Ako namaľovať kanoe zo sklenených vlákien?

Ak vám lakovanie kanoe zo sklolaminátu začína slabnúť, môžete ho o niekoľko dní znova rozžiariť. Budete potrebovať iba brúsku, morskú farbu a riedidlo. Ak má vaša kanoe hlboké ryhy, budete ich musieť opraviť pomocou súpravy na opravu gelcoatu. Tiež budete musieť odstrániť starý náter pomocou elektrickej brúsky alebo brúsneho papiera. Akonáhle je to hotové, je to odtiaľ plynulá plavba. Budete musieť naniesť niekoľko vrstiev morskej farby zmiešanej s riedidlom. Prvú vrstvu nechajte 24 hodín schnúť a kanoe opäť zľahka prebrúste, kým nanesiete druhú vrstvu. Akonáhle je druhý náter nasadený, vaša kanoe by mala byť pripravená vyraziť do 48 hodín! Ďalšie tipy, vrátane toho, ako chrániť kanóny a koncovky pred farbou, čítajte ďalej!

Aký druh farby odporúčate na natretie kanoe zo sklenených vlákien
Aký druh farby odporúčate na natretie kanoe zo sklenených vlákien?

Po rokoch používania a skladovania začne farba na kanoe zo sklenených vlákien pôsobiť kriedovo a vyblednuto. Našťastie môžete svojim kanoe zo sklenených vlákien relatívne ľahko oživiť novým náterom! Najprv si kanoe očistite a obrúste, aby boli pripravené na maľovanie. Uistite sa, že opravíte aj všetky hlavné praskliny alebo ryhy pomocou súpravy na opravu gelcoatu. Potom naneste 2 čerstvé vrstvy morskej farby štetcom a malým valčekom. Vaša kanoe bude vyzerať ako nová a pripravená na vodu opäť o niekoľko dní!

Časť 1 z 3: Čistenie kanoe

 1. 1
  Pozrite sa na predpoveď a vyberte si 3 dni jasného a suchého počasia na natretie kanoe. Na túto prácu budete pracovať vonku a kanoe budete musieť niekoľkokrát nechať cez noc vyschnúť. Uistite sa, že začnete pracovať za jasného a suchého dňa, keď prídu ešte najmenej 2 dni bez dažďa.
  • Ak chcete, kanoe môžete premiestniť do garáže alebo iného krytého úložného priestoru cez noc, ale aj tak budete musieť kanoe nechať niekoľko hodín po každom nátere zaschnúť, než ho vyberiete, aby ste ho mohli premiestniť.
 2. 2
  Dajte kanoe hore nohami na dvojicu píl vonku. Vyberte si vonkajšiu časť s dostatkom pracovného priestoru, napríklad čistý dvor alebo príjazdovú cestu. Postavte 2 pílky a prevráťte na nich kanoe hore nohami, aby sa celý trup odhalil na maľovanie.
  • Musíte pracovať niekde vonku, pretože budete používať vodu na čistenie kanoe a tiež budete robiť neporiadok pri pieskovaní. Je tiež najlepšie pracovať vonku na vetraní, pretože budete pracovať aj s chemikáliami.

  Tip: Umiestnite píly do najširšej časti kanoe. Zaistíte tak, že bude čo najstabilnejší, aby nedošlo k jeho odbitiu pri praní, brúsení alebo lakovaní.

 3. 3
  Postriekajte celú kanoe nadol pomocou práčky. Postavte práčku blízko kanoe a pripojte ju k hadici. Zapnite ho a postriekajte celú kanoe čistou vodou, aby ste odstránili všetky nečistoty a špinu.
  • Ak nemáte práčku, môžete si ju požičať v mnohých strediskách pre domácnosť alebo v železiarstve.
  • Pri práci s elektrickou práčkou používajte ochranu očí a topánky so zatvorenou špičkou. Ak používate tlakový čistič poháňaný plynom, noste tiež zátkové chrániče sluchu, pretože sú hlasnejšie ako elektrické umývačky.
 4. 4
  Pred pokračovaním nechajte kanoe úplne vyschnúť. Počkajte, kým sa odparí všetka voda z elektrického prania. Keď to pre istotu vyzerá, prejdite rukami po trupe kanoe.
  • Ak chcete proces urýchliť, môžete trup utrieť uterákom a potom ho nechať kratší čas schnúť na vzduchu.
Našťastie môžete svojim kanoe zo sklenených vlákien relatívne ľahko oživiť novým náterom
Našťastie môžete svojim kanoe zo sklenených vlákien relatívne ľahko oživiť novým náterom!

Časť 2 z 3: oprava a pieskovanie kanoe

 1. 1
  Opravte všetky hlboké ryhy súpravou na opravu gelcoatu. Skontrolujte trup, či neobsahuje hlboké praskliny alebo ryhy. Zmiešajte 2-dielnu súpravu na opravu gelcoatu podľa pokynov výrobcu a pomocou mixovacej tyčinky zatlačte gelcoat do trhlín. Pred brúsením nechajte gelcoat 8 hodín vytvrdnúť.
  • Pokiaľ dôjde k drobným škrabancom, nemusíte si s ich opravou robiť starosti. Zmiznú, keď budete pieskovať a maľovať kanoe.

  Tip: Môžete tiež použiť súpravu na opravu sklolaminátu alebo súpravu na opravu epoxidov. Všetky tieto typy súprav na opravu dosahujú rovnaký konečný výsledok.

 2. 2
  Odstráňte všetky nálepky pomocou noža. Okrajom nožového noža vypáčte okraje všetkých nálepiek alebo nálepiek a uvoľnite ich. Odlupujte ich po častiach, až kým ich úplne nezbavíte.
  • Ak po odstránení samotných nálepiek zostanú nejaké zvyšky nálepiek, môžete ich zotrieť acetónom.
 3. 3
  Nasaďte si ochranné okuliare a masku proti prachu. Pri brúsení sklolaminátu vždy noste protiprachovú masku a ochranu očí. Častice môžu byť veľmi škodlivé pre vaše pľúca alebo oči.
  • Pracovné rukavice sú voliteľné, ak si chcete chrániť ruky pred pošmyknutím.
 4. 4
  Na zdrsnenie starého náteru použite orbitálnu elektrickú brúsku a brúsny papier so zrnitosťou 120. Namontujte orbitálnu brúsku s brúsnym kotúčom so zrnitosťou 120. Zapnite brúsku a prechádzajte ňou po celom trupe kanoe, pracujte pozdĺžne, kým nezhrubnete celý starý náter.
  • S odstránením všetkého starého náteru sa nemusíte obávať. Cieľom je len dať trupu a rovnomerný, hrubý kabát, ktorého sa nový náter bude držať.
 5. 5
  Utrite kanoe utierkou a odstráňte všetok prach. Čistou utierkou na handričku zotrite všetok prach z brúsenia z trupu kanoe. Pred maľovaním sa uistite, že je úplne čistý.
  • Lepiaca utierka je špeciálny druh látky, ktorá sa používa na stieranie prachu z povrchov pred lakovaním. Lepkavý alebo lepkavý povrch zachytáva uvoľnené čiastočky prachu oveľa lepšie ako ktorýkoľvek iný druh látky.
Môžem použiť farbu na alkydovom oleji alebo epoxidovú farbu na betónové podlahy na natretie exteriéru kanoe
Môžem použiť farbu na alkydovom oleji alebo epoxidovú farbu na betónové podlahy na natretie exteriéru kanoe?

Časť 3 z 3: nanášanie farby na kanoe

 1. 1
  Odlepte všetky časti zo sklolaminátu na kanoe maskovacou páskou. Zakryte všetky kovové alebo drevené kúsky pozdĺž trupu, ako sú výstrely a koncovky, maskovacou páskou. Ochráni ich to pri maľovaní, takže sa nemusíte báť, že by ste na ne náhodou dostali akúkoľvek farbu.
  • Gunwales sú okraje pozdĺž hornej strany trupu a koncovky sú kryty v prednej alebo zadnej časti kanoe, kde sa stretávajú gunwales.
 2. 2
  Zmiešajte až 1 diel riedidla s 9 dielmi námornej farby. Tým sa farba zriedi, čo jej pomôže lepšie potiahnuť sklolaminát. Pomocou tyčinky na miešanie farieb dôkladne premiešajte riedidlo a morskú farbu v plechovke alebo tácke na farby, aby zmes nebola viac ako o 10% tenšia a najmenej o 90% nižšia.
  • Je v poriadku použiť menej riedidla, ale viac ako 10% spôsobí, že farba bude príliš tekutá.
  • Námorná farba je druh farby na báze oleja vyrobenej špeciálne pre lode. Vytvára odolný povrch, ktorý vydrží dlhší kontakt s vodou a ľahko sa čistí. Môžete si ho kúpiť v obchode s námornými potrebami, v obchode s farbami, v stredisku domácich potrieb alebo online.
 3. 3
  Prvú vrstvu morskej farby naneste pomocou kombinácie štetca a valčeka. Pomocou maliarskeho valca naneste na morské farby na veľké plochy trupu a pracujte v oblastiach s priemerom približne 0,61 m. Naneste farbu v blízkosti striech, koncových uzáverov a všetkých ostatných oblastí, kde je ťažké nanášať farbu pomocou štetca.
  • Ak sú vo farbe nejaké bubliny, ktoré nanášate valčekom, môžete ich vyhladiť štetcom.
  • Najľahšie je použiť malý maliarsky valček, ako je napríklad 10 cm valček. Na ťažko valcovateľné miesta môžete použiť štetec rovnakej veľkosti alebo o niečo menší.
  • Ako alternatívny spôsob nanášania farby môžete použiť aj rozprašovač. Majte na pamäti, že táto metóda môže byť oveľa chaotickejšia.
 4. 4
  Prvú vrstvu farby nechajte 24 hodín schnúť. Farba musí schnúť celých 24 hodín, než ju budete môcť znova natrieť. Na dotyk bude suchý za 1-2 hodiny a dostatočne suchý na to, aby ste ho zvládli za 4-6 hodín.
  • Ak plánujete kanoe premiestniť do garáže alebo iného úložného priestoru, aby ste ju nechali cez noc, počkajte 4-6 hodín, kým ju vyberiete a premiestnite.
 5. 5
  Kánoe zľahka prebrúste brúsnym papierom so zrnitosťou 120. Celú prvú vrstvu farby naneste 1 krát pomocou svojej orbitálnej brúsky a brúsneho kotúča so zrnitosťou 120. Tým sa opäť zdrsní, takže druhá vrstva farby na ňu dobre priľne.
  • Nezabudnite si pri brúsení kanoe nasadiť protiprachovú masku, aby ste nevdychovali častice farby alebo sklolaminátu.
 6. 6
  Prach z brúsenia odstráňte pomocou lepiacej handričky. Pred nanesením druhého náteru znova čistou handričkou utrite celú kanoe. Akékoľvek častice prachu budú zasahovať do farby prilepenej k trupu.
  • Ak nemáte lepiacu handričku, môžete kanoe utrieť čistou handričkou navlhčenou v acetóne, aby ste odstránili prach.
 7. 7
  Druhý náter naneste rovnakým spôsobom ako prvý. Pracujte v oblastiach s priemerom asi 0,61 m a naneste farbu pomocou valčeka. Použite svoj štetec na maľovanie okolo výstrelov, koncových krytov a akýchkoľvek ďalších ťažko valcovateľných oblastí.
  • Ak nie ste spokojní s tým, ako to vyzerá, postup môžete zopakovať pre tretí náter, ale spravidla stačia 2 vrstvy.

  Tip: Ak chcete dať kanoe jednoduchý kamuflážny vzor, môžete namočiť špongiu do morskej farby inej farby a špongovať ju tak, ako sa vám páči, na vrch pevnej srsti. Na vytvorenie zložitejšieho maskovacieho dizajnu môžete dokonca použiť viac farieb.

 8. 8
  Počkajte najmenej 48 hodín, kým kanoe ponoríte do vody. Farba bude suchá po 24 hodinách, ale pred použitím kanoe počkajte 48 hodín, aby ste sa presvedčili, že je farba úplne vytvrdená. Je v poriadku premiestniť čln dovnútra na uskladnenie a sušenie po 4-6 hodinách, keď je farba dostatočne suchá, aby sa s ňou dalo manipulovať.
  • Akékoľvek konkrétne informácie o dobe schnutia si prečítajte v pokynoch výrobcu k použitému morskému náteru.
Ale pred použitím kanoe počkajte 48 hodín
Farba bude suchá po 24 hodinách, ale pred použitím kanoe počkajte 48 hodín, aby ste sa presvedčili, že je farba úplne vytvrdená.

Tipy

 • Pomocou špongie a rôznych farieb morskej farby vytvorte na masívnom plášti po zaschnutí ľahký maskovací vzor.

Varovania

 • Vždy, keď pracujete s elektrickou práčkou, noste ochranné okuliare a uzavretú obuv. Ak ide o model poháňaný plynom, noste tiež štuple do uší.
 • Pri brúsení sklolaminátu vždy noste protiprachovú masku, aby ste zabránili vdýchnutiu akýchkoľvek častíc sklolaminátu.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Tlakový čistič
 • Súprava na opravu gelcoatu
 • Úžitkový nôž
 • Acetón
 • Orbitálna elektrická brúska
 • Brúsny kotúč so zrnitosťou 120
 • Maskovacia páska
 • Prichytená tkanina
 • Bezpečnostné okuliare
 • Špunty do uší (voliteľné)
 • Maska proti prachu
 • Maliarsky valček
 • Zásobník na farby
 • Štetec
 • Morská farba
 • Farba riedidlo
 • Tyčinka na miešanie farieb
 • Špongia (voliteľné)
 • Čistá tkanina (voliteľné)

Otázky a odpovede

 • Nemal by som pri lakovaní kanoe zo sklenených vlákien používať farbu v spreji?
  Môžete, ale kvôli prestriekaniu použijete oveľa viac farby, ako v skutočnosti potrebujete.
 • Kde kúpim spálenú oranžovú farbu Rustoleum na kanoe?
  Akékoľvek centrum pre domácnosť alebo obchod s farbami bude mať veľkú zásobu farieb rôznych značiek vrátane spoločnosti Rustoleum.
 • Prečo to nemôžem nastriekať farbou?
  Pretože farba v spreji nie je navrhnutá na použitie vo vode, farba nevydrží.
 • Ako vytvorím maskovací vzor pri maľovaní kanoe zo sklenených vlákien?
  Môžete namočiť špongiu do farieb rôznych farieb a náhodne ju špongovať k trupu, aby ste vytvorili kamuflážny efekt.
 • Aký druh farby odporúčate na natretie kanoe zo sklenených vlákien?
  Farba v spreji Rustoleom funguje skvele a je odolná voči poškriabaniu a navyše má veľký výber farieb.
 • Musím aj napriek tomu odstrániť vyblednutú farbu na kanoe pomocou elektrickej brúsky? Môžem použiť brúsny papier ručne?
  Môžete na ňom nechať starý náter, len sa uistite, že je všetko vybrúsené. Miesta, ktoré nie sú zbrúsené, majú väčšiu šancu odlepiť sa. Brúsny papier je v poriadku.
 • Môžem použiť farbu na alkydovom oleji alebo epoxidovú farbu na betónové podlahy na natretie exteriéru kanoe?
  Pokiaľ je alkydový (na olejovej báze) a je vyrobený po správnej príprave povrchu - potom áno. Existujú špecifické morské farby (napríklad smalt Interlux Brightside), ktoré sú na túto prácu skvelé, ale sú dosť drahé. Ako už bolo povedané - najdôležitejšou súčasťou je práca na brúsení a príprave povrchu.
 • Potrebujem po konečnom nátere gél alebo epoxid?
  Nie. Ak potrebujete gelový plášť, dajte si ho pred lakovaním (a najskôr si pripravte kanoe).

Komentáre (1)

 • carleymills
  Teraz mám niekoľko skvelých nápadov pre svoju kanoe.
Súvisiace články
 1. Ako vytvoriť profesionálny wrestlingový obvod?
 2. Ako naučiť dieťa robiť stojku?
 3. Ako urobiť stojku na chrbte?
 4. Ako robiť rytmickú gymnastiku?
 5. Ako urobiť medzičasy?
 6. Ako zlepšiť svoje rozchody?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail