Ako vyrobiť ovocné pyré pre deti?

Keď sa pridávajú do iných ovocných pyré
Čučoriedky sú kyslé a pikantné, čo znamená, že dobre fungujú ako pyré, keď sa pridávajú do iných ovocných pyré, ako sú banánové, jablkové alebo mangové pyré.

Ovocné pyré sú ekonomickým a zdravým spôsobom, ako nakŕmiť dieťa. Pri výbere ovocia sa snažte vyberať čo najčerstvejšie položky, aby vaše dieťa dostalo všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebuje. Všeobecne platí, že keď vaše dieťa dosiahne štyri mesiace, bude pripravené jesť polotuhé jedlá ako pyré, mali by ste však potvrdiť, že je vhodné kŕmiť detské pyré svojim pediatrom, než začnete šľahať pyré doma.

Metóda 1 zo 4: pyré pre 4 až 6-mesačné deti

 1. 1
  Kŕmte dieťa diétou z pyré a materského mlieka alebo umelej výživy. Keď má vaše dieťa štyri mesiace, začne prejavovať skutočný záujem o jedlo. Porozprávajte sa so svojim pediatrom o tom, ako začať kŕmiť jej pyré, a zároveň pokračovať v kŕmení materským mliekom alebo umelou výživou, podľa toho, ktorý použijete. Lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou navrhne, aby ste sa pokúsili nakŕmiť detské pyré dvakrát denne.
  • Keď je vaše dieťa v tomto veku, kŕmte ho pyré vyrobenými iba z jedného druhu ovocia.
 2. 2
  Doprajte svojmu dieťaťu jablkové pyré. Gala a Červené jablká sa odporúčajú na jablkové pyré pre deti od štyroch do šiestich mesiacov. Je to preto, že tieto druhy jabĺk sú mäkké a ľahko stráviteľné. Sú tiež obohatené o vitamín C a vlákninu, ktoré môžu vášmu dieťaťu pomôcť ľahko sa pohybovať črevami. Skúste, pokiaľ je to možné, kúpiť ekologicky vypestované jablká. Vyhnite sa ovociu, ktoré bolo ponechané na slnku alebo ktoré nie je cítiť sviežo.
  • Na výrobu pyré umyte a očistite jablká. Na začiatok umyte a očistite jablká. Potom olúpeme jablká a vyberieme jadro pomocou odkrajovacieho noža. Potom nakrájajte jablká na malé kocky a vložte ich do hrnca. Pridajte pohár alebo dve vody; len toľko, aby boli všetky kocky namočené vo vode. Hrniec privedieme k varu, potom stíšime oheň a dusíme asi 4 minúty. Potom ho môžete nechať 20 minút postáť, kým dostatočne nevychladne, a preniesť do mixéra alebo kuchynského robota.
  • Ak je konzistencia po zmiešaní príliš hustá, pridajte pár lyžíc vody, kým nedosiahne správnu konzistenciu. Budete vedieť, že to dosiahlo túto konzistenciu, keď vezmete lyžicu a pomaly sa kĺže po lyžičke.
 3. 3
  Skúste banánové pyré. Banány sú bohaté na draslík a môžu pomôcť upokojiť bruško vášho dieťaťa. Pri výbere banánov dbajte na to, aby boli šupky úplne žlté.
  • Na výrobu banánových pyré budete potrebovať veľkú, čistú misku, krájací nôž a roztlačovač zemiakov. Začnite olúpaním jedného zrelého čerstvého banánu. Jeden banán zvyčajne prinesie asi 6 gramov pyré. Banány nakrájame na malé plátky a vložíme do misy. Potom začnite rmutovať pomocou roztlačovača zemiakov alebo vidličky; nie je potrebné pridávať tekutiny. Uistite sa, že ho dobre rozmačkáte, pretože vaše dieťa ešte nie je pripravené na pevné, robustné jedlo
 4. 4
  Vyrobte si broskyňové alebo nektarinové pyré. Proces výroby broskyňového alebo nektarinkového pyré je rovnaký. Keď je sezóna, kupujte čerstvé broskyne alebo nektárinky; keď nie je sezóna, môžete si kúpiť mrazenú odrodu. Oba plody sú nabité vitamínom C a sú dostatočne sladké, že ich deti milujú. Každá broskyňa alebo nektarinka, ktorú si vyberiete, by mala pri stláčaní trochu dať, aby ste vedeli, že je zrelá. Nasleduje spôsob výroby broskyňového pyré; rovnakou metódou pripravte nektarinové pyré.
  • Ak chcete urobiť broskyňové pyré, začnite umývaním broskýň; jedna broskyňa dáva asi 5 gramov ovocného pyré. Hrniec vody priveďte k varu. Po varení vložte broskyne do hrnca s vriacou vodou a nechajte 45 sekúnd odstúpiť. Potom broskyne vyberte pomocou štrbinovej lyžice na vypustenie horúcej vody. Broskyne preneste do misky naplnenej vodou a ľadom, aby ste zastavili proces varenia
  • Akonáhle sú broskyne vychladnuté, ošúpajte ovocie pomocou odrezávacieho noža alebo len prstami. Vystrihnite a urobte rez pozdĺž priemeru ovocia, pričom obkoleste jamku vo vnútri (broskyne majú v strede tvrdú jamku). Broskyňu otočte tak, aby „dala“, a potom ju otvorte. Lyžicou alebo nožom zatočte kôstku, kým nevyskočí z ovocia. Potom nakrájajte broskyňu na malé kocky a vložte do kuchynského robota a dobre premiešajte.
 5. 5
  Vyskúšajte hruškové pyré. Hrušky môžu byť sladké aj kyslé súčasne, čo môže pomôcť chuťovým pohárikom vášho dieťaťa zažiť rozmanitosť. Kupujte hrušky, keď sú v sezóne, aby ste získali najsladšie a najzrelšie hrušky; v skutočnosti budú také zrelé, že ich nebudete musieť variť, kým ich nebudete čistiť. Vyhnite sa hruškám s hnedými stopami.
  • Ak chcete urobiť hruškové pyré, hrušky dobre očistite. Hrušky prekrojíme na polovice a potom vykôstkujeme. Nakrájajte ich na malé kúsky, vložte do kuchynského robota a premiešajte. Pridajte vodu, kým nezískate konzistenciu, ktorá sa po lyžici ľahko kĺže, ale nemá konzistenciu mliečneho kokteilu.
V tejto fáze je vaše dieťa pripravené na ďalšie odrody ovocných pyré
V tejto fáze je vaše dieťa pripravené na ďalšie odrody ovocných pyré.

Metóda 2 zo 4: pyré pre 6 až 8-mesačné deti

 1. 1
  Presuňte svoje dieťa na rôzne druhy ovocia a zeleninu. V tejto fáze je vaše dieťa pripravené na ďalšie odrody ovocných pyré. Môžete ju tiež začať kŕmiť sladkými zemiakmi, avokádom alebo zeleninovým pretlakom spolu s ovocím, ktoré ste jej dali, keď bola mladšia. Vaše dieťa je teraz pripravené na mierne tuhé potraviny, takže pri pyré nemusíte ovocie dobre rozmixovať. Niektoré z ovocia je možné roztlačiť iba mierne, ale väčšinu ovocia by ste mali rozdrviť.
  • V tejto fáze môžete tiež začať kombinovať rôzne druhy ovocia, napríklad avokádo a banán.
  • Začnite kŕmiť svoje dieťa štvrtinou až polovicou šálky dvakrát denne.
 2. 2
  Doprajte svojmu dieťaťu avokádové pyré. Avokádo je bohaté na omega-3 živiny, ktoré môžu pomôcť vývoju mozgu vášho dieťaťa. Pozrite sa na avokádo, ktoré je pevné, ale mierne sa dáva, keď ho stlačíte. Avokádo je vyzreté a tvrdé, a keď ho stlačíte, vôbec nedáva.
  • Ak chcete urobiť avokádové pyré, nakrájajte avokádo na stred a spustite nôž alebo len jemne zatlačte nôž po celej dĺžke ovocia. Pri tom narazíte na jamu v strede. Akonáhle avokádo nakrájate na plátky, otočte dve líčka a odtiahnite. V strede uvidíte jamku prilepenú na jednom avokádovom líci. Stačí prilepiť čepeľ veľkého noža o jamu a akonáhle sa zasekne, pomaly krútiť, aby jama „dávala“ a uvoľňovala.
  • Akonáhle je kôstka odstránená, vyberte avokádo a preneste ho do čistej misky. Ovocie jemne roztlačte pomocou roztlačovača zemiakov alebo vidličky na kašu, ale nechajte niekoľko kúskov celé, aby si vaše dieťa mohlo precvičiť žuvanie avokáda. Vzhľadom k tomu, že avokádo je mäkké, vaše dieťa nebude mať problém rozdrviť kúsky v ústach svojim gu
  • Chutnou kombináciou je avokádo a banán.
 3. 3
  Kŕmte svoje dieťa slivkovým alebo marhuľovým pyré. Slivky sú podobné broskyniam, ale sú o niečo vláknitejšie, preto je lepšie dať slivky staré 6 až 8 mesiacov, pretože mladšie deti sa môžu vláknami udusiť. Slivky je možné použiť na podporu trávenia a boj proti zápche. Zrelé slivky by mali mierne dať, keď ich stlačíte. Marhule sú chrumkavé a môžu dať chuťovým pohárikom vášho dieťaťa rozmanitosť. Pripravujú sa rovnako ako slivky.
  • Na výrobu slivkového (alebo marhuľového) pyré boli slivky; jedna slivka dáva asi 5 gramov ovocného pyré. Hrniec vody priveďte k varu. Po varení vložte slivky do hrnca s vriacou vodou a nechajte lúhovať 45 sekúnd. Potom vyberte slivky pomocou štrbinovej lyžice na vypustenie horúcej vody. Slivky preneste do misky naplnenej vodou a ľadom, aby ste zastavili proces varenia.
  • Akonáhle slivky vychladnú, ošúpte ovocie pomocou odrezávacieho noža alebo len prstami. Nakrájajte a urobte rez pozdĺž priemeru ovocia, pričom obkoleste jamku vo vnútri (slivky majú v strede tvrdú kôstku). Slivky stočte tak, aby „dali“, a potom ich otvorte. V strede uvidíte jamku prilepenú na jednej strane ovocia. Lyžicou alebo nožom zatočte kôstku, kým nevyskočí z ovocia.
  • Ďalej nakrájajte slivky na malé kocky a vložte do kuchynského robota a dobre premiešajte. Uistite sa, že je ovocie pre vaše 6-8 mesačné dieťa dobre pretlačené. Slivky by ste chceli dobre pretlačiť aj v tejto fáze, pretože tieto plody sú vláknité a chcete nakrájať všetky vlákna.
 4. 4
  Vyskúšajte marhuľové pyré. Marhule sú chrumkavé a môžu rozmanitosť chuťových pohárikov vášho dieťaťa. Marhuľové pyré pripravíte i
 5. 5
  Pripravte si čučoriedkové pyré. Čučoriedky sú kyslé a pikantné, čo znamená, že dobre fungujú ako pyré, keď sa pridávajú do iných ovocných pyré, ako sú banánové, jablkové alebo mangové pyré. Hľadaj zväzok čučoriedok, ktoré majú jednotnú farbu; vyhnite sa čučoriedkam s akýmkoľvek zafarbením.
  • Na výrobu čučoriedkového pyré čučoriedky (a červené bobule) dôkladne umyte čistou tečúcou vodou. Nechajte trochu preschnúť ich preosiatím v cedníku. Čučoriedky nie je potrebné šúpať, stačí ich vložiť do mixéra alebo kuchynského robota a namiesto mixovania vybuchnúť. Pyré z čučoriedok zmiešajte s banánmi alebo jablkami a do pyré vhoďte lyžicu alebo dva jogurty. Konzistenciu nie je potrebné ďalej riediť pridanou vodou; stačí čisté ovocné pyré.
Kŕmte ho pyré vyrobenými iba z jedného druhu ovocia
Keď je vaše dieťa v tomto veku, kŕmte ho pyré vyrobenými iba z jedného druhu ovocia.

Metóda 3 zo 4: pyré pre 8 až 10-mesačné deti

 1. 1
  Okoreňte jedálniček svojho dieťaťa tým, že mu dáte syr a vajíčka. V tomto veku vášmu dieťaťu narastie prvý (alebo dva) zuby. Ešte nemusí nutne žuť zubami a s najväčšou pravdepodobnosťou bude stále mlieť jedlo ďasnami. Okrem ovocia a zeleniny, ktoré jej už dávate, môžete tiež začať kŕmiť svoje dieťa malým množstvom (pasterizovaného) syra a trochou bielkovín, ako sú vajíčka, tofu, mäso a ryby.
  • Ovocie, ktoré môžete v tomto čase začať podávať svojmu dieťaťu, zahŕňa čerešne, jahody a všetky uvedené plody.
  • Dieťa môžete začať kŕmiť polovicou až tromi štvrtinami šálky pyré, dvakrát denne.
 2. 2
  Doprajte svojmu dieťaťu čerešňové pyré. Čerstvé čerešne sú bohaté na antioxidanty, ktoré môžu vášmu dieťaťu pomôcť v boji proti chorobám. Mimo sezóny je možné čerešne kúpiť mrazené. Skombinujte čerešne s ovocím ako banány, jablká a hrušky.
  • Na výrobu čerešňového pyré umyte čerešne pod tečúcou vodou. Vysušte ich v cedníku. Ak sú čerešne trochu zrelé, môžete ich variť v pare (na šupke) 4 minúty a potom preniesť do cedníka, aby ste vysušili prebytočnú vodu, alebo ich stačí vložiť do misky a lúhovať vo vlastnej šťave.
  • Ak sú čerešne zrelé, môžete sa rozhodnúť ich nepariť. Nakrájajte čerešne na dĺžku a otvorte ich. Odstráňte jamku v strede, ako aj stonku. Dôkladne skontrolujte, či máte všetky jamy. Čerešne bez kôry dajte do kuchynského robota a rozmixujte alebo rozvaľkajte. Celé kúsky môžete nechať svojmu dieťaťu, aby si s ním precvičilo žuvanie.
 3. 3
  Kŕmte svoje dieťa jahodami. Jahody sú bohaté na vitamíny B a C. Jahody môžete zmiešať s takmer akýmkoľvek iným ovocím a vytvoriť chutnú kombináciu. Vyhnite sa nákupu jahôd, ktoré sú odtiene zelenej a bielej, čo znamená, že ovocie nie je zrelé.
  • Na výrobu jahodového pyré vložte bobule do cedníka a umyte ich čistou tečúcou vodou. Odkrajovacím nožom odrežte vrch so zelenými listami. Vložte bobule do procesora a spustite ich na Blitz alebo pyré. Pokojne nechajte v pyré aj kúsky ovocia.
Niektoré z ovocia je možné roztlačiť iba mierne
Niektoré z ovocia je možné roztlačiť iba mierne, ale väčšinu ovocia by ste mali rozdrviť.

Metóda 4 zo 4: pyré pre 10 až 12-mesačné deti

 1. 1
  Začnite kŕmiť detskými prstami. Spolu so všetkými potravinami uvedenými v tomto článku môžete začať kŕmiť aj svoje malé deti, keď dosiahne tento vek. Medzi prstové jedlá patria kúsky jabĺk alebo banánov, ale aj sušienky alebo krekry. Neváhajte a podávajte svojmu dieťaťu jednu šálku ovocia rozloženú v priebehu troch kŕmení denne.
 2. 2
  Nechajte svoje dieťa vyskúšať lahodné mango. Mango je tropické ovocie, ktoré môžete nakrájať na plátky a nakŕmiť dieťa. Môžete z nich urobiť aj pyré. Zrelé mango vydáva lahodnú vôňu a dáva, keď ho stlačíte.
  • Na výrobu mangového pyré umyte mango a potom nakrájajte najhrubšie časti čo najbližšie k jamke. Pokračujte, kým neodkrojíte čo najviac mäsa. Vyberte mäso z pokožky a vložte ho do mixéra na potraviny. Rozmixované mango môžete zmiešať s jogurtom.
 3. 3
  Skúste pyré z papáje. Zrelé papáje môžete rozdrviť alebo rozmixovať, aby si ich vaše dieťa užilo. Na prípravu papáje rozrežte celé ovocie a vyberte semená, ktoré sa nachádzajú v strede. Nakrájajte kôru na šupku, aby ste odstránili šupku, a potom ovocie dajte do kuchynského robota.
  • Majte na pamäti, že papáju musíte použiť v deň, keď ju rozmixujete, pretože nevydrží tak, ako ostatné ovocie.
 4. 4
  Hotovo.

Tipy

 • Sledujte svoje dieťa a pokúste sa zistiť, aké ovocie má najradšej.
 • Oboznámte svoje dieťa s novým ovocím jedenkrát, aby ste sa uistili, že vaše dieťa nemá žiadne potravinové alergie.

Súvisiace články
 1. Ako vyrobiť ovocnú pastu pre batoľatá?
 2. Ako uvariť batátové pyré pre dieťa?
 3. Ako pripraviť zdravé občerstvenie pre deti?
 4. Ako zabaliť občerstvenie na pláž?
 5. Ako variť ryby v rieke?
 6. Ako uvariť hruškový zajačikový šalát?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail