Ako sa dostať preč z reality?

Ktorí sa pravidelne pokúšajú uniknúť realite
Mnoho štúdií ukázalo, že ľudia, ktorí sa pravidelne pokúšajú uniknúť realite, prežívajú úzkosť a depresiu.

Jeden spisovateľ tvrdil, že všetci potrebujeme uniknúť realite, ale to, ako to robíme, definuje, kto sme. Akonáhle sa ocitneme nespokojní so svetom okolo nás, môžeme sa rozhodnúť zahrabať hlavy do piesku, opraviť, čo je zlé, alebo sa rozptýliť niečím, čo z nás urobí lepších ľudí. Všetci si budeme mať právo dopriať trochu prázdneho úteku. Kreslenie zdravej čiary je citlivé cvičenie, ktoré si vyžaduje vlastný prieskum.

Časť 1 z 3: Útek k lepšiemu vám

 1. 1
  Cvičenie. Cvičenie môže byť dobrým spôsobom, ako dostať svoju myseľ preč z okolitého sveta, a zároveň z teba urobiť silnejšieho a zdravšieho človeka. Vedci zistili, že cvičenie má niektoré prirodzené neurologické efekty, ktoré nás robia šťastnejšími. Beh na dlhé vzdialenosti, napríklad, nakoniec spôsobí „bežcovu výšku“, ale aj krátke tréningy nám zlepšia náladu.
  • Tridsať minút rýchlej chôdze denne stačí na výrazné zníženie úzkosti a depresie.
 2. 2
  Meditujte. Meditácia vo svojej podstate zahŕňa odvedenie mysle od okolitého sveta. Ukázalo sa však, že má pozitívne psychologické a neurologické účinky. Aj keď existujú rôzne druhy meditácie, tá, ktorá je najlepšie vedecky stanovená (a s najväčšou pravdepodobnosťou vás bude rušiť), je meditácia zameraná na vedomie.
  • Pamätná meditácia je, keď sa sústredíte výlučne na jednu vec okolo seba. Štandardnou praxou je myslieť iba na svoje dýchanie, aj keď sa môžete zamerať aj na iný pocit vo svojom tele alebo na predmet vo svojom okolí. Akonáhle sa vaša myseľ začne túlať, pokúste sa nasmerovať ju späť na predmet svojej meditácie.
  • Ukázalo sa, že táto metóda zvyšuje vašu schopnosť náboru vysokých frontálnych oblastí mozgu, čo v podstate umožňuje vašej vedomej mysli potlačiť nevedomé úzkosti. Ak máte problémy s ovládaním svojich emócií, riešením by pre vás mohla byť všímavá meditácia.
 3. 3
  Cestovanie. Cestovanie, najmä dlhší čas strávené na nejakom kultúrne cudzom mieste, ukazuje, že ľudia sú príjemnejší a emocionálne stabilnejší. Cestovanie je dobrý spôsob, ako uniknúť každodennému humbuku svojho života a zároveň sa dozvedieť niečo o širšom svete okolo vás. Rovnako ako väčšina foriem úniku, aj cestovanie môže byť škodlivé, ak sa na svoje šťastie príliš spoliehate.
  • Na cestovaní by ste mohli byť závislí, ak by ste sa po návrate z výletu cítili dlhší čas v depresii alebo vám cestovanie bráni vytvoriť si finančný a sociálny základ doma. Ak zistíte, že je to tak, zvážte pauzu od cestovania.
  Pretože prirodzene upokojuje vaše myšlienky
  Pozerať TV. Televízia je skvelý spôsob, ako rozptýliť pozornosť, pretože prirodzene upokojuje vaše myšlienky.
 4. 4
  Čítať. Odpočinutie si pri knihe môže byť skvelým spôsobom, ako uniknúť svetu okolo seba, a zároveň si rozšíriť slovnú zásobu, porozumieť čítaniu a ďalšie jazykové znalosti. Najlepšie knihy na únik sú spravidla tie, ktoré nám nepripomínajú problémy skutočného sveta.
  • Odborníci tvrdia, že najlepšie knihy na únik sú fantasy a detské príbehy. Obvykle nás zavedú do úplne iného sveta, bez akýchkoľvek problémov, s ktorými sa stretávame vo svojom vlastnom živote.
 5. 5
  Počúvať hudbu. Hudba môže byť skvelým spôsobom, ako si regulovať náladu. Používa sa na to, aby sme boli šťastnejší, ako aj na vyrovnanie sa so smútkom. Môže nás to rozptýliť, ale môže to tiež posilniť povedomie o našich emóciách. Môže sa teda použiť na nájdenie úniku a na zvládnutie toho, čo nám uniká.
 6. 6
  Venujte sa tvorivému koníčku. Pletenie, umenie, hudba, spracovanie dreva a ďalšie remeslá vyžadujú pozornosť k detailu. Nútia vás odpútať svoju myseľ od toho, čo vás trápi, a sústrediť sa na to, čo vytvoríte. Keď je všetko povedané a urobené, rozptýlite sa a naučíte sa užitočnú zručnosť. Možno dokonca vyrobíte niečo, čo vám môže zarobiť peniaze alebo poskytnúť potešenie iným ľuďom.

Časť 2 z 3: Doprajte si rekreačný únik

 1. 1
  Pozerať TV. Televízia je skvelý spôsob, ako rozptýliť pozornosť, pretože prirodzene upokojuje vaše myšlienky. Televízia však pre vás nie je skvelá; Odhaduje sa, že každá hodina sledovanej televízie zníži vašu dĺžku života o 22 minút. Aj keď sa veda stále vyvíja, obmedziť sa na niečo ako dve hodiny televízie denne je pravdepodobne ideálne.
  Že všetci potrebujeme uniknúť realite
  Jeden spisovateľ tvrdil, že všetci potrebujeme uniknúť realite, ale to, ako to robíme, definuje, kto sme.
 2. 2
  Hrať video hry. Videohry, najmä tie, ktoré zahŕňajú rozsiahle fantasy svety, nám môžu pomôcť relaxovať a uniknúť zo sveta okolo nás. Pretože sú aktívnejšie ako televízia, mierne používanie videohier môže byť skutočne nápomocné, robí deti sociálnejšími a šťastnejšími a podporuje určité typy duševného vývoja. Výhody videohier sa však prestávajú hromadiť po hodine hrania každý deň.
 3. 3
  Surfovať na webe. Internet môže byť skvelým miestom na učenie sa vecí a udržiavanie kontaktu s ľuďmi. Nadmerný čas online nás však urobí osamelejšími, menej produktívnymi a udrží nás v noci hore. Odborníci naznačujú, že online netrávime viac ako dve hodiny denne.
  • Čas vyhradený na surfovanie na internete, hranie videohier alebo sledovanie televízie neinterpretujte ako kumulatívny. Vo všeobecnosti by ste sa mali snažiť stráviť iba dve hodiny denne pred obrazovkou akéhokoľvek druhu.
 4. 4
  Choďte na drink s priateľmi. Káva a rozhovor sú dobrý spôsob, ako sa povzbudiť. Pomôcť vám môže aj mliečny kokteil. Alkohol a socializácia sú tiež očividným spôsobom, ako zmeniť náladu. Menej zrejmé je, akú úlohu by mal mať alkohol v našich životoch. Štúdie ukázali, že striedme pitie môže mať malý prínos pre zdravie, ale extrémna konzumácia alkoholu nám veľmi škodí. Odborníci odporúčajú nie viac ako dva nápoje denne pre mužov a jeden nápoj denne pre ženy.

Časť 3 z 3: Rozpoznanie, keď sa váš únik stal nezdravým

 1. 1
  Pochopte, o čo ide. Mnoho štúdií ukázalo, že ľudia, ktorí sa pravidelne pokúšajú uniknúť realite, prežívajú úzkosť a depresiu. Napriek tomu, že veci, ktoré používajú na únik z reality, ich v krátkodobom horizonte robia šťastnejšími, zvyčajne ich používajú na únik zo situácie, ktorá sa len zhorší, ak sa s ňou nerieši.
  • Útek možno rozdeliť do štyroch etáp, na zdravý pôžitok, vyhýbanie sa, zanedbávanie a posadnutosť. Akonáhle začnete odkladať dôležité problémy, dosiahli ste „vyhýbanie sa“ a keď dovolíte, aby sa váš život začal rozpadať, vstúpili ste do „zanedbávania“. „Posadnutosťou“ máte problém nájsť si potešenie v reálnom svete. Ak zistíte, že sa venujete niečomu inému ako zdravému pôžitku, mali by ste zvážiť zmenu životného štýlu.
  Zároveň sa dozvedieť niečo o širšom svete okolo vás
  Cestovanie je dobrý spôsob, ako uniknúť každodennému humbuku svojho života a zároveň sa dozvedieť niečo o širšom svete okolo vás.
 2. 2
  Vráťte sa a zistite, pred čím utekáte. Escapism je podľa definície snahou utiecť pred niečím, s čím sa nechcete stretnúť. Diagnostikovať, čo to je, môže byť náročné, práve preto, že sa toho bojíte. Nájdite silu vo vedomí, že situácia sa len zhorší, ak s tým nič neurobíte.
  • Niekedy môže byť pre nás tiež ťažké pochopiť, pred čím utekáme, pretože sme nikdy nepoznali nič iné. Rozhovor s niekým iným, obzvlášť s profesionálnym terapeutom, nám poskytne nový pohľad a pomôže nám diagnostikovať to, čo sa nám na našom živote nepáči.
 3. 3
  Opraviť to. Keď vieme, čo nás trápi, môžeme sa pokúsiť to napraviť. Pokúste sa nasmerovať energiu, ktorú ste vynaložili na únik, na niečo, čo vyrieši vaše problémy. Ak ste napríklad nespokojní so svojim romantickým životom, choďte von a stretnite sa s ľuďmi, namiesto aby ste zostali vo svojom vnútri.
  • Mnoho z našich problémov je o sebavedomí a pre nich môže byť užitočná pozitívna sebareflexia. Váš vlastný mentálny dialóg definuje, ako sa vnímate. Ak chcete byť sebavedomejší, strávte viac času myslením na pozitívne veci.
  • Môžete tiež stráviť viac času pokusom o nápravu toho, s čím máte problémy. Ak po vlastnom hľadaní zistíte, že ste rozrušený zo svojej fyzickej kondície, investujte nejaký čas do cvičenia. Ak vás znepokojujú známky, venujte štúdiu viac času. Ak vás vaša finančná situácia obťažuje, začnite skúmať nové kariérne príležitosti.
 4. 4
  Útek do reality. Skúste sa dobre zabaviť v reálnom svete. Preskúmajte mesto, v ktorom žijete, pokúste sa získať nové zručnosti alebo jazyky. Najdôležitejšie je ísť von a vidieť ľudí. Aj keď sa zdá, že rozprávanie s ľuďmi online plní sociálnu potrebu, štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sa primárne stretávajú online, sú v skutočnosti osamelejší.
  • Výnimkou z tohto pravidla je, ak používate internet na udržiavanie kontaktu s priateľmi a rodinou z reálneho sveta. Je to iné ako pokúšať sa vybudovať sociálny život, ktorý je úplne digitálny.
  • Internet môžete tiež použiť ako skokový bod na nájdenie ľudí s podobnými záujmami, s ktorými sa môžete osobne stretnúť. Meetup.com je dobrým zdrojom na prenos online interakcií do zdravšieho prostredia v reálnom svete.

Otázky a odpovede

 • Ako môžem niečo opraviť?
  Tu sú moje dve opravy. Ak sa pohybuje a nemá sa pohybovať, použite lepiacu pásku. Ak sa nepohybuje a má sa pohybovať, použite olej WD-40.

Súvisiace články
 1. Ako vniesť do života človeka správnu kvalitu?
 2. Ako urobiť svoj život dobrým?
 3. Ako vštepiť ľudské hodnoty?
 4. Ako sa prebudiť z európskeho sna?
 5. Ako porozumieť filozofickému determinizmu?
 6. Ako sa stať humanistom?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail