Ako sa stať osvieteným?

Stať sa osvieteným znamená zdvihnúť sa nad svoje ego do priestornejšieho, súcitnejšieho a sústredenejšieho stavu mysle. Snažte sa byť pri svojich zmysloch čo najčastejšie, aby ste sa nestratili v myšlienkach a negatívnych emóciách. Dávajte pozor na chuť rannej kávy, zvuky okolo vás a pocit, ako chodia vaše nohy. Skúste neposudzovať svoje myšlienky tak, ako prichádzajú a odchádzajú. Namiesto toho uznajte, že sú to len myšlienky a prejdú. Na začiatku to môže byť náročné, ale s praxou sa to stane druhou prirodzenosťou. Skúste meditovať už 10 minút denne, aby ste si udržali vedomie. Môžete použiť vedenú meditáciu online, stiahnuť si aplikáciu alebo sa len sústrediť na dýchanie. Onedlho nájdete pokojné ticho, ktoré vo vás bolo po celý čas! Ak chcete získať ďalšie tipy vrátane toho, ako sa zbaviť svojich chýb, čítajte ďalej!

Ako sa udržím v osvietenom stave mysle
Ako sa udržím v osvietenom stave mysle?

Osvietenie môže pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci. Všeobecne si väčšina ľudí predstavuje osvietenie ako väčšie povedomie o svete alebo vyššie vedomie. Aj keď stať sa osvieteným nemusí byť ľahká úloha, každý deň sa môžete priblížiť k osvieteniu. Môžete sa stať osvietenými tým, že ste v prítomnom okamihu, rozšírite svoje chápanie života a sveta okolo seba a budete meditovať, aby ste rozšírili svoje vedomie.

Metóda 1 z 3: byť v súčasnosti

 1. 1
  Prestaňte sa pokúšať uniknúť zo svojho života. Je normálne, že chcete odvrátiť pozornosť od svojho života a svojich pocitov aktivitami, ako je pitie alebo prejedanie sa. Vďaka týmto stratégiám sa však nebudete cítiť lepšie. V skutočnosti vám môžu časom spôsobiť, že sa budete cítiť horšie. Namiesto toho začnite byť vo svojom živote prítomní, aby ste mohli zmeniť svoje myslenie.
  • Pomysli na rozptýlenie, ktoré používaš na útek. Môžu zahŕňať veci ako nakupovanie, drogy, sex, alkohol, párty alebo príliš veľa spánku. Zvážte, či vám tieto veci pomáhajú alebo ubližujú. Potom sa rozhodnite, či chcete zmeniť svoje návyky.
 2. 2
  Precvičte si všímavosť, ktorá vám pomôže zamerať sa na prítomnosť. Jednoducho povedané, byť všímavý znamená byť zakorenený v prítomnom okamihu. Ak chcete precvičiť všímavosť, presuňte svoje myšlienky na to, čo sa deje tu a teraz, nie v minulosti ani v budúcnosti. Buďte viac všímaví, ak budete postupovať nasledovne:
  • Zamyslite sa nad tým, čo práve robíte.
  • Popíšte prostredie okolo vás.
  • Všimnite si, čo cítite.
  • Aktívne počúvajte ostatných, keď hovoria.
  • Sústreďte sa na svoj dych, aby ste sa v danej chvíli zakorenili.

  Tip: Ak chcete byť vo svojom každodennom živote pozornejší, môžete si nájsť knihy, časopisy a webové stránky, ktoré vám pomôžu. Okrem toho existujú aplikácie s podporou všímavosti, ako napríklad The Mindfulness App, Headspace a MINDBODY.

 3. 3
  Zapojte svojich 5 zmyslov, aby vám pomohlo zapojiť sa do svojho okolia. Vaše zmysly zraku, zvuku, vône, hmatu a chuti vám pomôžu zakoreniť sa v súčasnom prostredí. Prejdite si každý zmysel a uveďte, čo si všimnete vo svojom okolí. Potom premýšľajte o tom, ako sa z toho cítite.
  • Môžete si napríklad povedať: „Vidím bledosivú farbu a záclony horčicovej farby, ako aj abstraktné umelecké výtlačky s čiernou, sivou, žltou, bielou a červenou farbou. Za oknom počujem cvrčky a slabé bzučanie. z klimatizačnej jednotky. aj vôňa čerstvo upečeného cukroví a môžem skoro chutiť je na jazyku. Tiež sa cítim v pohode od ventilátora. "
 4. 4
  Každý deň si vyhraďte čas na potešenie z danej chvíle. Pravdepodobne žijete uponáhľaný život, preto je užitočné určiť si čas pre seba. Stačí 15-30 minút a budete mať každý deň pekný zážitok. Využite tento čas na niečo, čo vám pripomenie, prečo vás baví žiť svoj život, ako je počúvanie obľúbenej nahrávky, hranie sa so svojim domácim miláčikom alebo vychutnávanie si špeciálnej dobroty.
  • Môžete si napríklad vyhradiť 30 minút po večeri na príjemnú aktivitu.
 5. 5
  Nechajte svoje myšlienky prejsť bez úsudku, namiesto toho, aby ste s nimi bojovali. Myšlienky môžu byť veľkým zdrojom úzkosti, najmä ak sa ich držíte. Nadmerné premýšľanie vám zabráni nájsť múdrosť a duševný pokoj. Boj so svojimi myšlienkami ich však nezmizne. Namiesto toho priznajte, čo si myslíte a cítite, a potom to nechajte prejsť.
  • Povedzme napríklad, že máte strach, že v nadchádzajúcej prezentácii neodvediete dobrú prácu. Namiesto toho, aby ste sa touto myšlienkou zaoberali a nechali vás rozrušiť, priznajte si, ako sa cítite. Povedzte si: „Má zmysel, že som nervózny, pretože toto je pre mňa dôležité.“ Potom sa snažte myšlienku opustiť.
 6. 6
  Každý deň vyjadrujte svoju vďačnosť za to, čo vo svojom živote máte. Cvičenie vďačnosti vám pomôže bojovať s negatívnymi emóciami, ako je závisť a žiarlivosť, ktoré vám môžu zablokovať cestu k osvieteniu. Namiesto toho, aby ste sa zamerali na to, čo vám chýba, priznajte si, čo vo svojom živote máte. Zamyslite sa nad ľuďmi, ktorých poznáte, nadaním, ktoré máte a nad príležitosťami, ktoré ste dostali, ako aj nad svojim majetkom.
  • Každé ráno môžete napríklad uviesť tri veci, za ktoré ste vďační. Možno si poviete: „Som vďačný za teplé raňajky, mačku, ktorá ma miluje, a pohodlnú posteľ.“

  Tip: Zoznam vecí, za ktoré ste vďační, je skvelý spôsob, ako si zapamätať všetky požehnania vo svojom živote. Zoznam môžete napísať na papier, vysloviť ho nahlas alebo nahrať do telefónu. Ak si chcete udržať prehľad o svojich zoznamoch vďačnosti, skúste si viesť denník vďačnosti!

Aby som sa stal osvieteným
Mám sa vzdať všetkých vašich túžob, aby som sa stal osvieteným, vrátane vecí, ktoré milujem?

Metóda 2 z 3: Rozšírenie vášho porozumenia

 1. 1
  Buďte láskaví k sebe i k druhým. Rozšírením láskyplnej láskavosti voči sebe a ľuďom okolo vás sa môže zlepšiť myslenie. Navyše to okolo vás šíri dobrotu. Zmeňte spôsob, akým k sebe hovoríte, a nahraďte negatívnu konverzáciu pozitívnou rečou. Okrem toho predpokladajte, že budete o druhých to najlepšie, a odpustite ľuďom, keď sa pošmyknú.
  • Namiesto posudzovania ľudí ich môžete „posúdiť“. Môžete si napríklad všimnúť, že konkrétny spolupracovník často mešká s dodržaním termínov. Je v poriadku rozpoznať tento zvyk a prispôsobiť pri práci s nimi svoje očakávania. Nie je však potrebné ich súdiť tým, že si urobíte predpoklady o tom, prečo meškajú alebo o nich zle myslia.
 2. 2
  Konajte podľa svojich presvedčení a hodnôt. Aby ste zistili, čo je pre vás dôležité, urobte si vlastnú inventúru. Vytvorte si zoznam svojich cieľov, základných presvedčení a toho, čo v živote chcete. Okrem toho premýšľajte o tom, čo si myslíte, že je v živote najdôležitejšie, napríklad o tom, ako chcete žiť a ako si myslíte, že by sa malo zaobchádzať s ľuďmi. Potom urobte voľby, ktoré budú odrážať to, čo je pre vás dôležité.
  • Môžete napríklad veriť, že skúsenosti sú dôležitejšie ako veci, ľudia si zaslúžia rešpekt a zvieratá nie sú určené na to, aby ich ľudia používali. Aby ste odzrkadlili tieto ideály, môžete minúť akékoľvek ďalšie peniaze, ktoré zarobíte na cestách, dobrovoľnícky alebo darovať na pomoc druhým, správať sa k druhým tak, ako by ste chceli, aby sa oni správali k vám, a stať sa vegetariánom.

  Tip: Keď chytíte negatívnu myšlienku, napríklad „Nemôžem to urobiť“, pozastavte a spochybnite myšlienku. Povedzte: „Prečo tomu verím?“ Potom nahraďte túto myšlienku niečím pozitívnym, napríklad: „Ak budem cvičiť stále, zlepším sa.“

 3. 3
  Majte otvorenú myseľ, keď sa učíte o svete a iných ľuďoch. Je skutočne ľahké dostať sa do pasce úzkej perspektívy sveta, ale môže vám to zabrániť v osvietení. Každý človek filtruje svet svojou vlastnou mysľou, takže jeho skúsenosti so svetom a jeho fungovaním sú trochu odlišné. V niektorých ohľadoch to znamená, že pravda je relatívna. Jediný spôsob, ako môžete veciam skutočne porozumieť, je otvoriť svoju myseľ tomu, ako ostatní vidia svet.
  • Napríklad pristupujte ku kultúram a náboženstvám mimo svojho vlastného s cieľom učiť sa a porozumieť, nie súdiť. Podobne nepredpokladajte, že každý má rovnaké skúsenosti ako vy. Buďte otvorení dozvedieť sa viac o tom, ako ostatní žijú a prečo.
  • Môžete byť otvorenejší, keď budete viac čítať a vyrazíte mimo svoju komfortnú zónu.
 4. 4
  Nájdite poučenie vo svojich chybách. Každý človek robí chyby, ale vaše pošmyknutia môžu mať hodnotu. Namiesto toho, aby ste boli sklamaní sami sebou, premýšľajte o tom, ako vám táto chyba môže pomôcť rásť a postupovať smerom k osvieteniu. Okrem toho hľadajte spôsoby, ako sa v budúcnosti môžete vyhnúť tomu, aby ste sa tejto chyby znova dopustili.
  • V živote musíte urobiť chyby, aby ste sa naučili lekcie, ktoré potrebujete, aby ste sa stali osobou, ktorou máte byť. Niekedy je najlepším učiteľom skúsenosť.
  • Položte si otázky typu: „Čo sa z toho môžem naučiť?“ „Ako ma to zmenilo?“ alebo „Čo môžem nabudúce urobiť inak?“
 5. 5
  Prečítajte si, čo ostatní napísali o osvete. Možno nebudete schopní získať osvietenie iba čítaním slov ostatných, ale učenie sa toho, čo si ostatní myslia, vám môže pomôcť lepšie porozumieť vašim vlastným myšlienkam. Prečítajte si knihy napísané veľkými filozofmi a učiteľmi, obzvlášť tých, o ktorých si myslíte, že dosiahli osvietenie.
  • Pamätajte, že nemusíte veriť všetkému, čo niekto povie.
  • Študujte napríklad veľkých filozofov a učiteľov, akými sú napríklad Gautama Buddha, Jesus, Lao Tzu, Shunryu Suzuki, Mohammed, Dante Alighieri a Sir Francis Bacon.
  • Podobne je užitočné dozvedieť sa o Šľachtickej osemnásobnej ceste a Štyroch ušľachtilých pravdách, ktoré vám môžu pomôcť nájsť osvietenie.
Aj keď stať sa osvieteným nemusí byť ľahká úloha
Aj keď stať sa osvieteným nemusí byť ľahká úloha, každý deň sa môžete priblížiť k osvieteniu.

Metóda 3 z 3: meditácia

 1. 1
  Zaviažte sa sprostredkovaním aspoň 10 minút každý deň. Aj keď vám meditácia môže pomôcť získať osvietenie, budete ju musieť vykonávať pravidelne. Našťastie na sprostredkovanie nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje ani obrovské množstvo času. Pri meditácii môžete sedieť alebo kráčať, nech ste kdekoľvek. Sústreďte sa iba na svoj dych.
  • Na začiatku si dajte za cieľ 5-10 minút meditácie denne. Časom môžete predĺžiť dĺžku svojich meditácií, ak si to želáte.
 2. 2
  Vykonajte meditáciu v sede, aby ste upokojili svoju myseľ. Posaďte sa v pokojnom a tichom prostredí s prekríženými nohami alebo v pohodlnej polohe. Zatvorte oči a všimnite si, ako sa vaše telo cíti. Potom sa zamerajte na pocit svojho dychu. Akonáhle sa vám myseľ zatúla, vráťte svoje myšlienky dychu, hneď ako to zbadáte.
  • Nesúďte sami seba za to, že nechávate myseľ blúdiť, pretože je to bežná súčasť meditácie.

  Tip: Ak sa vám nedarí sústrediť sa na svoj dych, skúste počítať každý nádych alebo výdych.

 3. 3
  Vykonajte meditáciu pri chôdzi, aby ste zvýšili informovanosť. Meditácia v chôdzi zmení spôsob, akým si myslíte. Môžete sa túlať alebo kráčať zavedenou cestou. Pri chôdzi sa vám v mysli vynárajú myšlienky. Nechajte ich prejsť bez odsudzovania alebo držania sa ich. To umožňuje osvieteným myšlienkam vstúpiť do vašej mysle a zvýšiť vaše povedomie.
  • Nesnažte sa myslieť na nič konkrétne. Nechajte svoje myšlienky prichádzať a odchádzať.
  • Môžete sa tiež zamerať na dych alebo na kroky, ktoré vám pomôžu upokojiť myseľ, ak preteká.
 4. 4
  Vyhľadajte vedené meditácie online alebo prostredníctvom bezplatných aplikácií. Môžete dať prednosť vedenej meditácii, v závislosti od úrovne vašich skúseností a cieľov. Našťastie veľa možností nájdete online alebo prostredníctvom obchodu s aplikáciami. Experimentujte s rôznymi meditáciami, kým nenájdete tú, ktorá vám vyhovuje.
  • Napríklad Headspace, Calm a Insight Timer sú všetky meditačné aplikácie, ktoré ponúkajú bezplatnú verziu.
 5. 5
  Ak chcete pracovať s učiteľom, pripojte sa k meditačnej triede alebo centru. Aj keď môžete doma meditovať sami, možno budete radšej pracovať s učiteľom. Môžete ich nájsť vyhľadaním tried vo vašej oblasti alebo vyhľadaním miestneho meditačného centra. Ďalšou možnosťou je navštíviť miestny budhistický chrám alebo komunitné centrum.
  • Je možné, že budete mať možnosť absolvovať hodiny online.
  • Okrem toho navštívte stránky ako Meetup.com alebo Facebook.com, kde nájdete meditačné skupiny, ktoré sa stretávajú vo vašej oblasti.
Stať sa osvieteným znamená zdvihnúť sa nad svoje ego do priestornejšieho
Stať sa osvieteným znamená zdvihnúť sa nad svoje ego do priestornejšieho, súcitnejšieho a sústredenejšieho stavu mysle.

Tipy

 • Je lepšie zamerať sa na to, aby ste pre seba urobili pozitívne zmeny a byť vo svojom živote viac prítomný, než sa aktívne snažiť o osvietenie. Sústreďte sa na cestu, nie na cieľ.
 • Ste kľúčom k vlastnému osvieteniu, takže sa nespoliehajte na to, že vám ho pomôžu nájsť iní.
 • Ak budete cvičiť, aby ste si viac uvedomovali okamih, všimnete si, že je jednoduchšie a jednoduchšie to urobiť bez toho, aby ste to skúšali.
 • Nič v živote nie je trvalé, preto sa snažte neviazať sa na ľudí, veci alebo nápady. Svet sa neustále mení a vyvíja.

Varovania

 • Lieky meniace myseľ môžu byť veľmi nebezpečné a nedovolia vám preskočiť cestu k osvieteniu.

Otázky a odpovede

 • Ako prebudím svoju vnútornú magickú bytosť?
  Pokračujte v čítaní rôznych vecí, náboženstiev a ideológií, kým človek nekliká. Všetci sa pokúšajú sprostredkovať rovnakú správu. Chce to len trpezlivosť, aby ste našli ten preklad, ktorý vás nakoniec dovedie k „a-ha!“
 • Ako sa môžem na niečo sústrediť, ak ma moje myšlienky odvádzajú?
  Buď trpezlivý. Zámerne sa zamerajte na rozptýlenie a tiež to prejde. Potom sa vráťte späť tam, kde chcete. Alebo si poznamenajte rozptýlenie a sľúbte si, že sa k tomu vrátite potom, čo sa zameriate na vec, ktorú chcete. Experiment. Nájdete pre seba ten najlepší spôsob.
 • Ako zistíme, či alebo kedy sme to dosiahli?
  Budete to len vedieť, keď ste to dosiahli.
 • Mám sa vzdať všetkých vašich túžob, aby som sa stal osvieteným, vrátane vecí, ktoré milujem?
  Nie. V závislosti od toho, koho sa spýtate, je „nasledovanie vašej blaženosti“ skvelou cestou k prebudeniu vášho vedomia. Verte si a učte sa od svojho okolia. Niektorí napríklad môžu tvrdiť, že najúčinnejšia je estetickejšia cesta hľadania pravdy alebo nirvány. Vaša najlepšia cesta však závisí od toho, čo vám osobne pomôže vo vašej vlastnej fyzickej, duševnej a duchovnej ceste.
 • Ako zistím, či bude osveta trvalá?
  Už ste osvietení. Cieľom je uvedomiť si túto skutočnosť a prebudiť ju. Ste božstvo a predstierate, že ste niečo iné ako božstvo.
 • Každý sa stane osvieteným? Aj keby som sa stal budhistom, stále by som nemohol byť osvietený?
  Nie každý dosiahne osvietenie.
 • Ako sa udržím v osvietenom stave mysle?
  Buďte si vedomí svojho okolia a čo je dôležitejšie, uvedomte si myšlienky, ktoré vám behajú mysľou, bez toho, aby ste ich odsudzovali.
 • Čo je prvým krokom, ktorý by som mal urobiť, aby som sa stal osvieteným?
  Pochopte svoje vnútro. Prečítajte si „Kľúč do neba“ od Stelly Hermoine Howellovej a naučíte sa, ako vzývať veľké duchovné bytosti. Naučte sa, ako sa očistiť.
 • Môžete ma osvietiť?
  Nikto nemôže osvietiť niekoho iného. Musíte sa osvietiť.
 • Prečo som si po mesačnej osvietenej skúsenosti vedomý oveľa viac?
  Uvedomujete si toho oveľa viac, pretože sa začínate pozerať na svet iným pohľadom a uvedomujete si, že sa okolo vás deje viac.

Komentáre (18)

 • wilhelmine09
  Mimoriadne užitočný úvod, všetko, čo hovorí, je pravda. Vyzerá to jednoducho, ale nezdalo sa mi to. Konečný súcit s ostatnými je tou najdôležitejšou cestou. Vyhoďte všetky negatívne myšlienky z mysle.
 • kkravjarova
  Je to pekne napísané a vyjadrené. Mohlo by to byť užitočné pre chlapcov, ktorí hľadajú spôsoby meditácie.
 • max39
  Ukázalo sa, čo treba robiť, aby ste boli osvietení.
 • jalynreinger
  Jednoduché a zrozumiteľné informácie. Vďaka.:)
 • ogerhold
  Áno, je to naozaj užitočné. Po prečítaní článku sa cítim optimisticky. Myslím si, že aj prečítanie tohto článku zlepšuje moju osvetu a pozitívnu energiu. Vďaka.
 • clay12
  Chcem sa dozvedieť viac o tom, ako urobiť niečo v bezvedomí vedomé a o 8 vznešenej ceste. Rád som sa učil o tom, ako si robiť radosť zo všetkých aktivít. Hľadám príležitosť slúžiť. Som vďačný za toto nádherné učenie. Ďakujem.
 • sonia64
  Túžim byť osvietený a presný význam osvietenia som sa od vás dozvedel.
 • angelaabbott
  Naučil ma, aké dôležité je vykonávať vedomú meditáciu plnými zmyslami, najmä čuchom, dokonca aj vo chvíli.
 • lexithomas
  Skúsil som kroky a bol som úplne osvietený. Ďakujem veľmi pekne.
 • hettie17
  Dalo mi to jednoduchý a priamy spôsob, ako sa prebudiť. Vďaka za vašu pomoc!
 • francescamurray
  Len sa učím Výsledok môže prísť cvičením. Tieto články sú pre moje zmýšľanie veľmi zaujímavé.
 • taylorelliot
  Práve začínam spoznávať význam osvietenia.
 • cliftonkirlin
  Som osvietený a cítim sa skvele!
 • acorwin
  Takže veľmi dobre povedané. Ďakujem. Trvalo mi 45 rokov, kým som sa stal nebojácnym a uvedomil si skutočnú slobodu.
 • jasmine28
  Ako ateistu som bol skutočne zaujímavý. Predtým som si myslel, že nič také ako osvietenie neexistuje, ale po prečítaní si myslím, že by som to mohol tiež vyskúšať! Dúfam, že sa stanem osvieteným! Drž mi palce.
 • adan93
  Z tohto článku chápem, že na dosiahnutie vedomia nie je potrebný žiadny guru. Metódy alebo kroky, ktoré ste uviedli, nie sú ťažké, ale pomocou sebadisciplíny sa dajú ľahko dodržať. Cvičím a podelím sa o svoje skúsenosti.
 • pollichodessa
  Toto je prvý sprievodca po osvete, o ktorom som zistil, že odborne hovorí o tom, čo je osvietenie, a poskytuje užitočné konkrétne tipy o tom, čo by sa malo robiť, ako aj varovania o tom, čomu sa vyhnúť. Jasne to napísal niekto, kto vedel, o čom hovorí, so zámerom pomôcť druhým. Chcel by som vidieť odkaz na článok o integrácii nevedomých funkcií tela, pretože som ho sám nenašiel.
 • rbaker
  Vlastne meditujem každý deň. Potrebné byť uvedomelejšie a hlbšie. Ale som len začiatočník, čítanie vašich informácií pomohlo.
Súvisiace články
 1. Ako vniesť do života človeka správnu kvalitu?
 2. Ako byť existencialistom?
 3. Ako sa dostať preč z reality?
 4. Ako urobiť svoj život dobrým?
 5. Ako vštepiť ľudské hodnoty?
 6. Ako sa prebudiť z európskeho sna?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail