Ako patinovať kov?

Patinám trvá dlho, kým sa na povrchoch kovov prirodzene vytvoria, ale pomocou predmetov z domácnosti môžete na vybranom kúsku vytvoriť efekt oveľa rýchlejšie. Predtým, ako začnete patinovať, dôkladne umyte kovový kus, pretože odtlačky prstov alebo iné stopy môžu poškodiť vašu patinu. Potom z rovnakých dielov soli a bieleho octu pripravte roztok, ktorý postačuje na úplné ponorenie kovu. Na pol hodiny budete musieť kov namočiť do roztoku. Ak chcete intenzívnejšiu patinu, pridajte do roztoku peroxid vodíka a ďalšiu soľ. Množstvo peroxidu vodíka, ktoré pridáte, by malo byť štvrtinou množstva octu, to znamená, že keby ste mali 4 šálky octu, pridali by ste 1 šálku peroxidu vodíka. Aby patina vydržala dlhšie, natrite kov suchým akrylovým alebo voskovým lakom. Tipy, ako vytvoriť patinu pomocou chemikálií, čítajte ďalej!

Budem patinovať oceľovú kovovú požiarnu jamu
Budem patinovať oceľovú kovovú požiarnu jamu, ako môžem zabrániť tomu, aby hrdza tiekla z kovu v nasledujúcich týždňoch, rokoch atď.?

Kovy ako železo, oceľ, bronz, mosadz a meď môžu v priebehu času na svojom povrchu vytvárať tenký farebný film nazývaný patina. Tento zostarnutý vzhľad môže byť obzvlášť žiaduci pri umeleckých dielach a dekoratívnych kusoch. Expozícia živlom prirodzene spôsobí, že mnoho druhov kovov v priebehu času zmení farbu, ale ak chcete byť s patináciou zámernejší, môžete tento efekt spôsobiť domácimi prísadami, chemikáliami a dokonca môžete napodobniť vzhľad patiny. so špeciálnymi druhmi farieb.

Metóda 1 z 3: výroba patiny s domácimi prísadami

 1. 1
  Zbierajte svoje patinačné potreby. Väčšinu z týchto položiek a prísad nájdete vo svojom dome. Budete potrebovať vhodnú nádobu na namočenie kovu v patinačnom roztoku, napríklad plastovú nádobu alebo lacnú misku. Po patinovaní môžete tento kontajner vyčistiť a znova použiť podľa vlastného uváženia, ale musí byť prinajmenšom dostatočne hlboký, aby úplne ponoril kov, ktorý budete patinovať. Vrátane týchto vecí budete tiež potrebovať:
  • Čistá handra (alebo papierové utierky; na sušenie)
  • Kontajner
  • Peroxid vodíka (3% roztok; voliteľné)
  • Kov (na patinovanie)
  • Plastové/gumové rukavice (voliteľné; odporúčané)
  • Soľ (akýkoľvek druh v poriadku)
  • biely ocot
 2. 2
  Pripravte sa na patinovanie kovu. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov vždy vyčistite kov a nádobu pred patinovaním. Dokonca aj odtlačky prstov alebo neviditeľné zvyšky môžu ovplyvniť výsledok vašej patinácie, preto kov a nádobu starostlivo a dôkladne vyčistite a vysušte.
  • Na čistenie svetla až stredne znečistených kúskov kovu a nádob bude vo väčšine prípadov stačiť niekoľko kvapiek mydla na umývanie riadu a kefky.
  • Zvlášť znečistené kovové diely namočte do odmasťovača. Odstráni sa tým nános v ťažko dostupných zákutiach.
  • Ak sa pokúšate patinovať oceľ, jej čistenie pomocou fosforečnanu trisodného môže byť veľmi účinné. Potom kov opláchnite a nechajte uschnúť na vzduchu.
  • Používanie čistých rukavíc pri čistení a manipulácii s kovom môže chrániť vašu pokožku pred drsnými čistiacimi prostriedkami a zároveň zabrániť opätovnému prenosu odtlačkov prstov.
 3. 3
  Namočte kov do octu. Pridajte ocot do čistej a suchej nádoby, aby bolo dosť na úplné ponorenie kovu. Potom do octu pridajte rovnaké množstvo soli, dôkladne ho premiešajte a vložte kov, aby mohol sedieť v roztoku a vytvárať patinu octovo-soľnej.
  • Nechajte kov namočený v roztokoch patinovania octom a soľou najmenej pol hodiny. Toto riešenie môže vytvárať mnoho farieb patiny v závislosti od času namáčania, zloženia kovu, teploty a ďalších faktorov.
  • Na intenzívnejšiu oxidáciu najskôr namočte kov iba do octu. Potom do octu pridajte peroxid vodíka a soľ, ako je uvedené nižšie.
 4. 4
  Podľa potreby zintenzívnite oxidáciu peroxidom. Pridanie peroxidu vodíka a soli do octu spôsobí hrdzavenie mnohých zliatin železa, napríklad ocele. To môže vašej patine dodať farbu, charakter a realizmus. Na každé štyri diely bieleho octu v nádobe pridajte do roztoku jeden diel peroxidu vodíka a jednu polovicu soli.
  • Ak máte napríklad v nádobe štyri šálky octu, budete musieť pridať jednu šálku peroxidu vodíka a pol šálky soli.
  • Ak nepoznáte množstvo bieleho octu vo svojej nádobe, na chvíľu vyberte kov a nalejte ocot do odmerky, potom ho vráťte do nádoby.
 5. 5
  Nechajte kov zaschnúť a zvážte tmel. Ak chcete získať skutočne prirodzený vzhľad, možno budete chcieť nechať svoj patinovaný kov bez vrstvy tmelu. Tento druh patiny však môže byť náchylný na odlupovanie alebo vyblednutie. Keď je váš kov úplne suchý, môžete jeho patinu chrániť:
  • Číry povlak z akrylového náteru. To vytvorí hladkú a tvrdú bariéru medzi vašou patinou a silami, ktoré spôsobujú jej odlupovanie a blednutie.
  • Vosky. Napríklad vám môže pomôcť pravidelný včelí vosk alebo renesančný vosk na zachovanie povrchu patiny a jej farby.
Pridajte ocot do čistej a suchej nádoby
Pridajte ocot do čistej a suchej nádoby, aby bolo dosť na úplné ponorenie kovu.

Metóda 2 z 3: vytváranie patiny pomocou chemikálií

 1. 1
  Určite zloženie vášho kovu. Niektoré kovy sú vyrobené z jednej zložky, ako je zlato a meď, ale iné sú kombináciou nazývanou zliatiny, ako je mosadz a oceľ. Každý z nich má jedinečné vlastnosti, čo znamená, že niektoré chemikálie budú fungovať a iné nie. Vypočítajte hustotu kovu, aby ste zistili, či ide o jeden z nasledujúcich bežných kovov/zliatin:
  • Hliník alebo jedna z jeho zliatin, ktoré sú často striebristo biele. Je to ľahký, bežný kov, ktorý má s väčšinou svojich zliatin hustotu 2,7 g/cm³ (0,098 lbs/in³).
  • Meď alebo jedna z jej zliatin, ktoré majú zvyčajne červenkastú farbu. Deoxidovaná meď má hustotu 8,9 g/cm³ (0,322 lbs/in³), nikel medi 8,8 g/cm³ (0,318 lbs/in³), námorná mosadz 8,6 g/cm³ (0,311 lbs/in³) a kremíkový bronz s hmotnosťou 8,7 g/cm³ (0,314 lbs/in³).
  • Železo alebo jedna z jeho zliatin, ktoré sú relatívne lesklé a sivé. Liatina má hustotu 7,5 g/cm³ (0,271 lbs/in³), kované železo má rovnakú hustotu ako oceľ pri 7,8 g/cm³ (0,282 lbs/in³) a nehrdzavejúca oceľ 7,9 g/ cm³ (0,285 lbs/in³).
  • Striebro alebo jedna z jeho zliatin sú lesklé a lesklé. Striebro má hustotu 10,5 g/cm³ (0,379 lbs/in³) a niklové striebro 8,4 g/cm³ (0,303 lbs/in³).
 2. 2
  Nájdite najlepšie chemické ošetrenie svojej patiny. Teraz, keď poznáte druh kovu, s ktorým pracujete, budete musieť zistiť, aký druh chemického ošetrenia bude najvhodnejší na patinovanie tohto druhu kovu. Niektoré bežné ošetrenia zahŕňajú:
  • Vopred zmiešané roztoky na farbenie kovov spoločnosti Jax Chemical Company. Mnohé z nich sú formulované tak, aby dobre fungovali na meď, mosadz a bronz.
  • Baldwinova patina, ktorá je vhodná pre medené a oceľové íly, ako aj pre mosadz, bronz a medené kovy.
  • Pečeň na síre (LOS), ktorá pracuje s mnohými kovmi a zliatinami, s výnimkou mosadze, zlata, hliníka a nehrdzavejúcej ocele.
 3. 3
  Pripravte kov na patinovanie. Nečistoty na povrchu kovu môžu negatívne ovplyvniť konečný výsledok vašej patinácie. Väčšinu ľahkých až stredne znečistených kovov rýchlo vyčistite mydlom a vodou a potom vysušte na vzduchu.
  • Pri špinavejších kúskoch kovu alebo pri hlbšom a dôkladnejšom čistení kov namočte na noc do odmasťovača, opláchnite ho vodou a potom nechajte uschnúť.
  • Manipulácia s kovom v čistých rukaviciach vám môže zabrániť náhodnému prenosu oleja z rúk na kov a ovplyvniť patinovanie.
 4. 4
  Dodržujte postupy bezpečnej manipulácie. Mnoho chemikálií používaných na vytváranie patiny uvoľňuje nebezpečné výpary, ktoré môžu v prípade nahromadenia spôsobiť zranenie alebo smrť, preto pracujte v oblasti s dobrým prúdením vzduchu. Starostlivo si prečítajte a dodržiavajte pokyny dodané s vašimi chemikáliami, aby ste zaistili najbezpečnejšie a najlepšie výsledky.
  • Vo všeobecnosti by vaše holé ruky nemali prísť do styku s chemikáliami. Pri manipulácii s chemikáliami vždy používajte plastové alebo gumené rukavice alebo kov, na ktorom sú chemikálie.
  • Chráňte chemikálie pred očami a ústami ochrannými okuliarmi a maskou. Mnohé z nich sú jedovaté a môžu viesť k podráždeniu, chorobe alebo ešte horšiemu.
 5. 5
  Starostlivo pripravte a naneste chemikálie. V závislosti od chemického ošetrenia, ktoré ste pre svoj kov vybrali, ho možno budete musieť aplikovať priamo na povrch kovu, pripraviť ho v nádobe, potom ponoriť kov a podobne. Najlepšie výsledky dosiahnete podľa pokynov na štítku ošetrenia.
  • Mnoho chemických ošetrení zmení farbu v závislosti od počtu aplikácií a/alebo doby namáčania. Všeobecne platí, že LOS poskytne žltý/zlatý na prvom namočení, ružový/červený na druhom, tyrkysový/purpurový na treťom a sivý na štvrtom.
  • Niektoré chemické ošetrenia môžu vyžadovať dosiahnutie určitej teploty, aby fungovali najlepšie. Napríklad LOS by sa mal spravidla pripravovať vo veľmi horúcej vode.
 6. 6
  Zaobchádzajte s ošetreným kovom bezpečne a zodpovedne. Po nanesení ošetrenia na váš kov môžu byť stále škodlivé chemikálie. Často sa to dá zaistiť tak, že kov úplne zasypete sódou bikarbónou a potom ho opláchnete.
  • Šetrnejšie alebo ekologicky bezpečnejšie chemikálie môžu potrebovať iba rýchle opláchnutie čistou vodou, než bude s vašim kovom bezpečne manipulovať holými rukami.
  • Drsné a špeciálne formulované chemikálie môžu vyžadovať, aby boli roztok neškodné, špeciálne neutralizačné činidlá.
 7. 7
  V prípade potreby neutralizujte chemické ošetrenie. Niektoré chemikálie budú aj po príprave naďalej nebezpečné. Tieto chemikálie by to mali uviesť na svojom štítku a poskytnúť pokyny na neutralizáciu a likvidáciu.
  • Vaša chemikália mohla obsahovať samostatné neutralizačné činidlo, ale v mnohých prípadoch je možné na neutralizáciu chemických roztokov pridať sódu bikarbónu.
  • LOS sa rozpadá pri vystavení svetlu a vzduchu. Ak necháte svoj kontajner LOS otvorený na slnečnom, dobre vetranom mieste na jeden deň, neutralizuje sa to.
  • Všetky chemikálie, ktoré sa časom neutralizujú, by mali byť chránené pred deťmi a zvieratami na dobre vetranom mieste.
 8. 8
  V prípade potreby zalepte svoju patinu, aby bola chránená. Farbu a konzistenciu svojej patiny môžete zachovať pridaním leštidla tmelom, napríklad čírym akrylovým, včelím alebo renesančným voskom. Pre najrealistickejší vzhľad a pokračujúcu patináciu však môže byť najlepšou voľbou rozbalený obal.
Natrite kov suchým akrylovým alebo voskovým lakom
Aby patina vydržala dlhšie, natrite kov suchým akrylovým alebo voskovým lakom.

Metóda 3 z 3: imitácia patiny oxidačnou farbou

 1. 1
  Kúpte si projektové zásoby. Na napodobenie efektu patiny budete potrebovať špeciálny druh farby, v ktorej sú malé kovové častice. Toto sa nazýva oxidačná farba alebo surfacer. Toto bude reagovať špeciálnym riešením patiny, aby sa vytvoril patinovaný vzhľad. Na tento projekt budete potrebovať:
  • Kontajnery (x2; na farby a tmely; voliteľné)
  • Odmasťovač (voliteľné)
  • Penová kefa (x2)
  • Rukavice
  • Kov (na patinovanie)
  • Oxidačný roztok farby a patiny (často sa predáva spoločne)
  • Miešadlo na farby
  • Rukavice plastové/gumové
  • Tmel (odporúča sa nastriekať)
  • Mydlo a voda
 2. 2
  Pripravte si pracovnú oblasť. Výpary z farby a oxidačného roztoku, ktoré budete používať, sa môžu hromadiť v oblastiach so slabým prúdením vzduchu a spôsobiť zranenie alebo smrť. Na tento projekt vyberte dobre vetranú pracovnú plochu a rovnú, stabilnú pracovnú plochu.
  • Farba môže niekedy striekať a šíriť sa tam, kde by ste radšej nemali. Položte si plachtu alebo noviny, aby ste vo svojej pracovnej oblasti zachytili nechcené kvapky farby.
  • V závislosti od nádoby, do ktorej prišiel váš oxidačný náter a roztok patiny, môžete pracovať priamo z nádoby alebo ich budete chcieť naliať do oddelených nádob.
  • Ak sa rozhodnete použiť pre svoju oxidačnú farbu samostatnú nádobu, farbu pred prenosom farby dôkladne premiešajte miešadlom, aby bola konzistentná.
 3. 3
  Pripravte kov. Nečistoty, olej a iné kontaminanty na povrchu kovu môžu negatívne ovplyvniť výsledok patiny. Na čistenie väčšiny kovov bude stačiť trochu mydla na umývanie riadu, teplá voda a dobrý peeling. Nechajte uschnúť na vzduchu, potom ste pripravení naniesť oxidačnú farbu.
  • Najdôležitejšie čistenie prinesie najlepšie výsledky. Namočenie na noc vo vhodnom odmasťovadle odstráni kontaminanty hlboko zakorenené v štrbinách.
  • Používanie rukavíc zabráni náhodnému zanechaniu odtlačkov prstov, čo môže spôsobiť deformáciu patiny.
 4. 4
  Premiešajte a naneste oxidačnú farbu. Malé kovové častice vo farbe sa môžu niekedy zhlukovať a vytvárať nesúlad vo vašej patine. Vezmite miešadlo na farbu a farbu dôkladne premiešajte, aby bola hladká a konzistentná. Potom pomocou čistej penovej kefy naneste farbu na kov.
  • Každá značka farby bude odlišná, takže pre dosiahnutie najlepších výsledkov budete musieť postupovať podľa pokynov pre farbu. Spravidla naneste dve tenké vrstvy farby s jednou hodinou schnutia medzi jednotlivými vrstvami.
  • V závislosti od vášho povrchu budete možno potrebovať niekoľko vrstiev, než bude úplne a rovnomerne pokrytý oxidačnou farbou.
 5. 5
  Pridajte roztok patiny. Po druhom nátere počkajte, kým bude farba lepkavá na dotyk. Pri kontrole lepivosti určite používajte rukavice. Potom vezmite čistú penovú kefu a:
  • Na dosiahnutie intenzívneho efektu použite liberálne aplikácie roztoku patiny. Buďte dôslední, nekonzistentnosť povedie k nerovnomernej patinácii.
  • Na postupné zintenzívnenie účinku používajte prírastkové aplikácie roztoku patiny. Týmto spôsobom je menej pravdepodobné, že prestrelíte svoju ideálnu patinu.
  • Trpezlivo čakajte na zmenu farby. Čas potrebný na oxidáciu a vytvorenie efektu patiny môže ovplyvniť mnoho faktorov. Farba by sa mala spravidla zmeniť za 10 až 15 minút.
 6. 6
  Počkajte, kým nebude suchý, a potom upravte patinu, ako uznáte za vhodné. V tomto mieste budete môcť vidieť, ako farba interaguje s roztokom patiny. Keď farba a roztok zaschnú, môžete znova naniesť viac farby a roztoku na úpravu patiny tak, aby vyhovovala vašim preferenciám.
  • Rovnako ako sa farba môže časom odlupovať alebo vyblednúť, môže sa podobať aj vaša imitácia patiny. Tenká vrstva číreho tmelu pomôže tomu zabrániť.
Toto riešenie môže vytvárať mnoho farieb patiny v závislosti od času namáčania
Toto riešenie môže vytvárať mnoho farieb patiny v závislosti od času namáčania, zloženia kovu, teploty a ďalších faktorov.

Varovania

 • Ak ste sa rozhodli na svoju patinu naniesť tmel, najskôr ho vyskúšajte na malej skrytej ploche. Aj prírodné vosky môžu mierne zmeniť vzhľad vašej patiny.
 • Niektoré zo zložiek použitých pri patinovaní vášho kovu môžu vylučovať toxické výpary, ktoré sa môžu hromadiť a byť nebezpečné. Pri nanášaní chemikálií, farieb, lakov a pod. Vždy pracujte v dobre vetranom priestore.
 • Pri manipulácii s chemikáliami by ste spravidla mali používať rukavice a ochranné okuliare, aby ste predišli podráždeniu pokožky/očí alebo nevoľnosti.
 • Niektoré chemikálie môžu byť horľavé alebo môžu mať špeciálne pokyny pre bezpečnú manipuláciu. Vždy dodržiavajte pokyny na použitie, ktoré ste dostali s výrobkom, aby ste predišli zraneniu alebo zraneniu.

Veci, ktoré budete potrebovať

Výroba patiny s domácimi prísadami

 • Čistá handra (alebo papierové utierky; na sušenie)
 • Kontajner
 • Peroxid vodíka (3% roztok; voliteľné)
 • Kov (na patinovanie)
 • Plastové/gumové rukavice (voliteľné; odporúčané)
 • Soľ (akýkoľvek druh v poriadku)
 • biely ocot

Vytváranie patiny pomocou chemikálií

 • Prášok na pečenie
 • Kontajner (na chemické ošetrenie)
 • Odmasťovač (voliteľné)
 • Mydlo a voda
 • Rukavice
 • Maska
 • Kov (na patinovanie)
 • Patinujúce chemické ošetrenie (ako sírová pečeň)
 • Ochranné okuliare
 • Tmel
 • Kliešte (voliteľné; odporúčané)

Imitácia patiny oxidačnou farbou

 • Kontajnery (x2; na farby a tmely; voliteľné)
 • Odmasťovač (voliteľné)
 • Penová kefa (x2)
 • Rukavice
 • Kov (na patinovanie)
 • Oxidačný roztok farby a patiny (často sa predáva spoločne)
 • Miešadlo na farby
 • Rukavice plastové/gumové
 • Tmel (odporúča sa nastriekať)
 • Mydlo a voda

Otázky a odpovede

 • Budem patinovať oceľovú kovovú požiarnu jamu, ako môžem zabrániť tomu, aby hrdza tiekla z kovu v nasledujúcich týždňoch, rokoch atď.? Číra farba nie je možnosťou kvôli teplu z ohňa.
  Hrdzu očistite drôtenou kefou, brúsnym papierom alebo drôteným kotúčom alebo ju nechajte pieskovať. Potom ho môžete natrieť vysokoteplotnou farbou bežne používanou na sporákoch, motoroch atď.

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako odlakovať mosadz?
 3. Ako čistiť mosadzné položky?
 4. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 5. Ako patinovať mosadz?
 6. Ako testovať striebro?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail