ťažké určiť, od koho sťažnosť pochádza. Uvedomte si, že váš šéf si môže byť vedomý sťažnosti.
  • Napriek tomu, že je odveta nezákonná, je možné, že v dôsledku nahlásenia šéfa utrpíte.
Ak váš šéf vytrvalo hovorí o rasistických veciach okolo vás
Ak váš šéf vytrvalo hovorí o rasistických veciach okolo vás, možno budete musieť svoj nesúhlas prejaviť otvorenejšie.

Metóda 4 zo 4: nahlásenie rasového obťažovania

 1. 1
  Dajte jasne najavo, že správanie je nevítané. Prvá požiadavka na určenie obťažovania na pracovisku je, aby správanie bolo obeťou nevítané. Uistite sa, že ste svojmu šéfovi povedali, že vás jeho správanie alebo poznámky urážajú.
  • Ak sa všetci smejú na rasistických vtipoch, nepridávajte sa. Musíte sa vyhnúť vysielaniu zmiešaných signálov týkajúcich sa rasového správania.
  • Táto komunikácia môže prebiehať ústne alebo písomne.
 2. 2
  Nahláste obťažovanie svojmu pracovisku. V závislosti od štruktúry vašej spoločnosti môžete správanie nahlásiť nadriadenému nadriadeného, oddeleniu ľudských zdrojov alebo niekomu inému v spoločnosti, ktorého pozíciou je zabrániť obťažovaniu. Obťažovanie by ste mali nahlásiť písomne a dbať na to, aby ste si na bezpečnom mieste uschovali datovanú kópiu vašej písomnej sťažnosti.
  • Keď váš zamestnávateľ vie o obťažovaní, je spoločnosť zo zákona povinná vašu sťažnosť prešetriť.
  • Ak vaše pracovisko vyžaduje konkrétny proces sťažností, mali by ste sa riadiť čo najpresnejšie smernicami o procese.
 3. 3
  O každom obťažovaní si uchovajte písomné záznamy. Ak ste sa rozhodli podať formálnu sťažnosť týkajúcu sa rasových komentárov alebo správania vášho šéfa, je nevyhnutné, aby ste si o každom incidente, ktorý môže byť dôvodom vašej sťažnosti, viedli podrobný písomný záznam. Notebook uchovávajte na bezpečnom mieste, kde by ho nikto z vášho pracoviska nemohol omylom prečítať.
  • Pri každom incidente zaznamenajte presne to, čo bolo povedané alebo urobené, kto bol prítomný, čas, dátum a miesto incidentu.
  • Ak môžete, požiadajte svojich spolupracovníkov, aby si viedli vlastné záznamy, ktoré môžu spolupracovať s vašou vlastnou správou.
 4. 4
  Nahláste svojho šéfa na EEOC. Komisia pre rovnosť príležitostí v zamestnaní je federálna agentúra zodpovedná za presadzovanie zákonov zakazujúcich rasovú predpojatosť a diskrimináciu. Každý štát má svoj vlastný postup nahlasovania činov rasového obťažovania alebo diskriminácie. Takéto akty sú nezákonné vo všetkých štátoch podľa hlavy VII zákona o občianskych právach z roku 1964, ale presný mechanizmus alebo nahlasovanie sa bude líšiť.
  • Váš štát môže mať štátnu administratívnu agentúru, napríklad Missouri Commission for Human Rights (MCHR) alebo Nevada Equal Rights Commission (NERC). Štátna agentúra existuje na to, aby spolupracovala s EEOC.
  • Žalobu musíte podať v rámci obmedzeného počtu dní od diskriminácie alebo obťažovania. Presný počet sa líši podľa štátu, ale všeobecne to je dôležité vedieť, že čím skôr sa hlási diskrimináciu, tým účinnejšie váš prípad bude.
  • Možno budete chcieť konzultovať s právnym zástupcom, ale nie je to potrebné. Máte právo ísť ďalej s nárokom voči svojmu šéfovi bez právnika.
  • Štátna komisia môže byť schopná úspešne vyriešiť vašu sťažnosť.
 5. 5
  Podajte žalobu. Ak štátna komisia úspešne nevyrieši vašu sťažnosť, máte právo uplatniť si nárok prostredníctvom právneho systému. Pred právnymi krokmi sa musíte najskôr pokúsiť o riešenie prostredníctvom EEOC.
  • Výsledkom vášho postupu s EEOC bude prijatie buď „odmietnutia a oznámenia o právach“, alebo „oznámenia o práve žalovať“ (formulár 161).
  • Na právne kroky máte 90 kalendárnych dní od dátumu tohto potvrdenia. Tento termín sa nazýva „premlčacia doba“. Ak ste do tohto dátumu nepodali žalobu na súdy, môžete sa vo svojom prípade začať zaoberať.
  • Pri navigácii v právnom systéme vám môže byť nápomocný právnik.

Otázky a odpovede

 • Ako môžem taktne zvládnuť poznámky svojho rasistického šéfa, ak som ich zaznamenal?
  Prineste to HR alebo nadriadenému. Vezmite na vedomie, že ak nedostanú výpoveď, môžu vám to odplatiť vo forme zlých recenzií výkonnosti atď. Ak však už vytvárajú nepriateľské pracovné prostredie, pravdepodobne to stojí za to.
 • Možno to považovať za rasovú diskrimináciu, ak si môj nadriadený počas práce robí žarty a komentáre o mne v inom jazyku?
  Nie, ak to nie je rasovo motivované. Môže to byť len neslušné a nedostatok dozorných schopností.
 • Ak by som sa pokúsil hovoriť s niekým v kancelárii, ale nikto sa so mnou nebude rozprávať, čo môžem urobiť?
  Môžete danej osobe poslať e -mail alebo počkať, pretože mohol byť v danej chvíli zaneprázdnený. Mohli by ste počkať ďalší deň, kým sa s nimi porozprávate a zistíte, či to má vplyv. Ak však existuje jednotná fronta, ktorá vás má ostrakizovať, je načase navštíviť zamestnaneckého právnika.
 • Pracujem pre malú rodinnú firmu a majiteľ a ostatní zamestnanci sa neustále zúčastňujú rasistických bigotných rozhovorov. Aké sú moje možnosti ako bieleho muža?
  Môžete sa obrátiť na EEOC a prediskutovať problém. Rasizmus by nemal byť akceptovaný bez ohľadu na to, kto je vlastníkom podniku. Ak ste to však ešte neurobili, môže to byť také jednoduché, ako požiadať ich, aby neviedli tieto druhy rozhovorov vo vašej prítomnosti (alebo vôbec na pracovisku).
 • Čo môže urobiť človek, ktorý sa cíti byť diskriminovaný?
  Kontaktujte nadriadeného svojho šéfa a informujte ho o tom, čo sa deje. Ak má vaša spoločnosť ľudské zdroje, skúste to najskôr.
 • Čo keď všetci v mojej práci pôsobia rasisticky a chránia sa navzájom?
  HR by sa mala zapojiť a ponúknuť nejaký druh školenia o citlivosti pred niekým, kto je hlavnou príčinou rasizmu v súvislosti s EEOC alebo so súdnym sporom. Nikdy nie je dobré chrániť rasizmus v akomkoľvek pracovnom prostredí.
 • Ak by som ho nazval rasistom do očí, čo môže robiť?
  Ak by sa na to dostatočne hneval, mohol by si nájsť falošný dôvod, prečo by ťa mohol vyhodiť.
 • Ak je môj šéf rasista a sexista, ale personalista neurobí nič, čo sa dá robiť?
  Choďte k ombudsmanovi, Občianskemu poradnému úradu, právnikovi, pracovnému tribunálu alebo externému výboru pre sťažnosti, ale bez ohľadu na to vydržte, kým nebudete vypočutí.
 • Ako sa mám správať k šéfovi, ktorý podporuje zlé správanie od mojich podriadených len preto, že som čierny?
  Kontaktujte EEOC a preskúmajte podanie nároku. Tiež by ste sa mohli taktne porozprávať so svojim šéfom. Nakoniec by ste si mohli hľadať inú prácu.
Nezodpovedané otázky
 • Ako môžem sledovať odpracované hodiny, keď mi nevyplatil šéf?

Komentáre (2)

 • qbarrows
  Poskytlo mi to prehľad o súčasných krokoch, ktoré som urobil, a ktoré boli správne pri rokovaní s rasistickým a obťažujúcim manažérom. Váš web bol vždy nápomocný.
 • reidella
  Posilnili ste, ako som situáciu zvládol, čo mám robiť ďalej a ako ísť ďalej. Navnadil ma už predtým, ale celkom dávno. Som si istý, že HR sa postaví na jeho stranu a veci len zhorší. Dakujem za tipy
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail