Ako hrať pólo?

Ak chcete hrať vonkajšie pólo, začnite vytvorením dvoch tímov so štyrmi hráčmi v každom tíme, z ktorých všetci sú na koni. Hra póla trvá zhruba 90-120 minút a je rozdelená na 7-minútové obdobia nazývané „chukkas“. Na hranie hry používajú hráči pomocou paličiek s dlhou rukoväťou malú plastovú loptičku po poli. Cieľom každého tímu je streliť gól vhadzovaním lopty do bránky druhého tímu. Ak chcete získať ďalšie tipy, ako hrať pólo, napríklad ako sa arénové pólo líši od póla v prírode a ako pri hraní póla zaistiť bezpečnosť, čítajte ďalej!

Ako hrať pólo
Ak chcete získať ďalšie tipy, ako hrať pólo, napríklad ako sa pólo arény líši od póla v prírode a ako pri hraní póla zaistiť bezpečnosť, čítajte ďalej!

Polo je jednou z najstarších hier na svete a skutočne sa datuje do dávnejších čias než zaznamenané dokumenty z histórie. Hrali ho najskôr nomádi v Strednej Ázii a nakoniec tento šport nasledoval nomádov do Perzie, ktorá je dnes známa ako Irán, niekedy medzi rokmi 600 pred n. L. A 100 n. L. Postupom času sa spôsob hrania hry prejavil sa zmenil, ale základný koncept športovania na koni zostal rovnaký.

Metóda 1 z 3: hranie póla vonku

1. 1
    Vytvorte dva tímy so štyrmi hráčmi v každom tíme, ktorí sú všetci na koni. Štyria hráči sú rozdelení do rolí „útok“ a „obrana“ podľa počtu, ktorý je uvedený na ich dresoch.
    • Hráč 1 sa primárne zameriava na strieľanie gólov pre tím, čo je ofenzívna pozícia. Tento hráč má často najnižší handicap, ktorý sa vzťahuje na úroveň schopností hráča. Hráč 1 je tiež zodpovedný za pokrytie hráča 4 súpera.
    • Hráč 2 sa taktiež zameriava na skórovanie ako útočné postavenie, ale preberá viac zodpovednosti za obranu ako hráč 1. Hráč 2 musí taktiež kryť hráča 3 súperovho tímu.
    • Hráč 3 má množstvo povinností, pretože je zvyčajne najlepším hráčom tímu a kapitánom tímu. Role zahŕňajú skórovanie, obranu, určovanie stratégie a krytie protihráča 2.
    • Hlavnou zodpovednosťou hráča 4 je obrana tímu a môže sa pohybovať kdekoľvek na ihrisku. Musí pokryť hráča 1 súpera.
  2. 2
    Poznáte hendikepy každého hráča a tímu. Výbory pre súťaž pólo existujú v každej krajine, kde sa tento šport robí, a určujú znevýhodnenia hráčov i tímov.
    • Hendikepy sa pohybujú od -2, čo sa týka začiatočníkov, do 10, čo sa týka veľmi pokročilých.
    • Na prekážky sa odkazuje v cieľoch, napr. Tím má hendikep 20 gólov.
    • Výbory pre súťaž v póle používajú hendikepy na priradenie tímov k rôznym úrovniam hry. Pólo s nízkym cieľom má celkový hendikep -8 až 4, pólo so stredným gólom od 4 do 16 a pólo s vysokým gólom od 17 do 40. Tieto úrovne sa ďalej delia. porovnať tímy s podobnými úrovňami skúseností.
  3. 3
    Usporiadajte každému hráčovi koňa. Kone používané na pólo sa označujú ako „poníky“, aj keď sú to zvyčajne kone plnej veľkosti.
    • Poníky môžu mať veľkosť od 14,2 do 16,0 rúk, ktorá sa meria v kohútiku koňa. Ruka sa meria v štyroch palcoch, takže poníky môžu mať výšku 58 až 163 centimetrov.
    • Poníky by mali vážiť od 900 do 499 kg.
    • Pólo poníky sú vybrané pre vytrvalosť, obratnosť, ovládateľnosť a rýchlosť. Často sú to plnokrvníci alebo plnokrvné kríže.
    • Pravidlá póla určujú, že poníkom sa musia v hre dávať prestávky, takže každý hráč póla musí mať minimálne 2 - 3 poníky pre pólo s nízkym cieľom až jeden poník na chukku alebo časové obdobie pre pólo s vysokým cieľom. Na jeden zápas póla môžu poníky hrať maximálne dve po sebe idúce čukky.
  4. 4
    Pochopte, ako je hra načasovaná a kontrolovaná. Pólo má niekoľko časových období, ako aj namontovaných rozhodcov a rozhodcov.
    • Pólový zápas má 7-minútové časové obdobia, ktoré sa nazývajú chukkas. Celkový hrací čas je zhruba hodinu a pol až dve hodiny alebo 90-120 minút.
    • Zápasy s vysokým cieľom majú šesť čukok.
    • Medzi čukasami sú 3-minútové prestávky a taktiež 15-minútový polčas.
    • Každá hra má dvoch rozhodcov a rozhodcu, ktorý zasahuje v prípade, že sa rozhodcovia nevedia dohodnúť. Na každom gólovom mieste je tiež vlajkový muž, ktorý signalizuje, že bol strelený gól.
    • Vonkajšie pólo sa hrá na ihrisku, ktoré je dlhé 300 metrov a široké 160 metrov. Každý koniec póla ako 8 yardov široká bránka s 10 metrov vysokými stĺpmi.
    Slonie pólo, ťavie pólo a somárske pólo existujú
    Slonie pólo, ťavie pólo a somárske pólo existujú.
  5. 5
    Zistite, ako sa hra hrá. Hra je pomerne jednoduchá, pokiaľ sú porozumené technikám a pravidlám.
    • Hráči používajú paličku s dlhou rukoväťou a hrajú s malou pevnou plastovou loptičkou.
    • Zápas v póle sa začína vhadzovaním, v ktorom rozhodca hodí loptičku medzi tímy, ktoré sú zoradené v číselnom poradí proti sebe (tj. Hráč 1 oproti hráčovi 4, hráč 2 oproti hráčovi 3, a tak ďalej). K vhadzovaniu dochádza aj vtedy, keď sa hra po uplynutí časového limitu obnoví.
    • Prednosť v póle v póle sa vzťahuje na čiaru lopty, ktorá je v hre (tj. Smer, v ktorom sa lopta v rámci hry valí). Hráč, ktorý naposledy trafil loptu, má právo prednosti. Protivníci môžu jazdiť po boku hráča s právom prednosti v jazde, pokiaľ mu neprekážajú v ceste.
    • Gól sa strelí tak, že sa palicou vrazí lopta do brány súpera. Tímy si po strelení každého gólu menia konečné góly, aby zohľadnili výhodu vetra.
    • Rozhodcovia môžu volať fauly za nebezpečnú jazdu alebo nesprávne používanie paličky. Tresty sa môžu pohybovať od voľného zásahu po voľný gól súpera.
    • Predĺženie sa nazýva „náhla smrť“ a nastáva na konci poslednej čukky, ak sú oba tímy vyrovnané. Vyhráva prvý tím, ktorý dá gól.
  6. 6
    Zoznámte sa s obrannými technikami hrania. Obranné techniky pomáhajú hráčom brániť súperovi v streľbe gólu.
    • Hráči môžu zablokovať švih súpera zavesením svojich paličiek. Hráči to môžu urobiť iba vtedy, ak sú na tej istej strane, na ktorej sa hojdá súper, alebo ak sú priamo pred alebo za súperom.
    • Jazdenie je povolené v 30-stupňovom uhle a na konskom ramene. Rozjazd sa používa na prerušenie koncentrácie súpera tým, že sa ide vedľa neho, spojí sa s ramenom súpera a odvedie súpera od lopty.

Metóda 2 z 3: hranie arénového póla

1. 1
    Vytvorte dva tímy s tromi hráčmi v každom tíme. Na rozdiel od outdoorového póla vyžaduje arénové pólo iba troch hráčov, väčšinou s ohľadom na bezpečnosť koní a jazdcov.
    • Na dresoch hráčov by malo byť uvedené ich číslo ako hráča 1, 2 alebo 3.
    • V každom tíme je povolené mať alternatívnych hráčov a náhradní hráči musia byť spôsobilí hrať.
    • Hendikepy hráčov zvyčajne stúpajú o jedno pre arénové pólo, pretože to vyžaduje rôzne schopnosti. To znamená, že ak je pre hráča vonkajší hendikep v póle 1 gól, potom je jeho hendikep v póle v aréne 2 góly.
  2. 2
    Zaistite, aby každý hráč mal na zápas najmenej dvoch poníkov. Arena pólo vyžaduje menej poníkov na hráča.
    • Hráči môžu pre každú chukku striedať dvoch poníkov, pričom jednému dajú prestávku, zatiaľ čo na druhom sa jazdí za aktuálnu chukku.
    • Poníky môžu mať pre arénové pólo akékoľvek plemeno alebo veľkosť.
    • Poníky nesmú byť slepé ani na jedno oko a musia byť schopné ovládať sa počas celého zápasu, inak môžu byť vylúčené.
  3. 3
    Pochopte, ako je arénové pólo načasované a kontrolované. Aj keď sú tieto pravidlá podobné pravidlám vonkajšieho póla, existujú určité rozdiely.
    • Arena pólo má štyri 7-minútové chukkas, pričom po väčšine chukkas sú 4-minútové prestávky. Po konci druhej čukky nasleduje 6-minútová prestávka.
    • 30 sekúnd pred koncom každej chukky zaznie zvonček alebo signál.
    • Medzi herných funkcionárov patria dvaja rozhodcovia, rozhodca, časomerač, zapisovateľ gólov a rozhodcovia gólov. Je však zodpovednosťou rozhodcov signalizovať strelenie gólu.
    • Aréna by mala byť 300 metrov dlhá a 150 metrov široká a na každom konci by mali byť góly široké 10 metrov a 12 metrov.
  4. 4
    Naučte sa pravidlá hry arénového póla, pretože od vonkajšieho póla existujú určité rozdiely. Väčšina hry sa hrá rovnako, ale keďže sa hrá na menšom priestore, vzniká niekoľko rozdielov.
    • Gól je strelený, keď lopta narazí na dosky v bránkovisku a započítava sa ako jeden bod. Používa sa malá, vzduchom plnená guľa s obvodom 12,5" až 15".
    • Zápas sa začína vhadzovaním, čo je prípad, keď rozhodca hodí loptu medzi tímy, ktoré sú zoradené rovnobežne medzi sebou. K vhadzovaniu dochádza potom, ako rozhodca hodí mincou, pričom kapitán víťazného tímu zvolí gól, ktorý bude jeho tím brániť ako prvý.
    • Gól sa strelí tak, že sa palicou vrazí lopta do brány súpera. Tímy si menia ciele po každom chukka.
    • Hráč s právom prednosti v jazde musí sledovať čiaru lopty (tj. Smer, akým sa valí ako súčasť hry), a ak sa čiara lopty zmení, iným hráčom, ktorí môžu byť v ceste, musí byť poskytnutý čas uvoľniť nové prednosť v jazde. Hráči nesmú prekážať v ceste, pokiaľ nie sú dostatočne ďaleko od hráča s právom cesty, aby sa vyhli kolízii.
    • V prípade nerozhodného výsledku bude hra pokračovať v obvyklých časových intervaloch po 10-minútovom intervale. Vyhrá prvý tím, ktorý dá gól.
    Takže každý hráč póla musí mať minimálne 2 - 3 poníky pre pólo s nízkym cieľom až jeden poník na chukku
  5. 5
    Zistite, čo môže spôsobiť udelenie faulov a trestov. Tento systém sa tiež mierne líši od outdoorového póla.
    • Rozhodca môže faulovať pri každom porušení pravidiel hry. Keď je faulovaný, musí hlavný rozhodca zavolať time-out na oznámenie faulu hráčom.
    • Na základe spáchaného faulu je možné udeliť rôzne tresty. Patrí sem voľný gól faulovanému tímu, bezplatné údery v rôznych vzdialenostiach od cieľa, odstránenie časti alebo zvyšku hry, diskvalifikácia a prehra.
    • Hráči sa nemusia hádať s rozhodcami, keď sa volajú fauly, a netolerujú sa vulgárne výrazy alebo neúctivé správanie.

Metóda 3 z 3: Udržanie bezpečnosti pri hraní póla

1. 1
    Na hranie noste vhodné vybavenie. Pólo vyžaduje špeciálnu uniformu, ktorá pomáha chrániť hráčov. Na poníky platia aj bezpečnostné požiadavky.
    • Prilby sú pre bezpečnosť nevyhnutné. Poskytujú ochranu v rôznych scenároch, vrátane pádu z poníka a zásahu paličkou alebo loptou.
    • K oblečeniu patrí dres s dlhým rukávom, jazdecké nohavice a čižmy. V mnohých prípadoch nesmú hráči nosiť ostré ostrohy alebo výstroj s vyčnievajúcimi sponami alebo cvočkami.
    • Na ochranu pred loptou musia poníky nosiť topánky na všetkých štyroch kopytách a obväzy na všetkých štyroch nohách.
    • Hráči nesmú na svojich poníkoch používať uzdu s blinkrom. Blikačky bránia vo výhľade na poníka.
  2. 2
    Dodržujte pravidlá hry. Cieľom pravidiel je zaistiť bezpečnú hru pre hráčov aj poníky a je potrebné zdôrazniť niekoľko kľúčových pravidiel.
    • Hráči sa nesmú paličkou dotýkať iného hráča alebo poníka, vrátane pripináčika (napr. Sedla, deky a pod.).
    • Na póle sa musí hrať pravou rukou, pretože sa predpokladá, že ľaváci majú menšiu presnosť.
    • Je dôležité, aby boli pólo poníky dobre vyškolení a ľahko sa ovládali. Ak sa poník správa nevhodne a vymkne sa svojmu jazdcovi spod kontroly, je to nebezpečenstvo nielen pre jeho jazdca, ale aj pre ostatných hráčov a funkcionárov.
    • Otočte paličkou vo vhodnej vzdialenosti od ostatných hráčov alebo funkcionárov. Ak ho otočíte zblízka, môže to spôsobiť faul.
  3. 3
    Pred hraním sa vyhýbajte akejkoľvek rekreačnej konzumácii drog alebo alkoholu. Zo zrejmých dôvodov to bráni úsudku hráča a predstavuje riziko pre neho samotného, ako aj pre ostatných hráčov a funkcionárov.
  4. 4
    Zastavte alebo sa nezúčastnite hry, ak je hráč telesne postihnutý. Zahŕňa to množstvo problémov a týka sa to najmä incidentov, ktoré sa stali pred hraním alebo počas hry.
    • Zlomené alebo zlomené kosti
    • Vykĺbené kĺbové zásuvky
    • Otrasy mozgu
    • Choroba, ako je vírus, infekcia alebo chrípka
  5. 5
    Pred hraním sa naučte jazdiť na koni. Mnoho hráčov sa učí jazdiť, zatiaľ čo sa učí hrať pólo, ale je najlepšie mať základné znalosti o tom, ako jazdiť.
    • Absolvujte hodiny jazdenia v pólo klube alebo v stajni, ktorá ponúka lekcie.
    • Pochopte, ako sa trénujú pólo poníky, ktoré majú byť ovládané jednou rukou a musia byť veľmi citlivé na pokyny pre nohy.
    • Zoznámte sa so všetkými poníkmi, na ktorých budete jazdiť počas zápasov v póle. Každý poník má svoj temperament.
    Pólo s nízkym cieľom má celkový hendikep -8 až 4
    Výbory pre súťaž v póle používajú hendikepy na priradenie tímov k rôznym úrovniam hry. Pólo s nízkym cieľom má celkový hendikep -8 až 4, pólo so stredným cieľom od 4 do 16 a pólo s vysokým cieľom od 17 do 40.
  6. 6
    Jazdite na svojom poníkovi bezpečne a opatrne. Nebezpečná jazda si zaslúži faul a mohla by spôsobiť diskvalifikáciu zo zápasu, okrem toho, že by ohrozila ostatných hráčov a funkcionárov.