Ako ryžovať zlato?

Ak chcete ryžovať zlato, začnite tým, že pôjdete k potoku alebo rieke, kde ste už počuli o náleze zlata. Akonáhle ste tam, vyberte si miesto na brehu potoka alebo rieky, kde je voda hlboká najmenej 15 centimetrov a prúd je pomalý. Budete tiež chcieť mať plastovú alebo kovovú panvicu na preosievanie. Potom naplňte panvicu tak, aby bola plná 0,75 štrku, potom ju ponorte do vody a panvicu prudko pretrepte. Potom, čo s panvicou niekoľkokrát zatrasiete, začnite jemnými krúživými pohybmi, aby sa špina a hlina zmyli a dúfajme, že odhalia aj trochu zlata! Ak sa chcete dozvedieť, ako používať magnet na triedenie zlata v plastovej panvici, čítajte ďalej!

Ak chcete ryžovať zlato
Ak chcete ryžovať zlato, začnite tým, že pôjdete k potoku alebo rieke, kde ste už počuli o náleze zlata.

Chyťte zlatú horúčku ryžovaním vlastného zlata. Vezmite si číslo od dobových prospektorov a strávte popoludnie pri potoku, panvicu v ruke. Posúvanie môže byť prospešné, ak je vykonané správne. Postupujte podľa týchto krokov, aby ste sa dozvedeli, ako pripraviť panvicu na túto trblietavú rudu.

Časť 1 zo 4: Vymývanie väčších skál a machu

 1. 1
  Naplňte panvicu tak, aby bola 0,75 plná štrku. Ponorte ho do vody, aby bol tesne pod hladinou vody.
 2. 2
  Panvicu niekoľkokrát silne potraste. Pretrepte tam a späť a zo strany na stranu. Dbajte na to, aby ste neotriasali tak intenzívne, aby sa materiály vyplavili z panvice.
 3. 3
  Prestaňte triasť panvicou a začnite používať jemné kruhové pohyby. Štrk by sa mal začať točiť v kruhu vo vnútri panvice. Ak tak urobíte, väčšina špiny a hliny sa vymyje z panvice alebo sa rozpustí. Prstami prevráťte korenie alebo mach po panvici - zaistíte tým, aby sa všetky potenciálne nečistoty obsahujúce zlato zachytili o panvicu.
 4. 4
  Vyberte si veľké skaly. Uistite sa, že sú umyté (mali by byť po týchto krokoch. Opakujte tieto kroky, kým nebudú odstránené všetky veľké kamene a ťažšie koncentráty (ako zlato a piesok) sa usadia na dne panvice.
Panvicu prudko pretrepte
Potom naplňte panvicu tak, aby bola plná 0,75 štrku, potom ju ponorte do vody a panvicu prudko pretrepte.

Časť 2 zo 4: Vymývanie ľahšieho piesku a štrku

 1. 1
  Panvicu držte tesne pod vodou a uistite sa, že je úplne ponorená. Panvicu nakloňte mierne od seba, aby to vyzeralo, že sa pokúšate zachytiť prúd vody.
 2. 2
  Panvicu otáčajte zo strany na stranu. Použite mierny dopredný pohyb hádzať, ako by ste boli na pokraji obracajúce sa hotcake (ale nie v skutočnosti otočiť obsah panvy). Buďte opatrní, ale pohyblivou silou presuňte povrch panvice a ľahší štrk von cez okraj panvice.
 3. 3
  Vyrovnajte panvicu na rovinu. Kým je ešte vo vode, potraste ním tam a späť. Vyrovnanie a potrasenie panvou spôsobí, že sa zlato usadí na dne panvice a ľahší materiál sa dostane hore.
 4. 4
  Tento postup opakujte niekoľkokrát. Keď skončíte s touto časťou procesu posúvania, na panvici by mali zostať iba asi dve šálky ťažšieho materiálu. Už by tam nemali byť kamene ani kamienky. Materiály zostávajúce v panvici sú najťažšie. Pozostávajú z čierneho piesku alebo „koncentrátov“ a, ak máte šťastie, zo zlata.
Pretože piesok zo zlata budete ďalej preosievať
Voda je potrebná, pretože piesok zo zlata budete ďalej preosievať, keď panvicu vytiahnete z potoka.

Časť 3 zo 4: Vymývanie čierneho piesku

 1. 1
  Zdvihnite panvicu z vody. Uistite sa, že v panvici zostane asi palec vody. Voda je potrebná, pretože pri vyberaní panvice z potoka budete naďalej preosievať piesok zo zlata.
 2. 2
  Panvicu mierne nakloňte k sebe. Pomaly krúžte vodou a materiálmi v kruhu. To vám umožní skontrolovať a zistiť, či existujú väčšie nugety alebo kúsky zlata, ktoré je možné vybrať ručne.
  • Ak nájdete nugety, umiestnite ich do nádoby, do ktorej budete ukladať svoje zlato. Mohla by to byť legitímna fľaša na vzorky zlata zakúpená v obchode alebo nádoba alebo fľaša na pilulky nájdené doma.
 3. 3
  Panvicu opäť ponorte do vody. Zopakujte kroky tretej časti (striedavo tam a späť medzi otáčaním panvice a vyrovnávaním a trepaním.) Pri tomto kroku buďte mimoriadne opatrní - ak panvou budete triasť príliš energicky, môžete prísť o časť zlata.
 4. 4
  Ak máte plastovú panvicu, použite magnet. Vyberte panvicu z prúdu, pričom v panvici ponechajte čo najmenej vody. Na spodnú stranu panvice položte magnet a pomaly ním pohybujte po panvici. Čierny piesok je magnetický a bude magnet priťahovaný. Tento proces rýchlo oddelí čierny piesok od zlata.
  • Ak sa rozhodnete použiť magnet, môžete buď zachytiť zachytený čierny piesok, alebo použite zlatú fľašu. Fľaše Snifter majú na vrchu pripevnenú saciu trubicu (rovnako ako fľaše na očné kvapky, ktoré môžete použiť na ostrekovače kúpené v obchode.) Keď fľašu stlačíte, vytvorí sa vákuum. Keď fľašu pustíte, nasaje čokoľvek, na čo ukazuje (v tomto prípade zlato a vodu.) Vaše zlato bude potom bezpečne vo fľaši.
 5. 5
  Nalejte zvyšok čierneho piesku a zlata do fľaše. Akonáhle zo zlata preosejete čo najviac čierneho piesku, je najlepšie naliať kombináciu do fľaše. Najbezpečnejší spôsob, ako naliať obsah panvice do fľaše, je umiestniť lievik na ústa fľaše. Nalejte obsah panvice do fľaše.
 6. 6
  Neváhajte kričať 'heuréka! ' akonáhle ste oddelili všetko zlato. Teraz ste skutočným prospektorom.

Časť 4 zo 4: Výber miesta na posúvanie

 1. 1
  Choďte k potoku alebo rieke, kde ste už počuli, že sa našlo zlato. Či už je miesto v rodine, počuli ste legendy o určitom prúde, alebo len tušíte, za rozprávkami a rodinnými príbehmi manželiek je spravidla niečo pravdy. Aj keď si môžete myslieť, že pretože miesto už bolo obsadené, nezostane žiadne zlato, nie je tomu tak. Potoky a rieky nesú malé vločky a nugety z protiprúdových ložísk. Každú zimu búrky odhalia viac zlata a to zlato môže byť vaše.
 2. 2
  Vyberte si miesto na brehu potoka alebo rieky. Na mieste, ktoré si vyberiete, by mala byť voda najmenej šesť palcov hlboká. Ak je plytšia, voda môže byť príliš kalná alebo plná lístia a iných nečistôt, aby ste si mohli panvicu dobre pozrieť, keď je pod vodou.
 3. 3
  Vyberte si miesto s pomalým prúdom. Voda by mala byť pohybujúce sa rýchlo dosť odnášať bahno a nečistoty ste preosiať z vašej panvy, ale pomaly dosť voda nebude naštvaná svoje ryžovanie pohyby, keď je panva ponorený.
 4. 4
  Vyberte si miesto, ktoré má na okraji vody veľké skaly alebo spadnutý strom. Je to voliteľné, ale veľká skala, na ktorú sa môžete pri hľadaní posadiť, vám výrazne uľahčí deň (a vaše nohy a chrbát sa vám poďakujú).
 5. 5
  Vyberte si panvicu. Štandardné panvice sú buď kovové alebo plastové. Plastové panvice sú pre začiatočníkov lepšie, pretože sú nehrdzavejúce, majú nižšiu hmotnosť ako kovové panvice, čierne (čo umožňuje lepšie vidieť zlato) a môžu mať textúru s rebrami na zachytenie zlata.
  • Ak používate oceľovú panvicu ako 49 -roční, nezabudnite z jej povrchu odstrániť všetok olej. (Ak používate novo kúpenú panvicu, s olejom by ste si nemali robiť starosti.) Olej odstráňte držaním panvice nad táborákom pomocou klieští alebo ohňovzdorných rukavíc. Panvicu zohrejte na matnú červenú žiaru a potom ju namočte do vody. Tento proces odstráni olej a ponechá panvicu tmavomodrou farbou, ktorá uľahčuje videnie zlata.
 6. 6
  Pochopte panvové sito. Sitá je možné nastaviť na panvici a budú oddeľovať veľké položky od menších. Nie je potrebné používať sito, ale môžu byť nápomocné pri preosievaní zlata z čierneho piesku a koncentrátov.
Že sa zlato usadí na dne panvice
Vyrovnanie a potrasenie panvou spôsobí, že sa zlato usadí na dne panvice a ľahší materiál sa dostane hore.

Tipy

 • Zistite, ako vyzerá placerové zlato. To vám pomôže lepšie to nájsť a nenechá vás oklamať bláznovým zlatom a sľudou. Fotografie si môžete pozrieť na internete.
 • Nenechajte sa zmiasť pyritom, tento minerál je zvyčajne zložený zo železa alebo sulfidov arzénu a môže vyzerať podobne ako zlato. Pyrit rozoznáte od skutočného zlata, pretože tvorí malé kryštalické kocky. Zlato nájdete v podivne tvarovaných hrudkách alebo malých „fľakoch“ na panvici.
 • Snažte sa panvicou príliš nekrútiť. To vytvára odstredivú silu, ktorá spôsobí, že ťažké častice (zlato) budú ťahané von a cez okraj vašej panvice.
 • Ak nemôžete nájsť žiadne zlato, skúste to znova. Ak stále nič nedostanete, skúste iné miesto.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Plastová alebo oceľová panvica
 • Fľaša
 • Zlatý ostreľovač
 • Rieka alebo potok

Otázky a odpovede

 • Môžete nájsť iba malé kúsky zlata alebo nájdete kúsky slušnej veľkosti?
  Väčšina veľkých ložísk zlata už bola vyťažená, preto je neobvyklé nachádzať väčšie kusy, ale nie je to ani neslýchané.
 • Je pravdepodobné, že nájdem zlato pri prvom pokuse?
  Záleží. Ak viete, kde je zlato na prvý pokus, nájdete to, ale to je neobvyklé, pretože zlato je relatívne neobvyklé. Aj keď máte veľa znalostí o zlate, stále je to väčšinou o šťastí.
 • Koľko stoja panvice?
  Na Amazone dostanete plastové panvice 36 cm za menej ako 10 dolárov. Hľadaj „zlatú panvicu“ a nejakú nájdeš.
 • Bude zlato zbierať nad alebo pod veľkou skalou?
  Zhromažďuje sa pod veľkou skalou, pretože minerály, ktoré ju tvoria, pochádzajú zo zeme.
 • Má surové zlato nachádzajúce sa v rieke hodnotu zlata na akciovom trhu?
  Zvyčajne nie. Cena závisí od mnohých rôznych vecí, napríklad od čistoty. Ak to vyčistíte, môžete sa dostať blízko.
 • Ako predám rýžované zlato?
  Pravdepodobne nájdete miestneho klenotníka alebo kupca zlata, ktorý ho od vás kúpi. Možno ho budete môcť predať aj online. Uistite sa, že urobíte malý prieskum cien, než ho odošlete potenciálnym kupujúcim, a nikdy neberiete prvú ponuku, ktorú predložia. Predtým, ako sa s ňou rozlúčite, priblížte sa čo najvyššie k dolárovej cene.
 • Ako zistím, či som získal zlato, keď ho ryžujem?
  Zlato sa nachádza v pôvodnej forme; to znamená, že nugety a vločky budú mať veľmi čistú zlatú farbu. Po odstránení väčšiny nečistôt by mali byť na dne panvice viditeľné lesklé škvrny. Zlato budú najjasnejšie žlté škvrny; ostatné minerály budú mať mierne odlišnú farbu a pyrit vyzerá skôr ako sivastá alebo vyblednutá žltá farba.
 • Ako vyzerá bláznivé zlato?
  Vyzerá to ako kopa stlačených minerálov. Ak doň narazíte kladivom, rozbije sa, zatiaľ čo kladivom do skutočného zlata sa len vyrovná.
 • Ako zistím, či je v potoku zlato?
  Skúmajte typ horniny, ktorá sa nachádza proti prúdu. Skaly obsahujúce kremeň majú potenciál vytvárať zlato. Preto všetky toky nachádzajúce sa okolo oblasti obsahujúcej kremeň majú potenciál udržať zlato.
 • Ako môžem rozlíšiť pyrit, ryžové zlato a sľudu?
  Pyrit rozoznáte od skutočného zlata, pretože tvorí malé kryštalické kocky. Zlato nájdete v podivne tvarovaných hrudkách alebo malých „fľakoch“ na panvici.

Súvisiace články
 1. Ako ohýbať medené rúrky?
 2. Ako potiť medenú rúrku?
 3. Ako odlakovať mosadz?
 4. Ako patinovať mosadz?
 5. Ako testovať striebro?
 6. Ako na zlatý tanier?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail