Ako vyleštiť koleso?

Vyberte si hliníkový lesk na hliníkové koleso alebo leštiaci prostriedok na nehrdzavejúcu oceľ na oceľové
Vyberte si hliníkový lesk na hliníkové koleso alebo leštiaci prostriedok na nehrdzavejúcu oceľ na oceľové koleso.

Kolesá hromadia nečistoty, brzdový prach a ďalšie nečistoty vždy, keď ich použijete. Aby boli vaše kolesá svieže a lesklé, budete ich musieť leštiť. Kolieska najskôr umyte mydlom a vodou a potom naneste leštidlo zodpovedajúce typu kotúča, ktorý máte. Chrómované, lakované a nepotiahnuté kotúče vyžadujú rôzne druhy leštidiel. Keď ste hotoví, použite vosk na utesnenie leštidla a prípravu vozidla na cestu.

Metóda 1 zo 4: Umývanie kolesa

 1. 1
  Opláchnite koleso studenou vodou z hadice. Kolesá hromadia veľa odpadu, keď ich použijete, opláchnite ich čo najviac silným prúdom vody. Nezabudnite mať prednú aj zadnú stranu kolesa. Tiež nastriekajte okolo matiek a vnútri lúčov, aby ste vytlačili skryté nečistoty.
  • Pred leštením vždy vyčistite kolesá, inak môžu nečistoty ako špina a brzdový prach zničiť povrchovú úpravu!
 2. 2
  Pomocou magnetu a leštidla identifikujte typ kotúča, ktorý máte. Ak ešte neviete, z čoho je vaše koleso vyrobené, zistite to, aby ste si mohli vybrať správne čistiace prostriedky. Silný magnet sa prilepí na oceľ, ale nie na hliník. Po použití magnetu potrite na nenápadnom mieste bielu handru. Ak koleso zanechá na handre čierny oxid, máte nepotiahnuté koleso.
  • Chróm je ľahko rozpoznateľný, pretože je veľmi lesklý a odráža sa ako zrkadlo.
 3. 3
  Naneste čistiaci prostriedok zodpovedajúci typu vášho kolesa. Ak si nie ste istí, aký typ kolies máte, držte sa univerzálneho čističa alebo odmasťovača diskov, aby ste ho nepoškodili. Ak máte chrómové alebo holé kovové kolesá, vyhľadajte konkrétne čistiace prostriedky určené na tento druh materiálu. Mnoho z týchto čističov kolies je dodávaných v sprejových fľašiach, ktoré uľahčujú používanie. Existujú aj tekuté mydlá, ktoré môžete dostať a nanášať handričkou z mikrovlákna.
  • Väčšina vozidiel má na ochranu disky z hliníkovej zliatiny s čírym lakovaním. Vyberte čistič označený ako bezpečný na použitie na číry lak, aby ste predišli poškodeniu povrchovej úpravy tohto typu kolies. Tieto čistiace prostriedky sú spravidla bezpečné aj pre iné typy kolies.
  • Ďalšou alternatívou je primiešať jemný prací prostriedok do vedra s vodou. Je to dobrý všeobecný čistiaci prostriedok na použitie na kolesách, ale nie vo zvyšku auta.
  • V prípade tekutých čističov kolies a mydiel na riad zmiešajte asi 3 čajové lyžičky (15 ml) čistiaceho prostriedku s 14,2 litra vody.
 4. 4
  Koliesko vydrhnite kefkou na kolieska alebo handričkou z mikrovlákna. Získajte niečo mäkké a nepúšťajúce vlákna, ktoré plánujete používať iba na čistenie kolesa. Pracujte s ním po celom obvode kolesa a čistite ho po častiach. Nezabudnite drhnúť okolo ráfika, medzi lúčmi a v blízkosti matíc. Pri čistení udržujte koleso mokré, aby ste predišli poškriabaniu a vodným škvrnám.
  • Používajte iba kefy na kolesá s mäkkými štetinami a uteráky z mikrovlákna. Hrubšie pračky, ako napríklad oceľová vlna, poškriabajú koleso.
  • Na dôkladnejšie vyčistenie matiek ôk skúste použiť kefku na matice. Nájdete ho online alebo vo väčšine obchodov s náhradnými dielmi spolu s kefkami na kolesá a uterákmi.
 5. 5
  Koleso opäť umyte a osušte, aby ste odstránili mydlo a nečistoty. Vyfúknite koleso silným prúdom studenej vody z hadice a potom ho vysušte, keď skončíte. Prejdite cez prednú, zadnú a hranu kolesa. Lugnuty a špice tiež umyte pred čistením čistou utierkou z mikrovlákna. Udržujte tento uterák oddelený od všetkých ostatných uterákov, ktoré používate, aby ste predišli šíreniu škodlivého brzdového prachu po zvyšku vozidla.
  • Ak máte čas, umyte aj jamky na kolesách. Spodná strana blatníka nie je technicky súčasťou kolesa, ale hromadí veľa blata a úlomkov. Pred opláchnutím ho vyčistite viacúčelovým čističom a tvrdou kefou na studne.
  • Akákoľvek voda, ktorá zostane na kolese, môže viesť k vzniku vodných škvŕn, preto nenechajte koleso samotné vyschnúť. Odstráňte čo najviac vlhkosti, aby bola zachovaná povrchová úprava kolesa.
 6. 6
  Ak holé kovové koleso zoxidovalo, umyte ho predčistiacim prostriedkom. Tieto nepríjemné hrdzavé škvrny na vašom kolese musia ísť skôr, ako nanesiete lesk. Na ošetrenie oxidácie si zaobstarajte nastriekaný čistiaci prostriedok na oxidáciu kovov a naneste ho priamo na poškodené miesta. Nechajte vsiaknuť asi 7 minút a podľa potreby ho vmasírujte zubnou kefkou alebo inou kefkou s mäkkými štetinami. Koleso naposledy opláchnite a osušte, aby sa vyčistilo na leštenie.
  • Ak ošetrujete hliníkové disky, zaobstarajte si oxidačný čistič označený špeciálne na použitie na hliníku. Na ošetrenie hrdze na oceli použite chemický odstraňovač hrdze. Skontrolujte výrobky online, v predajniach automobilových dielov a v železiarstve.
  • Ďalšou možnosťou je použiť na čistenie poškodených miest oceľovú vlnu a veľmi jemný brúsny papier so zrnitosťou 400. Je to trochu namáhavejšie a riskantnejšie, dávajte si preto pozor, aby ste nepoškodili koleso.
  • Ak sa na vašom kolese objavia vyrážky alebo odreniny pri odieraní o obrubníky, poškodenie by ste mohli vyhladiť kovovým pilníkom. Dobre funguje aj brúsny papier. Začnite brúsnym papierom s zrnitosťou 80 a potom s kusmi zrna 220 a 400.
Aby ste ho rozložili na koleso
Namočte čistý uterák z mikrovlákna do leštidla, aby ste ho rozložili na koleso.

Metóda 2 zo 4: leštenie chrómového alebo číreho laku

 1. 1
  Ak je vaše koleso chrómové, vyberte si chrómový lesk. Chróm je v porovnaní s kovovými kolesami, akými sú holá oceľ a hliník, relatívne mäkký. Drsnejšie leštidlá ho poškriabajú, preto vyberte leštidlo na kov označené ako bezpečné na chróm. Pozrite sa na štítok na leštidle, ktorý naznačuje, že je bezpečný pre chróm. Väčšina univerzálnych leštidiel je pre chrómové disky úplne bezpečná, aj keď leštidlá špecifické pre chróm dodajú vášmu kolesu viac lesku.
  • Plastový chróm nie je to isté ako autentický kovový chróm. Chrómové leštidlá sú na plast príliš silné, preto používajte bežný leštiaci prostriedok, ako by ste to robili s čírym lakom.
 2. 2
  Vyberte si leštidlo na vodnej báze, ak máte do činenia s čírym lakom. Zaobchádzajte s čírymi kabátmi, ako by ste maľovali na svoje auto. Hliníkové a zliatinové disky s povrchovou úpravou sú chúlostivejšie než bežné kovové disky. Hľadaj všeobecný, univerzálny lesk, aby si nezničil povrch. Leštidlá na báze kyselín nechajte pre nenatierané kovové disky.
  • Pretože číry lak je veľmi podobný laku, na bezpečné vyleštenie kolesa môžete použiť lak na nechty alebo vosk na auto! Vyhľadajte výrobky online alebo v okolitých automobilových predajniach.
 3. 3
  Pridajte leštidlo do častí kolesa pomocou uteráka z mikrovlákna. Namiesto toho, aby ste s ním pracovali v kruhu, narábajte s kolesom po častiach. Môžete začať v strede a zapracovať lúče alebo prejsť od okraja do stredu. Začnite nanášať lesk na lúče jeden po druhom, pričom na každom z nich pracujte jednotlivo, než prejdete na ďalší.
  • Ak pracujete na chrómovom kotúči, urýchlite tento proces zaobstaraním leštiaceho nástroja. Leštiaci nástroj je textilná guľa alebo kužeľ, ktorý sa hodí na elektrickú vŕtačku. Umožňuje vám ľahký dosah medzi lúčmi.
  • Pretože sú číre laky mäkké, vyhnite sa rizikám ručným leštením kotúča z mikrovlákna. Nástroje na leštenie tkanín môžu byť vo väčšine prípadov príliš abrazívne.
 4. 4
  Vydrhnite zrno kovu, aby bolo koleso rovnomerne leštené. Pozrite sa pozorne na koleso, aby ste videli malé dokončovacie čiary, ktoré zostali z výrobného procesu. Postupujte podľa týchto riadkov, aby ste predišli možnosti poškriabania kovu. Pri práci na jednej časti kolesa naraz pohybujte uterákom dopredu a dozadu po zrne, aby sa lesk rozotrel do jednej konzistentnej vrstvy. Potom zopakujte postup s ďalším lúčom alebo sekciou.
  • Potom, čo sa postaráte o lúče na prednej časti kolesa, obrobte ráfik. Ak je to možné, sadnite si za volant, aby bol lesklý.
 5. 5
  Leštidlo po 15 minútach utrite čistou handričkou z mikrovlákna. Leštidlo vsiakne do kovu do 15 minút. Po uplynutí tejto doby si vezmite čerstvú handričku a vráťte sa cez celé koleso. Nezabudnite pracovať v malých častiach, ktoré idú pozdĺž zrna kovu. Pomocou neho odstráňte všetok nezaschnutý vosk, ktorý je ešte na kolese.
  • Utierka, ktorú používate na leštenie, sa musí líšiť od tej, ktorú ste použili na začiatku, inak by ste do kolesa mohli votrieť brzdový prach. Na každú časť postupu vždy používajte čistú handričku a nikdy nepoužívajte rovnakú handričku na viac kolies.
  • Potom, čo skončíte s jedným kolieskom, prejdite na všetky ostatné, ktoré chcete leštiť. Najlepšie výsledky dosiahnete umývaním, leštením a voskovaním 1 kotúča naraz.
Na bezpečné vyleštenie kolesa môžete použiť lak na nechty alebo vosk na auto
Pretože číry lak je veľmi podobný laku, na bezpečné vyleštenie kolesa môžete použiť lak na nechty alebo vosk na auto!

Metóda 3 zo 4: práca na holom hliníkovom alebo oceľovom kolese

 1. 1
  Na koleso naneste kovovú leštiacu hmotu. Zmes je oveľa silnejšia ako bežný leštidlo na kov, preto ju najskôr pridajte. To odstraňuje škrabance a vytvára čistý základ pre lesk. Zmes je dodávaná vo forme tyčinky, takže časť z nej jednoducho naneste na koliesko alebo rotačnú podložku na nástroje, ktorú plánujete použiť. Jeho pridanie na aplikačnú podložku zníži pravdepodobnosť, že použijete nadmerné množstvo, ktorého schnutie trvá dlhšie.
  • Vyberte si zmes v závislosti od typu kolesa, ktoré máte. Na hliníkové disky použite hliníkovú zmes alebo na oceľové disky oceľovú zmes.
 2. 2
  Prostriedok votrite do kolesa pomocou rotačného nástroja. Zoberte do rúk rotačnú leštičku a sadu vlnených podložiek, ktoré chcete použiť na koleso. Po umiestnení podložky na nástroj ju zapnite na najnižšiu možnú rýchlosť. Začnite pohybovať podložkou okolo kolesa a nechajte ju, nech sa zrýchli, až 3000 otáčok za minútu. Pokračujte cez koleso, kým lak nezaschne.
  • Môžete skúsiť ručne zapracovať leštenku utierkou alebo aplikátorom z mikrovlákna, ale trvá to oveľa dlhšie.
 3. 3
  Pomocou handričky alebo podložky naneste na koleso jemný kovový lesk. Vyberte si hliníkový lesk na hliníkové koleso alebo leštiaci prostriedok na nehrdzavejúcu oceľ na oceľové koleso. Namočte čistý uterák z mikrovlákna do leštidla, aby ste ho rozložili na koleso. Sústreďte sa vždy na jednu časť kolesa, napríklad tým, že začnete s jediným lúčom. Na tejto oblasti zapracujte a dajte jej dobrý lesk, než prejdete na ďalšiu.
  • Leštidlo môžete tiež rozotrieť rotačným nástrojom, ale použite čerstvú, mäkkú podložku, aby ste zabránili poškriabaniu kovu.
 4. 4
  Pracujte pozdĺž zrna kovu, aby ste leskli kov bez toho, aby ste ho poškriabali. Všimnite si, akým spôsobom prebiehajú dokončovacie čiary pozdĺž povrchu kolesa. Utierkou z mikrovlákna utierajte sem a tam pozdĺž týchto línií. Roztierajte lak na kov, aby ste vytvorili rovnomerný lesklý povlak. Potom prejdite na ďalšiu časť kolesa a získajte viac lesku, aby ste ho leskli.
  • Nezabudnite prehovoriť každého jednotlivca a ráfik kolesa. Pracujte za volantom, ak sa tam môžete dostať.
 5. 5
  Po 15 minútach utrite koleso utierkou z mikrovlákna. Nechajte lak asi 15 minút zaschnúť a potom sa vráťte cez koleso pomocou čerstvého uteráka. Utrite kov pozdĺž jeho zrna, aby bol lesk čistý. Tým sa odstráni prebytočný lesk a všetky zvyšky, ktoré zostali na kolese.
  • Vždy používajte čistý uterák, namiesto toho, aby ste ho znova použili s leštidlom. Rovnako držte uterák oddelene od ostatných, ktoré používate v aute, pretože by na ňom mohol byť brzdový prach.
  • Pracujte na jednom kotúči naraz, umývajte ho, čistite a voskujte, kým nie je dobre vyleštený.

Metóda 4 zo 4: Voskovanie kolesa

 1. 1
  Vyberte vosk alebo tmel, aby bola povrchová úprava kolesa chránená pred poškodením. Potom, čo na koleso nanesiete lesk, utesnite ho ochrannou vrstvou. Ak pracujete na nenatieranom kovovom kolese, použite kovový tmel. Pokiaľ ide o chrómové a bezfarebné disky, vyskúšajte základný karnaubský vosk alebo glazúru.
  • Všeobecné vosky a glazúry na kolesách fungujú na akomkoľvek type kolies, vrátane oceľových a hliníkových. Kovové tmely sú konkrétnejšie navrhnuté tak, aby zabránili oxidácii, takže sú dobrou voľbou, ak viete, že máte holé koleso.
 2. 2
  Vosk naneste uterákom alebo aplikátorom z mikrovlákna. Namočte čistý uterák do vosku, aby ste ho začali rozotierať po kolese. Vosk rozotrite po kovovom zrne a pracujte po častiach. Podľa potreby pridajte do uteráka viac vosku, aby bolo koleso potiahnuté rovnomernou vrstvou.
  • Vosk nanášate rovnakým spôsobom ako akýkoľvek lesk. Je veľmi jednoduché ho aplikovať a chráni vaše koleso pred škaredými škvrnami, ako je oxidácia.
 3. 3
  Po 15 minútach utrite koleso čistou utierkou z mikrovlákna. Nechajte vosk zaschnúť a potom koleso vyleštite čistou handrou. Pracujte pozdĺž zrna po jednej časti, kým koleso nevyzerá leskle. Potom proces umyte a vyleštite zopakujte s akýmikoľvek inými kotúčmi.
  • Aby ste predišli tomu, že by ste museli leštiť kolesá tak často, ako by ste chceli, vosk naneste znova najmenej raz za 3 mesiace. Koleso opláchnite čistou vodou, osušte a potom pridajte novú vrstvu vosku.
  • Ak voskujete kolesá týždenne, nebudete ich musieť leštiť tak často, pretože vosk odoláva špine. Počítajte s tým, že ich budete leštiť zhruba dvakrát ročne. Ak nevoskujete pravidelne, možno ich budete musieť leštiť 4 -krát ročne alebo viac.
Naneste na nenápadné miesto leštidlo alebo vosk pomocou bielej handričky z mikrovlákna
Ak chcete otestovať, či má hliníkový kotúč číry lak, naneste na nenápadné miesto leštidlo alebo vosk pomocou bielej handričky z mikrovlákna.

Tipy

 • Vyčistite a vyleštite iba studené kolesá. Ak ste nedávno jazdili na kolese, zaparkujte vozidlo a počkajte, kým koleso vychladne na dotyk.
 • Ak chcete otestovať, či má hliníkový kotúč číry lak, naneste na nenápadné miesto leštidlo alebo vosk pomocou bielej handričky z mikrovlákna. Ak tkanina sčernie, vaše koleso je holé.
 • Kolesá vždy leštite po jednom, aby ste mohli dosiahnuť vzhľad ešte skôr, ako zaschne.
 • Vysušte všetku vodu na kolesách, aby ste predišli vzniku nepríjemných vodných škvŕn.

Veci, ktoré budete potrebovať

Umývanie kolesa

 • Hadica
 • Čistič kolies alebo mydlo na umývanie auta
 • Kefa na kolesá
 • Kartáč na matice
 • Utierky z mikrovlákna
 • Čistič oxidácie kovov

Leštenie chrómového alebo číreho laku

 • Chróm alebo všeobecné leštidlo
 • Utierky z mikrovlákna

Práce na holom hliníkovom alebo oceľovom kolese

 • Hadica
 • Utierky z mikrovlákna
 • Nástroj na rotačné kolesá
 • Rotačná podložka na náradie
 • Kovová leštiaca zmes
 • Leštený kovový hliník alebo oceľ

Voskovanie kolesa

 • Vosk, glazúra alebo kovový tmel
 • Utierka z mikrovlákna
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail