Ako variť mlieko v pare bez parného hrnca?

Mlieko v pare môžete pripraviť v mikrovlnnej rúre tak
Áno, mlieko v pare môžete pripraviť v mikrovlnnej rúre tak, že ho nalejete do sklenenej nádoby a pevne zaskrutkujete veko.

Parené mlieko je skvelým doplnkom teplých nápojov a dodáva lahodnú penivú textúru. Každý z týchto spôsobov trvá menej ako 5 minút a vyžaduje iba základné kuchynské náčinie. Pridajte teplé, penové mlieko do svojho obľúbeného horúceho nápoja alebo si ho vychutnajte samotné.

Metóda 1 z 3: Varenie mlieka v mikrovlnnej rúre s nádobou

 1. 1
  Nalejte mlieko do sklenenej nádoby. Na túto techniku funguje akýkoľvek druh mlieka; najlepšie však funguje odstredené mlieko, ktoré ľahko napení. Nalejte mlieko do sklenenej nádoby a pevne zaskrutkujte veko.
  • Na bežné espresso alebo na bielu bielizeň je potrebných asi 0,5 šálky (120 ml) mlieka.
  • Nádobu naplňte maximálne do polovice, aby mlieko malo priestor na penu.
 2. 2
  Mlieko potraste, kým nie je napenené. Nádobu s mliekom potraste hore a dole, kým nezdvojnásobí svoj objem. To zvyčajne trvá asi 30 až 60 sekúnd. Ak ste použili plnotučné mlieko, dosiahnutie rovnakej úrovne peny môže trvať ďalších 30 sekúnd.
  • Pred trepaním dvakrát skontrolujte, či je veko pevne zatvorené, aby ste zabránili rozliatiu mlieka na podlahu.
 3. 3
  Odkryté mlieko dajte do mikrovlnky na 30 sekúnd. Odstráňte veko a vložte nádobu s mliekom do mikrovlnnej rúry. Nastavte mikrovlnnú rúru na najvyššie nastavenie a potom ju zohrievajte 30 sekúnd. Teplo zahreje mlieko a spôsobí, že pena vystúpi na vrch nádoby.
 4. 4
  Nalejte mlieko a penu do hrnčeka. Penu držte v nádobe lyžicou a nechajte mlieko vtekať do hrnčeka. Potom lyžičkou naneste penu na hrnček, aby ste získali nadýchanú hornú vrstvu.
  • Toto mlieko v pare má veľmi podobnú konzistenciu ako v parnom hrnci.
Najlepšie však funguje odstredené mlieko
Na túto techniku funguje akýkoľvek druh mlieka; najlepšie však funguje odstredené mlieko, ktoré ľahko napení.

Metóda 2 z 3: pomocou sporáka a francúzskeho lisu

 1. 1
  Na panvici zohrejte mlieko na 60°C. Nalejte mlieko do menšieho hrnca a varnú dosku dajte na strednú teplotu. Vložte hrot teplomera na varenie do mlieka, aby ste zmerali teplotu. Keď teplota dosiahne 60°C, panvicu vyberte z ohňa.
  • Ak nemáte teplomer na varenie, zohrejte mlieko, kým nie je teplé, ale nie príliš horúce na dotyk.
  • Ak mlieko začne vrieť, stíšte oheň.
 2. 2
  Nalejte mlieko do francúzskeho lisu. Predtým, ako do mlieka nalejete mlieko, skontrolujte, či je francúzsky lis čistý; inak bude vaše mlieko chutiť ako káva. Vyberte viečko piestu z francúzskeho lisu a teplé mlieko opatrne vyklopte do misky.
  • Ak máte napeňovač pumpy, použite tento.
 3. 3
  Pumpujte rukoväť piesta hore a dole, kým mlieko nie je penivé. Jednou rukou držte veko piesta a druhou rukou pohybujte piestom hore a dole. Pumpujte palicou energicky asi 60 sekúnd alebo dovtedy, kým mlieko nedosiahne požadovanú úroveň nadýchanosti.
  • Ak nemáte francúzsky lis, napenite mlieko šľahačkou alebo ho mixujte 30 sekúnd v mixéri.
 4. 4
  Nalejte teplé napenené mlieko do hrnčeka. Naplňte hrnček kakaom alebo kávou a potom zalejte teplým napeneným mliekom. Prípadne si doprajte napenené mlieko samotné ako krémovú pochúťku bohatú na vápnik.
Ak použijete mlieko s nízkym obsahom tuku
Táto technika funguje s akýmkoľvek druhom mlieka; je však o niečo rýchlejšie, ak použijete mlieko s nízkym obsahom tuku.

Metóda 3 z 3: pomocou mikrovlnnej rúry a šľahača

 1. 1
  Zahrejte mlieko na 30 sekúnd v mikrovlnnej rúre. Nalejte mlieko do nádoby alebo misky vhodnej do mikrovlnnej rúry. Potom vložte na 30 sekúnd do mikrovlnnej rúry na najvyššie nastavenie. Táto technika funguje s akýmkoľvek druhom mlieka; je však o niečo rýchlejšie, ak použijete mlieko s nízkym obsahom tuku.
  • Sklo a keramika sú dobré materiály vhodné do mikrovlnnej rúry.
 2. 2
  Mlieko šľahajte, kým nie je pena a bublinky. Ručnou šľahačkou alebo elektrickou šľahačkou peníte mlieko asi 30 sekúnd alebo kým nezdvojnásobí svoj objem. Ak používate elektrickú šľahačku, nastavte ju na najnižšiu rýchlosť, aby sa mlieko nerozlialo po okrajoch misky.
  • Ak nemáte šľahač, dajte mlieko na 30 sekúnd do mixéra.
 3. 3
  Nalejte mlieko do horúceho nápoja alebo si ho vychutnajte samotné. Mlieko opatrne nalejte do horúceho nápoja a jemne ho premiešajte lyžičkou. Prípadne ho nalejte do pohára a vychutnajte si jeho teplú, krémovú chuť.

Veci, ktoré budete potrebovať

Naparovanie mlieka v mikrovlnnej rúre s nádobou

 • Sklenená nádoba s vekom
 • Lyžica
 • Mikrovlnná rúra
 • Hrnček

Použitie sporáka a francúzskeho lisu

 • Kastról
 • Francúzska tlač
 • Hrnček
 • Teplomer na varenie

Použitie mikrovlnnej rúry a šľahača

 • Miska alebo nádoba vhodná do mikrovlnnej rúry
 • Metla (ručná alebo elektrická)
 • Hrnček

Otázky a odpovede

 • Môžete variť mlieko v pare na sporáku?
  Aj keď nemôžete mlieko úplne piecť na sporáku, môžete ho na panvici zohriať na približne 60°C a potom ho preniesť na čistý francúzsky lis. Rukoväťou piesta prudko pumpujte hore a dole asi minútu, aby bolo mlieko pekné a napenené a získalo textúru duseného mlieka. Potom si ho môžete pridať do kávy alebo čaju!
 • Ako môžem variť mlieko v pare bez stroja?
  Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môžete mlieko naparovať bez naparovania. Mlieko môžete vložiť do nádoby s vekom, pretrepať, aby sa spenilo, a potom ho 30 sekúnd odokryté v mikrovlnnej rúre. Mlieko môžete tiež zahriať na sporáku a naliať ho do francúzskeho lisu, potom držadlo pumpovať energicky hore a dole, aby sa mlieko spenilo.
 • Môžete variť mlieko v pare v mikrovlnnej rúre?
  Áno, mlieko v pare môžete pripraviť v mikrovlnnej rúre tak, že ho nalejete do sklenenej nádoby a pevne zaskrutkujete veko. Vezmite nádobu a trepte ju hore a dole asi minútu, kým nedosiahne penivú konzistenciu. Potom odstráňte veko a nádobu nezakrytú dajte do mikrovlnnej rúry na 30 sekúnd, aby sa zahriala, než ju pridáte do čaju, kávy alebo iného nápoja.

Komentáre (1)

 • mertzchristine
  Veľmi pekný článok. Je to prospešné pre mňa a mnoho ďalších ľudí.

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články
 1. Ako zorganizovať večierok s ochutnávkou čaju?
 2. Ako urobiť čiernu margaritu?
 3. Ako si vyrobiť vodku Martini?
 4. Ako ozdobiť Martini?
 5. Ako urobiť staromódny?
 6. Ako si vyrobiť Alabama Slammer?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail