Ako zabrániť zvlhčovaniu postele?

Aby ste znížili pravdepodobnosť zvlhčenia postele
Vyhnite sa príliš veľkému pitiu čohokoľvek pred spaním, aby ste znížili pravdepodobnosť zvlhčenia postele.

Nočné pomočovanie môže byť pre každého trápnym problémom, bez ohľadu na vek. Našťastie existuje veľa krokov, ktoré môžete urobiť doma, aby ste obmedzili frekvenciu udalostí spojených s nočným pomočovaním. Ak však problémy pretrvávajú, môžete zvážiť spoluprácu so svojim lekárom s cieľom nájsť riešenie alebo zistiť, či je vaše nočné pomočovanie dôsledkom vážnejšieho zdravotného stavu. Učenie niektoré z bežných príčin a techniky pre zastavenie bedwetting vám pomôže začať dostať dobrú noc znova, s spánku.

Metóda 1 z 3: Predchádzanie zmáčaniu postele u detí

 1. 1
  Uvedomte si, že nočné pomočovanie je normálne. Napriek tomu, že to môže byť pre vás nepohodlné a trápne, pre dieťa je nočné pomočovanie normálnym správaním. Môžete byť pokojní, keď viete, že v mnohých prípadoch sa pomočovanie na posteli skončí, keď vaše dieťa starne. Do tej doby môžete s dieťaťom trpezlivo a pokojne pracovať, kým neprerastie veky, ktoré sa s nocným zvlhčovaním najčastejšie spájajú.
  • Nočné pomočovanie je bežné u detí do približne päť rokov.
  • Takmer 10 percent detí v tejto vekovej skupine zvlhčí posteľ.
  • Nikdy netrestajte svoje dieťa za navlhčenie postele. Ukážte jej, že ste tam, aby ste jej pomohli.
  • Napriek tomu, že nočné pomočovanie je u detí bežné, možno budete chcieť nechať lekára skontrolovať akékoľvek zdravotné problémy, ktoré by to mohli spôsobovať.
 2. 2
  Znížte stres v živote dieťaťa. Jednou z bežných príčin nočného pomočovania u detí je stres. Stres môže byť spôsobený mnohými rôznymi vecami v živote vášho dieťaťa a zníženie tohto stresu zníži šance, že si navlhčí posteľ. Pracujte so svojim dieťaťom, aby ste ho ubezpečili o všetkých stresových problémoch, ktoré mu pomôžu prestať s pomočovaním.
  • Sťahovanie do nového domova môže byť pre dieťa stresujúce. Cítiť sa v novom prostredí príjemne, môže tento stres zmierniť.
  • Šikanovaní v školách sú vážnym zdrojom stresu v živote dieťaťa. Spolupracujte so svojim dieťaťom a zamestnancami školy na zastavení šikanovania, ak je to problém.
 3. 3
  Pomôžte svojmu dieťaťu vybudovať si kontrolu moču. Či už je to kvôli slabým svalom alebo nevyvinutým návykom, vaše dieťa môže mať prospech z precvičovania kontroly nad tým, keď sa pomočuje. To môže posilniť myšlienku, že sú chvíle, kedy je vhodné močiť, a tiež to môže posilniť jej schopnosť zadržiavať moč po celú noc.
  • Požiadajte svoje dieťa, aby sa pokúsilo zadržať jej moč na niekoľko minút potom, čo pocíti nutkanie použiť toaletu.
  • Nepredĺžte toto obdobie čakania na viac ako 10 minút.
  Že dospelý má problém s zvlhčovaním postele
  Ako je normálne, že dospelý má problém s zvlhčovaním postele?
 4. 4
  Vyhnite sa nočnému prebúdzaniu dieťaťa. Aj keď sa to môže zdať užitočné, prebúdzať dieťa v noci, aby ste mu pripomenuli, že sa má močiť, môže v skutočnosti vaše úsilie poškodiť. To môže odosielať nesprávne správy a môže dieťaťu brániť v počúvaní prirodzených podnetov, ktoré mu jeho telo dáva. Nechajte svoje dieťa normálne spať a pomáhajte mu, iba ak má nehodu v posteli.
 5. 5
  Urobte prostredie príjemným. Vaše dieťa sa môže pokúšať používať toaletu v noci, ale môže mu to byť nepríjemné. Dôvodom môže byť to, že buď našla svoju spálňu príliš ďaleko od kúpeľne, aby sa cítila bezpečne, alebo je kúpeľňa v noci príliš tmavá. Porozprávajte sa so svojim dieťaťom, aby ste zistili, či nemusí byť nervózna z kúpeľne, aby ste predišli problémom s mokrým spánkom.
 6. 6
  Zamyslite sa nad používaním systému odmeňovania. Deti budú vo všeobecnosti dobre reagovať na odmeny, ktoré dostanú, keď prejavia určité správanie. Rovnaká myšlienka môže fungovať aj pri problémoch so zmáčaním postele. Myslite na to, že svojmu dieťaťu dáte odmenu za noci, keď si nezmočí posteľ, aby si so suchými nocami vybudovalo pozitívne asociácie.
  • Vložiť zlatú nálepku do kalendára na každý večer bez nočného pomočovania môže byť dobrý nápad za odmenu. Keď má dieťa určitý počet samolepiek, odmeňte ho malou hračkou alebo zábavnou aktivitou.

Metóda 2 z 3: Zníženie zvlhčovania postele u dospelých alebo detí

 1. 1
  Choďte často na toaletu. Ak je močový mechúr počas spánku príliš plný, zvyšuje sa pravdepodobnosť zvlhčenia lôžka. Aby sa znížila pravdepodobnosť zmáčania v posteli spôsobeného plným močovým mechúrom, môže byť užitočné častejšie močenie počas dňa. Ponechanie prázdneho močového mechúra zníži pravdepodobnosť zvlhčovania postele.
  • Skúste pred spaním častejšie používať kúpeľňu.
  • Deti by mali ísť do kúpeľne každú noc tesne pred spaním.
  • Uistite sa, že vy alebo vaše dieťa necítite nutkanie na močenie pred spaním.
 2. 2
  Pred spaním obmedzte príjem tekutín. Pitie veľkého množstva tekutiny pred spaním môže byť pravdepodobnou príčinou nočného pomočenia. Konzumácia príliš veľkého množstva tekutiny pred spaním môže spôsobiť príliš plný močový mechúr. Vyhnite sa príliš veľkému pitiu čohokoľvek pred spaním, aby ste znížili pravdepodobnosť zvlhčenia postele.
  • Skúste piť tekutiny skôr počas dňa a večer ich znížte.
  • Niektoré nápoje ako sóda, káva, čaj alebo horúca čokoláda môžu zvýšiť potrebu močiť. V noci sa im treba vyhnúť.
  Že neexistuje žiadny medicínsky príbuzný problém vedúci k jej zvlhčeniu v posteli
  Najprv by som ju vzal k lekárovi, aby sa ubezpečil, že neexistuje žiadny medicínsky príbuzný problém vedúci k jej zvlhčeniu v posteli.
 3. 3
  Použite alarm. Ak je zvlhčovanie postele pretrvávajúcim problémom, môžete zvážiť použitie alarmu na nočné pomočovanie. Tieto alarmy sa nosia v blízkosti spodnej bielizne a budú neustále monitorovať nárast vlhkosti. Ak zariadenie zaznamená zvýšenie vlhkosti, spustí alarm a osobu prebudí.
  • Počúvanie alarmu môže človeka rekvalifikovať na prebudenie pred alebo pred tým, ako dôjde k nočnému pomočovaniu.
  • Niektoré systémy používajú podložku, na ktorej daná osoba spí. Táto podložka meria úroveň vlhkosti a spustí alarm, ak zistí nárast týchto úrovní.
  • Budíky môžu namiesto prehlasovania vibrovať, aby prebudili spiaceho. To môže byť ideálne, ak dieťa alebo dospelý spí v blízkosti iných ľudí, aby ostatných nevzbudil.
 4. 4
  Pýtajte sa na lieky. V závažných prípadoch môžu byť predpísané lieky, ktoré pomôžu zvládnuť nočné pomočovanie. V súčasnej dobe existujú tri druhy liekov, ktoré sú bežne predpisované na liečbu nočného pomočovania. Tieto lieky buď zvýšia množstvo moču, ktorý môže močový mechúr obsahovať, alebo znížia jeho množstvo. Nasledujúce tri lieky sa používajú najčastejšie:
  • Desmopresín zníži produkciu moču.
  • Oxybutynín uvoľní močový mechúr, aby sa zabránilo mokvaniu v posteli.
  • Imipramín umožní močovému mechúru obsahovať viac moču.
 5. 5
  Nastaviť budík na náhodný čas. Použitie budíka na nočné prebúdzanie na močenie môže pomôcť pri nočnom zvlhčení. Telo si však môže zvyknúť na pravidelne nastavovaný alarm, vďaka ktorému môže byť táto metóda menej účinná. Aby ste tomu zabránili, nastavte si budík každú noc na iný čas, ktorý niekoho zobudí používať kúpeľňu, čím sa zníži šanca na nočné pomočovanie.
 6. 6
  Opýtajte sa svojho lekára na chirurgickú liečbu. Ak väčšina ostatných metód zlyhala a nočné pomočovanie stále pretrváva, lekár vám môže navrhnúť chirurgickú liečbu. Tieto ošetrenia sú operácie, ktoré fyzicky zmenia močový mechúr, aby sa znížil alebo eliminoval výskyt mokvania v posteli. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste sa dozvedeli viac o nasledujúcich postupoch:
  • Stimulácia sakrálneho nervu bude fungovať na zníženie nervovej reakcie v detrusorovom svale, čo bude mať za následok menej problémov s inkontinenciou.
  • Clampická cystoplastika vloží kúsok čreva medzi dve polovice močového mechúra.
  • Detrusorová myektómia odstráni okolitý sval v blízkosti močového mechúra, aby sa znížilo množstvo kontrakcií v prospech silnejších kontrakcií.
 7. 7
  Zvážte alternatívne spôsoby liečby. Ak konvenčné liečebné postupy zlyhávajú alebo sú nežiaduce, môžu sa zvážiť alternatívne a doplnkové liečebné postupy. Tieto ošetrenia je možné použiť samotné alebo v spojení s inými metódami. Nasledujúci zoznam uvádza niektoré z bežnejších alternatívnych liečebných postupov:
  • Hypnóza
  • Psychoterapia
  • Akupunktúra
  • Chiropraktická liečba
Stres môže byť spôsobený mnohými rôznymi vecami v živote vášho dieťaťa
Stres môže byť spôsobený mnohými rôznymi vecami v živote vášho dieťaťa a zníženie tohto stresu zníži šance, že si navlhčí posteľ.

Metóda 3 z 3: spolupráca s lekárom

 1. 1
  Zoznámte sa s bežnými príčinami nočného zmáčania. Aj keď to môže byť nepríjemný stav, nočné pomočovanie má niekoľko známych príčin, ktoré môžete pravdepodobne identifikovať. Tieto príčiny však môžu byť viac alebo menej závažné z hľadiska celkového zdravia. Nájdite si chvíľku a pozrite sa na nasledujúce bežné príčiny nočného zvlhčovania:
  • Pitie príliš veľa tekutín pred spaním
  • Močový mechúr, ktorý produkuje príliš veľa moču alebo je príliš malý na to, aby obsahoval veľa moču
  • Neprebúdzať sa, keď cítite nutkanie na močenie
  • Zápcha
  • Emocionálne problémy alebo poruchy
  • Cukrovka
  • Nervové problémy
  • Infekcie močových ciest
  • Diuretiká alebo niektoré prostriedky na spanie
 2. 2
  Porozprávajte sa so svojim lekárom. Ak je pre vás alebo pre vaše dieťa zvlhčovanie postele pretrvávajúcim problémom, môže byť vhodné porozprávať sa so svojím lekárom. Napriek tomu, že zvlhčovanie postele je u detí mladších ako päť rokov bežné, môžu to spôsobovať aj iné zdravotné problémy. Váš lekár vám tiež môže predpísať liečbu po identifikácii príčiny nočného zvlhčovania.
  • Váš lekár bude schopný diagnostikovať príčinu nočného zvlhčovania.
  • Lekár môže zistiť, či je zvlhčenie postele spôsobené vážnejším zdravotným problémom.
 3. 3
  Zistite, čo môžete očakávať od návštevy lekára. Počas vašej návštevy lekára vám alebo vášmu dieťaťu budú položené rôzne otázky týkajúce sa problému s mokrým nocovaním. Vedieť, čo sa váš lekár môže opýtať vopred, vám môže pomôcť premýšľať o stave a poskytnúť presné a informatívne odpovede. Nájdite si chvíľku a prečítajte si nasledujúce bežné otázky, ktoré by vás mohli požiadať o vlhčení v posteli:
  • Ako často dochádza k zmáčaniu postele.
  • Ako problematické je nočné pomočovanie.
  • Vek osoby, ktorá má problémy s nočným zmáčaním.
  • Opatrenia na spanie u vás doma.

Varovania

 • V niektorých prípadoch môže nočné pomočovanie znamenať vážny zdravotný problém. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste sa dozvedeli viac.

Otázky a odpovede

 • Moja dcéra má 11 a stále neprestala zvlhčovať posteľ. Čo môžem urobiť?
  Najprv by som ju vzal k lekárovi, aby sa ubezpečil, že neexistuje žiadny medicínsky príbuzný problém vedúci k jej zvlhčeniu v posteli. Ďalej by som zhodnotil množstvo stresu v jej živote. Cvičil by som systém odmeňovania, keď nezmočí posteľ. Ďalej existujú spánkové alarmy, do ktorých môžete investovať, aby ste získali lepšiu kontrolu nad nočným chodením na toaletu.
 • Je zvlhčenie postele vo veku 14 rokov normálne?
  Nie, to je veľmi neobvyklé. Obvykle trvá iba šesť až sedem rokov. Mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám s týmto problémom pomôže.
 • Ako je normálne, že dospelý má problém s zvlhčovaním postele?
  Je to zvyčajne neobvyklé, ale ak máte určité choroby, ako je cukrovka, môže sa to stať.
 • Mám 21 rokov a stále mokrú posteľ dvakrát týždenne alebo viac. Necítim nutkanie, pretože silno spím. Čo môžem urobiť?
  Pred spaním vždy choďte na toaletu a zakážte si piť akékoľvek tekutiny.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail