Ako priateľsky ukončiť vzťah?

Ako priateľsky ukončiť vzťah
Ak máte problémový vzťah a máte pocit, že je načase, aby sa to skončilo, možno budete chcieť vedieť, ako priateľsky ukončiť vzťah.

Nie všetky vzťahy môžu trvať večne. To znamená, že ukončenie vzťahu je neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Ukončenie vzťahu na dobrú náladu je však často žiaducejšie ako ukončenie v zúrivosti a frustrácii. Ak máte problémový vzťah a máte pocit, že je načase, aby sa to skončilo, možno budete chcieť vedieť, ako priateľsky ukončiť vzťah. Držte emócie pevne na uzde a myslite na emócie druhej strany.

Metóda 1 zo 4: výber správneho času a miesta

 1. 1
  Počkajte na správny čas. Ak ste sa rozhodli, že je čas ukončiť váš vzťah, prvá vec, ktorú musíte zistiť, je, kedy to urobiť. Ak chcete, aby sa veci skončili priateľsky, budete chcieť zvoliť čas, kedy ukončenie vzťahu bude mať za následok čo najmenšie narušenie života toho druhého.
  • Keď ste sa rozhodli ukončiť vzťah, môže byť lákavé skúsiť to mať hneď za sebou. Namiesto toho sa snažte vybrať si čas - čoskoro, keď budete môcť viesť tento náročný rozhovor, ktorý nespôsobí väčšiu traumu, ako je potrebné.
  • Ak je to možné, vyhnite sa informovaniu o novinkách počas veľkých sviatkov, tesne predtým, ako sa musí osoba zúčastniť dôležitého stretnutia alebo funkcie, alebo v spojení s inými zásadnými životnými prekážkami, ako je strata zamestnania, rodiča alebo domáceho maznáčika. Buďte na tieto situácie citliví a v prípade potreby buďte pripravení posunúť rozvrh o niekoľko dní.
 2. 2
  Vyberte si ten správny okamih. Vyberte si čas, v ktorom sa nebudete ponáhľať, a vyhraďte si pár hodín na konverzáciu.
  • Mať na pamäti časový limit konverzácie je dobrý nápad pre prípad, že by sa vám niečo vymklo z rúk. Vopred sa rozhodnite, koľko času strávite, a ak môžete, pripravte si plány, ktoré vyžadujú, aby ste na konci tohto času odišli.
  • Rovnako tak sa uistite, že máte dostatok času na úprimnú konverzáciu na túto tému a odpovedzte na všetky rozumné otázky, ktoré môže mať druhá osoba.
 3. 3
  Vyberte si dobré miesto na konverzáciu. Vyberte si dobré miesto na túto konverzáciu. Najlepšou možnosťou je zvyčajne miesto, ktoré je neutrálne a polosúkromné.
  • Nechcete si vyberať miesto, ktoré je úplne súkromné, pretože to zvyšuje možnosť, že druhá osoba urobí scénu alebo poskytne emocionálne prejavy, ktoré by vás mohli presvedčiť, aby ste zmenili názor.
  • Rovnako tak to nechcete robiť pred ľuďmi, ktorých poznáte, alebo niekde, kde bude každé slovo, ktoré poviete, vypočuté. To môže byť pre druhého človeka trápne a ponižujúce.
 4. 4
  Urobte to osobne. Neplánujte ukončiť vzťah prostredníctvom textu, e -mailu, stránky sociálnych sietí alebo dokonca telefonátu, ak mu môžete pomôcť. Tento odlúčený spôsob ukončenia vzťahu môže byť pre vás jednoduchší, ale je neúctivý voči druhému človeku.
  • Ukončenie vzťahu prostredníctvom textu alebo e -mailu môže tiež zvýšiť možnosť nedorozumení, ktoré by mohli druhého človeka viesť k pocitu, že stále existuje nádej, aj keď nie je.
Keď ste sa rozhodli ukončiť vzťah
Keď ste sa rozhodli ukončiť vzťah, môže byť lákavé skúsiť to mať hneď za sebou.

Metóda 2 zo 4: Správne myslenie

 1. 1
  Zamyslite sa nad tým, čo chcete povedať. V mysli si naplánujte, čo chcete danej osobe povedať. Pomôže vám to vyjasniť si to a tiež vám to pomôže sústrediť sa na to, čo potrebujete povedať, ak začnete strácať odvahu.
  • Majte pripravené odpovede na všetky otázky, ktoré môžete očakávať od druhej osoby. On alebo ona bude takmer určite chcieť vedieť, prečo sa to deje, a ak existuje šanca, zmeníte názor.
  • Buďte konkrétni v súvislosti so sťažnosťami, ktoré vás viedli k tomuto rozhodnutiu, a jasne povedzte, že vzťah sa skončil - to nie je na rokovaní. Plánujte povedať niečo ako: „Kvôli X, potrebujem sa s tebou rozísť“, nie „Myslel som, že si možno potrebujeme oddýchnuť.“
 2. 2
  Získajte spätnú väzbu. Ak môžete, porozprávajte sa vopred o tom, čo chcete povedať s dôveryhodným priateľom. Požiadajte svojho priateľa, aby vám povedal, ak vám bude niečo nejasné a aké otázky môžu očakávať, že ich druhá osoba bude mať.
  • Môžete sa tiež spýtať svojho priateľa, či si príliš tvrdý alebo či čokoľvek z toho, čo hovoríš, môže v tom druhom vyvolávať falošnú nádej.
 3. 3
  Pripravte sa, mentálne aj emocionálne. Ukončiť vzťah je ťažké. Bude to ťažké, pre vás aj pre druhú osobu. Očakávajte emocionálnu reakciu a urobte maximum, aby ste sa pre to pripravili.
  • Zamyslite sa nad tým, akú podporu môžete potrebovať po konverzácii. Vopred si urobte plány, ako urobiť, čo budete musieť urobiť, aby ste sa o seba postarali.
  • Potom budete možno potrebovať nejaký čas osamote. Alebo sa možno budete chcieť stretnúť s priateľom. Zamyslite sa nad tým, čo vám bude najviac nápomocné, a urobte opatrenia.
Že je čas ukončiť váš vzťah
Ak ste sa rozhodli, že je čas ukončiť váš vzťah, prvá vec, ktorú musíte zistiť, je, kedy to urobiť.

Metóda 3 zo 4: Ukončenie vzťahu

 1. 1
  Nastavte čas. Akonáhle sa budete cítiť pripravení, musíte druhej osobe dať vedieť, že sa musíte porozprávať o niečom dôležitom. Môžete si tak byť istí, že má tiež dostatok času a že nebudete zasahovať do dôležitého verejného, obchodného alebo sociálneho vzťahu.
  • Ak môžete pomôcť, nehovorte druhej osobe, že potrebujete mať tento rozhovor, maximálne niekoľko hodín vopred. Zvlášť, ak sú vo vzťahu zjavné problémy, môže druhá osoba stráviť veľa trápnych hodín obavami z toho, čo sa stane, ak ho na to vopred upozorníte.
 2. 2
  Buďte jemní, ale úprimní. Nebuďte neláskaví alebo obviňujúci, ale povedzte osobe jednoducho a priamo, že vzťah sa skončil, a vysvetlite prečo.
  • Uveďte konkrétne, prečo to nevyšlo. Pre druhého človeka to môže byť vzdelávacia príležitosť.
  • Ak sa napríklad rozchádzate s touto osobou, pretože vás nezahŕňa v iných aspektoch života (napr. Spoločenské výlety s priateľmi alebo stretnutie s rodinou), môžete povedať: „Necítil som sa ako naozaj súčasť tvojho života. Keď idete von so svojimi priateľmi, cítim sa bez pozvania a mám pocit, že ste neboli inkluzívny, keď som vás požiadal, aby som išiel. Tiež mám obavy, že ste ma nezoznámili so svojou rodinou. Cítim, že pre teba nie som taký dôležitý. Myslím si, že si skvelý človek, ale nie je to ten druh vzťahu, ktorý by ma robil šťastným, takže musím ísť ďalej. “
  • Je v poriadku byť úprimný aj k svojim pocitom z rozchodu. Ak je to pre vás ťažké, dajte o tom vedieť druhému. Môže vám to pomôcť, aby ste sa v tejto situácii cítili lepšie.
 3. 3
  Necukrujte. Aj keď chcete byť čo najláskavejší, nemali by ste cukrovať veci ani byť príliš milí. To môže vysielať zmiešané signály, ktoré sú pre druhú osobu mätúce. Môže ho to viesť k nádeji, že zmeníš názor. To nerobí druhému dlhodobo žiadnu službu.
  • Je možné, že rozchod je taký milý, že si druhý človek neuvedomuje, čo sa stalo. Ak k tomu dôjde, budete si musieť celú vec znova prejsť.
  • Nechceli by ste povedať napríklad: „Naozaj ťa milujem a myslím si, že je to niečo, na čom musíš zapracovať.“ Dalo by sa to interpretovať tak, že ak urobí nejaké zmeny, budete ochotní vo vzťahu pokračovať.
 4. 4
  Prevziať zodpovednosť. Vo väčšine prípadov, keď sa vzťah skončí, nesú obidve strany určitú zodpovednosť. Len zriedka je to len chyba človeka. Uznajte svoju zodpovednosť za koniec vzťahu.
  • Môžete napríklad povedať: „Asi som sa teraz mal viac rozprávať, aby som ti povedal, čo si o týchto problémoch myslím,“ alebo „Viem, že je toho viac, čo som mohol urobiť, aby som sa aj ty stal súčasťou môjho života“. Takéto vyhlásenia pomôžu tomu druhému cítiť sa menej, akoby ho vinili zo všetkých problémov, ktoré so sebou vzťah priniesli.
 5. 5
  Uveďte konkrétny dôvod rozchodu. Použitím riadku „To nie si ty, som to ja“ môže druhý človek vyvolať pocit, že ho skutočne obviňuješ. Namiesto toho zadajte konkrétny dôvod rozchodu na základe svojich potrieb, ale nemáte pocit, že by ste danej osobe museli povedať každý jeden dôvod, prečo sa chcete rozísť.
  • Môžete napríklad povedať niečo ako: „Všimol som si, že voči tebe začínam byť skutočne kritický a narúša to moju schopnosť byť dobrým priateľom/priateľkou. To voči tebe nie je fér a hovorí mi to, že nie som. pripravený na tento druh záväzku. "
 6. 6
  Počúvajte druhú osobu. V tejto konverzácii nebudete jediným človekom, ktorý chce povedať niečo dôležité. Počúvajte trpezlivo a s rešpektom reakcie toho druhého a pravdivo odpovedajte na všetky otázky, ktoré môže mať.
  • Reakcia druhého človeka môže byť emocionálna. Možno vám bude chcieť povedať o svojich pocitoch. Môžu nastať ťažké otázky. Buďte pripravení na to všetko a akceptujte to.
  • Ak vám druhá osoba napríklad plače, môžete povedať: „Chápem, že ťa to pravdepodobne veľmi bolí. Je mi ľúto, že je to pre teba také ťažké.“
 7. 7
  Nehádaj sa. Je uctivé vypočuť si druhú osobu a odpovedať na otázky, ktoré môže mať, ale nedovoľte, aby sa z toho stal argument. Neprospeje to ani jednému z vás.
  • Ak ten druhý začne obviňovať alebo obviňovať vás z problémov, môžete povedať niečo ako: „Viem, že som nebol ani perfektný priateľ/priateľka, ale takto sa cítim. Naozaj nechcem mať hádka o tom. "
  • Ak sa vás ten človek pokúsi prehovárať, aby ste vo vzťahu zotrvali, môžete povedať niečo ako: „Prepáč, ale môj názor je rozhodnutý a nehodlám to zmeniť.“
 8. 8
  Majte svoje emócie pod kontrolou. Akokoľvek ten druhý reaguje, snažte sa byť v tejto situácii pokojný. Mali ste čas sa pripraviť, druhý nie.
  • Možno máte z ukončenia vzťahu veľmi silné pocity. Druhá osoba môže reagovať spôsobom, ktorý vám ubližuje. Bez ohľadu na to, ako to dopadne, zhlboka sa nadýchnite a snažte sa udržať svoje emócie na uzde. Hnevať sa a pohádať sa teraz rozhodne nepodporí priateľské rozdelenie.
 9. 9
  Majte jasno v budúcnosti. Povedzte druhej osobe priamo, aký typ vzťahu by ste s nimi chceli v budúcnosti mať. Ak dúfate, že budete stále priateľmi, povedzte to. Ak už nejaký čas (alebo nikdy) nechcete vidieť ju alebo ho, povedzte to tiež.
  • Ak napríklad dúfate, že zostanete priateľmi, môžete povedať niečo ako: „Dúfam, že potom, čo si obaja doprajeme trochu času na uzdravenie, môžeme byť stále priateľmi.“ Ak už toho druhého vo svojom živote vôbec nechcete mať, buďte úprimní. Povedzte niečo ako: „Naozaj si myslím, že snažiť sa byť priateľmi by bolo pre mňa príliš ťažké. Asi bude najlepšie, keď sa už neuvidíme.“
  • Aj keď chcete zostať priateľmi, nepredpokladajte, že to nevyhnutne vyjde. Druhý človek sa tak nemusí cítiť. Alebo to môže byť pre jedného alebo pre oboch jednoducho príliš ťažké.
Aby sa veci skončili priateľsky
Buďte pripravení na možnosť, že aj keď naozaj chcete, aby sa veci skončili priateľsky, nemusí to byť realistické.

Metóda 4 zo 4: Udržujte ho potom priateľským

 1. 1
  Nesťažujte sa na svojho bývalého. Ľudia sa po skončení vzťahu dopúšťajú mnohých chýb, ktoré môžu zabrániť tomu, aby bol rozchod skutočne priateľský. Jednou z nich je tendencia sťažovať sa na druhú osobu.
  • Ak sa druhej osobe vráti správa, že ste o nej hovorili nepekné veci, môže to byť zraňujúce a môže to zničiť všetky šance na priateľské ukončenie vzťahu. Môžete mať pocity, ktoré si potrebujete ventilovať, ale nerobte to s nikým, kto sa pravdepodobne podelí o vaše komentáre s ostatnými.
  • Na tohto človeka sa rozhodne nesťažujte spoločným priateľom.
  • Nevychádzajte ani zo sociálnych médií. Ak si myslíte, že nebudete schopní odolať pokušeniu, zdržte sa niekoľko dní mimo sociálnych médií, kým nebudete v danej situácii pokojnejší.
 2. 2
  Nesnažte sa pomstiť Ak máte pocit, že vám druhá osoba vo vzťahu nejakým spôsobom ukrivdila, môže byť po rozchode veľmi lákavé snažiť sa nejakým spôsobom pomstiť. Malo by byť samozrejmé, že ak chcete, aby boli veci priateľské, je to neprijateľné.
  • Nenechajte sa napríklad romanticky zapliesť s priateľom inej osoby, aby ste sa k nemu vrátili. Nezverejňujte svoje trápne fotografie na internete ani neobchádzajte odhaľujúce informácie, ktoré vám boli dôverne povedané.
 3. 3
  Spravodlivo rozdeľte akýkoľvek zdieľaný majetok. Mnoho rozchodov je zlých, keď príde čas rozdeliť zdieľaný majetok a/alebo vrátiť veci, ktoré patrili druhej osobe. To môže byť obzvlášť ťažké, ak žijete s druhou osobou. Pristupujte k tomu čo najpokojnejšie a buďte féroví.
  • Vráťte všetko, čo oprávnene patrí druhej osobe.
  • Skúste nájsť vzájomne prijateľný kompromis so zdieľanými vecami a opýtajte sa napríklad: „Ako by ste sa cítili, keby som zobral X a vy Y?“
  • Ak ten druhý niečo naozaj chce a nie je to pre vás také dôležité, možno stojí za to mu to nechať. Ak to nestojí za boj, pouvažujte nad tým, že to necháte ísť.
 4. 4
  Nepodporujte pretrvávajúce pocity. Ak k vám ten druhý stále niečo cíti a chce sa dať znova dohromady, nijako tieto pocity nepodporujte, pokiaľ vážne neuvažujete o tom, že by ste sa dali znova dohromady.
  • Vysielanie zmiešaných signálov je ťažké vyhnúť sa, ak sa cítite konfliktní, ale urobte maximum. Nie je korektné ani úctivé voči druhému človeku, aby ho strieľal, ak sa v skutočnosti nechcete vrátiť dohromady.
  • Aj keď k druhému človeku stále pretrvávate alebo ho stále priťahujete, mali by ste si to nechať pre seba. Možno sa budete cítiť dobre, keď to v danej chvíli poviete, a dokonca môže byť dobré, keď to ten druhý človek počuje v krátkodobom horizonte. To však môže druhému sťažiť ďalší život, čo môže po určitom čase viesť k odporu a hnevu.
 5. 5
  Vyhnite sa intímnemu kontaktu. Ukončenie vzťahu môže byť strašidelné pre obe strany. Výsledkom je, že nie je neobvyklé, že ľudia vyhľadávajú dôverný kontakt s niekým, s kým sa nedávno rozišli. Tomu sa treba vyhnúť.
  • Vychádzať alebo mať sex s niekým, s kým ste sa práve rozišli, sa vtedy môže cítiť dobre. Z dlhodobého hľadiska vám to však bráni v napredovaní a môže vám obom spôsobiť situáciu bolestivejšiu a ťažšiu.
 6. 6
  Daj tomu čas. Aj keď s druhým človekom chcete zostať priateľmi, počítajte s tým, že budete pravdepodobne potrebovať nejaký čas odlúčenia, než sa to stane. Zotavenie z rozchodu je bolestivý proces a môže trvať dlho. Aj keď ste z rozchodu šťastní, vášmu bývalému priateľovi alebo priateľke môže zlomiť srdce. On alebo ona sa zotaví, ale bude to chvíľu trvať, takže sa snažte byť trpezliví.
  • Ak sa hneď pokúsite byť priateľmi, jednému alebo obom vám bude ťažšie pokračovať vo svojom živote. Počkajte, kým si nie ste istá, že ste so svojim bývalým pripravení byť priateľmi. To môže trvať niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

Tipy

 • Rovnako ako by ste chceli byť k druhému človeku láskaví, je dôležité, aby ste boli čo najúprimnejší k ukončeniu vzťahu a prečo sa to deje. Nejednoznačnosť môže spôsobiť zmätok, ktorý naopak môže viesť k rozhorčeniu.

Varovania

 • Buďte pripravení na možnosť, že aj keď naozaj chcete, aby sa veci skončili priateľsky, nemusí to byť realistické. Rozchody, najmä v dlhých vzťahoch, môžu byť veľmi emocionálne. Hnev a horkosť sú bežné. Nech sa pokúsite vyhnúť škaredému rozchodu, niekedy sa to môže stať aj tak.

Otázky a odpovede

 • Ako sa rozísť so svojim partnerom?
  Ak s niekým žijete a potrebujete sa s ním rozísť, určite to môže situáciu skomplikovať. Postup je však rovnaký. Buďte úprimní a ohľaduplní a snažte sa udržať svoje emócie na uzde.

Komentáre (1)

 • fpolakova
  Nikdy nemôžete mať dosť rád a tento článok som považoval za skvelú radu.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail