Ako používať Retin A?

Ak chcete použiť Retin-A, prečítajte si pokyny dodané s predpisom a pokyny lekára týkajúce sa dávkovania. Potom si dôkladne umyte ruky a tvár jemným mydlom, osušte pokožku a počkajte asi 20-30 minút, kým aplikujete lieky. Potom naneste na prsty alebo vatový tampón množstvo Retin-A vo veľkosti hrášku a naneste tenkú vrstvu na postihnuté miesto. Nezabudnite ho používať striedmo a dodržujte predpísané dávkovanie, pretože Retin-A je dosť silný a jeho nadmerné používanie môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky. Tipy na ochranu pokožky pri používaní Retin-A čítajte ďalej!

Nepoužívajte počas používania Retin-A iné výrobky na akné
Ak používate Retin-A na liečbu akné, nepoužívajte počas používania Retin-A iné výrobky na akné, pretože môžu zvýšiť podráždenie pokožky.

Retin-A alebo topický tretinoín je kyselina retinová, ktorá pomáha zvrátiť poškodenie pokožky a najčastejšie sa používa na liečbu akné. Mnoho voľne predajných produktov obsahuje derivát Retin-A, pretože samotný Retin-A vyžaduje predpis lekára. Pred použitím je dôležité, aby ste sa poučili o Retin-A a jeho výhodách, vedľajších účinkoch a spôsobe aplikácie.

Metóda 1 z 2: učenie sa o sietnici-a

 1. 1
  Pochopte, na čo sa retin-a používa. Produkt sa osvedčil pri viacerých kožných ochoreniach, najmä pri akné. Retin-A pomáha uvoľňovať póry a obmedzuje odlupovanie pokožky. Môže byť tiež užitočný pri znižovaní výskytu vrások a poškodenia pokožky v dôsledku slnečného žiarenia; Retin-A však nemôže vyliečiť akné, zvrátiť vrásky ani napraviť poškodenie slnkom.
  • Retin-A je už dlho uznávaný ako prospešný pri liečbe mierneho až stredne závažného akné, vrátane čiernych bodiek, bielych bodiek, cyst a lézií u dospievajúcich a dospelých.
  • Okrem toho sa výskyt vrások pri dlhodobom používaní a zvýšenej sile Retin-A výrazne znižuje (aj keď nezmizne). Tmavá pokožka, známa tiež ako slnečné škvrny, sa tiež zosvetlí pri pokračujúcom používaní Retin-A.
  • Štúdie ďalej ukázali, že Retin-A zlepšuje drsnosť pokožky vyhladením alebo odlupovaním povrchu pokožky.
 2. 2
  Zistite, ako funguje retin-a. Retin-A (generický názov: tretinoin) je derivátom vitamínu a je súčasťou skupiny liekov nazývaných retinoidy, ktoré ovplyvňujú rast kožných buniek. Retin-A funguje tak, že mení rastové vzorce a medzibunkové väzby kožných buniek. To bráni vývoju microcomedones, malé zátky v koži vplyvom na odumretých kožných buniek zhromažďovanie vnútri pórov a upchatiu to. Vývoj mikrokomedónov je typicky uznávaný ako prekurzor akné; Retin-A sa teda snaží zabrániť tomu, aby sa to stalo, a môže znížiť počet a závažnosť vznikajúcich pupienkov.
  • Tento liek tiež umožňuje rýchlejšie hojenie akné. Retin-A navyše znižuje „lepivosť“ kožných buniek v mazových folikuloch alebo olejových žľazách.
 3. 3
  Poraďte sa s lekárom. Ak si myslíte, že by Retin-A mohol byť dobrou voľbou pre vaše kožné problémy, mali by ste sa dohodnúť na stretnutí s vašim primárnym zdravotným lekárom, ktorý vás potom môže v prípade potreby odporučiť dermatológovi. Dermatológovia sú lekári, ktorí sa špecializujú na kožu a najmä na kožné poruchy.
  • Lekári primárnej starostlivosti môžu a často predpisujú Retin-A, ak je to nekomplikovaný prípad, takže možno nebudete musieť navštíviť dermatológa.
  • Váš lekár bude môcť zvoliť najvhodnejšiu liečbu pre vás na základe vašich symptómov a konkrétneho typu pokožky. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých ďalších ochoreniach a anamnéze, najmä ak máte alebo ste mali iné kožné ochorenia, ako je ekzém.
  Po použití Retinu A za posledný mesiac mi tvár stmavla
  Po použití Retinu A za posledný mesiac mi tvár stmavla.
 4. 4
  Získajte informácie o rôznych typoch sietnice-a. Retin-A sa dodáva v topickom tekutom, gélovom a krémovom prípravku. Gély sú na akné spravidla lepšie, pretože majú menej zvláčňujúce vlastnosti; gély však môžu pokožku vysušiť, takže ak máte suchú pokožku, krémová forma Retin-A je pravdepodobne najlepšou voľbou.
  • Retin-A sa dodáva v rôznych liečivých silách, gél je dostupný ako 0,025% alebo 0,01%. Krém je dodávaný v množstve 0,1%, 0,05%alebo 0,025%. Tekutina je 0,05%. Váš lekár spravidla na začiatku predpíše nižšiu silu a podľa potreby dávku alebo dávku zvýši. Táto promócia má zabrániť vedľajším účinkom.
 5. 5
  Buďte informovaní o možných vedľajších účinkoch. Mierne vedľajšie účinky pri použití Retin-A sa očakávajú; ak sa však niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov stane závažným, neznesiteľným alebo narúša vaše každodenné fungovanie, ihneď kontaktujte svojho lekára. Všimnite si toho, že väčšina vedľajších účinkov sa vyskytuje počas prvých dvoch až štyroch týždňov používania Retin-A; vo väčšine prípadov vedľajšie účinky pri pokračujúcom používaní klesajú. Medzi najbežnejšie a vedecky zdokumentované vedľajšie účinky patria:
  • Suchosť pokožky
  • Pľuzgiere a začervenanie kože
  • Svrbenie, lúpanie a škálovanie
  • Pocit zahrievania alebo pálenia
  • Počiatočný nárast akné
 6. 6
  Poznať kontraindikácie. Pretože sa tento liek absorbuje pokožkou, tehotné ženy by nemali používať Retin-A, pretože sa ukázalo, že je veľmi teratogénny (môže spôsobiť vrodené chyby).
  • Ak používate Retin-A na liečbu akné, nepoužívajte počas používania Retin-A iné výrobky na akné, pretože môžu zvýšiť podráždenie pokožky.
  • Nepoužívajte peelingové výrobky alebo výrobky, ktoré obsahujú peelingové látky, ako je benzoylperoxid, resorcinol, kyselina salicylová alebo síra alebo iné kyseliny.

Metóda 2 z 2: aplikácia sietnice-a

 1. 1
  Prečítajte si pokyny na recepte. Retin-A sa spravidla používa denne pred spaním alebo raz za dva až tri dni. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ho použijete v noci.
  • Uistite sa, že ste u svojho lekára a lekárnika potvrdili správne dávkovanie, ako aj vhodný spôsob a frekvenciu použitia. Neváhajte sa opýtať lekára alebo lekárnika na akékoľvek otázky.
  Dočasne prestaňte používať Retin-A
  Ak je celá oblasť spálená od slnka, dočasne prestaňte používať Retin-A, kým sa vaša pokožka nezotaví.
 2. 2
  Umyte si ruky a postihnuté oblasti pokožky. Dôkladne si umyte ruky a tvár jemným mydlom a vodou. Pokúste sa nepoužívať abrazívne mydlo alebo čokoľvek s „mikroperličkami“ alebo inými exfoliantmi. Pokožku osušte.
  • Uistite sa, že je vaša pokožka úplne suchá. Pred aplikáciou Retin -A počkajte 20 - 30 minút, aby bol suchý.
 3. 3
  Aplikujte lieky končekmi prstov. Môžete tiež použiť vatový tampón alebo vatový tampón, najmä ak používate Retin-A v tekutej forme. Použite približne retin-A veľké množstvo (ako tekuté, gélové alebo krémové) alebo dostatočné množstvo na ľahké pokrytie celej postihnutej oblasti. Pokrytie by malo byť tenké a šetriace, než by bolo prilepené na koži. Vo všeobecnosti by ste nemali používať oveľa viac ako množstvo hrachu, ak ho aplikujete na konkrétnu oblasť. Po aplikácii si umyte ruky.
  • Aplikujte lieky iba na postihnutú pokožku. Neaplikujte na celú tvár a/alebo krk.
  • Pri aplikácii Retin-A buďte opatrní. Nechcete, aby sa dostal do oblastí okolo úst a priamo pod oči. Ak sa vám to dostane do očí, vypláchnite ich vodou. Použite čistú vlažnú vodu a opláchnite 10 až 20 minút. Ak podráždenie pretrváva, kontaktujte lekára.
  • Po aplikácii si dôkladne umyte ruky. To vám pomôže vyhnúť sa prenosu zvyškového Retin-A na iné osoby, na iné časti pokožky alebo náhodnému vtieraniu do očí alebo do úst, čo všetko môže byť škodlivé.
 4. 4
  Retin-a používajte dôsledne. Je dôležité, aby ste Retin-A používali pravidelne, aby ste z neho získali čo najviac výhod. Skúste ho používať každý večer v rovnakom čase. Pomôže to stať sa súčasťou vašej nočnej rutiny. Retin-A nebude fungovať ako jednorazová liečba, ak máte pupienok. Jeho pôsobením je dlhodobá prestavba pokožky.
  • Všimnite si toho, že vaše akné sa môže zhoršiť počas prvých siedmich až desiatich dní, ale malo by sa zlepšiť v prvých týždňoch po nepretržitom používaní. V niektorých prípadoch trvá zlepšenie dokonca osem až 12 týždňov.
  • Nikdy nezdvojnásobujte dávku alebo aplikáciu. Ak vynecháte dávku a používate ju každý deň, vynechanú dávku úplne preskočte. Nezdvojnásobujte dávku. Podobne neaplikujte viac Retin-A ako je množstvo hrachu alebo ho používajte viac ako raz denne. Vaša pokožka sa tým nezlepší, ale iba sa zvýši pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov.
 5. 5
  Vyhnite sa vystaveniu UV žiareniu. Retin-A vás môže zvýšiť citlivosť na slnko. Dávajte si pozor, aby ste sa vyhli dlhodobému pobytu na slnku, ako aj opaľovacím kabínam a slnečným lúčom. Aby ste predišli popáleniu alebo podráždeniu počas dňa, používajte denne opaľovací krém s minimálnym SPF 30. Keď ste vonku a na slnku, noste ochranný odev, ako klobúk, dlhé rukávy a nohavice.
  • Ak sa spálite od slnka, pred použitím Retin-A počkajte, kým sa pokožka úplne nespáli.
  Retin A spôsobuje
  Retin A spôsobuje, že je vaša pokožka citlivá na slnečné svetlo, a ak nie je opaľovací krém správne aplikovaný, môže pokožku stmavnúť, najmä jazvy po akné atď.
 6. 6
  Ak je pokožka príliš suchá, použite zvlhčovač. Poraďte sa so svojím lekárom o tom, ktoré zvlhčovače použiť, ak je vaša pokožka príliš suchá kvôli používaniu Retin-A. Hydratačné krémy, gély alebo pleťové vody na vodnej báze spravidla fungujú najlepšie, ak na akné používate Retin-A. Ak používate Retin-A na vrásky alebo slnečné škvrny, krémy a pleťové vody na olejovej báze sú vhodné na použitie.
  • Neaplikujte žiadne krémy ani topické lieky skôr ako jednu hodinu po použití Retin-A.
 7. 7
  Kontaktujte svojho lekára. Všimnite si toho, že väčšina ľudí nemá pri použití Retin-A závažné vedľajšie účinky; Ak sa však u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich účinkov, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára:
  • Pľuzgiere, tvorba kôry, pálenie alebo opuch kože
  • Závraty, bolesti hlavy, zmätenosť, úzkosť alebo depresia
  • Ospalosť, pomalá reč alebo ochrnutie tváre
  • Alergická reakcia vrátane žihľavky, opuchu, ťažkostí s dýchaním
  • Ak otehotniete počas používania Retin-A

Tipy

 • Nie všetci ľudia majú akné, ktoré bude dobre reagovať na Retin-A. Ak po sústavnom podávaní prihlášok niekoľko mesiacov nevidíte výsledok, mali by ste sa o ďalších možnostiach poradiť so svojim lekárom. Požiadajte o odporúčanie dermatológa.

Varovania

 • Nepoužívajte v blízkosti očí, úst alebo pier.

Otázky a odpovede

 • Čím si mám umyť tvár, keď používam Retin A?
  Pretože Retin A je silný liek, odporučil by som použiť mierne umývanie tváre na drsné alebo také, ktoré by sa používalo na prevenciu akné.
 • Ako môžem po spálení od slnka dostať svoju pokožku do normálu? Je to tak, že pri vysadení Retin-A použijete iný výrobok?
  Retin-A navrhujem aplikovať na neovplyvnené oblasti (oblasti, ktoré nie sú spálené od slnka). Ak je celá oblasť spálená od slnka, dočasne prestaňte používať Retin-A, kým sa vaša pokožka nezotaví.
 • Je krém Retin-A vhodný pre mastnú pleť?
  Áno, ale vašu pokožku vysuší, preto naneste hydratačný krém.
 • Na vrásky budem používať Retin A. Používam ho iba na postihnuté miesto, ako je čelo? Prečo to nemôžem použiť na celú tvár?
  Môžete ho použiť na celú tvár, ale odporúča sa použiť ho iba na požadované oblasti, pretože môže vysušovať pokožku a spôsobuje, že pokožka je veľmi citlivá, najmä na slnečné svetlo.
 • Potrebujete použiť krém s vitamínom C s Retin-A?
  Nie. Krém s vitamínom C nebol vedecky dokázaný, že by mal nejaký vplyv na akné. Retin-A má.
 • Po použití Retinu A za posledný mesiac mi tvár stmavla. Ako získam svoju pôvodnú farbu?
  Naneste na pokožku opaľovací krém. Retin A spôsobuje, že je vaša pokožka citlivá na slnečné svetlo, a ak nie je opaľovací krém správne aplikovaný, môže pokožku stmavnúť, najmä jazvy po akné atď.

Komentáre (11)

 • fayroger
  Mám rád podrobné pokyny a postup.
 • rippinrosalee
  Nechám tvár 30 minút pred aplikáciou zaschnúť. Doktor povedal iba, že sa uistite, že je pokožka suchá, je dobré vedieť, že by to malo trvať 30 minút. Tiež lekár povedal, že je v poriadku dať si hydratačný krém po aplikácii sietnice A, ale nepovedal, že má hodinu čakať. Dobre vedieť teraz.
 • millie89
  Je dobré, aby začiatočníci porozumeli účinkom a pomohli im obmedziť vedľajšie účinky.
 • msurka
  Bavili ma jednoduché uvedené podrobné informácie.
 • leolawuckert
  Aplikoval som si retin-A, potom som čakal asi 20 minút. Pomohlo mi to vedieť jednu hodinu čakať.
 • shannonherzog
  Naučili ste sa správnu aplikáciu a kedy aplikovať zvlhčovač.
 • schustereugene
  Článok bol veľmi nápomocný. Ďakujem!
 • aufderharaudie
  Vedieť, kedy používať Retin A a liečiť ho ako dávkovanie, ktoré by ste nemali vynechať.
 • gordonpurdy
  Zoznámte sa s vedľajšími účinkami a správnym dávkovaním a čo nerobiť. Veľmi nápomocný.
 • koloman53
  Niektorí hovoria, že pred aplikáciou sietnice A by ste si mali najskôr obliecť zvlhčovač na tvár, iní tvrdia, že by to malo byť naopak. Vaše podrobné pokyny, ako ich správne používať, sú veľkým pomocníkom pre začiatočníkov, vďaka.
 • bartolomejzeman
  Jasné, stručné pokyny a vedľajšie účinky. Skvelé informácie, ďakujem veľmi pekne.
Súvisiace články
 1. Ako zastaviť biele bodky?
 2. Ako sa rýchlo zbaviť akné na chrbte?
 3. Ako zistiť, či potrebujete liečbu akné na predpis?
 4. Ako používať čistiaci krém s ultra rýchlym účinkom clearasil?
 5. Ako zabrániť akné na hrudníku?
 6. Ako odstrániť začervenanie pupienka?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail