Ako upiecť malé zemiaky?

Pred pečením malých zemiakov predhrejte rúru na 204°C. Ďalej zemiaky ochutte olivovým olejom, soľou, korením a akýmikoľvek inými bylinkami, ktoré máte radi. Zemiaky rovnomerne rozložte na pekáč s rozmermi 13 x 23 cm a pečte ich 20 minút. Potom zemiaky otočte a pečte ďalších 20 minút, aby sa zaistilo rovnomerné pečenie z oboch strán. Keď sú zemiaky hotové, mali by ste do nich bez akéhokoľvek odporu zatlačiť vidličku. Ďalšie tipy, vrátane toho, ako pridať malým zemiakom pikantné a kyslé arómy, čítajte ďalej.

Ďalej zemiaky ochutte olivovým olejom
Pred pečením malých zemiakov predhrejte rúru na 204°C. Ďalej zemiaky ochutte olivovým olejom, soľou, korením a akýmikoľvek inými bylinkami, ktoré máte radi.

Malé zemiaky, niekedy nazývané aj nové zemiaky, môžu byť chutným a praktickým doplnkom rodinných jedál, potlukov a večierkov. Bez ohľadu na to, či používate rúru alebo mikrovlnnú rúru, môžete z malých zemiakov rýchlo vytvoriť slanú prílohu, pričom použijete iba trochu olivového oleja a soľ a korenie. Vmiešaním čerstvých alebo sušených byliniek, citrónovej šťavy alebo cesnaku môžete dokonca pridať trochu extra vkusu do kulinárskej klasiky.

Prísady

 • 1,2 kg (0,68 kg) malých zemiakov
 • 2 polievkové lyžice (30 ml) olivového oleja
 • 0,5 čajovej lyžičky (2,5 ml) soli
 • 0,5 čajovej lyžičky (2,5 ml) korenia
 • 1 čajová lyžička (4,9 ml) sušeného rozmarínu, šalvie a/alebo oregana (voliteľné)
 • 0,5 čajovej lyžičky (2,5 ml) čili prášku alebo mletého kajenu (voliteľné)
 • 4 čajové lyžičky (20 ml) čerstvej citrónovej šťavy (voliteľné)
 • 1 polievková lyžica (15 ml) čerstvej mäty alebo petržlenu (voliteľné)
 • 2 strúčiky cesnaku (voliteľné)
Zemiaky rovnomerne rozložte na pekáč s rozmermi 13 x 23 cm
Zemiaky rovnomerne rozložte na pekáč s rozmermi 13 x 23 cm a pečte ich 20 minút.

Časť 1 z 2: Korenie vašich zemiakov

 1. 1
  Zemiaky umyjeme a prekrojíme na polovice. Zemiaky dôkladne opláchnite studenou vodou. Ak sa vám pokožka aj po opláchnutí zdá byť špinavá, jemne ju vyčistite kefkou na zeleninu alebo vlhkou utierkou. Pred rozrezaním na polovicu ich osušte čistým uterákom.
 2. 2
  Zemiaky zmiešajte s olivovým olejom vo veľkej mise. Naplňte veľkú miešaciu misku čistými rozpolenými zemiakmi a nalejte do nich 2 polievkové lyžice (30 ml) olivového oleja. Dôkladne ich premiešajte a uistite sa, že zemiaky sú rovnomerne obalené olejom.
 3. 3
  Posypeme soľou a korením. Pridajte najmenej 0,5 čajovej lyžičky (2,5 ml) z každej, ale pridajte viac, ak máte radi chuť. Zemiaky jemne premiešajte.
 4. 4
  Pridajte slaný rozmarín, šalviu a/alebo oregano pre pikantnú chuť. Tieto bylinky sa hodia k pečeným zemiakom. Ak ich nepoznáte, pred pridaním do misky ich ovoňte. Pridajte najmenej 1 čajovú lyžičku (4,9 ml) podľa toho, ktorú bylinku si vyberiete.
 5. 5
  Vmiešajte mleté kajenské korenie, čili prášok a/alebo čili na pikantnejšie jedlo. Ak máte radi trochu horké jedlo, tieto koreniny budú skvelým doplnkom.
 6. 6
  Pridajte cesnak a/alebo citrónovú šťavu, aby získali extra chuť. Ak ste fanúšikom cesnaku, zvážte pridanie trochy nahrubo nasekaných strúčikov cesnaku do zmesi. Ak chcete, aby vaše zemiaky boli trochu slané, pridajte citrónovú šťavu. Zemiaky dobre premiešajte, aby sa chute rovnomerne rozptýlili.
  • Môžete použiť citrónovú šťavu vo fľašiach, ale bude lepšie chutiť, ak ju budete lisovať čerstvú. Uistite sa, že pred pridaním šťavy do zemiakov precedíte semienka citrónu.
Potom zemiaky otočte a pečte ďalších 20 minút
Potom zemiaky otočte a pečte ďalších 20 minút, aby sa zaistilo rovnomerné pečenie na oboch stranách.

Časť 2 z 2: pečenie zemiakov v rúre

 1. 1
  Rúru predhrejeme na 204°C. Ak vaša rúra nemá funkciu predhrievania, ktorá vás upozorní, keď dosiahne teplotu, skontrolujte, či má vo vnútri teplomer, ktorý ukazuje, kedy je dostatočne horúci. V opačnom prípade vložte zemiaky, kedykoľvek sú pripravené - pečenie môže trvať trochu dlhšie.
 2. 2
  Zemiaky rovnomerne rozotrite v pekáči s rozmermi 33 cm × 23 cm. V ideálnom prípade by ste mali použiť zapekaciu misku so zdvihnutými bokmi, pretože zemiaky bude jednoduchšie miešať bez toho, aby ste ich preklopili cez okraj. Avšak, plochá cookie list bude fungovať dobre - stačí dávať pozor, keď je miešať.
  • Je to v poriadku, ak vaša panvica nie je presne 13 palcov × 9 palcov (33 cm × 23 cm), ale uistite sa, že je dostatok miesta na rovnomerné rozloženie zemiakov na dne s určitým priestorom medzi nimi. To im zabráni v pare a rozmočení.
 3. 3
  Vložte panvicu do rúry a pečte 20 minút. Panvicu dajte do stredu roštu, kde sa dá rovnomerne zohriať.
 4. 4
  Zemiaky jemne premiešajte v panvici. Akonáhle časový spínač zhasne, vyberte panvicu z rúry pomocou rukavice alebo horúcej podložky. Stierkou zemiaky jemne preklopte, aby sa poriadne upiekli z každej strany. Dávajte pozor, aby ste ich neposunuli po stranách panvice a uistite sa, že sú stále rovnomerne rozložené.
 5. 5
  Zemiaky pečte ďalších 20 minút alebo kým nie sú mäkké. Keď sú zemiaky hotové, budete môcť vidličku do jednej zatlačiť bez akéhokoľvek odporu. Šupky by tiež mali byť mierne vráskavé a zlaté a mali by ste ich silne cítiť.
 6. 6
  Zemiaky necháme 5 minút vychladnúť. Vyberte ich z rúry, vypnite rúru a položte panvicu na chladiaci rošt. Nechajte pôsobiť 5 minút, než ich premiestnite z panvice.
 7. 7
  Zemiaky vložte do servírovacej misky a ozdobte ich. Môžete nahrubo nasekať čerstvú petržlenovú vňať alebo mätu a pridať ich k zemiakom po vychladnutí, aby získali extra chuť. Ak sa vám zemiaky zdajú suché, môžete tiež pridať trochu olivového oleja.

Tipy

 • Malé zemiaky môžete piecť aj v mikrovlnnej rúre. Nakrájajte a okoreňte ich tak, ako keby ste ich vložili do rúry, potom ich rovnomerne rozložte v miske vhodnej do mikrovlnnej rúry a misku voľne prikryte pokrievkou. V mikrovlnnej rúre ich varte 5 minút a potom v 2-minútových krokoch, kým do jedného zo zemiakov nevložíte vidličku. Pri každej kontrole ich premiešajte.

Komentáre (2)

 • adamtoth
  Výborné, urobím znova!
 • dsimonova
  Nenašiel som návod na mini pečené zemiaky prekrojené na polovicu, kým som nenarazil na tohto sprievodcu. Ďakujem!
Súvisiace články
 1. Ako uvariť purpurové zemiaky?
 2. Ako opekať zemiaky?
 3. Ako vyrobiť žemľové rezance?
 4. Ako uvariť nové zemiaky?
 5. Ako uvariť sladkú zemiakovú kašu?
 6. Ako vyrobiť zemiakové šupky?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail