Ako pripraviť bezlepkové občerstvenie?

Na prípravu bezlepkového občerstvenia sa uistite
Na prípravu bezlepkového občerstvenia sa uistite, že máte k dispozícii široký výber ovocia, orechov a semien.

Lepok je bielkovina, ktorá sa prirodzene nachádza v pšenici, jačmeni a raži - ale dá sa nájsť v mnohých rôznych potravinách, najmä v balených alebo spracovaných snackoch, ktoré si môžete kúpiť v obchode s potravinami. Prechod na bezlepkovú diétu však neznamená, že sa musíte vzdať občerstvenia. Vytvorenie občerstvenia od začiatku môže trvať trochu viac úsilia (na rozdiel od jednoduchého otvorenia vrecka), ale chuť stojí za to. Na prípravu bezlepkového občerstvenia sa uistite, že máte k dispozícii široký výber ovocia, orechov a semien.

Metóda 1 z 3: príprava sladkého občerstvenia

 1. 1
  Na prípravu sladkej bezlepkovej cestovej zmesi použite med, orechy a sušené ovocie. Recepty na bezlepkové trailové zmesi nájdete online. Môžete si tiež vziať základný recept a nahradiť svoje obľúbené orechy a semená a vytvoriť si tak sladké občerstvenie.
  • Môžete napríklad zahriať čajovú lyžičku (asi 4,9 mililitra) masla a štvrť šálky medu, kým sa neroztopí, a potom pridajte svoje obľúbené orechy a semená. Takto varíme asi osem minút na sporáku, kým orechy nie sú zlaté. Potom vmiešajte hrozienka a zmes rozložte na plech, aby vychladla.
  • Niektoré zmesi na pečenie sa pečú v rúre, zatiaľ čo pri iných jednoducho premiešate ingrediencie v uzavretej nádobe alebo vrecku na zips.
  • Pri opekaní orieškov ich veľmi pozorne sledujte, pretože sa rýchlo pripália.
  • Keď pripravíte celú dávku, môžete ju rozdeliť na jednotlivé porcie, aby ste si ju mohli jednoduchšie obuť alebo nosiť so sebou do práce alebo do školy.
 2. 2
  Pečieme s bezlepkovou múkou. Väčšina múky je na báze pšenice a obsahuje lepok. Bezlepkovú múku však nájdete vo väčšine veľkých obchodov s potravinami alebo v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou. Skontrolujte v chladiacich alebo mraziacich uličkách.
  • Vyhnite sa jednoducho používaniu pravidelného receptu a nahradzovaním rafinovanej múky bezlepkovou múkou. Vaše pochúťky môžu byť príliš suché a rozpadať sa. Postupujte radšej podľa receptov, ktoré boli vytvorené špeciálne pre bezlepkovú múku, ktoré budú obsahovať ďalšie prísady navrhnuté tak, aby boli vaše bezlepkové koláče a sušienky jemné a vlhké.
  • Majte na pamäti, že bezlepková múka je vyrobená bez konzervačných látok, čo znamená, že rýchlo podlieha skaze. Akékoľvek sušienky alebo koláče, ktoré vyrobíte z bezlepkovej múky, musia byť chladené.
  • Sušienky a koláče vyrobené z bezlepkovej múky majú tiež tendenciu rýchlejšie schnúť, takže nespotrebovanú časť uložte do vzduchotesnej nádoby v chladničke.
 3. 3
  Skúste kokosové maslo krehké. Keď počujete slovo „krehké“, môže sa vám vybaviť lepkavé cukrovinky vyrobené z čokolády, cukru a masla. Použitie kokosového masla a kokosového oleja s kokosovým cukrom však robí podobnú sladkú pochúťku, ktorá je bezlepková.
  • Na to, aby bolo vaše kokosové maslo krehké, budete musieť rozpustiť šálku (asi 236,5 mililitrov) kokosového masla a polievkovú lyžicu (asi 14,8 mililitrov) kokosového oleja v dvojitom brojleri.
  • Keď sa kokosové maslo a kokosový olej rozpustí, pridajte tri polievkové lyžice (asi 44,3 mililitrov) kokosového cukru. Uistite sa, že cukor dobre premiešate, kým sa všetko nespojí.
  • Prenesieme vašu zmes na plech a uhladíme. Do zmesi môžete pridať orechy, semená alebo sušené brusnice, aby zodpovedali vášmu vkusu.
  • Keď máte hotovo, celý plech dajte na hodinu vychladiť do chladničky, potom ho vyberte a rozdrobte na kúsky.
  Ak plánujete používať fľaškové omáčky alebo dipy na svoje slané občerstvenie
  Ak plánujete používať fľaškové omáčky alebo dipy na svoje slané občerstvenie, uistite sa, že sú bezlepkové.
 4. 4
  Prečítajte si štítky na vopred zabalených sladkostiach. Mnoho balených cukríkov a iných sladkostí obsahuje pšenicu alebo používa lepok ako emulgátor. Ak si chcete kúpiť radšej zabalené cukríky, než by ste si vyrábali vlastné, skontrolujte v prísadách, či je výrobok bezlepkový, aj keď sa to nezdá ako niečo, čo by bežne obsahovalo pšeničné výrobky.
  • Ak napríklad pečiete bezlepkové čokoládové sušienky, skontrolujte si tašku s čokoládovými lupienkami. Mnoho čokoládových lupienkov nie je bezlepkových.
  • Lepkavé gumové cukríky a tvrdé cukríky, ako sú cukrové tyčinky, často obsahujú aj lepok, ktorý sa používa ako emulgátor.
  • Ak kupujete pudingy alebo plnky do koláčov, hľadajte sójový puding alebo bezlepkové práškové zmesi, do ktorých pridáte vodu.
  • Majte na pamäti, že mnohé cukríky a čokolády obsahujú pšenicu alebo pšeničné výrobky.

Metóda 2 z 3: príprava slaného občerstvenia

 1. 1
  Skombinujte guacamole s domácimi tortillovými lupienkami. Balené a spracované občerstvenie, ako sú chipsy a dipy, často obsahuje lepok. Bezlepkové tortillové lupienky si môžete vyrobiť doma a namáčať do domáceho guacamolu s paprikou, cesnakom a poblanom ako pikantnú bezlepkovú alternatívu.
  • Môžete si kúpiť vopred pripravené guacamole v reštaurácii alebo obchode s potravinami, alebo si pripraviť vlastné z čerstvého avokáda a čerstvých surovín, ako je paprika, čile alebo salsa, zelená cibuľa a koriander.
  • Guacamole je dip, ktorý je prirodzene bezlepkový. Starostlivo však skontrolujte zoznam zložiek na vopred zabalenom guacamole, aby ste sa presvedčili, že nebol pridaný žiadny lepok.
  • Na výrobu vlastných tortillových lupienkov nakrájajte kukuričné tortilly na kolieska a premiešajte s dvoma lyžičkami limetkovej šťavy a štvrť čajovou lyžičkou soli. Rozložíme ich na plech a pečieme 10 minút pri 218°C (asi 218°C), alebo kým nie sú svetlohnedé a chrumkavé. Asi v polovici pečenia ich obrátime.
 2. 2
  Vyrobte si vlastný hummus. Ak máte kuchynský robot, bezlepkový hummus si môžete pripraviť doma pomocou cesnaku, fazule garbanzo, olív, octu, olivového oleja a iného korenia. Grécky jogurt dodá vašej zmesi trocha tanga.
  • Na internete nájdete niekoľko receptov na hummus, ktoré používajú rôzne suroviny. S kuchynským robotom by malo trvať iba niekoľko minút, kým si hummus vyšľaháte do požadovanej konzistencie.
  • Máte tiež možnosť experimentovať a nájsť rôzne príchute, ktoré máte radi. Jednoducho začnite s jednou plechovkou (8 gramov) cíceru alebo garbanza, scedených. Použite dve polievkové lyžice (asi 29,5 mililitrov) odstredeného mlieka a jednu polievkovú lyžicu (asi 14,7 mililitrov) z jablčného octu a extra panenského olivového oleja. Pridajte bylinky, korenie a ďalšie prísady po lyžičkách (asi 4,9 mililitra).
 3. 3
  Namiesto zemiakových lupienkov podávajte ryžové alebo pita čipsy. Ryžové a pita chipsy sú k dispozícii vo väčšine obchodov s potravinami a sú prirodzene bezlepkovou alternatívou k zemiakovým alebo kukuričným lupienkom. Majú tiež menej soli ako iné podobné občerstvenie.
  • Na hranolky môžete na namáčanie použiť aj mrkvové alebo zelerové tyčinky.
  • Ak kupujete vopred zabalené chipsy, dôkladne si prečítajte zoznam zložiek - aj keď kupujete ryžové alebo kukuričné lupienky - uistite sa, že nebol pridaný žiadny lepok.
  Kokosového oleja s kokosovým cukrom však robí podobnú sladkú pochúťku
  Použitie kokosového masla a kokosového oleja s kokosovým cukrom však robí podobnú sladkú pochúťku, ktorá je bezlepková.
 4. 4
  Používajte rôzne orechy a sušené ovocie. Orechy a sušené ovocie sú prirodzene bezlepkové a je možné ich miešať s korením a vytvoriť tak chutnú zmes občerstvenia, ktorá uspokojí vaše mníšky a zároveň sa drží vašej bezlepkovej diéty.
  • Premiešajte semená a orechy s korením, aby ste vytvorili slané alebo pikantné občerstvenie. Korenie môžete jednoducho odmerať do nádoby alebo mraziaceho vrecka a potom do zmesi pridať požadované semená a orechy. Zatvorte nádobu a potraste, kým nie sú všetky semená a orechy dôkladne obalené.
  • Vaječný bielok alebo olivový olej môžu vašim bylinkám a koreniu pomôcť prilepiť sa na semená a orechy a obaliť ich. Semená a orechy do zmesi pretrepte rovnako ako suché korenie, potom ich rozložte na plech a pečte 10 až 20 minút pri teplote 149°C (asi 148,8°C).
  • Vyhľadajte online rôzne kombinácie mixov občerstvenia, ktoré môžete použiť, alebo experimentujte a vytvorte si vlastné pomocou obľúbených orieškov, semienok, sušeného ovocia a bezlepkových obilnín.
  • Do zmesi občerstvenia môžete tiež pridať bezlepkové cereálie, ako napríklad ryžové cereálie. Zvážte prispôsobenie zmesi pre sezónu, napríklad pridanie tekvicových semienok do zmesi na jeseň.
 5. 5
  Skontrolujte štítky na fľaškových omáčkach. Ak plánujete používať fľaškové omáčky alebo dipy na svoje slané občerstvenie, uistite sa, že sú bezlepkové. Výrobcovia omáčok vo fľašiach často používajú ako emulgátor lepok.
  • Namáčanie a omáčky sami z celých potravín je najlepší spôsob, ako zaručiť, že sú bezlepkové. Väčšinu dipov a omáčok je možné pripraviť pomerne jednoducho doma za niekoľko minút.
  • Majte na pamäti, že bezlepkové dipy a omáčky môžu byť drahšie ako ich náprotivky na báze pšenice a spravidla majú kratšiu trvanlivosť.
  • Bezlepkové dipy a omáčky ihneď po otvorení dajte do chladničky.

Metóda 3 z 3: vytváranie bezlepkových predjedál

 1. 1
  Vyrobte si bruschetta s paradajkami a bezlepkovým chlebom. Bruschetta je základ predjedla, ktorý je možné pripraviť bezlepkovo tým, že opečiete bezlepkový chlieb a zalejete ho teplými pečenými paradajkami, olivovým olejom a bylinkami a korením.
  • Na začiatok si kúpte bezlepkový francúzsky chlieb v miestnom obchode s potravinami alebo zdravou výživou. Jeden krajec francúzskeho chleba pripraví asi štyri kusy bruschetty.
  • V sezóne používajte čerstvé hroznové, hruškové alebo cherry paradajky. Pred pridaním do opečeného chleba ich zohrejte tak, že ich vložíte do panvice na stredné teplo. To zvýrazní ich chuť.
  • Pred opekaním potrite francúzsky chlieb olivovým olejom a balzamikovým octom. Po nakrájaní na štvrtiny pridajte na vrch každého plátku cesnak, bazalku a klinčeky.
 2. 2
  Skúste bezlepkové cibuľové krúžky. Vo väčšine stravníkov a reštaurácií je cesto na cibuľové krúžky vyrobené z pšenice a obsahuje lepok. Môžete si však vytvoriť bezlepkové cesto, ktoré vám umožní naďalej si užívať tieto obľúbené pokrmy ako predjedlo alebo prílohu k steakom alebo iným grilovaným jedlám.
  • Cesto na bezlepkové cibuľové krúžky je vyrobené z bezlepkovej univerzálnej múky, bielej ryžovej múky a klubovej sódy. Sódu činí toto cesto ľahšie ako iné vyprážané ciest.
  • Rovnaké alebo podobné cesto môžete použiť aj na iné vyprážané dobroty, ako sú syrové tyčinky alebo vyprážané avokádové kopije alebo zelené fazuľky.
  • Hľadajte online recepty na cesto, ale nenahrádzajte bezlepkovú múku jednoducho iným receptom, ktorý vyžaduje pravidelnú viacúčelovú múku. Cesto nevyjde správne a nemusí správne pokrývať.
  • Na výrobu cibuľových krúžkov alebo iného vyprážaného občerstvenia doma budete potrebovať štvorlitrovú (asi 3,7 litra) holandskú rúru alebo podobný riad, aby ste ich mohli vyprážať na repkovom oleji. Budete tiež potrebovať cukríkový teplomer na potvrdenie, že ste olej zahriali na správnu teplotu (196°C alebo asi 196°C).
  Sú vítaným doplnkom akéhokoľvek bezlepkového koktailového taniera alebo predjedla
  Olivy sú skvelým bezlepkovým občerstvením alebo predjedlom a sú vítaným doplnkom akéhokoľvek bezlepkového koktailového taniera alebo predjedla.
 3. 3
  Podávajte krevety zabalené v prosciutte. Krevety sú bežným predjedlom a krevety zabalené v prosciutte budú hitom na každom večierku. Aj keď to zvyčajne nie je problém, mali by ste sa pozrieť na pršut, ktorý si kúpite, a potvrdiť, že je bezlepkový.
  • Tieto krevety sú ľahkým predjedlom a používanie čerstvých byliniek a korenia dodáva veľa chuti. Krevety si jednoducho pripravte podľa vlastného receptu, potom ich zabalte do prosciutta a potom restujte.
  • Ak nechcete riskovať vysoký obsah sodíka v prosciutte, nechajte obal a podávajte krevety obalené bazalkou, vločkami červenej papriky, soľou a korením a citrónovou kôrou rozmiešanou v olivovom oleji. Krevety opekajte dve minúty z každej strany a podávajte ich horúce.
  • Krevety môžete grilovať aj s bylinkami a korením a podávať ich so svojou obľúbenou bezlepkovou omáčkou.
  • Ak chcete krevety vyprážať alebo piecť, pouvažujte nad tým, že na ich obaľovanie použijete kokosovú (ktorá je prirodzene bezlepková) alebo bezlepkovú strúhanku v panko štýle.
 4. 4
  Pridajte zmes olív na koktailový tanier. Olivy sú skvelým bezlepkovým občerstvením alebo predjedlom a sú vítaným doplnkom akéhokoľvek bezlepkového koktailového taniera alebo predjedla. Vyberte si rôzne olivy a pred podávaním ich premiešajte s olejom a korením.
  • Vezmite asi štyri šálky (asi 0,9 litra) olív a premiešajte ich s dvoma šálkami (asi pol litra) olivového oleja. Do olivového oleja môžete pridať bylinky a korenie ako cesnak, rozmarín, citrónovú kôru, petržlenovú vňať a červenú papriku.
  • Olivy dobre pretrepte alebo premiešajte, aby ste sa uistili, že sú úplne pokryté zmesou, potom ich vložte do vzduchotesnej nádoby a dajte do chladničky, kým ich nebudete podávať.
Súvisiace články
 1. Ako vyrobiť sójové karbonátky?
 2. Ako variť vegánsku rybu?
 3. Ako vybrať a uložiť Tempeh?
 4. Ako smažiť tofu?
 5. Ako uvariť Ma Po Tofu?
 6. Ako pripraviť tofu tvarohový koláč?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail