Ako umývať auto ručne?

Ak chcete auto umyť ručne, najskôr postriekajte celé auto vodou a umyte kolesá. Potom namočte veľkú rukavicu do mydlovej vody a umyte auto po častiach, počnúc zhora a smerom nadol. Na čistenie ploštíc a vtáčieho trusu opatrne použite sprej na čistenie automobilov. Po umytí auto dôkladne opláchnite vodou zhora nadol a prebytočnú vlhkosť nasajte čistými suchými uterákmi. Pokiaľ ide o návrhy a tipy na umývanie automobilov, ako voskovať auto, čítajte ďalej!

Ak chcete auto umyť ručne
Ak chcete auto umyť ručne, najskôr postriekajte celé auto vodou a umyte kolesá.

Ručné umývanie auta môže byť relaxačná a uspokojujúca činnosť. Umývanie vlastného automobilu vám ušetrí peniaze, ktoré by ste inak minuli pri platení za umývanie auta, a umožní vám venovať osobitnú pozornosť obzvlášť znečisteným miestam vášho vozidla. V komerčných autoumyvárňach sa používajú abrazívne materiály, ktoré môžu poškriabať alebo poškodiť lak vozidla, takže ručné umývanie vozidla vám umožní udržať vozidlo a lakovanie v pôvodnom stave. Na ručné umývanie vlastného auta budete potrebovať rovnú, tienistú časť betónu a prístup k veľkému množstvu vody a hadice. Budete musieť umyť celé auto v rámci jednej relácie, ktorá zvyčajne trvá hodinu alebo dve v závislosti od veľkosti vášho vozidla a znečistenia.

Časť 1 z 3: Príprava na umývanie auta

 1. 1
  Zaparkujte auto mimo priameho slnečného svetla. Tým sa zabráni predčasnému zaschnutiu, ktoré môže na farbe zanechať škvrny. Umývanie vozidla na priamom slnku tiež predstavuje riziko jeho zahrievania pri umývaní, čo vedie k rýchlejšiemu odparovaniu vody a sťaženiu čistenia.
  • Skontrolujte, či sú všetky okná zatvorené a vytiahnite anténu, aby sa zabránilo vniknutiu vody do auta alebo odtrhnutiu antény.
  • Stiahnite stierače predného skla, kým nezacvaknú do zaistenej polohy, smerom od skla.
 2. 2
  V blízkosti vozidla si nastavte všetko, čo budete potrebovať. To zahŕňa čistiaci materiál: prací prostriedok na umývanie auta, ktorý použijete na čistenie, veľkú zásobu vody (v závislosti od veľkosti vozidla), tri vedrá (dve na umývanie, jedno na oplachovanie), hadicu a utierky z mikrovlákna alebo uteráky na vysušenie auta. Budete tiež chcieť mať po ruke dve alebo tri rukavice bez prstov, plus veľkú špongiu, tuhú kefku na čistenie a možno samostatnú kefu, ktorou si budete môcť vydrhnúť pneumatiky.
  • Pripravte sa na to, že ste mokrí a namydlení. Noste vhodný pracovný odev: obuv, šortky a gumené sandále, pokiaľ to počasie dovolí, dlhé nohavice a gumáky, keď je trochu chladno.
  • Čistiaci prostriedok pre konkrétny automobil si môžete kúpiť v miestnom obchode s náhradnými dielmi. Pri plnení dvoch vedierok na prací prostriedok čistiacim prostriedkom dbajte na to, aby ste dodržali odporúčania výrobcu týkajúce sa navrhovaného pomeru vody a pracieho prostriedku.
 3. 3
  Naplňte vedro vodou. Potom pridajte mydlo na umývanie auta v množstve uvedenom na fľaši. Toto bude vaše vedro na umývanie. Ak je vaše auto veľmi znečistené alebo ak chcete mať nádobu na umývanie tela vozidla a samostatnú nádobu na umývanie studní na kolesách, môžete dve nádoby naplniť vodou a mydlom.
 4. 4
  Naplňte ďalšie vedro čistou vodou. Toto bude vaše vedro na oplachovanie. Na opláchnutie vám postačí jedno vedro, či už ste sa na umývanie rozhodli použiť jedno alebo dve vedrá.
Ako by som mohol riadiť podnikanie v umývaní automobilov
Ak by som mal začať teraz, ako by som mohol riadiť podnikanie v umývaní automobilov?

Časť 2 z 3: umývanie auta

 1. 1
  Hadicu z auta uvoľnite a zjemnite nečistoty. Nepoužívajte silný prúd vody z hadice, pretože to môže trieť farbu o farbu a poškriabať ju. Pokúste sa namieriť prúd vody nadol na všetky povrchy. Zameranie hore okolo okien môže spôsobiť, že do auta kvapká voda, ak sú v gumových tesneniach chyby.
  ODBORNÝ TIP

  Častejšie umývanie auta predĺži životnosť vašich údajov. Umývanie auta odstráni 70 percent špiny, ale ak auto umývate iba raz za šesť mesiacov, bude sa musieť veľa nahromadiť a obyčajné umytie nič nespraví.

 2. 2
  Kolieska najskôr umyte. Pretože kolesá vášho auta sú často tou najšpinavšou časťou, je dobré ich najskôr umyť, aby nečistoty opláchnuté z kolies nepristáli na už čistej časti vášho vozidla. Na čistenie otvorov kolies použite dlhú, tenkú kefku na kolesá.
  • Ak sú kolesá už lesklé a čisté, namiesto toho ich vyčistite špongiou alebo rukavicou rovnako, ako by ste odstránili karosériu po odstránení veľkého množstva ďalších nečistôt.
 3. 3
  Umyte si auto pomocou veľkej rukavice. Predtým, ako začnete s čistením povrchu auta, namočte veľkú mydlovú rukavicu alebo špongiu do mydlovej vody. Umyte v ňom všetky nečistoty a začnite ho nanášať na auto. Na karosériu vozidla nepoužívajte kefu, pretože by to mohlo zanechať malé škrabance.
  • Rukavice s dlhými visiacimi prameňmi netlačia drť na auto tak tvrdo. Tento typ rukavice je vhodnejší, pretože je menej pravdepodobné, že poškriabe povrch. Mali by byť stále opláchnuté a potom často ponorené do mydlovej vody.
  • Rukavice, na rozdiel od špongií, je možné tiež prať v práčke, aby sa odstránila všetka špina.
 4. 4
  Umývajte sekciu po sekcii, počnúc hornou časťou. Kruhujte okolo auta niekoľkokrát, pri každom kole umývajte dolné oblasti. Umývanie auta zhora nadol umožní kvapkať mydlo na nižšie časti auta, zatiaľ čo vyššie časti umývate. Vďaka tomu nebudete musieť dvakrát umývať rovnaké časti.
  • Ak je auto veľmi špinavé, nechajte prácu mydlom a vodou. Vykonajte viac prejazdov a vyhnite sa nadmernému drhnutiu nečistôt na aute, pretože by to mohlo poškriabať alebo poškodiť lak.
 5. 5
  Vyčistite vtáčí trus alebo postriekané chrobáky. Trus a chyby vtákov môžu poškodiť lak a pri umývaní vozidla by ste ich mali venovať zvýšenú pozornosť. Vyzlečte ich čo najskôr pomocou vlhkej handry, ak potrebujete väčšiu silu čistenia, než akú môžu poskytnúť umývacie rukavice. Zmiernte ploštice tampónom napusteným teplou vodou, potom nechajte vodu vsiaknuť a plošticu vydrhnite.
  • V prípade potreby použite „odstraňovač hmyzu a dechtu“, pretože to efektívne a bezpečne odstráni zaschnuté chyby z povrchu vášho auta. Neškrabte tvrdé škvrny ani nepoužívajte kefu na odstránenie chrobákov, pretože to poškodí povrch. V konečnom dôsledku bude pár nepoddajných kúskov špiny vyzerať lepšie ako škrabance.
 6. 6
  Rukavicu udržiavajte čistú. Nečistoty z umývacej rukavice alebo špongie vo vedre často opláchnite čistou vodou. Ak v umývacej rukavici necháte nahromadiť nečistoty, štrk a piesok, riskujete poškrabanie alebo poškodenie laku vozidla. Rukavicu pravidelne opláchnite vo vyplachovacom vedre a keď je voda vo vedre nepriehľadná alebo zrnitá, vyhoďte ju a znovu naplňte čistou vodou.
 7. 7
  Po umytí každú časť opláchnite. Po umytí jednej časti ju pred ďalším použitím opláchnite hadicou. Nechcete, aby mydlo zaschlo na farbe a zafarbilo ho. Pri opláchnutí častí postupujte podľa rovnakého vzoru zhora nadol, ktorý ste použili na umytie častí vozidla.
  • Dvere dverí, vždy ich umývajte, obklopte ich (kov viditeľný vo vnútri dverí) a spodnú spodnú časť dverí. Je nepríjemným prekvapením otvoriť inak iskrivo čisté auto a nájsť špinavé zatvárače dverí.
 8. 8
  Pri umývaní nechajte celé auto mokré. Pri postupe z jednej sekcie do druhej je dôležité, aby ste pomocou hadice udržali celé auto mokré. Zabránite tým vysychaniu kvapiek vody na farbe a zanechávaniu vodných škvŕn. Chcete mať možnosť vysušiť auto uterákmi skôr, ako vyschne vzduch.
 9. 9
  Dolnú časť tela vozidla si nechajte na poslednú chvíľu. Spodnú časť tela a kolesá vydrhnite ako posledné, pretože ide o najšpinavšie a najšpinavšie časti. Na spodok je vhodné použiť samostatnú umývaciu rukavicu alebo špongiu, pretože pravdepodobne skončíte s úplne znečistenou umývacou rukavicou len z tejto časti auta.
 10. 10
  Bočnice pneumatiky očistite plastovou kefkou. Ak sú vaše pneumatiky ošúchané alebo absorbujú nečistoty a špinu z ciest, na ktorých ste jazdili, je možné, že ich nebudete môcť úspešne vyčistiť iba špongiou alebo umývacou rukavicou. Na čistenie nečistôt z bočných stien pneumatík použite plastovú kefu s tuhými štetinami.
  • Váš miestny obchod s náhradnými dielmi bude predávať rôzne značky prostriedkov na čistenie pneumatík a kolies, ktoré vám pomôžu účinne vydrhnúť nečistoty z gumových pneumatík.
  • Pokiaľ sa rozhodnete, môžete použiť vinyl/gumu/plastový kondicionér na plastové diely tmavej farby a na pneumatiky. To by sa malo dať kúpiť v miestnom obchode s náhradnými dielmi.
 11. 11
  Nastriekajte hadicu na spodok vozidla. V určitom okamihu, keď ste umyli väčšinu povrchov svojho auta, použite sprej z hadice na opláchnutie spodnej časti auta z rôznych uhlov.
  • To je obzvlášť dôležité, ak bolo auto vystavené soleniu, ktoré môže poškodiť a korodovať spodnú časť vozidla.
Aby voda zanechala stopy po kvapkách pri ručnom umývaní auta
Ako zabránim tomu, aby voda zanechala stopy po kvapkách pri ručnom umývaní auta?

Časť 3 z 3: Sušenie a voskovanie auta

 1. 1
  Osušte vozidlo čerstvými uterákmi. Pri sušení vozidla sa nebojte použiť niekoľko uterákov-úplne umyte všetky povrchy, ktoré ste umyli, aby ste predišli tvorbe hrdze. Po zaschnutí nenechajte na vozidle stáť žiadnu vodu, pretože by to mohlo poškodiť lak alebo spôsobiť hrdzu.
  • Uteráky z mikrovlákna fungujú najlepšie na sušenie všetkých povrchov automobilov. Keď ich skončíte, vložte ich do práčky. Pri praní nepoužívajte na uteráky z mikrovlákna aviváž. Môže sa zachytiť v póroch, potom sa vylúhovať a zostať na povrchu automobilu.
 2. 2
  Po zaschnutí auto navoskujte. Vosk (alebo podobný leštiaci prostriedok) by sa mal nanášať na čisté a suché auto. Možno budete musieť vozidlo navoskovať viackrát: neschopnosť vody postaviť sa v perličkách (alebo prítomnosť malých kaluží vody na povrchu auta) po umytí je znakom opätovného voskovania. Brúsne laky sú zriedka, ak vôbec, potrebné u moderných automobilových farieb a riskujú neočakávané poškodenia, ktoré sa odierajú cez priehľadný lak.
  • Vosk (alebo jeden z novších polymérnych výrobkov) chráni farbu pred slnkom, aby nevybledla a neznehodnotila sa. Chráni tiež povrch pred letiacou posýpkou, ktorú na diaľnici vyrazili vozidlá idúce pred vami. Polymérové výrobky vydržia dlhšie ako vosk. Tie, ktoré sú zakúpené v obchodoch s autopríslušenstvom, sú rovnako odolné ako tie, ktoré vám predajcovia automobilov predajú za stovky dolárov.
 3. 3
  Podľa potreby ošetrite hrdzu a poškodenie laku. Odstráňte hrdzu z auta a v prípade výrazného poškodenia lak opravte, prípadne ľahko stabilizujte a malé škrabance a škvrny od hrdze zalepte prevodníkom hrdze. Umyte všetok štrk alebo agresívne chemikálie určené na predbežnú úpravu, nechajte prevodník hrdze zaschnúť a vytvrdiť a nenatierajte voskom čerstvý náter.
  • Na čisté, suché a nie príliš voskové auto sa najlepšie prilepia lepiace doplnky, ako sú kryty dverí a nárazníkov a reflexné nášivky. Pred voskovaním nalepte na auto veci, ako je napríklad náterová farba alebo nalepovacie doplnky.
  • Produkt podobný polymérnemu vosku, ako napríklad „Nu Finish“, sa dá oveľa ľahšie vyleštiť ako pravý vosk, aj keď sa nechá najskôr zaschnúť dlhšie, ako je potrebné.
 4. 4
  Na okná naneste vodoodpudivú úpravu. Na čisté a suché sklo naneste dážď alebo podobnú vodoodpudivú úpravu, aby ste z nej odpudzovali vodu a zlepšili viditeľnosť. Keď voda už netvorí malé guľôčky, repelent znovu naneste. Vykonajte to každých niekoľko mesiacov na bočných a zadných oknách, podľa potreby, každý mesiac na prednom skle, kde je to najviac potrebné a z ktorého ho budú stierače zvyčajne trieť.
  • Čistiaci prostriedok na sklo môže dostať okná o niečo jasnejšie, než len mydlo a voda na umývanie automobilov, ale ich osušenie mikrovláknovými utierkami po umytí auta môže rovnako iskriť. Vyčistite vnútornú a vonkajšiu stranu okien.
  • Pomocou detských obrúskov utrite čelné sklo bez nečistôt.

Varovania

 • Nepoužívajte Windex ani žiadny čistiaci prostriedok na okná s obsahom amoniaku na vnútornej strane farebne tónovaných okien, pretože by to zmenil odtieň a odlupoval sa. Lepšou možnosťou je odtieňovo bezpečný čistič okien.
 • Pri čistení a úprave auta nechajte svoje domáce zvieratá a malé deti v dome. Väčšina chemikálií môže byť toxická pre domáce zvieratá a malé deti. Ak čističe prehltli, ihneď zavolajte toxikologické centrum.
Na skutočné umytie auta je lepšia špongia
Na skutočné umytie auta je lepšia špongia, zatiaľ čo kamzík lepšie vysušiť.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Tienistý pracovný priestor
 • Mydlo na umývanie auta
 • Hadica
 • 2 veľké vedrá
 • 2 Silné pracie rukavice alebo špongie
 • Kefa na kolesá (voliteľné)
 • Uteráky, bavlna alebo (ideálne) mikrovlákno
 • Čistič skla (voliteľný)
 • Vysávač
 • Zástava alebo vosk
 • Gumička alebo uterák
 • Zelené čistiace prostriedky (voliteľné)

Otázky a odpovede

 • Koľko by som mal účtovať zvnútra aj zvonka?
  Ručné umývanie auta zvnútra aj zvonka by malo vo väčšine oblastí stáť najmenej 15€.
 • Čo môžem použiť na opláchnutie vozidla, ak nemám hadicu?
  Naplňte niekoľko džbánov vodou alebo vedierkami; ak ich nemáte, naplňte nejaké veľké misy z kuchyne.
 • Ako prinútim svojho otca, aby presunul auto bez toho, aby prezradil, že ho umyjeme na Deň otcov?
  Povedzte mu, že ho musíte presunúť, aby ste mohli na miesto, kde je zaparkované auto, položiť basketbalovú alebo futbalovú sieť, alebo aby vám niekto, komu skutočne dôverujete, presunul, keď váš otec nie je nablízku.
 • Ako mám voskovať auto?
  Najprv si kúpte vosk. Potom naneste vosk malými, kruhovými pohybmi s niekoľkými vrhnutými rovnými pohybmi. Po nanesení nechajte uschnúť a potom utrite handričkou z mikrovlákna.
 • Mám najskôr umyť vonkajšok alebo najskôr vyčistiť vnútro?
  Lepšia možnosť je najskôr vyčistiť vnútro. Takto nebudete riskovať, že sa po umytí vonkajšej strany auta znečistíte.
 • Ako vyčistím vnútro?
  Vyberte všetko, povysávajte podlahu a koberce a povrchy ako palubnú dosku a priehradky utrite čistiacim roztokom.
 • Čo je lepšie, špongia alebo kamzík?
  Závisí to od toho, na čo sa používa. Na skutočné umytie auta je lepšia špongia, zatiaľ čo kamzík lepšie vysušiť.
 • Čo robiť, ak nemôžem umiestniť auto kamkoľvek, kde nie je slnečné svetlo?
  Udržujte to mokré. Musíte ho prestriekať. Nastavenie hmly používajte iba na mierne tlmenie.
 • Koľko by som mohol zaplatiť za to, aby som ručne umyl autá iných ľudí?
  Ak iba umývate exteriér bez voskovania, 7,50€ je dobrá cena, bude to však závisieť od toho, kde bývate. Udržujte to lacnejšie, ako keby šli do profesionálnej autoumyvárne, ale dosť drahé na to, aby vám stálo za váš čas. Ak si nie ste istí, stanovte si ceny profesionálnych umývačiek automobilov vo vašom okolí.
 • Mám začať umývať auto zhora alebo zdola?
  Mali by ste vychádzať z hornej časti vozidla, takže všetko sa posúva smerom dole a zatiaľ čo sa posúva dole, zachytáva aj viac nečistôt. Urobte to tiež, keď oplachujete auto.
Nezodpovedané otázky
 • Mám pri ručnom umývaní auta používať fúkač lístia a falošne?
 • Ak by som mal začať teraz, ako by som mohol riadiť podnikanie v umývaní automobilov?
 • Čím vyčistím vnútornú stranu tónovaných okien, ak nemôžem použiť Windex?
 • Ako zabránim tomu, aby voda zanechala stopy po kvapkách pri ručnom umývaní auta?
 • Môžem umyť auto pomocou tlakového čističa?

Komentáre (18)

 • otapkovapatrik
  Veľmi dobré na narodeniny otca.
 • ladariusrussel
  Všetko to bolo úžasné!
 • jocelyn23
  Bolo to pre mňa skutočne užitočné.
 • ruthieanderson
  Pozrieť si podrobné pokyny so všetkými uvedenými potrebnými materiálmi a nástrojmi je dosť motivujúce. Myslím si, že „to zvládnem“! Tento článok odpovedal na všetky moje otázky, keď som na ne myslel. Ďakujem sprievodca.
 • skelly
  Tento článok mi poskytol informáciu, ktorá mi pomohla napísať vecný popis.
 • agnesafinka
  Veľmi to pomohlo, pretože pracujem ako úpravca vozidiel. Potreboval som radu navyše. Ďakujem ti veľmi pekne!
 • henrichtruben
  Dokázal som umyť otcovo auto.
 • brannonnicolas
  Dokázal som umyť otcovo auto.
 • whitney42
  Bolo to pre mňa naozaj užitočné, keďže som si kupoval auto prvýkrát.
 • uschmidt
  Čoskoro plánujem otvoriť podnik na umývanie automobilov, a preto mi tento článok priniesol veľmi dobré a dôležité tipy, ako poskytovať najlepšie služby. Veľká vďaka.
 • fredwatson
  Naučený vždy začínať na vrchole!
 • hrmofridrich
  Po chvíli budem otáľať auto. Článok poskytuje postup krok za krokom bez zjavných prekvapení. Túžim ísť.
 • pbarton
  Poskytuje veľa možností a náčrt základných vecí, takže som sa dobre a rýchlo zoznámil s čistením auta. Mám to už pol roka a sprievodca mi pomáha starať sa o to.
 • ohansen
  Veľmi podrobné. Poskytlo oveľa viac užitočných informácií, ako sa očakávalo.
 • peggie90
  Našiel som, čo som hľadal.
 • marley54
  Dávam prednosť tomuto praniu, je veľmi ľahko čitateľné a zrozumiteľné.
 • hrogers
  Kompletné štandardné usmernenie pre umývanie automobilov.
 • tkunze
  Veľmi jasný návod a užitočné obrázky.
Súvisiace články
 1. Ako odstrániť vodné značky z vozidiel?
 2. Ako vymeniť listové pružiny?
 3. Ako vyvážiť pneumatiky?
 4. Ako zmerať vzor skrutky?
 5. Ako merať ozdobné krúžky kolies?
 6. Ako skontrolovať pneumatiku, test 20p
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail