Ako rozoznať kryštál od skla?

Ak chcete zistiť rozdiel medzi kryštálom a sklom, skúmajte ich vzhľad a dojem. Pretože kryštál je tvarovaný dlhší čas pri nižších teplotách ako sklo, môže byť tvarovaný do tenších a zložitejších vzorov. Ak dokážete predmet naplniť tekutinou, obyčajné sklo bude vyzerať zakalenejšie, zatiaľ čo kryštálové bude jasnejšie. Keď držíte sklo pri svetle, neuvidíte rozdiel, ale vo svetle sa bude lesknúť jemný kryštál. Ďalší spôsob, ako rozpoznať rozdiel medzi týmito dvoma, je dotýkať sa predmetov. Vďaka obsahu olova sa kryštál často bude cítiť ťažší ako sklo. Kryštál sa bude tiež cítiť hladší a zaoblenejší ako sklo, ktoré bude pôsobiť krehkejšie. Ak sa chcete dozvedieť, ako rozoznať kryštál od skla podľa zvuku, ktorý objekty vydávajú, čítajte ďalej!

Ako rozoznať kryštál od skla podľa zvuku
Ak sa chcete dozvedieť, ako rozoznať kryštál od skla podľa zvuku, ktorý objekty vydávajú, čítajte ďalej!

Profesionál musí kryštál pre istotu odlíšiť od skla. Sklenené a krištáľové predmety majú však zásadné rozdiely, ktoré môže ktokoľvek pozorovať. Zdvihnite svoj predmet a preštudujte si ho. Kryštálový predmet bude ťažší ako sklenený kus rovnakej veľkosti. Budete cez ňu jasne vidieť a dokonca môžete vidieť aj dúhu. Kryštál navyše pri náraze na iný predmet vydáva hudobný a zvonivý zvuk.

Metóda 1 z 2: vizuálne skúmanie objektu

 1. 1
  Pozrite sa na hrúbku objektu. Kryštál je tvarovaný dlhší čas pri nižšej teplote ako sklo. Z tohto dôvodu môže byť olovo vo vnútri kryštálu tvarované do tenších a zložitejších vzorov. Držte sklenený predmet vedľa kryštálu a porovnajte hrúbku materiálu.
  • Napríklad na krištáľovom pohári vína hľadajte tenší okraj s menším okrajom.
 2. 2
  Otestujte jasnosť objektu. Vezmite tekutinu a nalejte ju do predmetu alebo držte predmet hore a pozerajte sa cez neho. Bežné sklo je zakalenejšie ako kryštál. Kryštál s vyšším obsahom olova poskytuje jasnejší pohľad na čokoľvek vo vnútri alebo za ním.
  • Napríklad normálne nápojové sklo, aby Tekutina vnútri sa zdá zakalená. Kryštálové poháre naopak poskytujú lepší pohľad na tekutinu.
 3. 3
  Držte predmet pri svetle. Keď držíte sklo pri svetle, nič sa nestane. Jemný kryštál, ktorý má vysoký počet olova, sa bude lesknúť. Ďalší kryštál funguje ako hranol, takže pri pohľade cez neho vidíte dúhu.
Ak chcete zistiť rozdiel medzi kryštálom a sklom
Ak chcete zistiť rozdiel medzi kryštálom a sklom, skúmajte ich vzhľad a dojem.

Metóda 2 z 2: Testovanie dotykom a zvukom

 1. 1
  Skontrolujte hmotnosť predmetu. Pretože sa kryštál často vyrába z olova, je ťažší ako sklo. Zdvihnite predmet a mali by ste si všimnúť, že je pevný a s určitým namáhaním. Vezmite sklenený predmet porovnateľnej veľkosti. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude cítiť svetlo.
  • Bezolovnatý kryštál je ľahší a odolnejší, ale napriek tomu svieti, pokiaľ ho držíte na svetle.
 2. 2
  Cítite predmet pre ostrosť. Vďaka procesu sochárstva má kryštál hladký, zaoblený pocit. Dotknite sa všetkých dekoratívnych faziet, ktoré nájdete. Rukou tiež prejdite po povrchu predmetu. Sklo je krehkejšie, aj keď je kryštál krehkejší. Rez na skle môže tiež pôsobiť ostrejšie.
 3. 3
  Úderom na predmet vyskúšajte jeho zvuk. Švihnite objektom prstom alebo ním klepnite o niečo pevné. Ak je to kryštál, zazvonia. Ak je to sklo, spôsobí to rachot.
  • Ak je to možné, navlhčite prst a votrite ho okolo okraja predmetu. Crystal vydá hudobný tón, ale sklo nie.

Tipy

 • Tradičný kryštál je vyrobený z najmenej 24% olova. V niektorých oblastiach môžu byť objekty vyrobené s menším obsahom olova označené aj ako kryštál. Existuje aj bezolovnatý kryštál, ktorý je vyrobený z oxidu zinočnatého, oxidu bárnatého alebo oxidu draselného.
 • Sklenené poháre nie sú porézne a dajú sa umývať v umývačke riadu, ale kryštál nie.

Varovania

 • Deti a tehotné ženy by nikdy nemali piť z olovnatého krištáľu.
 • Potraviny a tekutiny môžu vylúhovať olovo z kryštálov a nemali by sa skladovať v kryštálových predmetoch.

Komentáre (2)

 • dayton85
  Skutočnosť, že kvapalina vyzerá v kryštáli jasnejšie a kryštál je hladší, je pre mňa novinkou!
 • edwardmorris
  Tipy boli užitočné.
Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 3. Ako patinovať mosadz?
 4. Ako testovať striebro?
 5. Ako čistiť diamantové náušnice?
 6. Ako vŕtať do ocele?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail