Ako sa vyhnúť bitiu násilníkom?

Udržiavaním si odstupu a postavením sa za seba by ste sa mali vedieť ubrániť pred násilníkom. Snažte sa týraniu čo najviac vyhýbať a pokiaľ môžete, povaľujte sa okolo iných ľudí, aby mali menej príležitostí vyzvedať si vás. Ak vás začnú obťažovať, čo najskôr odíďte a povedzte to niekomu kompetentnému, napríklad učiteľovi, vedúcemu skupiny alebo policajtovi. Týranci sa radi zameriavajú na ľudí, o ktorých si myslia, že sú slabí a nechránia sa, takže ak vás šikanovaný dostane do kúta, pozerajte sa mu do očí a povedzte im, aby ustúpili. Ak na vás zaútočia, zdvihnite ruky, aby ste si chránili tvár, zatlačte ich dozadu a v prípade potreby zahoďte niekoľko obranných úderov. Ak chcete získať ďalšie rady od nášho spoluautora, vrátane toho, ako zostať pokojný pri šikanovaní, čítajte ďalej.

Je najlepšie sa mu v prvom rade vyhnúť
Ak vám robí starosti fyzické násilie páchané tyranom, je najlepšie sa mu v prvom rade vyhnúť.

Zobudíte sa, pôjdete do školy a ďalšia vec, ktorú poznáte, je, že vás banda tyranov uráža a strká do vás. Cítite sa vystrašení. Čo by si mal urobiť? Bohužiaľ, väčšina ľudí zažila šikanu v nejakej forme. Ak vám robí starosti fyzické násilie páchané tyranom, je najlepšie sa mu v prvom rade vyhnúť. Akonáhle sa ocitnete v ohrození, postavte sa svojim tyranom a snažte sa pôsobiť sebavedomo. Nebuďte prehnane nahnevaní ani rozrušení a snažte sa zo situácie dostať a čo najskôr povedzte zodpovednému dospelému, čo sa stalo.

Časť 1 z 3: vyhýbanie sa šikanovaniu na verejných miestach

 1. 1
  Vyhnite sa tyranovi alebo tyranom. Mnoho tyranov sa spolieha na to, že svoje obete postavia do rozpakov alebo sa stretnú v konkrétnej oblasti na školskom dvore. Dávajte si pozor na miesta, kde sa môžu zhromažďovať tyrani (napr. Na odľahlom mieste za vzdialenou budovou kampusu) a týmto miestam sa vyhnite.
  • Ak nie ste blízko tyrana, nestanete sa obeťou.
 2. 2
  Držte sa svojich priateľov, aby ste neboli v pasci tyranov. Uvedomte si svoje okolie a ľudí, s ktorými ste. Umiestnite sa okolo priateľov, ktorým na vás záleží a podporujú vás. Ak je to potrebné, požiadajte ich, aby vás chránili. Ak v škole nemáte veľa priateľov, pokúste sa zostať na otvorených verejných miestach, ak viete, že vás sledujú tyrani.
  • Šikanovaní majú zvyčajne priateľov, ktorí ich nasledujú, a spoliehajú sa na to, že sa okoloidúci pri šikanovaní pozerajú opačne.
 3. 3
  Nadviažte očný kontakt s blížiacim sa násilníkom. Očný kontakt je účinný spôsob, ako tyranovi ukázať, že ste si istí a nebojíte sa ich. Nespúšťajte zrak nadol a neobzerajte sa, akoby ste sa báli. Pozerajte sa priamo na tyrana alebo-ak je to príliš ťažké-zamerajte sa na ich obočie.
  • Väčšina násilníkov bude vašim priamym očným kontaktom zaskočená a nebude pokračovať vo svojej agresii voči vám.
 4. 4
  Pokúste sa opustiť situáciu pred útokom tyrana. Odíďte zo situácie s čo najväčším pokojom. Ak vás násilník tlačí alebo zatáča v snahe vyprovokovať vás k boju, urobte z úteku najvyššiu prioritu. Niekedy pomôže vycúvať, aby ste boli vždy tvárou v tvár tyranovi.
  • Väčšina tyranov sa hrá s publikom, a preto sa môže zhromaždiť dav, ak vás tyran začal obťažovať. Nenechajte dav, aby vás obmedzoval; povedzte im asertívne (čím hlasnejšie, tým lepšie), aby vás nechali odísť.
 5. 5
  Povedzte zodpovednej dospelej osobe, že ste šikanovaní. Po akejkoľvek skúsenosti s násilníkom by ste mali dôveryhodnému dospelému (ako rodičovi alebo učiteľovi) povedať, čo sa stalo. Ich úlohou je zaistiť, aby ste boli v bezpečí. Je dôležité, aby ste dospelých informovali o situácii šikanovania hneď, ako začne, pre prípad, že by to časom prerástlo do niečoho vážnejšieho.
  • Dospelí môžu šikanujúceho osloviť priamo alebo sa môžu porozprávať s rodičmi násilníka, aby sa ubezpečili, že sa situácia neopakuje.
  • V iných prípadoch vám zodpovední dospelí poskytnú dobré rady, ktoré vám umožnia postaviť sa za seba. Alebo vám dospelí môžu pomôcť naplánovať váš problém.
 6. 6
  Požiadajte dospelých o ochranu. S problémom šikanovania sa nemusíte vyrovnať sami. Vysvetlite svojim rodičom a dôveryhodnému učiteľovi, že vás šikanujú, a dajte im jasne najavo, že by ste ich pomoc chceli. Rodičia a učitelia sa môžu porozprávať s rodičmi násilníka a vysvetliť im, že ich dieťa musí s týmto správaním prestať. Dospelí vám tiež môžu pomôcť nájsť spôsoby, ako sa vyhnúť šikanovaniu.
  • Opýtajte sa napríklad niektorého zo svojich obľúbených učiteľov, či môžete v ich triede obedovať, aby ste sa vyhli šikanovaniu v čase prestávky.
  • Alebo sa opýtajte niektorého z rodičov, či si vás môžu vyzdvihnúť hneď po škole, aby ste pri čakaní na autobus neboli šikanovaní.
Pri oslovovaní tyrana pomáha byť hlasný
Pri oslovovaní tyrana pomáha byť hlasný a pevný a pozerať sa násilníkovi do očí.

Časť 2 z 3: Odradenie vášho násilníka slovami

 1. 1
  Hovorte so svojim násilníkom sebavedomo. Rozprávajte asertívne a s istotou a povedzte násilníkovi, aby vás prestal obťažovať a nechal vás na pokoji. Ak chcete byť mimoriadne presvedčiví, precvičte si túto zručnosť v zrkadle. Pri oslovovaní tyrana pomáha byť hlasný a pevný a pozerať sa násilníkovi do očí.
  • Povedzte niečo ako: „Nie, prestaňte!“ alebo „Hej, prečo ma nenecháš na pokoji!“
  • Ak nahovoríte násilníka, aby prestal obťažovať, upozorníte tiež na situáciu. Ak nemôžete tyranom otriasť, možno by ste dokázali presvedčiť prizerajúcich sa ľudí, aby neboli okoloidúcimi.
 2. 2
  Zmeňte predmet, aby ste násilníka rozptýlili. Vybitie a presmerovanie napätia, ktoré živí potenciálny boj, zmenou predmetu na niečo iné. Môžete prelomiť neohrozujúci vtip alebo položiť otázku. Snažte sa, aby bol relevantný pre vaše interakcie; nechcete, aby vaša taktika vyzerala príliš očividne. Povedz niečo ako:
  • „Počul som, že pán Peterson bude dnes dohliadať na prestávku. Radšej odíď; nechceš, aby ťa tu chytil.“
  • „Počul som, že kaviareň rozdáva k obedu bezplatné tacos. Radšej sa poponáhľaj, ak si nejaké chceš dať.“
  • Potom povedzte zodpovednej dospelej osobe, že vás šikanovali, a popíšte, čo sa stalo.
 3. 3
  Presvedčte svojho násilníka, aby ustúpil a nechal vás na pokoji. O niektorých tyranoch sa dá hovoriť z boja. Povedzte niečo, čo by ich mohlo odradiť od útoku na vás, alebo čo môže upútať pozornosť okolostojacich na nekalé činy tyrana. Nezabudnite byť asertívny a robiť veľa z očný kontakt. Ak sa zdá, že nepočúvajú, musíte odísť. Nezabudnite o tom povedať zodpovednej dospelej osobe. Skúste povedať niečo ako:
  • „Prečo si ma doberáš? Toto naozaj nie je fér.“
  • „Čo chceš? Nechcem s tebou bojovať.“
  • Ak zlyhajú iné možnosti, môžete apelovať na ich ego, aby sa vyhli bitke: „Každý vie, že ma ľahko porazíte, ak budeme bojovať.“
 4. 4
  Zostaňte pokojní a zhromaždení, keď vás šikanujú. Nehnevajte sa ani sa nehnevajte, bez ohľadu na to, čo šikanujúci robia alebo hovoria. Tyranom sa darí, keď od svojich obetí získajú dramatickú odpoveď, a budú robiť veci, ktoré vás rozrušia alebo nahnevajú. Ak sa vyhnete reagovaniu týmito spôsobmi, tyranovi čoskoro dôjde, že obťažovaním vás nemá čo získať.
  • Pri šikanovaní nerobte nahnevané výbuchy ani plačte. Každá odpoveď poskytne násilníkovi presne to, čo hľadá.
Vyhnite sa úmyselnému rozprávaniu vecí
To znamená, že ak viete, že tyran má zlú náladu, vyhnite sa úmyselnému rozprávaniu vecí, ktoré by ho nahnevali.

Časť 3 z 3: obrana pred útokom

 1. 1
  Než sa pustíte do bitky, premyslite si dôsledky. Boj s ľuďmi v reálnom živote má dôsledky. Zamyslite sa nad tým, ako na vás potom budú reagovať tyranovi priatelia a školské úrady. Môžu sa rozhodnúť, že sa vám neskôr pomstia násilným a veľkým počtom útokov. Tým, že budete bojovať proti svojmu tyranovi, vystavujete sa riziku vytvorenia cyklu stupňujúceho sa násilia.
  • Boje vás môžu dostať do problémov s rodičmi alebo úradmi. Ak sa to stane, je najlepšie vysvetliť, že ste sa jednoducho ubránili útočiacemu tyranovi.
  • Ak ste tak veľký alebo silný ako váš tyran, môže vám byť vyčítané, že ste v boji.
  • Ak cítite, že čísla autority (ako rodičmi a učiteľmi), potrestá vás v boji proti späť, bez ohľadu na to, ako veľmi sa pokúsite vysvetliť im, bojovať späť nemusí byť tou najlepšou voľbou.
 2. 2
  Zaujmite bojový postoj. Keď sa boj zdá byť bezprostredný, reč tela je vaša najlepšia zbraň! Mierne sa skrčte a jednu nohu dajte niekoľko centimetrov za druhú, aby ste dosiahli lepšie vyváženie. Ak sa vám zdá, že sa bránite vážne, tyran si dvakrát rozmyslí, či s vami bojuje alebo fyzicky obťažuje.
  • Pozrite sa tyranovi do tváre. Zamerajte sa na to, ako sa tyran pohybuje, a sebavedomo upravte svoju pozíciu. V podstate sa zaväzujete bojovať, takže buďte pripravení sa brániť.
 3. 3
  Neklamte o svojich schopnostiach. Ak preháňate, aký ste silný, rýchly alebo tvrdý, väčšina tyranov to bude brať ako pozvanie do boja. Postavte sa, postavte sa čelom k tyranovi a nechajte ich urobiť prvý krok. Povedzte niečo ako: „Nechcem s tebou bojovať, ale ak ma trafíš, idem sa brániť“.
  • Ak sa chválite svojou silou alebo robíte prehnane agresívne pokroky, tyran sa na vás môže začať zameriavať častejšie a pokračovať v cykle násilia.
 4. 4
  Chráňte sa pred fyzickým útokom. Ruky si dajte hore za tvár, ako boxer. Ochráni to vašu tvár, najmä nos a oči. V boji je dôležitý dobrý zrak. Vždy sa vráťte do tejto „pripravenej“ polohy. Ak ste nútení do konfrontácie a máte pocit, že dôjde k bitke, ako posledná možnosť je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa chránili:
  • Stiahnite si žalúdok pre prípad, že by sa vás tam tyran pokúsil udrieť.
  • Otočte sa trochu nabok, aby vaše telo nebolo takým veľkým cieľom.
 5. 5
  Bráňte sa fyzickému útoku. Ak je boj s násilníkom bezprostredný, konajte a bojujte, ako keby ste nemali čo stratiť! Robte to iba preto, aby ste zabránili budúcej šikane, nie kvôli pomste. Na zastavenie tyrana by malo stačiť niekoľko rýchlych a tvrdých úderov do žalúdka alebo tváre. Niekedy stačí len zraziť tyrana na zem.
  • Určite to urobte na verejnom mieste so svedkami. Aj keď sa hanbíte alebo zbijete, nakoniec budete mať dôkaz, ktorý potrebujete, aby bol násilník nakoniec potrestaný.
  • Vo väčšine prípadov je najlepšie povedať rodičom, že vás napadli. Vysvetlite, že vás šikanujú a že ste konali v sebaobrane.

Tipy

 • Často je lepšie odvrátiť tyrana od toho, aby ste sa mu postavili tvárou v tvár.
 • Poznáte svojho násilníka a aké sú jeho zámery. Hľadajú lacný smiech alebo vás chcú vidieť zraneného? Ak sa chcú lacno zasmiať, je pravdepodobné, že nie sú o nič lepší ako vy ako bojovník.
 • Nebojujte. To rozruší tyrana a skôr, než sa nazdáte, môže sa okolo vás zhromaždiť dav ľudí skandujúcich: „Bojujte! Bojujte! Bojujte!“ Stačí povedať: „Prestaň! Nechcem bojovať. Choď si vybrať niekoho svojej vlastnej veľkosti.“ A s tým choďte preč.
Ak sa vyhnete reagovaniu týmito spôsobmi
Ak sa vyhnete reagovaniu týmito spôsobmi, tyranovi čoskoro dôjde, že obťažovaním vás nemá čo získať.

Varovania

 • Pochopte hranice sebaobrany. Cieľom je zabrániť násilníkovi, aby vám fyzicky ublížil. Nie je to na to, aby ste sa pomstili svojmu tyranovi. Každý prípad, keď používate sebaobranu, by ste mali nahlásiť.
 • Väčšina tyranov sa ťa nesnaží vážne zraniť. Ak však zažijete viac ako tlačenie, zápasenie alebo niekoľko úderov, bránte sa, aby ste mohli uniknúť. Váš život je v ohrození, ak napríklad dostanete kopy do hlavy, dusíte sa alebo ak má váš útočník zbraň.

Otázky a odpovede

 • Čo keď ma tyran zbije kvôli niečomu, čo som urobil, napríklad, že som ho urazil?
  Slovná urážka nedáva násilníkovi právo biť vás. To znamená, že ak viete, že tyran má zlú náladu, vyhnite sa úmyselnému rozprávaniu vecí, ktoré by ho nahnevali.
 • Čo keď im nechceš ublížiť, pretože sa nad nimi zľutuješ? Je veľa ľudí, ktorých chcem zmlátiť, ale nechcem im príliš ublížiť, pretože sa nechcem dostať do problémov,
  Ak vás láka mlátiť ľudí alebo im akýmkoľvek spôsobom ubližovať, skúste sa porozprávať so školským poradcom. Budú vám môcť poskytnúť nenásilné spôsoby riešenia osobných problémov, ktoré môžete mať s ľuďmi vo vašej škole.
 • Čo robiť, ak vás tyran drží nad toaletou a potom vás pustí na toaletu, kým sa spláchne?
  Najprv sa vyhnite tomu, aby ste boli s tyranom sami, alebo sa vždy uistite, že vojdete do kúpeľne, keď je preplnená mnohými ľuďmi. Za druhé, povedzte to rodičovi alebo inej autorite, napríklad učiteľovi školy.
 • Čo keď ma dievča šikanuje obrovská skupina dievčat na základnej škole a dostanem sa do strašných bitiek?
  Povedzte to svojmu učiteľovi alebo riaditeľovi školy. Ak je problém so šikanovaním väčší ako problém 1 na 1, bude musieť zasiahnuť autorita a dať skupine dievčat vedieť, že vás musia prestať šikanovať.
 • Čo keď som chlapec, ktorého šikanuje dievča a pustíme sa do bitky?
  Postavte sa a v prípade potreby sa bráňte. Akonáhle sa boj skončí, okamžite to povedzte dôveryhodnému dospelému. Môžu vám pomôcť natrvalo zastaviť šikanovanie.
 • Čo keď sa pri obrane dostanem do problémov?.
  To môže byť kompromis. Rozhodnite sa, či je spätná väzba dostatočne dôležitá, aby ste riskovali problémy. Poznáte pravidlá prostredia, v ktorom sa nachádzate - napríklad ako škola. Vždy môžete povedať niečo ako: „Odbil by som ťa, ale poznám školský poriadok.“
 • Čo urobíte, ak má tyran zálohu a ste sami?
  Vyhnite sa boju, pretože takmer určite prehráte boj, keď budete v menšine. Radšej sa porozprávajte s násilníkom a vyhľadajte pomoc rodiča, učiteľa alebo iného dospelého, ak je v blízkosti.
 • Čo keď jem obed a niekto príde a naleje mi mlieko na celú hlavu?
  Ak sa nechcete biť (a nemali by ste), choďte za učiteľom alebo monitorom do obývačky a povedzte im, čo sa stalo.
 • Ak ma niekto šikanuje, povie: prepáč, bojí sa, pretože som ho tlačil na zem. Čo mám robiť? ps, pretože som tučná, stále sa vracal a šikanoval ma.
  Boj späť nemusí byť v tomto prípade najlepší spôsob, pretože sa nezdalo, že by sa tyrana zľakol, keď ho tlačíte k zemi. Porozprávajte sa s rodičom alebo učiteľom a dajte násilníkovi najavo, že povedať „prepáč“ nestačí; šikanovanie musí úplne prestať.
 • Tyran pre mňa hovorí vážne veci. Mám povedať vážne veci späť?
  Povedanie zlých vecí späť situáciu s najväčšou pravdepodobnosťou podporí. Ak sa odrazíte a pustíte sa do podnikania, násilník si pravdepodobne nájde iný cieľ - kde môže získať reakciu. Šetrite energiu pre svoj vlastný život, aktivity a priateľov.

Komentáre (4)

 • marshalltyler
  Pomáha mi to pochopiť, ako sa nenechať zmlátiť a ako sa postaviť k tyranovi, a preto sa vám chcem veľmi pekne poďakovať.
 • isac05
  Skutočne to pomohlo!
 • dan87
  Najviac mi pomohla časť článku, keď povedal, že o tom má s niekým hovoriť, pretože som to nikdy neurobil.
 • corn
  Ako sa s niekým rozprávať.
Súvisiace články
 1. Ako sa klinčovať?
 2. Ako vytvoriť stojacu tlačnú stojku?
 3. Ako urobiť stojku na stenu?
 4. Ako naučiť dieťa robiť stojku?
 5. Ako robiť rytmickú gymnastiku?
 6. Ako urobiť medzičasy?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail