Ako identifikovať bežné minerály?

Mnohé z nich sú však pre bežné minerály takmer nikdy nepoužiteľné alebo môžu zahŕňať špeciálne vybavenie
Mnohé z nich sú však pre bežné minerály takmer nikdy nepoužiteľné alebo môžu zahŕňať špeciálne vybavenie alebo nebezpečné materiály.

Zber minerálov môže byť zábavný koníček, čiastočne aj preto, že ich je veľa. Existuje mnoho testov, ktoré môžete vykonať bez špeciálneho zariadenia na zúženie možností, a praktický popis bežných minerálov na tejto stránke na porovnanie s vašim výsledkom. Môžete dokonca preskočiť priamo na tieto popisy a zistiť, či je konkrétna otázka, ktorú máte, ľahko zodpovedaná bez testovania. Napríklad vás naučí, ako rozoznať skutočné zlato od iných lesklých, žltých minerálov; dozvedieť sa o pruhovaných, lesklých a farebných pásoch, ktoré nájdete v skalách; alebo identifikujte zvláštny minerál, ktorý sa pri trení odlupuje do listov.

Časť 1 z 2: Vykonávanie skúšok

 1. 1
  Rozlišujte minerály a skaly. Minerál je prirodzene sa vyskytujúca kombinácia chemických prvkov v určitej štruktúre. Aj keď sa jeden minerál môže objaviť v rôznych tvaroch alebo farbách v dôsledku geologických procesov alebo stopových množstiev nečistôt, spravidla každý príklad tohto minerálu bude mať určité vlastnosti, ktoré je možné testovať. Skaly, naopak, môžu byť tvorené kombináciou minerálov a nemajú kryštálovú štruktúru. Nie je vždy ľahké ich rozlíšiť, ale ak tieto testy prinášajú na jednej časti objektu iné výsledky ako na druhej, pravdepodobne ide o kameň.
  • Môžete sa tiež pokúsiť identifikovať horniny alebo aspoň identifikovať, ku ktorému z troch typov hornín patria.
 2. 2
  Rozumieť minerálnej identifikácii. Na Zemi sú tisíce minerálov, ale mnohé z nich sú vzácne alebo sa nachádzajú iba hlboko v podzemí. Niekedy stačí vykonať dva alebo tri testy a zúžiť neidentifikovanú látku na pravdepodobný bežný minerál uvedený v nasledujúcej časti. Ak sa vlastnosti vášho minerálu nezhodujú s žiadnym z týchto popisov, skúste nájsť sprievodcu identifikáciou minerálov pre vašu oblasť. Ak ste vykonali veľa testov a nemôžete zúžiť minerál na dve alebo viac možností, vyhľadajte online fotografie každého z možných minerálov a konkrétne tipy na rozlíšenie týchto minerálov.
  • Najlepšie je zahrnúť aspoň jeden test, ktorý zahŕňa akciu, ako je test tvrdosti alebo test pruhov. Testy, ktoré zahŕňajú iba pohľad na minerál a jeho opis, nemusia byť samy osebe užitočné, pretože rôzni ľudia popisujú ten istý minerál rôznymi spôsobmi.
 3. 3
  Preskúmajte tvar a povrchové vlastnosti minerálu. Celkový tvar každého minerálneho kryštálu a vzor skupiny kryštálov sa nazýva zvyk. Geológovia na opísanie používajú mnoho technických výrazov, ale často stačí základný opis. Je napríklad minerál hrboľatý alebo hladký? Je to zbierka pravouhlých kryštálov, ktoré sú do seba zamiešané, alebo tenké špicaté kryštály smerujúce von?
 4. 4
  Pozrite sa na lesk alebo lesk vášho minerálu. Lesk je spôsob, akým minerál odráža svetlo, a hoci nejde o vedecký test, často je užitočné zahrnúť ho do popisov. Väčšina minerálov má lesk buď sklený (alebo sklovitý) alebo kovový. Lesk môžete tiež opísať ako mastný, perleťový (belavý lesk), zemitý (matný, ako neglazúrovaná keramika) alebo akýmkoľvek iným popisom, ktorý vám dáva zmysel. Ak je to potrebné, použite viac prídavných mien.
  Najlepšie je zahrnúť aspoň jeden test
  Najlepšie je zahrnúť aspoň jeden test, ktorý zahŕňa akciu, ako je test tvrdosti alebo test pruhov.
 5. 5
  Pozrite sa na farbu minerálu. Pre väčšinu ľudí je to jeden z najľahších testov, ale nie vždy je to užitočné. Malé stopy iných látok v mineráli môžu spôsobiť zmenu farby, takže jeden minerál sa môže objaviť v mnohých rôznych farbách. Ak je však minerál neobvyklej farby, napríklad purpurovej, môže vám to pomôcť zúžiť možnosti.
  • Pri popise minerálov sa vyhnite ťažko definovateľným farebným slovám ako „losos“ a „puce“. Držte sa jednoduchých výrazov ako „červená“, „čierna“ a „zelená“.
 6. 6
  Vykonajte test série. Toto je užitočný a ľahký test, pokiaľ máte kus bieleho neglazovaného porcelánu. Zadná časť kuchyne z dlaždíc do kúpeľne môže fungovať dobre; Pozrite sa, či si ho môžete kúpiť v obchode s domácimi potrebami. Keď máte porcelán, jednoducho naneste minerál na dlaždicu a uvidíte, akú farebnú „šmuhu“ zanechá. Táto séria má často inú farbu ako veľký kus minerálu.
  • Práve glazúra dodáva porcelánu a iným keramickým predmetom sklený lesk. Neglazovaný kus porcelánu neodráža svetlo.
  • Majte na pamäti, že niektoré minerály nemajú žiadne prúžky, najmä tvrdšie minerály (pretože sú tvrdšie ako platňa s pruhmi).
 7. 7
  Vyskúšajte tvrdosť materiálu. Na rýchle odhadnutie tvrdosti minerálu geológovia často používajú Mohsovu stupnicu tvrdosti, pomenovanú po jej pôvodcovi. Ak uspejete s testom „4“, ale nie s „5“, tvrdosť minerálu je medzi 4 a 5 a môžete testovanie zastaviť. Pokúste sa zanechať trvalú stopu poškriabania pomocou týchto bežných materiálov (alebo minerálov nachádzajúcich sa v súprave na testovanie minerálnej tvrdosti), počnúc najnižšími číslami a po úspešnom teste postupujte smerom nahor:
  • 1 - Ľahko sa poškriabe nechtom, je mastný a jemný (alebo sa dá poškriabať mastencom)
  • 2 - Môže sa poškriabať nechtom (sadrou)
  • 3 - Dá sa ľahko rezať nožom alebo klincom, poškriabať centom (kalcit)
  • 4 - Dá sa ľahko poškriabať nožom (fluorit)
  • 5 - Môže byť ťažko poškriabaný nožom, poškriabaný kúskom skla (apatit)
  • 6 - Môže sa poškriabať oceľovým pilníkom, ťažko poškriabe kus skla (ortoklas)
  • 7 - Škrabance na oceľový pilník, ľahko poškriabaný kus skla (kremeňa)
  • 8 - Škrabance z kremeňa (topaz)
  • 9 - Škrabá takmer čokoľvek, rozrezáva sklo (korund)
  • 10 - Škrabance alebo rezy takmer na čokoľvek (diamant)
 8. 8
  Rozlomte minerál a uvidíte, ako sa rozpadne. Pretože každý konkrétny minerál má určitú štruktúru, mal by sa určitým spôsobom zlomiť. Ak má zlom za následok jeden alebo viac plochých povrchov, ukazuje štiepenie. Ak neexistujú žiadne ploché povrchy, iba krivky alebo nepravidelné hrbole, zlomený minerál má zlomeninu.
  • Štiepenie môže byť podrobnejšie popísané počtom plochých povrchov, ktoré vytvára zlom (zvyčajne medzi jednou a štyrmi), a tým, či je povrch dokonalý (hladký) alebo nedokonalý (drsný).
  • Zlomenina má niekoľko typov. Opisujú ako roztrieštené (alebo vláknité), ostré a zubaté (rozsekaný), v tvare misky (Conchoidal), alebo žiadna z vyššie uvedených (nerovnomerný).
 9. 9
  Vykonajte ďalšie testy, ak je minerál stále neidentifikovaný. Existuje mnoho ďalších testov, ktoré geológovia vykonávajú na identifikáciu minerálu. Mnohé z nich sú však pre bežné minerály takmer nikdy nepoužiteľné alebo môžu zahŕňať špeciálne vybavenie alebo nebezpečné materiály. Tu je stručný popis niektorých testov, ktoré by vás mohli zaujímať:
  • Ak sa váš minerál lepí na magnet, je to s najväčšou pravdepodobnosťou magnetit, jediný bežný silne magnetický minerál. Ak je príťažlivosť slabá alebo popis magnetitu nezodpovedá vášmu minerálu, môže ísť o pyrrhotit, franklinit alebo ilmenit.
  • Niektoré minerály sa ľahko topia v sviečke alebo v slabšom plameni, zatiaľ čo iné sa neroztopia ani v plameňoch horáka. Minerály, ktoré sa ľahko tavia, majú vyššiu „taviteľnosť“ ako minerály, ktoré sa tavia ťažšie.
  • Niektoré minerály majú špecifickú chuť. Napríklad halit (kamenná soľ) chutí ako soľ. Pri ochutnávaní kameňa nelízajte skalu priamo: namočte si prst, priložte prst na preparát a potom si olízajte prst.
  • Ak má váš minerál pozoruhodný zápach, skúste ho popísať a vyhľadajte na internete minerál s touto vôňou. Silne zapáchajúce minerály nie sú bežné, aj keď jasne žltá minerálna síra môže reagovať tak, že vytvára zápach, ktorý sa nachádza v zhnitých vajciach.

Časť 2 z 2: identifikácia bežných minerálov

 1. 1
  Ak nerozumiete popisu, pozrite si predchádzajúcu časť. Nasledujúce popisy používajú rôzne termíny alebo čísla na opis tvaru, tvrdosti, vzhľadu minerálu po rozbití alebo iných atribútov. Ak si nie ste istí, čo to znamená, vysvetlenie nájdete v predchádzajúcej časti o vykonávaní testov.
 2. 2
  Kryštalickými minerálmi sú najčastejšie kremeň. Kremeň je mimoriadne bežný minerál a jeho trblietavý alebo kryštalický vzhľad upúta pozornosť mnohých zberateľov. Kremeň má tvrdosť 7 podľa Mohsovej stupnice a pri rozbití ukazuje akýkoľvek typ zlomeniny, nikdy nie plochý povrch štiepenia. Na bielom porceláne nezanecháva výraznú stopu. Má sklený lesk alebo lesk.
  • Mliečny kremeň je priesvitný, ružový kremeň je ružový a ametyst je purpurový.
  Najmä tvrdšie minerály (pretože sú tvrdšie ako platňa s pruhmi)
  Majte na pamäti, že niektoré minerály nemajú žiadne prúžky, najmä tvrdšie minerály (pretože sú tvrdšie ako platňa s pruhmi).
 3. 3
  Tvrdé, sklovité minerály bez kryštálov môžu byť rôznym druhom kremeňa, nazývaného čert. Všetky druhy kremeňa sú kryštalické, ale niektoré odrody, nazývané „kryptokryštalické“, sú vyrobené z nepatrných kryštálov, ktoré nie sú okom viditeľné. Ak má minerál tvrdosť 7, praskne a má sklovitý lesk, môže ísť o typ kremeňa nazývaného čert. Toto je najčastejšie hnedé alebo sivé.
  • „Flint“ je jednou z odrôd rohovca, ale je zaradený do mnohých rôznych smerov. Niektorí ľudia môžu napríklad označovať akýkoľvek čierny čert ako pazúrik, zatiaľ čo iní ho môžu nazývať iba ako pazúrik, ak má určitý lesk alebo bol nájdený medzi určitými druhmi hornín.
 4. 4
  Minerály s pruhovanými pásmi sú zvyčajne druhom chalcedónu. Chalcedón vzniká zo zmesí kremeňa a ďalšieho minerálu, moganitu. Existuje mnoho krásnych odrôd, ktoré zvyčajne tvoria pruhované pásy rôznych farieb. Tu sú dve z najbežnejších:
  • Onyx je typ chalcedónu, ktorý má tendenciu mať rovnobežné pásy. Najčastejšie je čierna alebo biela, ale môže mať mnoho farieb.
  • Achát má viac zakrivených alebo „vlnitých“ pásov a môže sa prejavovať v širokej škále rôznych farieb. Môže sa vytvárať z čistého kremeňa, chalcedónu alebo podobných minerálov.
 5. 5
  Zistite, či sa vlastnosti vášho minerálu zhodujú s živcami. Okrem mnohých odrôd kremeňa je živec najbežnejším druhom nájdených minerálov. Má tvrdosť 6, zanecháva biely pruh a môže sa objaviť v rôznych farbách alebo lesku. Pri zlomení vytvára dva ploché štiepeniny s povrchmi, ktoré sú dosť hladké a navzájom navzájom v pravom uhle.
 6. 6
  Ak sa minerál pri trení odlupuje, je to pravdepodobne sľuda. Tento minerál je ľahko identifikovateľný, pretože sa pri poškriabaní nechtom alebo dokonca pri trení prstom odlupuje do tenkých, pružných listov. Moskovitová sľuda alebo biela sľuda sú svetlo hnedé alebo bezfarebné, zatiaľ čo biotitická sľuda alebo čierna sľuda sú tmavohnedé alebo čierne s hnedosivým pruhom.
 7. 7
  Naučte sa rozlišovať medzi zlatom a bláznom. Pyrit, známy tiež ako bláznivé zlato, má kovovo žltý vzhľad, ale niekoľko testov ho dokáže odlíšiť od skutočného zlata. Má tvrdosť 6 alebo viac, zatiaľ čo zlato je oveľa mäkšie, s hodnotením od 2 do 3. Zanecháva zeleno-čierny pruh a pri dostatočnom tlaku je možné ho rozdrviť na prášok.
  • Marcasit je ďalší bežný minerál podobný pyritom. Zatiaľ čo kryštály pyritu majú tvar kociek, markazit tvorí ihly.
 8. 8
  Zelené a modré minerály sú často malachit alebo azurit. Oba tieto minerály obsahujú okrem iných aj meď. Meď dodáva malachitu bohatú zelenú farbu, zatiaľ čo azurit vyzerá jasne modro. Často sa vyskytujú spoločne a obe majú tvrdosť medzi 3 a 4.
 9. 9
  Na identifikáciu ďalších typov použite sprievodcu minerálmi alebo webovú stránku. Sprievodca minerálmi špecifický pre vašu oblasť sa zameria na ďalšie bežné druhy minerálov nachádzajúcich sa v danej oblasti. Ak máte problém s identifikáciou minerálu, niektoré online zdroje, ako napríklad minerály.net, vám umožnia vyhľadať výsledky vašich testov a priradiť ich k možným minerálom.
Silne zapáchajúce minerály nie sú bežné
Silne zapáchajúce minerály nie sú bežné, aj keď jasne žltá minerálna síra môže reagovať tak, že vytvára zápach, ktorý sa nachádza v zhnitých vajciach.

Tipy

 • Aby ste sa udržali v poriadku, vytvorte si zoznam všetkých minerálov, ktoré zdieľajú vlastnosti, ktoré ste doteraz objavili. Zakaždým, keď objavíte niečo nové o svojom mineráli, prečiarknite minerály, ktoré vaše nemôžu byť. Našťastie vám zostane iba jeden - váš minerál.

Varovania

 • Testy kyseliny chlorovodíkovej, ktoré tu nie sú popísané, sú užitočné v malom počte bežných prípadov. Kyselina môže spôsobiť vážne poškodenie pokožky a očí, preto tento test vykonávajte iba s bezpečnostným vybavením a dohľadom dospelej osoby.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Neglazovaná porcelánová dlažba (nazýva sa pásová doska)
 • Magnet (voliteľný)

na testovanie tvrdosti:

 • penny
 • oceľový pilník
 • železný klinec
 • Brožúra s identifikáciou minerálov alebo webová stránka (ak váš minerál nie je na tejto stránke popísaný)

Otázky a odpovede

 • Koľko minerálov je na celom svete?
  Existuje viac ako 5300 známych minerálnych druhov a viac ako 5070 z nich bolo schválených Medzinárodnou mineralogickou asociáciou.
 • Prečo nemôžete použiť porcelánový tanier na testovanie série všetkých minerálov?
  Niektoré minerály, ako napríklad diamant, sú tvrdšie ako porcelán a nezanechávajú žiadne stopy po identifikácii.
 • Čo je lesklý, hladký biely minerál, ktorý sa dá ľahko poškriabať nechtom?
  Zdá sa vám to mastné? Ak áno, je to pravdepodobne mastenec. Mastenec je jedným z najjemnejších minerálov.
 • Ako zistím, či je môj minerál v skutočnosti kus skla?
  Sklo je minerál pod tlakom, pretože kremeň (piesok) je možné zahriať na krehkejšiu látku.
Nezodpovedané otázky
 • Mám zelenú skalu, hladkú, akúsi hladkú alebo voskovitú, má dekolt. Nie je to také sklené ako čert. Mohol by ho poškriabať nožom
 • Ako zistím, či je minerál pravý alebo falošný?
 • Je možné nájsť granáty na Havaji (Maui)? Ak nie, aké ďalšie minerály alebo drahokamy s tmavočervenou farbou nájdete tu na Havaji?

Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 3. Ako patinovať mosadz?
 4. Ako testovať striebro?
 5. Ako na zlatý tanier?
 6. Ako čistiť diamantové náušnice?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail