Ako vyjadriť svoje pocity písomne?

Svoje pocity môžete vyjadriť v básni alebo piesni
Kreatívne písanie je tiež veľkým emocionálnym výstupom a svoje pocity môžete vyjadriť v básni alebo piesni.

Niekedy môže byť ťažké nájsť tie správne slová, keď hovoríte o svojich pocitoch nahlas. Ich zapísanie je skvelou alternatívou! Môžete si začať viesť denník, ktorý má mnoho výhod vrátane úľavy od stresu. Kreatívne písanie je tiež veľkým emocionálnym výstupom a svoje pocity môžete vyjadriť v básni alebo piesni. Ak chcete vyjadriť svoje pocity niekomu inému, skúste vytvoriť premyslene formulovaný list. Všetky tieto metódy sú nápomocné, preto si vyberte tú, ktorá vám vyhovuje, a začnite!

Metóda 1 z 3: Denník na spracovanie vašich emócií

 1. 1
  Nájdite si miesto, kde budete písať, kde nebudete rušení. Písanie o svojich pocitoch je veľmi osobná skúsenosť. Nájdite si miesto na písanie, kde sa budete cítiť príjemne a pokojne. Skúste si vybrať miesto, kde vás nikto nebude žiadať o pozornosť.
  • Pohodlné kreslo v rohu vášho domova sa vám môže hodiť. Pri písaní sa môžete tiež vydať na čerstvý vzduch do neďalekého parku.
 2. 2
  Cvičte voľné písanie, aby vaše pocity prúdili. Nebojte sa, ak slová nevyjdú dokonale! Napíšte len to, čo cítite, bez toho, aby ste mysleli na správne zostavené vety alebo odstavce. To vám umožní zamerať sa na svoje emócie a nie na štýl písania. Pokiaľ vám to robí dobre, je to v poriadku.
  • Nebojte sa chýb. Ak vás to rozptyľuje, vypnite funkciu kontroly pravopisu.
 3. 3
  Napíšte o situácii, v ktorej by ste si želali, aby dopadla inak. Niekedy môžete cítiť veci, ako je sklamanie zo skúsenosti, ktorú ste nedávno zažili. Do denníka si napíšte situáciu, v ktorej sa cítite emocionálne. Potom prepíšte zážitok s iným koncom. Napíšte, ako si prajete, aby sa veci vyvíjali. To vám môže poskytnúť veľa informácií o spôsoboch, ako môžete v budúcnosti veci riešiť inak.
  • Napríklad by ste chceli napísať o bitke, ktorú ste práve mali so svojim najlepším priateľom. Môžete si všimnúť, o čom ste hovorili, a potom vysvetliť, že kvôli boju ste mali pocit, že si vás nikto neváži. Obaja ste odišli bez rozlíšenia. Vo svojej novej verzii napíšte, čo by ste chceli, aby ste povedali inak. Možno by ste mohli napísať, že ste presvedčili svojho priateľa, aby vás počúval, a dospeli ste k porozumeniu.
 4. 4
  Inšpirujte sa pri písaní citátmi. Začať písať niekedy môže byť náročné. Zamyslite sa nad citátom, ktorý vás zaujíma, a použite ho ako výzvu na písanie. Môžete napísať, ako sa citát cítite, alebo môžete napísať, aký k nemu máte vzťah.
  • Môžete si vybrať citát, ako je tento, od Dr. Joyce Brothers: „Silný pozitívny obraz o sebe je najlepšou možnou prípravou na úspech.“ Potom by ste mohli písať o tom, ako sa v poslednom čase cítite menej sebavedomo a ako to ovplyvňuje váš výkon v práci.
  • Po spracovaní týchto pocitov by ste ich mohli použiť ako odrazový mostík pre písanie o spôsoboch, akými môžete zlepšiť svoj obraz o sebe.
  Ako vyjadriť svoje pocity na papieri
  Kreatívne písanie je úžasný spôsob, ako vyjadriť svoje pocity na papieri.
 5. 5
  Použite svoj denník, ktorý vám pomôže nájsť odpovede na vaše otázky. Ak citáty nie sú vašou vecou, môžete si vytvoriť vlastné výzvy na písanie pomocou otázok. Zakaždým, keď si položíte otázku, napíšte si ju na kúsok papiera a vložte do misky alebo nádoby. Keď sa cítite zaseknutí, vyberte si jednu z otázok a odpovedzte si na to v denníku. Vaše otázky môžu zahŕňať napríklad:
  • Aké sú dôvody, prečo mám Riley tak rád?
  • Prečo ma prezentácie znervózňujú?
  • Ako to, že sa po joge cítim tak lepšie?
 6. 6
  Ak sa cítite zaseknutí, skúste napísať v tretej osobe. Je ťažké písať o silných pocitoch. Ak sa cítite nepríjemne alebo sa zaoberáte spisovateľským blokom, zmeňte perspektívu. Keď hovoríte o svojich pocitoch, použite svoje meno (alebo vymyslené meno) namiesto toho, aby ste povedali „ja“ alebo „moje“.
  • Môžete napísať: "Helen sa dnes v práci cítila skutočne frustrovaná. Cítila, že to nie je fér, keď jej šéf na stretnutí ignoroval jej príspevky."
 7. 7
  Nájdite si čas na písanie každý deň. Čím viac budete písať, tým sa budete cítiť pohodlnejšie. Ak si vyhradíte každý deň trochu času, vyjadrenie svojich emócií sa čoskoro bude cítiť ako druhá prirodzenosť. To je dôležité, pretože vyjadrenie vašich pocitov môže pomôcť zbaviť sa akéhokoľvek stresu alebo úzkosti, ktoré pociťujete.
  • Písaniu nemusíte venovať veľa času. Pomáha aj 5 minút denne!
  • Nenúťte sa písať. Ak sa na to naozaj necítite, nepíšte v ten deň. Nikto ťa nesúdi.
 8. 8
  Vyberte si formát denníka, ktorý je pohodlný a ľahký. Svoje pocity môžete zaznamenávať akýmkoľvek spôsobom chcete! Ak chcete vedieť písať kedykoľvek, vyberte si malý zošit, ktorý sa vám zmestí do vrecka alebo tašky. Možno chcete, aby sa zapisovanie do denníka cítilo ako zvláštny zážitok. Zvážte kúpu Moleskine alebo iného pekne vyzerajúceho denníka.
  • Vedenie elektronického denníka je tiež skvelou voľbou. Skúste použiť program, ako napríklad Dokumenty Google, ktorý vašu prácu automaticky uloží. Prístup k nemu máte aj z akéhokoľvek zariadenia.
 9. 9
  Ak si myslíte, že by to pomohlo, podeľte sa o svoj denník. Ak sa venujete poradenstvu, váš terapeut by mohol mať záujem vidieť váš denník. Ukázanie niektorých úryvkov im môže umožniť lepšie porozumieť tomu, ako vám pomôcť. Alebo sa chcete o svoje písanie podeliť s priateľom. Môže to byť skvelý spôsob, ako im pomôcť porozumieť vašim pocitom.
  • Nebojte sa, že by ste sa o svoje písanie museli s niekým deliť. Je úplne v poriadku nechať to v súkromí.

Metóda 2 z 3: Použitie iných kreatívnych formátov na vyjadrenie vašich pocitov

 1. 1
  Napíšte krátky príbeh, ktorý popíše vaše myšlienky. Kreatívne písanie je úžasný spôsob, ako vyjadriť svoje pocity na papieri. Skúste napísať krátky príbeh, ktorý je založený na niečom, čo ste zažili. Môže to byť niečo z vašej minulosti alebo aktuálnej situácie, v ktorej sa nachádzate.
  • Možno prežívate ťažký rozchod. Napíšte príbeh o niekom inom, kto sa tým zaoberá.
  Ak chcete vyjadriť svoje pocity niekomu inému
  Ak chcete vyjadriť svoje pocity niekomu inému, skúste vytvoriť premyslene formulovaný list.
 2. 2
  Vytvorte si postavu, ktorá vám pomôže zvládnuť náročné podmienky. Niekedy je ťažké spracovať svoje emócie. Skúste vytvoriť fiktívnu postavu na základe seba. Pomôže vám to prekonať emócie a zachovať potrebný odstup. Nechajte postavu hovoriť o tom, ako sa cítia.
  • Možno ste sa napríklad pohádali so starým priateľom. Vymyslite postavu, ktorá prežíva to isté. Môžete vytvoriť dialóg, v ktorom sa vaša postava rozpráva s ich „fiktívnym“ priateľom.
  • Nebojte sa s tým trochu zabaviť! Možno ste vždy chceli cestovať po svete. Nechajte svoju postavu, aby zažila „svoje“ emócie.
 3. 3
  Napíšte dialóg, ktorý pomôže vašej postave vyjadriť emócie. Rozhovor je úžasný spôsob, ako sa vyjadriť. Písaním dialógov to vaša postava môže urobiť za vás! Môžete napísať o rozhovore medzi 2 priateľmi, ktorí nedávno mali nezhodu.
  • Vaša postava by napríklad mohla povedať niečo ako: „Hej, naozaj mi prekáža, keď vždy meškáš. Mám pocit, že si ma nevážiš. Čo dáva?“
 4. 4
  Napíšte báseň, aby ste sa spojili so svojimi pocitmi. Poézia je úžasný spôsob, ako uvoľniť emócie. Čo je na tom úhľadné, je to, že to môžete urobiť úplne zadarmo! Môžete sa rozhodnúť písať vo vetách alebo nie. Môžete sa hrať s veľkými písmenami, interpunkciou alebo nájsť iné spôsoby, ako to cítiť osobnejšie.
  • Vyberte 1 emóciu, na ktorú sa chcete zamerať, a tvarujte svoju báseň okolo toho. Môžete napríklad vytvoriť báseň o pocite osamelosti.
  • Pri práci na svojich pocitoch môžete vytvoriť viac básní.
 5. 5
  Texty piesní z pera, ktoré dajú vaše pocity na papier. Počúvanie vašej obľúbenej piesne môže vyvolať rôzne emócie. Dáva iba zmysel, že napísanie piesne môže byť aj emocionálne. Na to, aby ste mohli písať texty, nemusíte byť hudobníkom. Jednoducho napíšte verše o svojich skúsenostiach a o tom, čo cítite. Pridajte refrén, aby ste zvýraznili svoje hlavné pocity.
  • Možno ste čerstvo zamilovaní. Môžete písať verše o svojom prvom rande, o tom trepotom v bruchu a pocite vzrušenia. Váš refrén by mohol byť o tom, že by ste nemohli čakať, kým sa znova stretnete s niekým výnimočným.

Metóda 3 z 3: opisovanie svojich pocitov niekomu inému

 1. 1
  Pred začatím listu si zapíšte hlavné body. Písomná správa je úžasný spôsob, ako dať niekomu vedieť, ako sa cítite. Aby ste zahrnuli všetko dôležité, nájdite si pár minút a zapíšte si najvýznamnejšie témy, ktoré chcete zahrnúť. Nemusíte písať v celých vetách; postačí niekoľko kľúčových slov alebo fráz.
  • Možno by ste chceli svojmu partnerovi dať vedieť, že by ste chceli tráviť viac času spolu. Môžete si zapísať napríklad: „rande-noci, bez mobilu po 21. hodine, nočná večera“.
  • Možno budete chcieť svojmu šéfovi vysvetliť, prečo si myslíte, že si zaslúžite zvýšenie platu. Vaše poznámky môžu zahŕňať: „Potrebujete novú výzvu, chcete sa cítiť hodnotní“.
 2. 2
  Napíšte svoje pocity rovnakým spôsobom, akým hovoríte do tela listu. Nie je potrebné pokúšať sa používať sofistikované alebo kvetinové formulácie. Chcete, aby váš čitateľ ľahko pochopil, ako sa cítite, preto píšte, ako keby ste mali rozhovor. Pracujte na tom, aby boli vaše vety odvážne a stručné.
  • Namiesto toho, aby ste napísali: „Musím ťa informovať, že tvoje nedávne správanie mi spôsobuje zbytočný stres,“ jednoducho povedz: „Cítil som sa naozaj rozrušený z nášho posledného rozhovoru.“
  Že by som si zaslúžil príležitosť prevziať väčšiu zodpovednosť.“
  Ak píšete svojmu šéfovi, môžete povedať: „Mám pocit, že by som si zaslúžil príležitosť prevziať väčšiu zodpovednosť.“.
 3. 3
  Na vyjadrenie svojich emócií použite vyhlásenia „i“. Počnúc slovom „I“ sa zamerajte na hlavný bod - svoje pocity. Pri vyjadrovaní emócií nezabudnite začať veľa viet slovom „ja“. To tiež pomôže zabrániť tomu, aby sa druhá osoba cítila obranne.
  • Môžete napríklad svojmu partnerovi napísať: „Mám pocit, že ma prerušuješ vždy, keď sa s tebou pokúšam rozprávať o našom vzťahu.“
  • Ak píšete svojmu šéfovi, môžete povedať: „Mám pocit, že by som si zaslúžil príležitosť prevziať väčšiu zodpovednosť.“
  • Telo listu môže byť dlhé alebo krátke, ako sa vám páči. Aj odsek alebo 2 vám môžu pomôcť porozumieť.
 4. 4
  Vyberajte si interpunkčné znamienka starostlivo. Mali ste niekedy pocit, že na vás kričí e -mail? To je pravdepodobne preto, že spisovateľ použil nadmerné množstvo výkričníkov. Pri písaní e -mailu alebo listu sa tomu snažte vyhnúť. Nechcete pôsobiť nahnevane alebo rozrušene, najmä ak ide o obchodný list.
  • Napíšte napríklad: „Mám pocit, že som si zaslúžil zvýšenie platu“. „Mám pocit, že som si zaslúžil zvýšenie!“ môže pôsobiť agresívne.
  • Skúste sa tiež vyhnúť používaniu veľkého množstva tučného písma alebo kurzívy. Vďaka tomu sa váš čitateľ môže cítiť aj obranne.
 5. 5
  Vyberte si pozdrav a odhláste sa podľa toho, komu je list určený. Ak píšete profesionálny list, je vhodné byť formálnejší. Písmeno môžete začať slovami „Vážení“ a odhlásiť sa slovami „S pozdravom“ alebo „S úctou“. Ak si píšete s priateľom alebo rodinným príslušníkom, môžete byť neformálnejší. Stále môžete začať s výrazom „Drahý“, ale pre osobnejší pocit môžete zvážiť znak „Láska“ alebo „Skutočne vaše“.
 6. 6
  Upravujte, kým nie ste spokojní s tým, čo ste napísali. Keď napíšete správu, prečítajte si ju znova. Ak nie ste spokojní so všetkými svojimi frázami, skúste ich formulovať inak. Môžete tiež skontrolovať preklepy.
  • Ak je to veľmi osobný list, skúste ho na jeden deň odložiť. Na druhý deň sa k tomu môžete vrátiť a pozrieť sa na to čerstvými očami.
  • Po písaní sa môžete cítiť lepšie a rozhodnete sa, že list neposielate. V takom prípade si s úpravou nerobte starosti!

Tipy

 • Ak ste nahnevaní, skúste napísať list osobe, ktorá vám ublížila. Aby ste sa cítili lepšie, nemusíte to posielať!
 • Nerobte si starosti s tým, aby bolo vaše písanie dokonalé. Je dobré písať, ako len chceš.

Súvisiace články
 1. Ako odstránim tlač z valca z platinového preppy plniaceho pera?
 2. Ako používať ponorné pero?
 3. Ako naplniť atramentovú kazetu HP?
 4. Ako odbúrať stres prostredníctvom denníka?
 5. Ako dostať suchú gumu z oblečenia?
 6. Ako si vytvoriť vlastný diár?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail