Ako skontrolovať olej?

Kontrola oleja je rýchly spôsob, ako zaistiť hladký chod motora bez použitia nástrojov alebo výdavkov. Pred kontrolou oleja počkajte aspoň 10 minút po vypnutí motora, aby sa vaše auto mohlo ochladiť a nespáliť sa. Potom otvorte kapotu a vytiahnite mierku oleja, ktorá je pripojená k olejovej nádrži vo vašom motore. Olejovú mierku vyčistite handrou, aby ste odstránili všetok olej, a potom ju znova vložte do potrubia olejovej nádrže. Uistite sa, že ste ho zatlačili až na doraz, aby ste získali presné údaje. Druhýkrát vytiahnite palicu späť a pozrite sa, kde končí olejový film. Ak olejový film siaha až pod alebo pod palicu s nápisom „ADD“, musíte pridať viac oleja. Ak je olejový film blízko značky „FULL“, ešte nemusíte pridávať olej. Ak sa chcete dozvedieť, ako pridať nový olej do auta, prečítajte si viac od nášho spoluautora mechaniky!

Sears zmenil môj olej na prémiový olej
Sears zmenil môj olej na prémiový olej, ktorý stál 30€. Znamená to, že to bol syntetický olej?

Pravidelná kontrola, či má vaše auto dostatok motorového oleja, je najlepší spôsob, ako udržať váš motor dobre bežiaci ešte dlho. Motorový olej je mazivo medzi pohyblivými časťami motora; ak je hladina príliš nízka, diely sa rýchlo opotrebujú a zvýši sa pravdepodobnosť zadretia motora. Naučte sa kontrolovať olej, aby sa tak nestalo.

Metóda 1 z 3: Kontrola, či vaše auto nepotrebuje olej

 1. 1
  Uistite sa, že motor nie je horúci. Pri manipulácii s časťami motora bezprostredne po vypnutí auta sa môžete popáliť. Počkajte najmenej 10 minút alebo si naplánujte kontrolu oleja, pokiaľ je motor studený.
  • Chladný motor zaistí, aby sa olej usadil v spodnej časti olejovej vane, a poskytne vám presnejšie údaje o tom, koľko oleja je v aute.
 2. 2
  Otvorte kapotu. Väčšina automobilov má vnútornú páčku vyklopujúcu kapotu umiestnenú pod stĺpikom riadenia. Potiahnite páku, potom choďte pred auto a odopnite kapotu. Zdvihnite kapotu tak, aby bola úplne otvorená, a pokiaľ ju má vaše auto, podoprite ju kovovou podperou.
  • V malom počte automobilov (ako napríklad Mini Cooper) sa kapota aktivuje na strane spolujazdca.
  • Uistite sa, že je vozidlo na rovnom a rovnom povrchu, alebo bude mierka oleja poskytovať nepresné údaje. To sa najlepšie robí na čerpacej stanici, kde je povrch rovný a rovný.
 3. 3
  Vytiahnite mierku oleja a otrite ju čistou handrou. Mierka hladiny oleja je pripojená k olejovej nádrži vo vašom motore a slúži na určenie, koľko oleja je ešte v olejovej nádrži. Keď je auto v pohybe, olej prská a pokrýva celú tyč. Ak chcete skontrolovať hladinu oleja, musíte začať čistou tyčinkou.
  • Mierka hladiny oleja sa často nachádza v blízkosti prednej časti motora. Keď ho nájdete, potiahnite ho; malo by sa hladko vytiahnuť.
  • Dávajte pozor, aby ste nevytiahli mierku prevodovej kvapaliny. Ak si nie ste istí, ktorá mierka je pripojená k olejovej nádrži, prečítajte si používateľskú príručku dodanú s vašim automobilom alebo požiadajte o pomoc obsluhy čerpacej stanice.
 4. 4
  Znovu vložte mierku. Opatrne vložte mierku späť do potrubia pripojeného k olejovej nádrži. Zatlačte ho úplne nadol, až kým nebude úplne zasunutý. Ak sa vám po ceste rachotí alebo zachytí, vytiahnite ho späť, utrite a skúste to znova.
 5. 5
  Druhýkrát vyberte mierku, aby ste zmerali hladinu oleja. Pozrite sa na koniec mierky, aby ste zistili, kde končí film oleja. Na konci palice bude ku koncu slovo „PRIDAŤ“ a v strede „PLNÉ“.
  • Ak olejový film siaha po alebo pod čiaru ADD, je načase pridať viac oleja.
  • Ak je olejový film blízko línie FULL, ešte nemusíte celkom pridávať olej.
 6. 6
  Zistite, či je potrebné vymeniť olej. Okrem kontroly množstva oleja by ste mali skontrolovať aj jeho kvalitu. Olej by mal vyzerať čistý a hladký. Ak olej vyzerá, že obsahuje zvyšky alebo vyzerá zakalený, je potrebné ho vymeniť.
Ešte nemusíte pridávať olej
Ak je olejový film blízko značky „FULL“, ešte nemusíte pridávať olej.

Metóda 2 z 3: pridanie oleja do motora

 1. 1
  Zistite, aký druh oleja použiť. Olej má rôzne „hmotnosti“ a rôzne autá vyžadujú rôzne hmotnosti. V používateľskej príručke svojho auta zistíte, aký druh oleja potrebujete použiť, a potom si kúpte jeho štvrť litra na čerpacej stanici alebo v obchode so zmiešaným tovarom.
 2. 2
  Odskrutkujte uzáver oleja. Nevylievate olej do rovnakého potrubia, kde je umiestnená mierka; namiesto toho odskrutkujte uzáver umiestnený o niekoľko centimetrov ďalej.
 3. 3
  Nalejte olej. Ak bol váš olej veľmi nízky, nalejte celý liter. Ak chcete, môžete použiť lievik alebo ho jednoducho nalejte priamo z fľaše do nádrže.
 4. 4
  Znova skontrolujte olej. Pokračujte, vytiahnite mierku oleja, otrite ju handrou, znova ju vložte a skontrolujte hladinu oleja, aby ste sa presvedčili, že auto má teraz dostatok oleja. Teraz by to malo prísť až na ÚPLNÝ riadok.
 5. 5
  Nasaďte uzáver a zatvorte kapotu. Pred naštartovaním motora pevne zaskrutkujte kryt, sklopte kryt a uistite sa, že je pevne zatvorený.
Mierka hladiny oleja je pripojená k olejovej nádrži vo vašom motore
Mierka hladiny oleja je pripojená k olejovej nádrži vo vašom motore a slúži na určenie, koľko oleja je ešte v olejovej nádrži.

Metóda 3 z 3: výmena motorového oleja

 1. 1
  Zistite, ako často treba meniť olej. Ako často je potrebné meniť olej, závisí od typu auta, ktoré vlastníte. Niektoré autá vyžadujú výmenu oleja každých 4800 km, zatiaľ čo iné môžu bez výmeny oleja prejsť až 24000 km. Skúste svoje auto a porozprávajte sa s výrobcom alebo mechanikom, aby ste určili, ako často by sa mal olej vymieňať.
 2. 2
  Vymeňte si vlastný olej. Výmena oleja v aute vám môže ušetriť od 19 do 56€. Ak nemáte schopnosti pracovať s autami, neexistuje dôvod, prečo by ste to nemohli urobiť sami. Skôr ako začnete, uistite sa, že máte správny olej a nástroje.
 3. 3
  Najmite si niekoho, kto vám zmení olej. Väčšina ľudí vezme auto do garáže, aby mu vymenili olej. Jednoducho choďte do zariadenia „olej a mazivo“ a dajte tam mechanikovi vedieť, že je potrebné vymeniť olej. Služba zvyčajne trvá asi pol hodiny a vykonáva ju mechanik na počkanie vo vstupnej hale.

Tipy

 • Ak sa na palubnej doske rozsvieti kontrolka oleja, je to znak, že v motore je nebezpečne nízky obsah oleja. Doplňte ihneď.
 • V ideálnom prípade dosiahnite hladinu oleja zhruba v polovici medzi „Min“ a „Max“ - menej zvýši frekvenciu, ktorú budete potrebovať na doplnenie. Zabúdanie môže byť drahé.
 • Ak musíte často dopĺňať olej, je to znakom spotreby oleja. Môže to vytekať alebo môže horieť vo vnútri motora. Nechajte si to skontrolovať mechanikom.
Znova ju vložte a skontrolujte hladinu oleja
Pokračujte, vytiahnite mierku oleja, otrite ju handrou, znova ju vložte a skontrolujte hladinu oleja, aby ste sa presvedčili, že auto má teraz dostatok oleja.

Varovania

 • Ak sa na prístrojovej doske rozsvieti kontrolka oleja, je to znak, že v motore je nebezpečne nízky obsah oleja. Vo väčšine prípadov je kontrolka oleja pre tlak oleja. Ak kontrolka oleja začne blikať alebo sa rozsvieti, znamená to nízky tlak oleja. Príčinou môže byť málo oleja alebo chybné olejové čerpadlo. Doplňte ihneď.
 • Pred kontrolou oleja sa presvedčte, či je váš motor úplne vychladnutý

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Stará, čistá handra alebo papierová utierka
 • Správny olej pre vaše vozidlo
 • Plochý povrch
 • Chladný motor

Otázky a odpovede

 • Ako zistím, že je čas na výmenu motorového oleja? Potrebujem vedeckú odpoveď.
  Pre štandardný olej je 3000 míľ dobrým pravidlom, maximálne 5000 míľ. V prípade syntetických olejov je 10000 míľ pravidlom, maximálne 12000 míľ. Faktory, ako je vôňa oleja, farba a konzistencia, sú dobrými ukazovateľmi. Možno rozoznáte, kedy sa olej rozkladá.
 • Je normálne, že olej vyzerá čierne?
  Nie, olej by ste mali nechať vymeniť, ak je čierny.
 • Sears zmenil môj olej na prémiový olej, ktorý stál 30€. Znamená to, že to bol syntetický olej? Ak je, môžem ho zmiešať s bežným olejom?
  Syntetický olej má vždy vyššiu kvalitu ako bežný. Nemyslím si, že by väčšina automobilových centier označovala bežný olej za „prémiový“, takže je pravdepodobne syntetický. Mali by vám byť schopní to povedať priamo. Miešanie syntetického a bežného oleja nie je najlepší nápad. V núdzových situáciách to bude fungovať, ak to je všetko, čo máte, ale nechcete nechať auto príliš dlho jazdiť na zmesi. Oba oleje budú mať pravdepodobne odlišné vlastnosti a syntetický pravdepodobne stratí výkon skôr, ako by mal.

Komentáre (4)

 • lloydanthony
  Nikdy si nepamätám, či mám kontrolovať olej počas chodu motora/horúceho alebo vypnutého/studeného. Tento článok dal jasnú odpoveď hneď.
 • klloyd
  Pre nemechanika bol váš článok veľmi ľahko pochopiteľný, ďakujem.
 • millie69
  Proces kontroly hladiny oleja vo vozidle mi pomohol.
 • mholubova
  V článku je všetko podrobne vysvetlené.
Súvisiace články
 1. Ako aktualizovať svetlomety?
 2. Ako čistiť svetlomety?
 3. Ako odmraziť zámok auta?
 4. Ako používať a odstrániť zámok Thule?
 5. Ako nabiť kľúč od BMW?
 6. Ako získať kľúče uzamknuté vo vozidle pomocou vysúvateľného zámku?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail