Ako na zlatý tanier?

Ak chcete niečo pozlátiť, začnite tým, že získate súpravu na pokovovanie zlatom, ktorá bude dodávaná s roztokom tekutého zlata, elektrickým napájaním a pokovovacou prútikom. Predtým, ako začnete s pozlátením, nastavte riešenia a napájanie a dôkladne vyčistite položky, ktoré chcete na tanier položiť. Potom postupujte podľa pokynov v súprave a potiahnite svoje položky v aktivačných a pokovovacích roztokoch. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, položky medzi roztokmi a akonáhle sú pokovované, úplne ich opláchnite. Ak chcete získať ďalšie informácie o tom, ako získať zlatú platňu vrátane toho, ako získať správnu súpravu, prejdite nadol!

Elektrickým napájaním a pokovovacou prútikom
Ak chcete niečo pozlátiť, začnite tým, že získate súpravu na pokovovanie zlatom, ktorá bude dodávaná s roztokom tekutého zlata, elektrickým napájaním a pokovovacou prútikom.

Pokovovanie zlatom je najčastejšie elektrochemický proces, pri ktorom sa tenká vrstva zlata nanáša na iný kov. Prúd čerpá kladne nabité ióny zlata do roztoku zlato kúpeľa je dodržiavať záporne nabitým kusu kovu, najčastejšie šperky. Pozlátenie je jednoduchý spôsob, ako rozjasniť staré, vyblednuté šperky alebo iné kovové doplnky. Pri použití súpravy a týchto krokov je postup pomerne jednoduchý a nezaberie veľa času.

Časť 1 zo 4: Nákup súpravy na pokovovanie zlatom

 1. 1
  Vyberte kovový predmet, ktorý plánujete položiť na tanier. Môže to byť šperk, hodinová časť, ozdobný hardvér, emblém auta atď. Položka, ktorú chcete umiestniť na tanier, určí typ súpravy, ktorú by ste si mali kúpiť. Niektoré položky, ako sú veľké kusy, môžu vyžadovať „súpravu na pokovovanie štetcom“, zatiaľ čo iné malé položky, ako sú šperky, by sa mali vykonávať so „súpravou na ponorné pokovovanie“. Vyhľadávanie na internete z týchto podmienok vás povedie k výrobcovi vysoko kvalitných zariadení.
  • Väčšina pozlátených šperkov je vyrobená na striebornom základe, ale pozlátené môžu byť aj iné kovy, ako je meď alebo hliník.
  • Striebro a zlato majú tendenciu difundovať do seba, čo môže spôsobiť, že pokovovaný kus bude matný alebo poškodený, ako sa pozlátenie nosí. Vrstva striebra najskôr meďou môže vytvoriť lesk s dlhšou trvanlivosťou, pretože na zlato nereaguje tak dobre.
 2. 2
  Kúpte si súpravu na pokovovanie zlatom. Teraz, keď viete, čo chcete na tanier, môžete si vybrať správnu súpravu pre túto prácu. Ak si stále nie ste istí, skúste sa obrátiť na službu zlatenia alebo výrobcu súpravy, ktorá sada je pre vás najvhodnejšia.
  • Priemerná zlatenie kit bude obsahovať kvapalný roztok zlato, elektrické napájanie a pokovovanie tyč alebo štetec, že odkazy na napájanie a riadi, kde je viazaný zlato. Ideálna je súprava all-inclusive; vzhľadom na povahu pozlátenia budete možno potrebovať ďalšie riešenia alebo príslušenstvo v závislosti od toho, na akom kove alebo predmete pracujete.
  • Pozlátené roztoky sa pravidelne dodávajú so 14-karátovým, 18-karátovým alebo 24-karátovým zlatom. Farba hotového výrobku sa môže líšiť v závislosti od karátových úrovní.
  • Farba sa môže tiež líšiť, keď sa do roztoku na pokovovanie pridávajú kovové zliatiny, napríklad meď alebo striebro.
 3. 3
  Zhromaždite všetok potrebný materiál na postup. Aj keď vaša súprava na pokovovanie obsahuje väčšinu potrebného materiálu, nemusí byť súčasťou všetkého. Niektoré roztoky na pokovovanie musia napríklad dosiahnuť určitú teplotu, aby sa dosiahli najlepšie výsledky, takže môže byť potrebná horúca platňa a žiaruvzdorné kadičky. Okrem toho budete potrebovať elektrický prúd. Ak vaša súprava nie je dodávaná s jedným, bude to stačiť dvanásť ampérový usmerňovač s variabilným ovládaním zosilňovača a napätia. Nakoniec budete potrebovať aj destilovanú vodu.
Väčšina pozlátených šperkov je vyrobená na striebornom základe
Väčšina pozlátených šperkov je vyrobená na striebornom základe, ale pozlátené môžu byť aj iné kovy, ako je meď alebo hliník.

Časť 2 zo 4: Príprava vašej súpravy na pokovovanie zlatom

 1. 1
  Nastavte svoje kadičky a riešenia. Okrem skutočného riešenia pokovovania bude vaša súprava obsahovať aktivačný roztok. Tieto riešenia nejdú do tej istej kadičky. Namiesto toho ich umiestnite vedľa seba, aby ste mohli pokovovaný predmet ľahko premiestniť z aktivačného roztoku do destilovanej vody do roztoku na pokovovanie, akonáhle nastane čas, bez rizika zavedenia kontaminantov.
 2. 2
  Začnite zahrievať svoje riešenia. Roztoky nebudú potrebovať konštantné teplo, ale pri položení položky na platňu budú musieť mať určitú teplotu, preto ich začnite zahrievať na začiatku procesu. Presné teploty, na ktoré zohrievate svoje roztoky, budú závisieť od špecifík súpravy, ktorú ste si kúpili, napríklad od počtu karátov. Dôsledne dodržujte pokyny.
 3. 3
  Nastavte si napájanie. Bez ohľadu na to, či máte vlastnú alebo súpravu dodanú s jednou, nastavte aktuálny zdroj podľa pokynov uvedených v konkrétnej súprave.
  • Optimálna je kúpa štartovacej súpravy určenej na pozlátenie. Ak však vaša súprava neobsahuje zdroj elektrického prúdu, nemusíte sa obávať, pretože si stále môžete vytvoriť vlastný. Tento proces vyžaduje zdroj jednosmerného prúdu, takže na zmenu zdroja striedavého prúdu (napríklad domácej zásuvky) na jednosmerný prúd budete možno musieť kúpiť usmerňovač.
  • Najjednoduchším riešením je nákup variabilného zdroja napájania. Pre malé domáce projekty, ako je pozlátenie mince alebo pera, si môžete kúpiť lacný variabilný napájací zdroj, vďaka ktorému je nastavenie zdroja napájania také jednoduché, ako je zapojenie do elektrickej siete, pripnutie pokovovacej kefy súpravy na kladný výstup a nastavenie volič napätia podľa špecifikácií vašej súpravy.
  • Vo väčšine súprav bude prúd niekde okolo troch voltov, aj keď niektoré môžu dosiahnuť aj dvanásť voltov.
Priemerná súprava na pokovovanie zlatom bude obsahovať roztok tekutého zlata
Priemerná súprava na pokovovanie zlatom bude obsahovať roztok tekutého zlata, elektrické napájanie a pokovovaciu paličku alebo kefu, ktoré sa pripájajú k napájaciemu zdroju a nasmerujú miesto, kde je zlato viazané.

Časť 3 zo 4: čistenie povrchu, ktorý má byť pokovovaný

 1. 1
  Vyčistite povrch predmetu, ktorý budete pozlátiť. Aby sa dosiahli najlepšie výsledky, pokovovaný predmet potrebuje pred začatím procesu lepenia hĺbkové čistenie. Predmet jednoducho neoplachujte. Z predmetu je tiež potrebné odstrániť všetky stopy olejov alebo mastnoty. Nesprávne vyčistenie položky zabráni usadzovaniu na vašej položke.
  • Noste bavlnené rukavice, aby ste na predmete nenechali kožný olej alebo iné usadeniny.
 2. 2
  Použite čistiaci roztok vo svojej súprave. Niektoré súpravy obsahujú čistiaci roztok. V závislosti od vašej súpravy môže byť týmto roztokom čokoľvek od leštidla po úplne kyslý roztok. S roztokmi narábajte opatrne a vždy používajte rukavice.
  • Ak vaša súprava neobsahuje čistiaci roztok, môžete použiť domáci odmasťovač a predmet vyleštiť sami. Potom dôkladne opláchnite v čistej vode.
  • Nezabudnite odstrániť všetky odtlačky prstov, šmuhy alebo akékoľvek iné zvyšky.
  • Povrch položky by mal byť úplne hladký.
 3. 3
  Otestujte čistotu položky ponorením do destilovanej vody. Študujte, ako kvapalina opúšťa povrch, keď ho odstraňujete z vody. Ak voda hladko kĺže z kusu bez tvorby perličiek alebo tvorby malých kvapôčok, je čistá.

Časť 4 zo 4: pokovovanie povrchu

 1. 1
  Položte svoju položku aktivačným roztokom. Kefkou vo svojej súprave pripojenou k aktuálnemu zdroju natrite čistý predmet aktivačným roztokom. Špička kefy je skutočne omotaná okolo anódy, ktorá obaľuje a ionizuje váš predmet pri príprave na samotné riešenie pokovovania.
  • Prípadne môžete svoju položku ponoriť do kadičky s aktivačným roztokom a úplne ju ponoriť, aby sa natrela. Kefa však musí byť tiež v aktivačnom roztoku s predmetom, pretože kefa je tiež anódou, ktorá pomáha nabíjať povrch predmetu.
 2. 2
  Predmety opláchnite v destilovanej vode. Pokovovací roztok bude na vašu položku fungovať lepšie, ak z nej vypláchnete prebytočný aktivačný roztok. Rýchly namočený postačuje.
 3. 3
  Potiahnite svoju položku roztokom na pokovovanie. Rovnako ako pri aktivačnom roztoku môžete buď na nanášanie predmetu použiť samostatnú kefu na pokovovanie, alebo ho môžete ponoriť do roztoku na pokovovanie. Elektrický prúd spojí opačne nabité častice zlata s predmetom.
  • Vaša súprava odporučí niekoľko priechodov s prútikom.
  • Pri ponorení položky do obehu sa čas bude líšiť podľa objektu, ale pravdepodobne ho budete musieť nechať v roztoku desať až dvadsať sekúnd. Budete tiež chcieť položku otočiť do polovice, aby mala každá strana rovnaký čas priamo smerom k anóde pre rovnomerné a rovnaké ukladanie.
 4. 4
  Pozlátený kus ešte raz opláchnite v destilovanej vode. Tým sa odstráni prebytočný roztok pokovovania a doba schnutia je minimálna.
  • Pokovované zlato bude tvrdé a suché takmer okamžite.
Ako používať elektrochemické postupy na výrobu ultratenkých zlatých platní
Je lepšie, lacnejšie (výroba stojí veľa) a jednoduchšie je kúpiť komerčne spracovaný pozlátený roztok, ako používať elektrochemické postupy na výrobu ultratenkých zlatých platní.

Tipy

 • Pri pokovovaní striebra môže nikel vytvárať vynikajúci vrstviaci materiál, pretože na zlato reaguje ešte menej ako meď. Niektorí ľudia však majú kožnú reakciu na nikel, takže meď môže byť lepšou voľbou ako nikel.
 • Všeobecne platí, že čím je pozlátenie hrubšie, tým dlhšie vydrží. Predmety na vysoké využitie, ako sú hodinky alebo perá, môžu vyžadovať ťažší zlatý plech, aby sa predišlo známkam opotrebovania.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Sada na pokovovanie zlatom
 • Šperk alebo iný predmet
 • Bavlnené rukavice
 • Látkový alebo leštiaci nástroj
 • Domáci odmasťovací čistič
 • Destilovaná voda
 • Horúci tanier
 • Kadičky
 • Variabilný zdroj napájania (ak nie je súčasťou vašej súpravy na pokovovanie)

Otázky a odpovede

 • Ako vyrobím pozlátenie?
  Je lepšie, lacnejšie (výroba stojí veľa) a jednoduchšie je kúpiť komerčne spracovaný pozlátený roztok, ako používať elektrochemické postupy na výrobu ultratenkých zlatých platní.
 • Môže byť počítač alebo vreckové zariadenie pozlátené bez toho, aby sa zničilo?
  Tento proces by takmer určite zničil vaše zariadenie, vašou najlepšou možnosťou by bolo nájsť kovové puzdro a zlatú platňu.
 • Ako položím na tanier niečo, čo už bolo pokovované?
  Predmet, ktorý je už elektrochemicky pokovený, môže byť opäť pokovovaný rovnako, ako bol pôvodne. V závislosti od toho, z akého kovu je súčasné pokovovanie, môže zlato priľnúť lepšie alebo horšie ako obvykle. Pozlátenie predmetu, ktorý bol v poslednej dobe pozlátený, urobí veľmi málo, iba urobí vrstvu zlata hrubšou a možno zakryje všetky škrabance.
 • Funguje to na prstene? Hrdzavie pri dlhodobom kontakte s pokožkou a potom?
  Vzhľadom na to, že zlato je ušľachtilý kov, je veľmi nepravdepodobné, že bude za štandardných podmienok oxidovať. Je dôležité si uvedomiť, že zlatý povlak bude extrémne tenký a náchylný na poškriabanie. V dôsledku toho sa vyhnite použitiu tohto postupu na predmety, ktoré budú vystavené drsným povrchom. Oleje na koži a pot však nebudú mať žiadny účinok.
 • Bude šperk navždy pozlátený zlatom?
  Nie, nebude. Oter z používania odstráni väčšinu mikrometrovej hrúbky pozlátenia.
 • Môžem pozlátiť nafukovací balónik?
  Áno môžeš.
 • Mám vreckovku, ktorá je vo výbornom stave, až na to, že úchytky zlatej farby sú iba odreté. Môžem ich zakryť pozlátením?
  Záleží na materiáli vreckovej. Ak je starý a znamená pre vás veľa a kľučky nemôžete bez poškodenia dostať, potom nie.
 • Je možné pozlátenie položiť na niečo iné ako kov, napríklad na lepenku?
  Je možné tanierovať aj iné veci, napríklad sklo. Najprv však musíte použiť vodivú farbu. Keďže bude predmet vo vodnom kúpeli, kartón nevydrží.
 • Je možné pozlátiť hliníkové čapy?
  Áno, ale je to veľmi ťažké v porovnaní s inými kovmi. Pred pokovovaním zlatom musíte najskôr pokovovať hliník zinkom, potom meďou a potom niklom.
 • Ako dlho by som nechal kus v roztoku na hrúbku jedného mikrónu?
  Doba potrebná pre danú hrúbku sa bude líšiť v závislosti od mnohých faktorov. Ak tieto informácie nie sú súčasťou vašej súpravy (alebo zo súpravy nepracujete), skúste kontaktovať výrobcu vášho riešenia so žiadosťou o ďalšie informácie o vašom konkrétnom nastavení.

Komentáre (9)

 • paulaward
  V mysli som mal otázky, ktoré boli vysvetlené ľahko a dokonale skôr, ako som im ich položil. Ďakujem.
 • qleffler
  Dobrý a priamy postup.
 • prohaskaoda
  Toto mi veľmi pomohlo uvedomiť si, že to nerobím!
 • marshallaaron
  Vyčistil som všetky svoje pochybnosti!
 • alojz19
  Skvelý článok. Nikdy som nič také nerobil. Povzbudzuje ma, aby som položil veľa svojich pošramotených šperkov z obecného kovu. Až teraz musím zistiť, koľko stojí súprava.
 • korecliana
  Veľmi zaujímavé a poučné.
 • robertsonmeliss
  O galvanickom pokovovaní existuje veľa zavádzajúcich informácií. Vaše informácie sú jasné a zrozumiteľné.
 • vickyhughes
  Považujem to za veľmi zaujímavé a chcel by som to skúsiť urobiť sám.
 • izidorbiringer
  Jasne napísané, veľa podrobností, ľahko sledovateľné.
Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako testovať striebro?
 3. Ako patinovať mosadz?
 4. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 5. Ako čistiť mosadzné položky?
 6. Ako odlakovať mosadz?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail