Ako čistiť mosadzné položky?

Pri čistení predmetov z mosadze budete chcieť byť opatrní, aby ste nepoškodili povrch. Všetko, čo musíte urobiť, je utrieť predmet mydlovou vodou a mäkkou handričkou. Len buďte jemní, aby ste nezotreli mosadzný alebo lakový povlak. V prípade silnejších škvŕn pridajte do handričky trochu amoniaku a jemne ho utrite. Vyhnite sa však čpavku, ak sú vaše mosadzné položky lakované. Akonáhle budete hotoví, nezabudnite ho opláchnuť a vysušiť. Ak sa chcete dozvedieť, ako odstrániť lak z mosadzných predmetov, čítajte ďalej!

Pevné mosadzné položky budete chcieť čistiť inak
Mosadzné a pevné mosadzné položky budete chcieť čistiť inak, preto je dôležité ich najskôr skontrolovať.

Na čistenie mosadzných predmetov musíte byť dosť jemní. Ak drhnete príliš tvrdo alebo používate príliš drsné chemikálie, môžete pokovovanie odstrániť. Začnite s použitím mydla a vody. Ak je váš kus lakovaný, nemali by ste používať nič iné. Ak nie je lakovaný, môžete prejsť na o niečo silnejšie chemikálie, ako je čpavok alebo jemný mosadzný čistič. Ak chcete, môžete tiež vykonať odstránenie laku.

Metóda 1 z 3: čistenie mydlom a vodou

 1. 1
  Skontrolujte, či je mosadz pevná. Mosadzné a pevné mosadzné položky budete chcieť čistiť inak, preto je dôležité ich najskôr skontrolovať. Najľahší spôsob, ako to skontrolovať, je pokúsiť sa naň prilepiť magnet. Magnety sa nebudú lepiť na pevnú mosadz, ale budú sa držať na mosadze a iných kovoch.
  • Ak je mosadz masívna, môžete postupovať podľa rovnakých všeobecných krokov. Masívna mosadz však môže používať aj mierne drsnejšie chemikálie, ako je napríklad silný čistič mosadze.
 2. 2
  Hľadaj lak. Mosadzné predmety majú často tenkú vrstvu laku, ktorý pomáha chrániť mosadz. Ak je mosadzný predmet lakovaný, pri čistení by ste mali držať mydlo a vodu. Čokoľvek iné odstráni lak.
  • Nelakované (neporovnateľné) položky sa časom zakalia, zatiaľ čo lakované položky nie. Lakované položky však môžu vykazovať malé čierne škvrny, pretože lak praskne.
  • Nenápadné miesto môžete otestovať aj trochou čističa mosadze. Ak na handre zanechá čiernu škvrnu, znamená to, že nie je lakovaná. Ak nie, je pravdepodobne lakovaný a nemali by ste ho čistiť ničím drsným.
 3. 3
  Predmet jemne utrite mydlom a vodou. Mosadznú položku jemne utrite mäkkou handrou a mydlom na umývanie riadu a vodou. Ideálna je utierka z mikrovlákna. Nechcete príliš drhnúť, pretože môžete zotrieť mosadz alebo lak.

Metóda 2 z 3: Odstránenie tvrdších nečistôt z predmetov bez laku

 1. 1
  Skúste amoniak. Amoniak je dostatočne jemný na to, aby neodstránil mosadzný povlak, ale je dostatočne silný, aby odstránil väčšinu špiny. Na mäkkú látku naneste na mosadz mäkkú tkaninu. Dôkladne ho opláchnite.
 2. 2
  Použite jemný mosadzný čistič určený na mosadzné platne. Ďalšou možnosťou silnejšieho zakalenia (keď predmet vyčistíte mydlom a vodou a potom ho vysušíte), je čistič mosadze, ktorý je určený na použitie na mosadzné položky. Votrite ho mäkkou handričkou a umyte teplou vodou.
  • Čistič najskôr vyskúšajte v skrytej oblasti.
 3. 3
  Predmet vždy dôkladne osušte. Keď predmet vyčistíte a opláchnete prebytočný čistiaci prostriedok, vždy si dajte čas na jeho poriadne vysušenie. Nechcete ho nechať mokrý, preto ho osušte mäkkou handričkou.
Na čistenie mosadzných predmetov musíte byť dosť jemní
Na čistenie mosadzných predmetov musíte byť dosť jemní.

Metóda 3 z 3: starostlivosť o pokovovanú mosadz

 1. 1
  Odstráňte lak varením. Ak je vaša mosadzná doska lakovaná, možno máte dôvod ju chcieť odstrániť. Praskanie laku môže viesť k zafarbeniu povrchu pod povlakom. Najlepším spôsobom, ako odstrániť lak, je prevarenie.
  • Položku vložte do hrnca naplneného vodou. Hrniec by nemal byť hliníkový. Pridajte pár lyžíc sódy bikarbóny a sódy bikarbóny. Uvarte položku.
  • Položku môžete buď uvariť, kým sa lak neodlepí, alebo ju môžete zahriať natoľko, aby sa mosadz roztiahla, a potom nechať vychladnúť. Akonáhle sa ochladí, lak by sa mal dať ľahko odlepiť, pretože sa pri chladení nezráža späť ako mosadz.
 2. 2
  Odstráňte lak riedidlom na lak. Lak na riedenie tiež odstráni povlak, ak ho chcete zložiť z mosadzného predmetu. Votrite riedidlo. Pokračujte v trení, kým neuvidíte, ako lak odchádza z mosadze.
 3. 3
  Na zabránenie zafarbenia použite olej. Ak sa váš mosadzný kúsok ľahko kazí, môžete tomu zabrániť pomocou olejov. Na čistý a suchý predmet votrite malý ľanový olej alebo minerálny olej. Aby ste predišli poškriabaniu, používajte mäkkú tkaninu a nanášajte iba tenkú vrstvu.

Tipy

 • Ak mosadz nemá lak, rukavice vám môžu pomôcť zabrániť vzniku šmúh z odtlačkov prstov.

Otázky a odpovede

 • Ako odstránim hrdzu z mosadzného plechu?
  Neutralizujte kyselinu. Kyseliny môžu korodovať mosadzné pokovovanie, preto než hrdzu vydrhnete citrónovou šťavou alebo octom, skúste ju zotrieť handričkou z mikrovlákna. Môžete mať taký úspech, že sa môžete vzdať kyslého čistiaceho prostriedku, najmä ak handričku pred drhnutím namočíte do zmesi mydla a vody.
Nezodpovedané otázky
 • Ako si mám vyčistiť hrdzavé obočie?

Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako odlakovať mosadz?
 3. Ako opraviť mosadz?
 4. Ako leštiť mosadz?
 5. Ako vyleštiť hliníkové kryty ventilov?
 6. Ako maľovať zlato?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail