Ako sa vyhnúť akné spojenému s cvičením?

Ako sa vyhnúť akné spojenému s cvičením
Ak máte sklon k akné, ľahké bavlnené odevy, ktoré voľne padnú, môžu byť vašou najlepšou možnosťou, ako sa vyhnúť akné spojenému s cvičením.

Možno to tak nepôsobí, ale cvičenie v skutočnosti akné nespôsobuje. V skutočnosti môže byť cvičenie pre vašu pokožku skvelé a pomôže vám udržať ju zdravú a čistú. Cvičenie však často znamená prísť do kontaktu s premennými, ktoré vám môžu upchať póry a spôsobiť akné. Aby ste sa vyhli akné spojenému s cvičením, uvedomte si a odstráňte mnoho z týchto bežných prispievateľov k akné. Starajte sa dobre o svoju pokožku a naučte sa, ako najlepšie liečiť výpadky, keď k nim dôjde.

Metóda 1 z 3: starostlivosť o vašu pokožku

 1. 1
  Používajte opaľovací krém. Ak cvičíte vonku, musíte chrániť pokožku pred škodlivými účinkami lúčov pokožky. Opaľovací krém používajte vždy, keď idete von, dokonca aj v dňoch, keď je zima alebo zamračené.
  • Vyberte si širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším. Možno budete chcieť ísť vyššie, ak máte extrémne bledú pokožku, ak ste náchylní k popáleniu alebo ak máte v anamnéze alebo genetickej predispozícii k rakovine kože.
  • Aby ste sa vyhli akné v dôsledku opaľovacích krémov, uistite sa, že vami zvolená značka je bezolejová, neanegénna a nekomedogénna.
 2. 2
  Odstráňte make -up. Ak máte nosiť make-upu počas dňa, uistite sa, že budete mať všetky z nich vypnúť a ešte len prísť. Make -up môže pri cvičení upchať póry a vaša pokožka sa nebude môcť poriadne potiť.
  • Ak máte časové obmedzenia a nemáte čas na úplné umytie tváre, zbaľte si do posilňovne tašku na odličovanie, aby ste ich mali vždy so sebou.
 3. 3
  Sprcha po cvičení. Aby bola vaša pokožka čistá a svieža, osprchujte sa čo najskôr po cvičení. Pot síce sám o sebe nespôsobuje akné, ale môže dráždiť vašu pokožku. Trenie oblečenia o vlhkú pokožku môže viesť k prasknutiu.
  • Po sprche si dôkladne osušte pokožku a potom si oblečte čisté a suché oblečenie. Pamätajte si, že sa snažíte odstrániť trenie oblečenia o vlhkú pokožku - je jedno, či tá vlhkosť pochádza z potu alebo zo sprchy.
  • Ak váš rozvrh jednoducho nedovoľuje ani krátku sprchu po cvičení, zbaľte si niekoľko čistiacich obrúskov, aby ste si po cvičení mohli zmazať pokožku. Pred oblečením čistého oblečenia sa uistite, že je vaša pokožka úplne suchá.
  Pot síce sám o sebe nespôsobuje akné
  Pot síce sám o sebe nespôsobuje akné, ale môže dráždiť vašu pokožku.
 4. 4
  Potenie počas cvičenia. Najmä pri cvičeniach s vysokou intenzitou budete možno musieť zabrániť tomu, aby vám pot tiekol do očí alebo stekali po rukách alebo nohách a sťažovali polohovanie tela.
  • Aby ste sa vyhli akné spojenému s cvičením, neutierajte sa uterákom. Skôr by ste mali pot alebo utierať pot.
  • Na tvár používajte iný uterák, ako používate na iné časti tela, ktoré môžu byť špinavé.
 5. 5
  Nedotýkajte sa svojej tváre. Ak máte sklony k vyrážkam na tvári, pravdepodobne vám už bolo povedané, aby ste sa prestali dotýkať svojej tváre. To platí aj pri cvičení, keď sa vaše ruky dostanú do kontaktu s viac nehygienickými povrchmi.
  • Ak napríklad cvičíte telesnú hmotnosť na podlahe a potom si prejdete alebo poškriabete tvár rukou, v podstate si tvár utierate podlahou.
  • Majte poruke uterák na tvár a používajte ho, keď sa potrebujete potiť, alebo vás svrbí.

Metóda 2 z 3: odstránenie bežných zdrojov podráždenia

 1. 1
  Noste prírodné tkaniny. Syntetické tkaniny, ako je nylon alebo viskón, vo všeobecnosti zachytávajú teplo a vlhkosť v blízkosti vašej pokožky. V tomto prostredí sa baktérie rýchlo rozvíjajú a môžu viesť k akné spojenému s cvičením.
  • Na cvičenie si vyberte ľahké, priedušné odevy. Možno budete musieť experimentovať, aby ste našli správnu kombináciu alebo zmes tkanín, ktorá vám najlepšie vyhovuje.
  • Ak máte sklon k akné, ľahké bavlnené odevy, ktoré voľne padnú, môžu byť vašou najlepšou možnosťou, ako sa vyhnúť akné spojenému s cvičením.
  • Existujú aktívne látky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby odvádzali vlhkosť od tela. Pretože oblečenie z týchto tkanín môže byť drahšie, najskôr ich vyskúšajte a zistite, či z nich máte nejaký úžitok. Môžete si napríklad kúpiť košeľu odvádzajúcu vlhkosť a sledovať svoju pokožku v priebehu týždňa.
 2. 2
  Udržujte svoje zariadenie a príslušenstvo v čistote. Ak má vaša pokožka opakovaný kontakt s povrchmi, ktoré neboli vyčistené alebo dezinfikované, mohli by ste zaviesť baktérie, ktoré sa môžu dostať do vašich pórov a spôsobiť akné súvisiace s cvičením.
  • To platí najmä v telocvičniach, kde stroje a ďalšie zariadenia používa mnoho rôznych ľudí. Pred cvičením si utrite povrch, ktorého sa dotknete, vrátane rúčok. To isté platí pre vaše vlastné zariadenie vo vašej domácnosti.
  • V prípade, že posilňovňa nemá k dispozícii, môžete si so sebou vziať lacné antibakteriálne obrúsky. Nepoužívajte len uterák - obzvlášť nie taký, ktorý neskôr použijete na odsatie potu z pokožky.
  • Tiež by ste chceli vymazať všetky zariadenia alebo doplnky, ktoré nosíte na tele, napríklad slúchadlá alebo prilbu, ktoré nosíte pri jazde na bicykli. Keď sa tieto materiály zapotia, môžu sa stať živnou pôdou pre baktérie a spôsobiť prienik.
  Ak sa chcete vyhnúť akné spojenému s cvičením
  Ak sa chcete vyhnúť akné spojenému s cvičením, uvedomte si a vylúčte mnohých z týchto bežných prispievateľov k akné.
 3. 3
  Prineste si viac ako jeden uterák. Ak máte uteráky na potenie, nepoužívajte na tvár rovnaký uterák ako na ostatné časti tela. Osušky do telocvične sú zvyčajne biele, ale nájdenie farebnej tváre vám môže pomôcť udržať ich oddelené.
  • Ak ste členom telocvične, ktorá dodáva uteráky, možno by ste si chceli priniesť vlastný uterák na tvár, aby ste ich nemiešali, a môžete si byť istí, že sú čisté.
  • Nepoužívajte ten istý uterák do telocvične na viac ako jedno cvičenie. Tento spotený uterák zo včerajška rastie baktériami a kvasinkami, keď sedí vo vrecku do telocvične, čo by mohlo viesť k prasknutiu, ak ho znova použijete.
  • Ak cvičíte vonku počas horúceho dňa alebo cvičíte obzvlášť intenzívne, možno budete chcieť niekoľko uterákov, aby ste ich mohli vymeniť, keď bude príliš vlhký.
 4. 4
  Tréningové oblečenie vyperte po každom sedení. Baktérie a kvasinky vám budú rásť na špinavom, spotenom oblečení. Nosenie rovnakého oblečenia na viac ako jedno cvičenie bez ich prania môže spôsobiť akné súvisiace s cvičením.
  • Môžu existovať niektoré položky, napríklad podprsenka na cvičenie, ktoré bežne nosíte niekoľko sedení pred praním. Baktérie sa môžu hromadiť, obzvlášť trením o odev o vaše spotené telo, čo môže viesť k vyrážkam.
  • Čím skôr si budete môcť po cvičení vyprať oblečenie, tým lepšie. Umyte v studenej vode so silným čistiacim prostriedkom, ktorý zabíja baktérie.
  • Ak nechcete po každom sedení spustiť práčku alebo ísť do práčovne, môžete odevy vyprať v umývadle, ak ich budete potrebovať nasledujúci deň.

Metóda 3 z 3: Liečba zlomenín

 1. 1
  Pravidelne pílingujte. Ak máte upchaté póry, ktoré vedú k vyrážkam, odlupujte pokožku najmenej trikrát týždenne, aby sa uvoľnili baktérie a pleť dôkladne vyčistila. Vyberte si jemný peelingový čistiaci prostriedok, ktorý vašu pokožku ďalej nepoškodí.
  • Peeling je pre akné na tele rovnako dôležitý ako pre akné na tvári. Ak sa lámete na chrbte, kúpte si špongiu alebo loofu s rúčkou, aby ste mali dosah na správnu exfoliáciu chrbta.
  • Je dôležité, aby nedošlo k nadmernej exfoliácii pokožky, pretože to môže spôsobiť mikro slzy a odreniny na povrchu pokožky a viesť k vážnejšiemu podráždeniu.
 2. 2
  Bodové ošetrenie benzoylperoxidom alebo kyselinou salicylovou. Benzoylperoxid a kyselina salicylová sú účinné bodové ošetrenia, ktoré môžu pomôcť vysušiť akné a skrátiť trvanie prestávky. Je však dôležité, aby ste to nepreháňali.
  • Starostlivo si prečítajte štítok akéhokoľvek ošetrenia na mieste, ktoré si kúpite, a dôsledne dodržujte pokyny pre dávkovanie.
  • Pamätajte si, že tieto lieky vysušujú pokožku a vysušujú ju. Vo väčšine prípadov ich budete musieť skombinovať s hydratačným krémom, pokiaľ nechcete spôsobiť ďalšie kožné problémy, keď vaša pokožka reaguje na suchosť produkciou väčšieho množstva oleja.
  • Použite bodové ošetrenie len tak - naneste ho na jednotlivé zity, ale nepokrývajte ho po celej tvári.
  Aby ste sa vyhli akné v dôsledku opaľovacích krémov
  Aby ste sa vyhli akné v dôsledku opaľovacích krémov, uistite sa, že vami zvolená značka je bezolejová, neanegénna a nekomedogénna.
 3. 3
  Používajte liečivé šampóny alebo sprchové gély. Ak už vaša pokožka vybuchla alebo ak ste náchylní na akné, môže vám ju pomôcť vyčistiť jemný liečivý čistiaci prostriedok. Počas sprchovania bezprostredne po tréningu používajte liečivé čistiace prostriedky.
  • Akonáhle sa napeníte s liečivým čistiacim prostriedkom, vyjdite spod vody a nechajte výrobok päť minút pôsobiť na koži. Môžete ho jemne vmasírovať krúživými pohybmi - nedrhnite si pokožku iba hore a dole.
  • Po piatich minútach dôkladne opláchnite všetku penu. Po sprche sa osušte a pokračujte ľahkým zvlhčovačom.
  • Vyhnite sa používaniu liečivých čistiacich prostriedkov pri každom sprchovaní, pretože to môže viesť k nadmernému vysušovaniu. Používajte ich iba počas sprchy bezprostredne po tréningu.
 4. 4
  Pozrite sa na svoj jedálniček. Ak ste odstránili dráždivé látky a staráte sa dobre o svoju pokožku, a napriek tomu stále odpočívate, môže byť na vine niečo, čo jete. To platí najmä vtedy, ak ste nedávno urobili významné zmeny v stravovaní.
  • Srvátkový proteín môže napríklad niektorým ľuďom vypadnúť. Ak ste nemali žiadne problémy s akné spojeným s cvičením, kým ste pred každým tréningom nezačali piť srvátkový proteínový kokteil, možno to je dôvod, prečo ste začali vyrážať. Prerušte na týždeň alebo dva srvátkový proteín a uvidíte, či spozorujete nejaké zmeny.
  • K akné môžu prispieť aj rôzne posilňovače výkonu a doplnky. To platí najmä pre tie, ktoré môžu vytvárať hormonálnu nerovnováhu.
  • Mali by ste tiež vyhodnotiť druhy potravín, ktoré jete. Niektoré potraviny, obzvlášť tučné jedlá, sa domnievajú, že niektoré prispievajú k vzniku akné.
Súvisiace články
 1. Ako sa rýchlo zbaviť akné na chrbte?
 2. Ako sa zbaviť problematickej pokožky?
 3. Ako zabrániť akné na hrudníku?
 4. Ako odstrániť začervenanie pupienka?
 5. Ako sa zbaviť jaziev po akné na hrudi?
 6. Ako sa prirodzene zbaviť jaziev po akné?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail