Ako sa uzdraviť z emocionálneho zanedbávania?

Rozbijete kruh emocionálneho zanedbávania vo svojich vzťahoch
Vydajte sa na cestu uzdravenia tým, že sa poučíte o príznakoch emocionálneho zanedbávania, naučíte sa uspokojovať svoje vlastné emocionálne potreby a rozbijete kruh emocionálneho zanedbávania vo svojich vzťahoch.

Emocionálne zanedbávanie detstva môže spôsobiť dlhodobé škody rovnako ako fyzické týranie, ale často je neviditeľné. V skutočnosti si to veľa ľudí, ktorí boli v detstve citovo zanedbávaní, ani neuvedomuje. Ak by ste boli citovo zanedbávaní, mohli by ste byť znecitlivení svojimi vlastnými túžbami a emóciami, bojovať s nízkym sebavedomím alebo mať pocit, že sa v skutočnosti nepoznáte. Rany emocionálneho zanedbávania môžu byť celoživotné, ak nie sú ošetrené, ale ako dospelí môžete prevziať zodpovednosť za svoje vlastné uzdravenie. Vydajte sa na cestu uzdravenia tým, že sa poučíte o príznakoch emocionálneho zanedbávania, naučíte sa uspokojovať svoje vlastné emocionálne potreby a rozbijete kruh emocionálneho zanedbávania vo svojich vzťahoch.

Časť 1 z 3: rozpoznávanie znakov

 1. 1
  Získajte informácie o emocionálnom zanedbávaní. Je dôležité naučiť sa o emocionálnom zanedbávaní, aby ste ho dokázali rozpoznať. Medzi príznaky emocionálneho zanedbávania patria:
  • Ťažko pochopiť svoje emócie.
  • Často pocit prázdnoty.
  • Zneužívanie látok alebo prejedanie sa.
  • Skončiť v spoluzávislom vzťahu alebo vo vzťahu, kde vám často ublížia.
  • Cítiť sa ako cudzinec, ktorý sa pozerá dovnútra.
  • Pocit odtrhnutosti od svojho okolia.
  • Pocit, že vám ľudia nerozumejú, a ťažko si vokalizujete svoje potreby.
  • Neschopnosť nadviazať vzťah so svojim dieťaťom alebo manželom na emocionálnej úrovni.
  • Pocit nemiestnosti.
 2. 2
  Spomeňte si na svoje detstvo. Potvrdili vaši rodičia vaše úspechy, potešili vás, keď ste boli smutní, a otvorene prejavovali svoje vlastné emócie? Emocionálne nedbanliví rodičia často nedokážu urobiť jednu alebo viac z týchto vecí pre svoje deti. Ak sú rodičia citovo nedostupní, nároční, perfekcionistickí alebo príliš tolerantní, môže dôjsť k emočnému zanedbaniu.
  • Väčšina rodičov nemieni emocionálne zanedbávať svoje deti a mnohí ani nevedia, že to robia. Možno nevedia, že im chýbajú schopnosti emocionálne sa starať o svoje deti.
  • Mnoho emocionálne zanedbávaných rodičov bolo zanedbávaných ako deti a obnovujú typ vzťahu, ktorý mali s vlastnými rodičmi.
 3. 3
  Zvážte, či sa cítite odrezaní od svojich emócií alebo prázdni vo svojom vnútri. Neustále pociťovať necitlivosť alebo emócie je jedným z najsilnejších indikátorov emocionálneho zanedbávania v detstve. Keď rodičia neposkytnú emocionálnu podporu a starostlivosť, deti dostanú správu, že ich emócie nie sú dôležité. Môžu sa hanbiť za svoje emocionálne potreby a potlačiť svoje pocity. Toto emocionálne potlačenie môže pretrvávať až do dospelosti.
  • Emocionálne zanedbávané deti navyše často ignorujú svoju vlastnú osobnosť a priania v snahe potešiť svojich rodičov. V dospelosti sa to môže zmeniť na pocit prázdnoty alebo na pocit byť cudzím človekom.
  Ako sa vysporiadať s emocionálnym zanedbávaním
  Ako sa vysporiadať s emocionálnym zanedbávaním, keď sa ľudia o mňa nestarajú?
 4. 4
  Pozrite sa na svoje sebavedomie. Dospelí, ktorí boli v detstve citovo zanedbávaní, často trpia nízkym sebavedomím alebo nízkou sebadôverou. V detstve im nedostatok emocionálnej podpory rodičov dával správu, že nie sú dosť dobrí na to, aby dostali lásku a pozornosť. V dospelosti to môže mať za následok neistotu, nadmerné hľadanie súhlasu a precitlivenosť na kritiku.
  • Zvážte napríklad, ako ste na tom s ostatnými. Máte často pocit, že si lámete krk, aby ste potešili svoje okolie? Možno je to váš šéf, spolubývajúci alebo učitelia v škole. To môže byť znakom nízkeho sebavedomia.
 5. 5
  Identifikujte pocity hanby. Ľudia, ktorí zažili emocionálne zanedbávanie, môžu tiež zažiť pocity hanby. Tieto pocity môžu byť dôsledkom vašich ďalších emócií, najmä ak používate látky ako drogy a alkohol.
  • Jeden dobrý zdroj na zvládnutie hanby je Healing the Shame, ktorý vás zväzuje od Johna Bradshawa.
 6. 6
  Zamyslite sa nad svojimi vzťahmi. Vzťahy dospelého človeka sú postavené na vzťahoch, ktoré si vytvorili ako deti. Deti, ktoré boli citovo zanedbávané, majú väčšinou neistý štýl pripútania, čo môže neskôr v živote spôsobiť problémy s prepojením s ostatnými.
  • Ak máte problém dostať sa emocionálne do blízkosti iných, často sa vo svojich vzťahoch cítite neistí a potrební alebo sa vám zdá, že váš vzťah nevydrží, môže to byť symptóm emocionálneho zanedbávania.
  • Začnete s niekým vzťah, ale stále máte pocit, že je medzi vami emocionálna vzdialenosť bez ohľadu na to, koľko času uplynie? Spomína váš partner, že sa cítia byť príliš priľnaví? Môžu to byť aj príznaky emocionálneho zanedbávania.

Časť 2 z 3: starostlivosť o vaše emocionálne potreby

 1. 1
  Znova sa spojte so svojimi emóciami. Prvým krokom k uzdraveniu z emocionálneho zanedbávania je priznať si svoje emócie. Zvyknite si, že sa budete celý deň pýtať, ako sa cítite, a dovoľte si bez hanby prežívať svoje emócie. Môžete to dokonca chcieť urobiť raz za hodinu, aby ste si zvykli. Keď sa so svojimi pocitmi stanete spokojnejšími, môžete zapracovať na ďalšej identifikácii ich nuancií.
  • Denník môže byť užitočný spôsob, ako preskúmať svoje emócie. Skúste si každý večer vyhradiť desať minút na to, aby ste napísali o tom, ako sa cítite. Pri písaní sa určite necenzurujte ani nesúdte.
  • Majte na pamäti, že ak sa chcete starať o seba, musíte uznať, že všetko pochádza z vašich vlastných emócií.
  Perfekcionistickí alebo príliš tolerantní
  Ak sú rodičia citovo nedostupní, nároční, perfekcionistickí alebo príliš tolerantní, môže dôjsť k emočnému zanedbaniu.
 2. 2
  Zvážte svoje vlastné túžby, hodnoty a preferencie. Ak ste boli v detstve citovo zanedbávaní, výchova vás možno naučila ignorovať vlastné potreby a túžby. Možno ste mali pocit, že potešenie rodičov je dôležitejšie ako sledovanie vlastných záujmov. Vedzte, že je v poriadku rozhodovať sa podľa toho, čo chcete, nie podľa toho, čo si myslíte, že budú chcieť iní ľudia.
  • Vytvorte si zoznam všetkých svojich najhlbších túžob. To môže zahŕňať jednoduché túžby až po vaše najdivokejšie sny a túžby. Keď ste zoznam dokončili, vyberte si zo zoznamu jednu túžbu, ku ktorej sa chcete dopracovať. Stanovte si cieľ získať túto túžbu - povedzme „Choď na lekársku školu “. Napíšte, čo musíte urobiť, aby ste to dosiahli, napríklad „Študujte na MCAT“ alebo „Získajte dobré známky z prírodovedných kurzov“. Potom si nájdite priateľa alebo učiteľa, ktorý vás bude viesť k zodpovednosti a bude vás tlačiť k dosiahnutiu tohto cieľa.
  • Položte si otázky, aby ste identifikovali svoje hodnoty. Môžete si napríklad položiť otázku: „Aké je moje ideálne zamestnanie?“ alebo „Ako by vyzeral môj ideálny vzťah?“ ktoré vám pomôžu identifikovať vaše hodnoty.
 3. 3
  Prijmite pomoc od ostatných. Ak máte problémy s sebaúctou vyplývajúce z emocionálneho zanedbávania, môže byť pre vás ťažké požiadať o pomoc ostatných alebo ich prijať. Môžete mať pocit, že si nezaslúžite pomoc, alebo by ste sa mali vedieť o veci postarať sami.
  • Naučiť sa prijímať pomoc od ostatných je však nevyhnutným krokom k zotaveniu sa z emocionálneho zanedbávania. Každý občas potrebuje pomoc a vedieť, ako osloviť ostatných, je znakom sily, nie slabosti.
  • Keď budete nabudúce niečo potrebovať, jednoducho povedzte „Nemohli by ste mi s tým pomôcť?“ Ľudia radi slúžia druhým, takže váš priateľ bude určite rád, že ste sa ho pýtali.
 4. 4
  Stanovte si zdravé hranice. Keď sa zotavujete z emocionálneho zanedbávania, možno zistíte, že vašim osobným hraniciam je potrebné prispôsobiť sa. Možno sa cítite previnilo, keď hovoríte ľuďom nie, konáte vo vzťahoch núdzne alebo udržiavate ostatných na diaľku. Pracujte na stanovení zdravých osobných hraníc, ktoré vám a ďalším ľuďom vyhovujú.
  • Je tiež dôležité stanoviť si hranice. Ak sa pristihnete pri negatívnom rozprávaní, jemne presmerujte svoje myšlienky na niečo pozitívnejšie.
  • Ak zistíte, že napríklad vy alebo ostatní porušujete hranicu, budete to musieť presadzovať. Povedzme, že ste povedali „áno“ niečomu, čo ste nechceli urobiť. Túto chybu budete musieť uznať a opraviť. Môžete sa vrátiť a povedať osobe „Odvtedy som sa pozrel na svoj rozvrh a obávam sa, že sa nebudem môcť zúčastniť charitatívnej akcie “. Alebo budete musieť ísť a znášať prirodzené dôsledky toho, že si poviete „áno“, než si niečo skutočne premyslíte.

Časť 3 z 3: prerušenie cyklu

 1. 1
  Vyhľadajte individuálnu terapiu. Účinky emocionálneho zanedbávania sú komplexné a ďalekosiahle a môže byť ťažké úplne sa zotaviť sami. Psychoterapia môže byť dobrým spôsobom, ako sa naučiť lepšie emocionálne schopnosti a prelomiť škodlivé myšlienkové vzorce. Kvalifikovaný terapeut vám môže pomôcť určiť problémy, na ktorých musíte zapracovať, a naučí vás, ako sa starať o zanedbávané dieťa vo svojom vnútri.
  • Ak si napríklad všimnete, že sa vo svojich vzťahoch javíte ako veľmi závislí, individuálna terapia vám môže pomôcť túto tendenciu prekonať. Váš terapeut vám môže pomôcť pri identifikácii vzťahov, na ktorých ste spoluzávislí, a navrhnúť stratégie na zníženie tohto problému, aby ste mohli prestať dusiť svojich blízkych.
  Medzi príznaky emocionálneho zanedbávania patrí
  Medzi príznaky emocionálneho zanedbávania patrí: Skončiť v spoluzávislom vzťahu alebo vo vzťahu, kde vám často ublížia.
 2. 2
  Zvážte párovú terapiu. Emocionálne zanedbávanie môže mať negatívne dôsledky na všetky vaše vzťahy, najmä na blízke. Ak máte partnera, porozmýšľajte nad tým, že by ste spolu chodili na párovú terapiu. Párová terapia vám môže pomôcť vytvoriť si zdravšie pripútanosti, lepšie si porozumieť a byť k sebe súcitnejší.
  • Napríklad, ak váš manžel pravidelne komentuje, že ste emocionálne vzdialení, mohlo by pomôcť spoločne absolvovať terapiu s cieľom vyriešiť tento problém. Mohlo by vám to obom pomôcť nájsť väčšie prepojenie a spokojnosť vo vašom manželstve.
 3. 3
  Zapracujte na svojich rodičovských schopnostiach. Ak ste boli citovo zanedbávaní, pravdepodobne chcete byť pre svoje vlastné deti dostupnejší, ako boli pre vás vaši rodičia. Je však ťažké vedieť, ako byť voči svojim deťom emocionálne otvorený, ak ste sa od svojich rodičov nikdy nedozvedeli, ako na to. Prerušte cyklus hľadaním vonkajších zdrojov, ktoré vás naučia, ako sa starať o emocionálne potreby svojich detí.
  • Čítanie kníh, hodiny rodičovstva a rozhovory s inými rodičmi sú dobrým spôsobom, ako sa naučiť nové rodičovské schopnosti.

Otázky a odpovede

 • Ak nemám rodinu kvôli odcudzeniu alebo smrti, ako vyplním rodinnú medzeru?
  Som na jednej lodi; moji rodičia sú mŕtvi a moji súrodenci sa mi otočili chrbtom, pretože som sa rozhodol žiť na inom kontinente. Život ide ďalej. Chýbajú nám naši blízki a zapálenie sviečok pre nich je dobrá vec. V duchu sú s nami. Odcudzenie je bežné, krv nie je vždy taká hustá. Keď s niekým máme hlboké nezhody, je to znakom toho, že nie je naším kmeňom. Otvorte svoje srdce, je tu niekto, kto je vašim kmeňom, zamyslite sa nad tým, kto si vás skutočne získa a s kým si budete rozumieť.
 • Ako sa vysporiadam s emocionálnym zanedbávaním kvôli zlému rodičovstvu?
  Uvedomte si, že ak by ste pred všetkými tými rokmi dostali uznanie, mali by ste teraz úplne iný život, priateľov, prácu, domov, vzťahy atď. Ako by ten život vyzeral? Toto je život, ktorý je teraz váš, preto si ho nárokujte. Vaša skutočná hodnota nesúvisí s ich zlým zaobchádzaním s vami.
 • Je nezrelosť symptómom emocionálnej nedbalosti dieťaťa?
  Mohlo by to byť, nie je však zaručené, že je to dôsledok emočnej nedbanlivosti v detstve.
 • Ako môžem prekonať desaťročia, keď mi niekto hovoril, aby som sa z toho dostal, a že nikoho nezaujíma, kedykoľvek vyjadrím emócie?
  Možno budete chcieť nájsť terapeuta, s ktorým sa o tom porozprávate. Vedzte tiež, že vaše pocity sú legitímne a zaslúžia si uznanie.
 • Ako sa vysporiadať s emocionálnym zanedbávaním, keď sa ľudia o mňa nestarajú?
  Znie to bláznivo, ale pravdou je, že to začína láskou k sebe samému. Nie je to ľahká úloha, najmä ak ste boli v detstve zanedbávaní, pretože si môžete myslieť, že si lásku nezaslúžite. To nie je pravda. Akonáhle sa naučíte milovať sami seba, svet bude pôsobiť ako vaše zrkadlo a bude vám túto lásku odrážať.

Komentáre (4)

 • qgibson
  Moje nízke sebavedomie celé roky nemalo žiadny zmysel. Teraz to konečne ide. Ďakujem z celého srdca.
 • bpalmer
  Tento článok je dokonalým prvým krokom k identifikácii emocionálneho zanedbávania. Celoživotné efekty emocionálneho zanedbávania sú komplexné a vyžadujú si na uzdravenie intenzívnu vlastnú prácu, ale na začatie cesty uzdravenia je potrebný základ základných znalostí.
 • uboehm
  Ako dieťa som bol emocionálne zanedbávaný a z nejakého dôvodu to skutočne potvrdzuje, keď to počujem od sprievodcu. To bolo naozaj pekné a pomohlo mi to potvrdiť mnohé z toho, čo som už vedel. Vďaka! Skvelý článok.
 • musilmarta
  Toto bol veľmi užitočný návod. Konkrétne však časť 2 (Starostlivosť o vaše emocionálne potreby) je časť, ktorá je najužitočnejšia. Zamerala sa na praktické úlohy, ktoré sú založené na preberaní osobnej zodpovednosti za svoj život.
Súvisiace články
 1. Ako zvýšiť ohyb kolena?
 2. Ako vykonávať statické zdvihy nôh?
 3. Ako skryť hashtagy na Instagrame v systéme Android?
 4. Ako sa vzdať sacharidov?
 5. Ako zvládnuť kolaps dieťaťa v obchode?
 6. Ako predviesť zdravé manželstvo pred svojimi deťmi?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail