Ako potiť medenú rúrku?

Ak chcete potrubie vypotiť, začnite nanášaním spájky na časti potrubia, ktoré sú navzájom spojené. Dbajte na to, aby ste pochodňou pohybovali rovnomerne okolo potrubia, aby nedošlo k úniku spoja. Potom spojte svoje 2 rúrky k sebe a ešte horúci spoj nastriekajte tavnou pastou. Potom, čo sa rúrka trochu ochladí, zotrite tavivo a vyčistite spoj. Akonáhle je potrubie čisté, skúste ním pretekať vodu, aby ste sa presvedčili, že nedochádza k úniku. Tipy, ako rezať medenú rúrku v rámci prípravy na potenie, čítajte ďalej!

Vypne sa rovnako ako potíte medené potrubie
Potíte mosadznú páčku a vypne sa rovnako ako potíte medené potrubie a tvarovky?

Potenie potrubia je ďalší termín pre spájkovanie potrubia alebo spoja na účely utesnenia nového spoja alebo opravy poruchy. Toto je základný inštalatérsky proces, ktorý sa často používa pri zlepšovacích projektoch. Potenie potrubia a konektora zahŕňa správnu prípravu povrchu, zahriatie rezaného konca medenej rúrky a spojovacieho kusa, čo spôsobí roztavenie spájky a vytvorenie tesného spoja. Správne spájkované potrubie môže trvať roky alebo dokonca desaťročia.

Časť 1 z 3: Príprava vašej medenej rúrky

 1. 1
  Zhromaždite svoje nástroje a materiály. Keď budete mať svoje vybavenie pripravené, zaistí to, že vaša práca pri potení potrubia pôjde čo najhladšie a najrýchlejšie. Na správne vypotenie medenej rúrky budete potrebovať:
  • Medené konektory
  • Medená rúrka
  • Izolované rukavice (voliteľné; odporúčané)
  • Bezolovnatá vodovodná spájka
  • Rezačka rúrok
  • Zástrčka potrubia (voliteľné; aby sa zabránilo kvapkaniu vody)
  • Pasta na vodovodné toky
  • Propanový horák
  • Brúsny papier alebo šmirgľová tkanina
  • Drôtená kefa
 2. 2
  Zhodnoťte svoje potrubie a tvarovky. Stavebné materiály sa v závislosti od účelu značne líšia a použitie nesprávneho meradla alebo tvarovky môže viesť k fiasku v inštalácii. Ak si nie ste istí, ktoré použiť, skontrolujte kód mesta, aby ste presnejšie určili potreby potrubia, ale nasledujúci popis by vám mal pomôcť vyhodnotiť, či je vaše potrubie vhodné pre vašu prácu:
  • Medená rúra má tri rôzne triedy -
   typ M, je tenkostenná,
   typ L, je stredne hrubá a je zvyčajne ideálna pre domáce použitie,
   typ K, je hrubostenná
  • Kovanie z medených rúrok sa dodáva v troch základných typoch -
   kategória 1, na ohýbanie alebo zatáčanie rúrok,
   kategória 2, na spájanie alebo vetvenie rúrok,
   kategória 3, ktorá obsahuje spojky a adaptéry pre vaše rúry.
 3. 3
  Odrežte medenú rúrku. Predtým, ako urobíte čokoľvek, budete potrebovať, aby mala vaša rúrka požadovanú dĺžku pre váš vodovodný projekt. Na dosiahnutie tohto cieľa by ste mali použiť rezačku rúrok, ktorú si môžete požičať alebo kúpiť u väčšiny predajcov domácich potrieb. Môžete zvážiť rezačku rúr, ktorá má vodidlá, pretože vám pomôžu dosiahnuť čistý a rovný rez bez hrubých hrán.
  • Utiahnite rezačku rúrok, ktorá by mala mať tvar podobnú svorke C, aby bola rúra pevne držaná rezačkou.
  • Otočte svoju frézu tak, aby pri otáčaní rúra hodnotila.
  • Frézu opäť utiahnite a potom ňou niekoľkokrát otáčajte, kým sa vám potrubie nepretrhne. V závislosti od hrúbky rúrky a kvality vašej frézy bude možno potrebné rezačku dotiahnuť tretíkrát.
 4. 4
  Využite sekundárne rezné opatrenia. Ak nemáte k dispozícii rezačku rúrok, môžete namiesto nej použiť rôzne nástroje, aj keď používanie rezačky rúrok často prinesie najlepšie výsledky. V núdzi môžete tiež použiť:
  • Motorová píla
  • Brúsny kotúč
  • Prenosná alebo stacionárna pásová píla
 5. 5
  Uhlaďte všetky drsné hrany a očistite voľné hobliny. Hrubé, ostré alebo drsné hrany môžete vyhladiť jemným brúsnym papierom, šmirgľovou tkaninou alebo dokonca oceľovou vlnou. Potom, čo je vaša rúra hladká, by ste mali očistiť všetky voľné kovové hobliny, ktoré zostali z rezania rúrok, čistou handrou.
  • Pri práci s zubatou alebo roztrhanou rúrkou možno budete chcieť používať pracovné rukavice na ochranu pred porezaním a trieskami.
 6. 6
  Otestujte vhodnosť svojich komponentov. Budete chcieť zistiť, či sa medené potrubie a konektory k sebe hodia, než sa dostanete do problémov spojených s montážou všetkého alebo nanášaním taviva. Vložte koniec skúmavky do kelímka na tvarovku a potom ho vizuálne skontrolujte ostatnými časťami, aby ste sa presvedčili, že sú v jednej línii a správne sedia.
  • Ak plánujete pracovať na funkčnom medenom potrubí, určite vypnite prívod vody alebo uzatvárací ventil.
 7. 7
  Vypustite vodu z potrubia a vysušte ju. Môžete to dosiahnuť sklopením potrubia, aj keď v niektorých prípadoch to nemusí byť možné. Ak nemôžete potrubie vypustiť, použite suchú, čistú handričku alebo nejaký papierový obrúsok, aby absorbovali všetku tekutinu v blízkosti miesta, kde budete potrubie potiť.
 8. 8
  Rozžiarte svoju fajku. Je to nevyhnutné na podporu najlepšieho možného spojenia medzi vašimi súčasťami. Vezmite si drôtenú kefu a potrubie čistite, kým nebude jasne svietiť. Rovnakým spôsobom ošetrujte konce kĺbov, kým všetky konce, z ktorých sa budete potiť, budú mať jasný lesk.
  • Po vyčistení potrubia utrite prípadnú drvinu čistou handrou.
  • Čistenie potrubia odstráni oxidáciu z kovu, ktorá môže spôsobiť slabé spojenie.
  • Ak sa pripájate k ventilu alebo inému prípravku, uistite sa, že je otvorený, aby ste neroztopili alebo nepokrútili žiadne vnútorné tesnenia.
Na riadne vypotenie medenej rúrky budete potrebovať
Na riadne vypotenie medenej rúrky budete potrebovať.

Časť 2 z 3: podanie toku

 1. 1
  Chráňte sa rukavicami. Napriek tomu, že tavidlo pre pitné armatúry je špeciálne navrhnuté tak, aby bolo netoxické pre vašu pitnú vodu, môže sa stať, že sa vám dostane do očí alebo do otvorených rezov. Pri nanášaní tavidla na potrubie by ste mali používať rukavice.
 2. 2
  Zabráňte pramienku pomocou rúrkovej zátky. Nemali by ste sa pokúšať spájkovať rúrky so zvyškovou vodou, pretože aj malé množstvo vody môže spôsobiť, že vaše úsilie bude zbytočné. Ak si všimnete pramienok vody vo vedení, zatlačte do potrubia zátku, aby ste zastavili tok vody. V prípade, že nemáte po ruke zástrčku, starý trik použil na miesto zátky na chvíľu vodu z mäkkého bieleho chleba.
  • Táto technika funguje, ale má minimálnu šancu upchať prevzdušňovače alebo ventily, keď je linka zapnutá a chlieb spláchnutý.
 3. 3
  Naneste tavidlo na kĺb, budete sa potiť. Medená rúra sa nebude spájať so spájkou, ktorú neskôr použijete na prilepenie rúrok k sebe, pokiaľ nie je chemicky ošetrená tavivom. Nezabudnite neaplikujte tavidlo holými rukami, pretože kontakt s očami, ústami alebo otvorenými rezmi by vás mohol vystaviť nebezpečným chemikáliám. Kartáčovacou pastou natrite vonkajšiu stranu potrubia a pripravte ju na spájkovanie.
  • Flux vytvára čistý povrch spájky, ktorý spojí vaše medené súčasti.
  • Je potrebné použiť iba malé množstvo taviva.
  • Prebytočné tavidlo utrite čistou handričkou.
 4. 4
  Zahrejte svoju armatúru. Na tento účel budete musieť použiť baterku. Držte horák asi 5 centimetrov (5,1 cm) od tvarovky a rovnomerne ním prechádzajte po časti asi 10 až 20 sekúnd, aby sa časť a tavivo zahriali. Ako sa tavidlo taví, bude najskôr lesklé, potom by meď mala stmavnúť a nakoniec by tok mal začať prskať a mierne dymiť. To naznačuje, že rúrka je pripravená na spájkovanie.
  • Ak nemáte skúsenosti s prácou s horákom, najmä s ohrevom kovu, mali by ste používať izolované rukavice na ochranu pred náhodným popálením.
  • Dávajte si pozor, aby ste si nespálili predlaktie alebo inú časť tela o vyhrievanú rúru, ktorá bude horúca na dotyk.
  • Sústredené alebo extrémne teplo nie je potrebné na roztavenie taviva; pasta sa bude topiť pri relatívne nízkej teplote.
 5. 5
  Zostavte spojovacie diely. Opäť dávajte pozor, aby ste sa nepopálili o vyhrievanú časť, koniec trubice by ste mali pevne zasunúť do kelímka, kým nepocítite, že sa trubica opiera o dno šálky. Mierne otočte rúrku, aby sa tok rovnomerne rozložil vo vnútri spoja.
 6. 6
  Zohrejte celú armatúru. Teraz, keď sú vaše kúsky spojené, budete ich chcieť znova zahriať, aby ste sa pripravili na aplikáciu spájky. Rovnomerne preveďte pochodeň po medi tvarovky. Nerovnomerne zahriata meď môže spôsobiť nerovnomerné roztavenie spájky a ohroziť vaše vodotesné tesnenie.
Začnite nanášaním spájky na časti potrubia
Ak chcete potrubie vypotiť, začnite nanášaním spájky na časti potrubia, ktoré sú navzájom spojené.

Časť 3 z 3: spájkovanie vašej medenej rúrky

 1. 1
  Otestujte svoju tvarovku, aby ste overili správnu teplotu spájkovania. Nechcete, aby sa vám rúra prehriala, a vyhnite sa použitiu baterky priamo na tavidlo alebo spájku. Môžete otestovať, či je vaša rúra pripravená na spájku, a to tak, že spájku pridržíte k rúre. Ak pájka beží, vaša rúra má správnu teplotu.
  • Ak sa vám armatúra rozžiari alebo zmodrie, použili ste príliš veľa tepla a pred ďalším pokusom budete musieť počkať, kým vychladne.
 2. 2
  Začnite spájkovať. Odstráňte teplo a naneste bezolovnatú vodovodnú spájku na časti armatúry, kde jedna časť medi zapadá do druhej. Manévrujte svoju spájku tak, aby vbehla do fitka, a pokračujte v nanášaní spájky, kým úplne neutesní všetky medzery v tvarovke po celom obvode potrubia.
  • Ak kĺb tvorí t-križovatku, začnite od základne, posuňte sa nahor a potom na druhú stranu.
  • Ak je spoj zvislý, presuňte spájku okolo spoja a rovnomerne ho zakryte.
  • Ak je meď sčernená alebo spájkovacie guľôčky sfarbené alebo odkvapkáva, vaša rúrka môže byť príliš horúca.
  • Na potenie medenej rúrky nikdy nepoužívajte spájku s kyslým jadrom.
 3. 3
  Zohrievajte zložité kĺby. Ak ste novým potením fajky a pracujete pomaly, možno budete musieť časť T-spoja alebo lakťa znova zahriať, ak vaša medená rúrka stratila príliš veľa tepla od prvého horenia. Aby ste chránili všetky spoje, ktoré ste už spájkovali, položte na diely, ktoré ste už spájkovali, dôkladne navlhčenú handričku a potom opatrne priložte horák na diel, ktorý ešte budete vykonávať.
 4. 4
  Spájkovaný spoj očistite. To sa dá urobiť jednoducho tak, že trocha taviacej pasty sa rozotrie, kým meď zostane teplá. Potom môžete novo spotený kĺb utrieť handrou.
  • Nepokúšajte sa potrubie rýchlo ochladiť vodou, inak môžete poškodiť spoj.
  • Neuťahujte prípravok, ktorý spájkujete, ani nepohybujte spojom, kým úplne nevychladne.
 5. 5
  Skontrolujte netesnosti vo vašom potrubí. Potom, čo sa vaša meď úplne ochladí a obnovíte tok vody do potrubia, netesnosti alebo kvapky znamenajú, že budete musieť postup zopakovať. Problém bohužiaľ nedokážete vyriešiť jednoduchým pridaním ďalšej spájky do spoja a budete musieť rúrku znova zahriať, vytiahnuť spoj, vyčistiť predtým nanesené materiály a začať od začiatku.
Určite vypnite prívod vody alebo uzatvárací ventil
Ak plánujete pracovať na funkčnom medenom potrubí, určite vypnite prívod vody alebo uzatvárací ventil.

Tipy

 • Trávte čas správnou prípravou medeného spoja pred horením, aby ste vytvorili vodotesný spoj.
 • Pred vyskúšaním postupu na pracovných rúrach si vyskúšajte potenie medenej rúry v garáži alebo dielni.
 • V prípade núdze majte poruke prenosný hasiaci prístroj.

Varovania

 • Vaše novo spotené potrubie by ste mali pravidelne kontrolovať niekoľko dní, aby ste sa uistili, že zle prilepené tesnenie nevyteká.
 • Pri práci s otvoreným ohňom alebo zahrievanými časťami buďte vždy opatrní. Mali by ste zvážiť použitie izolovaných rukavíc, aby ste sa chránili pred popáleninami.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Medené konektory
 • Medená rúrka
 • Izolované rukavice (voliteľné; odporúčané)
 • Bezolovnatá vodovodná spájka (zvyčajne zliatina na báze cínu (Sn) s antimónom (Sb), meďou (Cu) a/alebo striebrom (Ag))
 • Rezačka rúrok
 • Zástrčka potrubia (voliteľné; aby sa zabránilo kvapkaniu vody)
 • Pasta na vodovodné toky
 • Propanový horák
 • Brúsny papier alebo šmirgľová tkanina
 • Drôtená kefa

Otázky a odpovede

 • Ako opravím potný spoj, ktorý preteká?
  Budete musieť znova zahriať a roztaviť spájku. Kĺb sa pri zatiahnutí kovania kliešťami len tak skĺzne od seba. Potom postriebrený koniec potrubia a tvarovku znova vyčistíte šmirgľovou handričkou a tvarovacou kefou, až kým opäť ľahko nekĺznu... nezaberie to veľa. Nakoniec tavidlo a znova spájkujte na celoživotnú opravu.
 • Potíte mosadznú páčku a vypne sa rovnako ako potíte medené potrubie a tvarovky?
  Dosť veľa Ale chcete udržať plameň na úplnom konci ventilu a mať ventil široko otvorený, takže držadlo je rovnobežné s potrubím. Vďaka tomu sa tesnenie ventilu príliš neroztopí.

Komentáre (3)

 • andrew84
  Naposledy som potil medenú rúrku už roky, ale toto ma osviežilo. Teraz mám pocit, že túto prácu môžem robiť, ďakujem.
 • ehyatt
  To bolo pre mňa dosť infomatívne. Predtým mi bolo ukázané, ako potiť potrubia, ale nikdy som to neuviedol do aplikácie. Vďaka videám to vyzeralo jednoducho. Drž mi palce.
 • mckenzie82
  Postup potenia medenej rúrky bol veľmi dobre vysvetlený a podrobne!

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články
 1. Ako ohýbať medené rúrky?
 2. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 3. Ako patinovať mosadz?
 4. Ako testovať striebro?
 5. Ako na zlatý tanier?
 6. Ako čistiť diamantové náušnice?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail