Ako byť dobrým veľkým súrodencom?

Najlepší spôsob, ako byť dobrým veľkým bratom alebo sestrou, je byť láskavý, pretože to môže skutočne pomôcť vášmu súrodencovi, aby sa cítil milovaný a podporovaný vami. Môžete začať tým, že si nájdete čas na pomoc s problémami s domácimi úlohami, aby sa im v škole dobre darilo. Samozrejme, nerobte za nich domáce úlohy, ale urobte si čas na veci, ako je počúvanie ich prezentácií a ponúkanie návrhov, alebo im ukážte, ako vypracovať tvrdý matematický problém, aby nabudúce mohli robiť ďalšie problémy za seba.. Ďalším skvelým spôsobom, ako preukázať láskavosť svojmu mladšiemu súrodencovi, je zúčastniť sa ich špeciálnych udalostí, ako je športový zápas alebo divadelná hra, aby ste povzbudili ich talent a dali im vedieť, že vám na ich úsilí záleží. Ak chcete získať ďalšie tipy vrátane toho, ako byť veľkým vzorom pre svojho súrodenca, posuňte sa nadol!

Byť dobrým starším bratom alebo sestrou môže znamenať veľký rozdiel pre vášho súrodenca
Byť dobrým starším bratom alebo sestrou môže znamenať veľký rozdiel pre vášho súrodenca.

Byť dobrým starším bratom alebo sestrou môže znamenať veľký rozdiel pre vášho súrodenca. Napriek tomu, že rodičia môžu byť dobrým vzorom, vzťah medzi súrodencami je tiež kľúčovým aspektom rozvoja zodpovednej a úspešnej osoby na svete. Môžete byť dobrým bratom alebo sestrou svojho súrodenca tým, že ho budete podporovať, budete preňho robiť láskavé veci a budete im dávať dobrý príklad, aby k nim vzhliadali a nasledovali ich.

Časť 1 z 3: Podpora vášho súrodenca

 1. 1
  Buďte dobrým poslucháčom. Asi najľahší a najpriamejší spôsob, ako byť dobrým starším bratom alebo staršou sestrou, je nájsť si čas a opýtať sa súrodenca, ako prebiehal ich deň, a počúvať, čo hovorí. Skúste svojho súrodenca jedenkrát denne odtlačiť nabok a krátko s ním porozprávať, najmä ak je mladistvý alebo je v ranom mladosti. Mladší súrodenci často chcú byť uznávaní a počúvaní tými, ku ktorým vzhliadajú.
  • Precvičte si aktívne počúvanie svojich rozhovorov so súrodencom, či už je to krátka kontrola pri rozhovore s nimi alebo od srdca k srdcu. Považujte konverzáciu za príležitosť na učenie sa, kde lepšie spoznáte svojho súrodenca a vediete zmysluplnú diskusiu.
  • Zamerajte svoju pozornosť plne na svojho súrodenca a nechajte ho hovoriť bez prerušenia. Potvrďte, čo vám povedali, a reagujte premyslene a bez úsudku. Vďaka tomu zostane konverzácia otvorená a povzbudí ich, aby sa vám častejšie zverovali.
 2. 2
  Riešte konflikty vyzretým a úprimným spôsobom. Aj keď súrodenci majú tendenciu sa hádať a hádať sa, mali by ste sa snažiť vyhnúť sa veľkým a dramatickým hádkam so svojim súrodencom. To môže znamenať byť väčším človekom a nechať svojho súrodenca vyhrať triviálny boj. Mali by ste tiež skúsiť ponúknuť svojmu súrodencovi kompromis, kde získate trochu toho, čo chcete, a oni trochu toho, čo chcú. Pomôže im to cítiť sa vami podporovaný a rešpektovaný, ale tiež im to pomôže naučiť sa, že nie vždy môžu prísť na svoje.
  • Ak nie ste schopní vyriešiť konflikt sami, požiadajte o radu autoritu, ako je starší priateľ, starší člen rodiny alebo rodič. Ukážete tak svojmu súrodencovi, že sa nebojíte požiadať o pomoc, keď ju potrebujete.
 3. 3
  Upokojte svojho súrodenca, keď sa postaví výzve alebo zlyhá. Váš súrodenec pravdepodobne zažije množstvo skúšok a trápení a môže sa postaviť zoči -voči ťažkej výzve svojho druhu alebo dokonca zlyhá vo svojom pokuse urobiť niečo veľké. Namiesto toho, aby ste svojho súrodenca hanbili za jeho zlyhanie alebo aby ste sa cítili zle z toho, že ste sa pomýlili, mali by ste ich utešiť a podporovať.
  • Utešujte svojho súrodenca tým, že mu poviete, aby držal hlavu hore a bol hrdý, aj keď nedostali to, čo chceli, alebo zlyhali. Pripomeňte im, že budú mať ďalšie príležitosti na to, aby urobili lepšie.
  • Ďalší spôsob, ako upokojiť svojho súrodenca a odviesť ho od zlyhania, je vziať ho do svojej obľúbenej reštaurácie alebo na svoje obľúbené miesto na stretnutie. Rozptýlenie niekedy môže niekoho rozveseliť a prinútiť ho menej sa pozastaviť nad svojim zlyhaním.
  Dobrý starší brat alebo sestra budú pôsobiť ako súrodeneckí šampióni
  Dobrý starší brat alebo sestra budú pôsobiť ako súrodeneckí šampióni a budú svojho súrodenca povzbudzovať, aby bol čo najlepší.
 4. 4
  Rešpektujte hranice svojho súrodenca a jeho autonómiu. Naučiť svojho súrodenca o hraniciach a autonómii alebo o jeho schopnosti oddeliť ostatných od ostatných im môže ukázať, ako si vážiť druhých a seba. Mali by ste rešpektovať autonómiu svojho súrodenca tým, že ho nebudete štekliť, naberať na ňom alebo sa dotýkať jeho tela bez ich súhlasu. Mali by ste tiež rešpektovať ich mentálne hranice tým, že sa na nich nesnažíte presadzovať svoje názory alebo nápady a nesnažíte sa ovládať ich myšlienky.
  • Nenúťte ich príliš rýchlo vyrásť alebo robiť veci pre dospelých, keď sú ešte deti alebo tínedžeri. Nechajte ich zažiť život ako mladého človeka, aj keď to znamená robiť chyby alebo riešiť konflikty. Buďte im tam oporou, keď sa na to pokúšajú prísť sami.
  • Ak chcú s vami robiť veci pre dospelých, napríklad ísť spolu na večeru, určite to zvládnete. Nesnažte sa ich však nútiť robiť veci pre dospelých, ak sa nezdajú, že by ich to zaujímalo alebo sa nimi nezaoberali.
  ODBORNÁ TIP

  Náš expert súhlasí: Rovnako ako vy dvaja, váš súrodenec je úplne iný človek ako vy. Majú svoje vlastné záľuby a záľuby, záľuby a záľuby. Aj keď by ste mohli mať radi čokoládovú zmrzlinu a hrať baseball, váš súrodenec môže mať rád jahody a učenie sa na klavíri. Nechajte ich, aby mali svoj vlastný život a podporovali čokoľvek, čo robia!

 5. 5
  Dajte svojmu súrodencovi radu na základe vlastných osobných skúseností. Môžete tiež podporiť svojho súrodenca tým, že mu ponúknete rady, keď o to požiadajú. Vyhnite sa poskytovaniu rád, keď vás o to nepožiadajú, pretože to môže pôsobiť dotieravo alebo rázne. Rady dávajte iba vtedy, keď o to požiada váš súrodenec a až potom, čo ste počuli, čo hovoria. Namiesto toho, aby ste svojmu súrodencovi poskytovali všeobecné alebo vágne rady, mali by ste zvážiť svoje vlastné osobné skúsenosti a spôsob, akým sa vám podarilo vyriešiť alebo vyriešiť určitý problém. Toto ukáže, že máte empatiu k svojmu súrodencovi a chcete ho úprimne podporovať.
  • Ak napríklad váš súrodenec pripustí, že zápasí s vyvažovaním svojich akademikov a mimoškolských aktivít, môžete mu povedať, ako ste si vytvorili týždenný rozvrh a zablokovali ste čas na každú vec, ktorú ste museli každý deň robiť.
  • Ak vás súrodenec požiada o romantické rady a ak máte v tejto oblasti skúsenosti, povzbudzujte ho, aby hovoril o svojich pocitoch a situácii. Ponúknite rady, ako mať s niekým zdravý a zodpovedný romantický vzťah.

Časť 2 z 3: Robte láskavé veci pre svojho súrodenca

 1. 1
  Pomoc s domácimi úlohami a inými povinnosťami. Jednou z láskavejších vecí, ktoré môžete pre svojho súrodenca urobiť, je ponúknuť im pomoc s domácimi úlohami a ďalšou prácou v škole. Ak sa im blíži ústna prezentácia, ponúknite sa, že si ich prezentáciu vypočujete. Ak majú problémy s matematickou úlohou, sadnite si k nim a pomôžte im úlohu zvládnuť. Zamerajte sa na praktické spôsoby, ako pomôcť svojmu súrodencovi uspieť tým, že ponúknete svoje znalosti o konkrétnom predmete alebo jednoducho pomocnú ruku, aby bol projekt dokončený včas.
  • Môžete sa tiež ponúknuť, že im pomôžete dokončiť domáce práce alebo ich s nimi rozdeliť, ak pracujú na krátkom termíne do školy.
 2. 2
  Zúčastnite sa akcií alebo šou svojho súrodenca. Možno má váš súrodenec blížiaci sa výkon alebo veľkú športovú udalosť. Snažte sa byť v publiku a povzbudzujte ich z tribúny. Účasť na ich špeciálnych udalostiach bude príjemná vec, ktorú pre nich môžete urobiť ako spôsob, ako im prejaviť podporu ako ich veľkému bratovi alebo staršej sestre.
  Ako byť dobrým veľkým bratom alebo sestrou
  Najlepším spôsobom, ako byť dobrým veľkým bratom alebo sestrou, je byť láskavý, pretože to môže skutočne pomôcť vášmu súrodencovi, aby sa cítil milovaný a podporovaný vami.
 3. 3
  Postavte sa im v nepríjemných situáciách. Ako starší brat alebo staršia sestra by ste si mali dávať pozor na mladších súrodencov a postaviť sa im, ak sa dostanú do nepríjemných alebo lepkavých situácii. To môže byť tvárou v tvár školskému tyranovi, ak si začne vyberať vášho súrodenca, alebo sprostredkovať boj medzi vašim súrodencom a rodičmi. Pokúste sa zostať na strane svojho súrodenca a spolupracovať s ním na riešení akýchkoľvek problémov alebo problémov s inými. Mať chrbát súrodenca im ukáže, že ste ochotní byť tu pre nich a podporovať ich.
 4. 4
  Povzbudzujte svojho súrodenca, aby sledoval svoje záujmy a ciele. Dobrý starší brat alebo sestra budú pôsobiť ako súrodeneckí šampióni a budú svojho súrodenca povzbudzovať, aby bol čo najlepší. Všímajte si schopnosti a talent svojho súrodenca a potom aktívne pracujte na tom, aby ste im pomohli ich rozvíjať a zlepšovať.
  • Ak váš súrodenec napríklad prejavuje záujem o maľovanie, povzbudzujte ho, aby chodil na hodiny výtvarnej výchovy alebo si doma zariadil maliarske štúdio.
  • Prípadne, ak chce váš súrodenec ísť do školy Ivy League, pomôžte mu dosiahnuť tento cieľ tým, že im pomôžete s prihláškami na vysokú školu a vypracujete osobné vyhlásenie.

Časť 3 z 3: Buďte dobrým vzorom pre svojho súrodenca

 1. 1
  Darí sa vám v škole aj doma. Staňte sa dobrým vzorom pre svojho súrodenca tým, že sa vám darí v štúdiu a doma plníte svoje záväzky. Váš súrodenec si to pravdepodobne všimne, ak sa budete usilovne snažiť o to, aby sa vám v škole darilo, a tiež dokážete držať krok so svojimi povinnosťami doma, akými sú športové cvičenia alebo domáce práce. Tvrdá práca na vlastných potrebách a povinnostiach vám umožní byť tiež dobrým mentorom pre svojho súrodenca, pretože budete mať dostatok kontroly nad svojim vlastným životom, aby ste svojho súrodenca podporili.
  • Nebojte sa zlyhania pred súrodencom. Váš súrodenec si vás môže viac vážiť, ak im ukážete, že ste človek. Budete tiež pôsobiť relatabilnejšie a úprimnejšie.
 2. 2
  Udržujte zdravý sociálny život. Ďalším spôsobom, akým môžete byť dobrým vzorom pre svojho súrodenca, je snažiť sa udržiavať aktívny a zdravý spoločenský život. Schopnosť spojiť sa so skupinou priateľov môže byť dobrým príkladom pre vášho súrodenca a ukázať im, ako byť sociálny okolo ostatných.
  • Ak sa váš súrodenec snaží nájsť si priateľov a spojiť sa s ostatnými, požiadajte ich, aby si na noc sadli s vašimi priateľmi. Pomôže im to cítiť sa zahrnutý a umožní im to naučiť sa byť sociálnymi podľa vášho príkladu.
  Môžete byť dobrým bratom alebo sestrou svojho súrodenca tým
  Môžete byť dobrým bratom alebo sestrou svojho súrodenca tým, že ho budete podporovať, budete preňho robiť láskavé veci a budete im dobrým príkladom, ku ktorému by mali vzhliadať a nasledovať ho.
 3. 3
  Ukážte rešpekt voči svojim rodičom a starším. Buďte ohľaduplní, keď k vám hovoria vaši rodičia, a buďte zdvorilí, keď ste v blízkosti iných starších, ako sú vaši učitelia alebo rodičia vašich priateľov. Udržiavanie dobrého vzťahu so staršími vo vašom živote, od vašich rodičov cez učiteľov až po mentorov, vám pomôže vyvinúť sa v dobrý vzor. Ukáže tiež, že je dôležité rešpektovať starších k súrodencovi.
 4. 4
  Ospravedlňte sa a uznajte, keď sa mýlite. Dobrý vzor je ochotný priznať si, že sa mýli, a za svoju chybu sa úprimne ospravedlniť. Ak urobíte chybu, mali by ste byť pripravení sa ospravedlniť a uznať svoj omyl. Urobte to pred svojim súrodencom, aby ste im ukázali hodnotu ospravedlnenia a dôležitosť pokory a úprimnosti, aj keď sa mýlite. To umožní tvojmu súrodencovi pochopiť, že je v poriadku robiť chyby a že je nevyhnutné si ich priznať, aby si sa cez ne mohol posunúť.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail