Ako odprogramovať člena náboženského kultu?

Kult sa vás môže pokúsiť uzavrieť ďalej od danej osoby
Kult sa vás môže pokúsiť uzavrieť ďalej od danej osoby.

Môže byť desivé, keď sa milovaná osoba pripojí ku kultu. Možno nebudete vedieť, čo máte robiť alebo ako im pomôcť. Týmto spôsobom ich možno povzbudiť k samostatnému mysleniu a udržaniu si hlavy.

Metóda 1 z 3: pochopenie situácie

 1. 1
  Všimnite si znaky kultu. Niektoré náboženstvá sú veľmi komunitné alebo neobvyklé, ale to zo skupiny automaticky nerobí kult.
  • Oni tráviť čas len s ostatnými členmi, tlačí všetky ostatné preč
  • Neveria nikomu inému ako svojim „nadriadeným“ v skupine
  • Snažia sa presvedčiť rodinu a priateľov, aby boli súčasťou ich skupiny
  • Nemajú bežné rozhovory o ničom inom ako o „Bohu“, vedúcich ich skupín alebo o „spáse“, ktorá je k dispozícii iba v rámci skupiny.
 2. 2
  Uznajte, že dobrí a rozumní ľudia môžu skončiť v kultoch. Zraniteľní ľudia sú ohrození. Mnohí z nich sú osamelí a nedôverujú im, sú naivní a idealistickí. Mnoho ľudí, ktorí sa stanú obeťami kultov, je dobre nastavených.
  • Niekto čelí nestabilite vo svojom živote
  • Svetlí ľudia bez orientačného zmyslu
  • Ľudia, ktorí čelia problémom, ako sú zlý rozchod alebo osobné zlyhanie
  • Ľudia s problémami doma
 3. 3
  Kulty výskumu. Pomôže vám to lepšie pochopiť inštitúciu, ktorej sa váš drahý stal obeťou. Zistite, ako kulty fungujú, aby ste vedeli, čomu človek čelí.
Vedúci kultu dúfa
Vedúci kultu dúfa, že urobíte niečo drastické, vďaka čomu sa vás človek bude strániť.

Metóda 2 z 3: Byť dobrým priateľom

 1. 1
  Udržujte komunikačné linky otvorené. Kult sa vás môže pokúsiť uzavrieť ďalej od danej osoby. Nemajú dať im nejaké výhovorky. Povedzte osobe, že ste tu pre ňu, a môže vás kedykoľvek kontaktovať.
 2. 2
  Trávte čas so svojím blízkym. Vodca kultu dúfa, že urobíte niečo drastické, vďaka čomu sa vás človek bude strániť. Nerob to. Namiesto toho tu buď pre nich a buď láskavý. Pozvite ich, aby sa s vami stretli. Posielajte karty, e-maily alebo listy. Stále ukazuj svoju lásku.
 3. 3
  Uveďte ďalších priateľov a blízkych. To pomáha človeku pripomenúť, že jeho starý život pre neho stále existuje a môže sa k nemu vrátiť. Napríklad „Jean koná v sobotu párty a dúfa, že prídete“ a „Váš brat povedal, že mu chýbate.“
 4. 4
  Buď trpezlivý. Osoba môže veriť, že svet sa točí okolo ich kultu. Je však nepravdepodobné, že by boli otvorení iným myšlienkam, pokiaľ na ne neprídu.
 5. 5
  Buďte láskaví a neposudzujte. Ak sú dotieraví alebo konfrontační, môže to viesť k tomu, že sa vám budú hnusiť a že sa posilní ich viera v kult. Môžu považovať vaše úsilie za náboženské prenasledovanie. Buďte k nim láskaví, láskaví (aj k cudzím) a chápajte ich.
 6. 6
  Vezmite ich na dovolenku, ak môžete. Kult udržiava ľudí v prostredí magnetizujúcim a fascinujúcim prostredím, takže ak sa človek z tohto prostredia dostane, bude mať priestor na premýšľanie a uvažovanie.
  • Miesto s obmedzeným prístupom na internet alebo telefónom bude obzvlášť užitočné, ak im poskytnete čas mimo kultu.
  • Využite dovolenku na zábavu, nie na to, aby ste vtláčali svoje pohľady na osobu. Záver, že kult nie je dokonalý, musí prísť od človeka.
 7. 7
  Zostaňte stabilný a bezpečný. Poskytnite predvídateľné a priateľské prostredie. To pomáha budovať dôveru. Čím ľahšie je odísť z kultu, tým je pravdepodobnejšie, že daná osoba odíde, aby bol váš priestor ľahko prístupný.
Niektoré náboženstvá sú veľmi komunitné alebo neobvyklé
Niektoré náboženstvá sú veľmi komunitné alebo neobvyklé, ale to zo skupiny automaticky nerobí kult.

3. metóda z 3: rozhovor s nimi

 1. 1
  Vyvarujte sa zlým hovorením o kulte. Nepoužívajte výrazy ako „kult“, „vymyté mozgy“ alebo „ovládanie mysle“. To môže spôsobiť, že sa osoba stane obrannou, namiesto toho, aby bola otvorená vás počúvať. Namiesto toho buďte zdvorilí a zvedaví.
  • Napríklad povedzte „Môžem povedať, že si skutočne vážite pastora Johnsona. Môžete mi povedať viac?“
  • Ak vás požiadajú, aby ste sa pridali ku kultu, počúvajte s rešpektom. Ak na vás tlačia, aby ste sa rozhodli, povedzte, že na premyslené rozhodnutie potrebujete viac času.
 2. 2
  Diskutujte o ich budúcich plánoch. Pri rozhodovaní o tom, ako s nimi hovoriť o ich túžbach, cieľoch a plánoch na život presahujúci rámec ich skupiny, vrátane ich výchovných plánov a talentov a darov, ktoré môžu mať, zvážte váš vzťah s nimi a ich životnú etapu., ako aj rodinné plány.
 3. 3
  Spýtajte sa, čo si myslia o obmedzeniach kultu. Spýtajte sa ich, čo si myslia o obmedzeniach a obmedzeniach kultu. Udržujte svoj tón nepriamy a otvorený, a nie konfrontačný.
  • „Čo si myslíš o skupine, ktorá obmedzuje to, čo máš dovolené nosiť?“
  • „Čo si myslíš o skupine, ktorá ti umožňuje randiť iba s určitými ľuďmi?“
  • „Počul som, že tvoj vodca predpovedal, že svet sa skončí minulý rok. Neviem, čo si o tom mám myslieť. Na čo myslíš?“
 4. 4
  Dajte im priestor, aby si mysleli samy. Vyvarujte sa toho, aby ste danej osobe hovorili, čo si má myslieť, alebo do nej vnucujte svoje nápady (aj keď máte zjavne pravdu). To, že sú ťažkoodenci, ich môžu zahnať hlbšie do kultu.
  • Ak položíte otázku a oni nevedia odpovedať, nechajte ich sedieť a premýšľať.
Vedúcich ich skupín alebo o „spáse“ dostupnej iba v rámci skupiny
Nerobia bežné rozhovory o ničom inom ako o „Bohu“, vedúcich ich skupín alebo o „spáse“ dostupnej iba v rámci skupiny.

Tipy

 • Pamätajte, že tí, ktorí sú v kulte, sú stále ľuďmi, správajte sa k nim rovnako láskavo a súcitne ako ktokoľvek iný. Pod všetkým tým programovaním je niekto!
 • Existujú poradcovia, ktorí sa špecializujú na pomoc bývalým členom kultu alebo obetiam iných foriem zneužívania. Informujte sa o týchto službách lokálne
 • Niektoré kulty robia nelegálne veci. Môžete to nahlásiť úradom.

Varovania

 • Nikdy nevydávajte ultimátum, napríklad „to je kult alebo ja.“
Súvisiace články
 1. Ako vniesť do života človeka správnu kvalitu?
 2. Ako žiť podľa vlastných predstáv?
 3. Ako sa stať osvieteným?
 4. Ako byť stoický?
 5. Ako byť človekom
 6. Ako byť svojim vlastným životným trénerom?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail