Ako testovať zlato doma?

Ak chcete zlato otestovať doma, overte si, či vaše zlato nemá punc, pričom „GF“ alebo „HGP“ znamená pozlátené, zatiaľ čo „24K“ alebo iné číslo znamená skutočné zlato. Prípadne zistite, či je váš predmet pozlátený, a to tak, že ho pod svetlom podržíte, aby ste zistili, či na okrajoch bledne. Ak si stále nie ste istí, vyskúšajte pravosť svojho zlatého dielu tak, že ho priložíte k magnetu, pretože skutočné zlato nereaguje. Na záver pokvapkajte povrch bielym octom a ak sa farba zmení, nie je to skutočné zlato. Tipy na kyslé testovanie zlata čítajte ďalej!

Ak chcete zlato testovať doma
Ak chcete zlato testovať doma, overte si, či vaše zlato nemá punc, pričom „GF“ alebo „HGP“ znamená pozlátené, zatiaľ čo „24K“ alebo iné číslo znamená skutočné zlato.

Zlato je drahý kov, ktorý sa dodáva v rôznych farbách a na rôznych úrovniach rýdzosti. Hodnota šperku alebo iného predmetu bude do značnej miery závisieť od toho, či je alebo nie je pokovovaný alebo rýdzeho zlata. Ak chcete zistiť kvalitu kovového predmetu, začnite podrobným pohľadom na jeho povrch. Ak si stále nie ste istí, prejdite na hlbšie testovanie, napríklad na aplikáciu octu. Poslednou možnosťou je zvážiť nanesenie kyseliny na kovový predmet a sledovanie reakcie.

Metóda 1 z 3: kontrola povrchu

 1. 1
  Hľadaj punc. Kus zlata bude spravidla opatrený pečiatkou so značkou označujúcou jeho typ. Pečiatka „GF“ alebo „HGP“ naznačuje, že kus je pozlátený, nie čisté zlato. Naproti tomu šperk z čistého zlata môže vykazovať „24K“ alebo iné označenie naznačujúce rýdzosť. Charakteristické znaky sa zvyčajne nachádzajú vo vnútri pásu prsteňov alebo v blízkosti spony na náhrdelníkoch.
  • Uvedomte si však, že niektoré charakteristické znaky môžu byť falošné. Preto je dôležité používať značku iba ako jeden z mnohých ukazovateľov autenticity.
  • Poznávací znak môže byť veľmi malý. Na to, aby ste to videli jasne, budete možno potrebovať aj lupu.
 2. 2
  Pozrite sa na vyblednutie okolo okrajov dielu. Zapnite jasné svetlo alebo lampu. Držte kus v blízkosti svetla žiarovky. Otočte ho v ruke, aby ste mohli preskúmať najmä všetky okraje. Ak vidíte, že zlato je na okrajoch vyblednuté alebo opotrebované, pravdepodobne ide o opotrebovanie pokovovania. To znamená, že kus nie je čisté zlato.
 3. 3
  Hľadajte škvrny na povrchu dielu. Ak kus držíte pod jasným svetlom, všimnete si na ňom kdekoľvek biele alebo červené škvrny? Škvrny môžu byť veľmi malé a ťažko viditeľné. Preto je dôležité skúmať dielo pod jasným svetlom a možno s lupou. Tieto škvrny naznačujú, že pozlátenie môže byť opotrebované a ukazuje kov pod ním.
  Zlato je vodivý kov
  Zlato je vodivý kov, takže kus čistého zlata bude mať vyššie hodnoty ako pokovovaný.
 4. 4
  Položte magnet proti potenciálnemu zlatému predmetu. Držte magnet priamo nad dielom. Spustite magnet, kým sa takmer nedotkne povrchu predmetu. Ak máte pocit, že sa magnet ťahá alebo ťahá nadol, predmet nie je čistý. Ostatné kovy v položke, ako napríklad nikel, reagujú na magnet. Kus rýdzeho zlata magnet neťahá, pretože je neželezný.

Metóda 2 z 3: Vykonanie hlbšieho testovania

 1. 1
  Naneste trochu octu na povrch a vyhľadajte zmenu farby. Získajte kvapkadlo a naplňte ho bielym octom. Držte kovový predmet pevne v ruke alebo ho položte na stôl. Na predmet položte niekoľko kvapiek octu. Ak kvapky zmenia farbu kovu, potom to nie je čisté zlato. Ak farba zostane rovnaká, potom je to čisté zlato.
 2. 2
  Utrite svoje zlato o kameň klenotníka. Umiestnite čierny klenotnícky kameň na stôl. Držte svoj zlatý kus pevne v ruke. Utrite ho po kameni dostatočne pevne, aby zanechal stopu. Ak je stopa, ktorú ste zanechali na kameni, plná a zlatá, potom je tento kus čistý. Ak neexistuje žiadna čiara alebo je iba slabá, kus je pravdepodobne pokovovaný alebo nie je vôbec zlatý.
  • Buďte opatrní pri tejto metóde, pretože riskujete poškodenie šperkov. Musíte tiež použiť správny druh kameňa, inak budú značky bezvýznamné. Klenotnický kameň môžete získať v obchode so šperkami online alebo sa porozprávať s miestnym klenotníkom.
 3. 3
  Utrite zlato po keramickej doske. Nastaviť neglazované keramické dosky pevne na doske stola. Držte svoj zlatý predmet v ruke. Poškrabte predmet o tanier. Sledujte, či sa objaví séria alebo čiara akéhokoľvek druhu. Čierna čiara znamená, že položka nie je zlatá alebo je pokovovaná.
 4. 4
  Otestujte svoje zlato proti tekutému podkladovému make -upu. Vrch ruky natrite tenkou vrstvou tekutého základu. Počkajte, kým podklad nevyschne. Pritlačte kovový predmet k základu a rozotrite. Autentické čisté zlato zanechá v líčení líniu. Ak nevidíte čiaru, potom je predmet pokovovaný alebo z iného kovu.
  Pretože skutočné zlato nereaguje
  Ak si stále nie ste istí, vyskúšajte pravosť svojho zlatého kusu tak, že ho priložíte k magnetu, pretože skutočné zlato nereaguje.
 5. 5
  Použite elektronický tester zlata. Jedná sa o malé ručné zariadenie so sondou na konci, ktoré si môžete kúpiť online alebo v obchode so šperkami. Ak chcete analyzovať kov, naneste na kovový predmet vodivý gél „testera“. Tento gél je obvykle možné kúpiť na rovnakých miestach, kde sa predávajú testovacie zariadenia. Po nanesení gélu sondu otrite o predmet. To, ako kov reaguje na elektrickú energiu, naznačuje, či ide o čistý kov.
  • Na určenie presných výsledkov postupujte podľa pokynov dodaných s testerom. Zlato je vodivý kov, takže kus čistého zlata bude mať vyššie hodnoty ako pokovovaný.
 6. 6
  Vložte svoje zlato do zariadenia XRF. Jedná sa o stroj, ktorý mnoho klenotníkov používa na okamžité určenie kvality vzorky kovu. Vzhľadom na svoje náklady nemusí byť táto metóda vhodná na domáce použitie, pokiaľ ju neplánujete používať pravidelne. Ak chcete použiť skener XRF, vložte kovový kus dovnútra, aktivujte zariadenie a počkajte na prečítanie.
 7. 7
  Odneste svoje zlato testerovi. Ak stále dosahujete zmiešané výsledky alebo by ste chceli svoje zistenie overiť, porozprávajte sa so svojim klenotníkom o získaní iného odborného názoru. Analyzátor vykoná hĺbkovú analýzu obsahu kovu. Môže to byť nákladná možnosť, preto ju používajte iba vtedy, ak si myslíte, že by vaša položka mohla stáť za to.

Metóda 3 z 3: Vykonanie testovania kyseliny

 1. 1
  Kúpte si súpravu na testovanie kyselín a získajte presnejší odhad čistoty zlatého karátu. Jednu z týchto súprav si môžete kúpiť u dodávateľa šperkárskeho náradia. Súprava bude obsahovať všetok potrebný materiál spolu so sadou podrobných pokynov. Pred začatím práce si pozorne prečítajte pokyny a urobte si inventár spotrebného materiálu.
  • Tieto sady môžu byť celkom dostupné, ak si ich objednáte online. Začínajú na zhruba 22€
 2. 2
  Skontrolujte ihly na štítkoch s karátovými hodnotami. Vaša súprava bude obsahovať množstvo ihiel, ktoré použijete na testovanie rôznych druhov zlata. Na strane ihly vyhľadajte označenie karátovej hodnoty. Každá ihla bude mať na hrote aj farebnú zlatú vzorku. Použite žltý ihlu žltého zlata a bieleho ihlou pre bieleho zlata.
  Ale namiesto toho je pozlátený alebo úplne iný kov
  Spravidla, ak kyselina zmení farbu na zelenú, znamená to, že kus nie je čistý kov, ale namiesto toho je pozlátený alebo úplne iný kov.
 3. 3
  Vytvorte zárez pomocou nástroja na gravírovanie. Otočte kus, kým nenájdete menej nápadné miesto. Držať nástroj rytie pevne v ruke a urobiť malý mačina v kove. Cieľom je odhaliť hlbšie vrstvy kovu.
 4. 4
  Nasaďte si ochranné rukavice a okuliare. Pretože pracujete s kyselinou, je dôležité nosiť hrubé, ale nasadené rukavice. Dobrou myšlienkou je aj ochrana očí. Pri práci s kyselinou sa nedotýkajte tváre alebo očí.
 5. 5
  Na zárez umiestnite kvapku kyseliny. Vyberte vhodnú ihlu pre typ zlata. Potom držte hrot ihly priamo nad zárezom. Zatlačte piest ihly nadol, kým jedna kvapka kyseliny nekvapká do deliaceho otvoru.
 6. 6
  Prečítajte si výsledky. Pozrite sa pozorne na divot, ktorý ste urobili predtým, a na to, kde ste práve použili kyselinu. Kyselina bude reagovať s kovom a môže zmeniť farbu. Spravidla, ak kyselina zmení farbu na zelenú, znamená to, že kus nie je čistý kov, ale naopak pozlátený alebo úplne iný kov. Pretože testovacie súpravy majú rôzne farebné indikácie, pri interpretácii výsledkov testu si pozorne prečítajte sprievodcu farbami.

Tipy

 • Medzi testovacími metódami zlato úplne vymažte.

Varovania

 • Pri práci s kyselinou buďte veľmi opatrní, pretože pri kontakte môže vážne poškodiť vašu pokožku.

Komentáre (2)

 • hschumm
  Pri testovaní skutočného zlata bolo vykonaných niekoľko akcií, ktoré je možné vykonať všetky doma.
 • lexus77
  Ďakujem za vašu stránku, pomohla mi. Trochu viac znalostí a znelka vo vreckách!
Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako čistiť mosadzné položky?
 3. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 4. Ako patinovať mosadz?
 5. Ako testovať striebro?
 6. Ako na zlatý tanier?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail