Ako vymeniť brzdové vedenie?

Ak máte nejaké mechanické skúsenosti, môžete brzdové vedenia svojho vozidla vymeniť doma. Budete musieť odpojiť brzdové hadice od brzdového systému a odstrániť všetky konzoly alebo skrutky, ktoré ich spájajú s vozidlom. Potom odstráňte hadice z brzdových strmeňov alebo valcov kolies. Hneď ako odpojíte hadice, pripevnite nové hadice k strmeňom alebo valcom. Nakoniec budete musieť vypustiť a vymeniť kvapalinu a vypustiť vzduch z každého potrubia. Ak chcete získať ďalšie tipy vrátane toho, ako riešiť problémy s brzdovými vedeniami, čítajte ďalej!

Niektoré brzdové vedenia bude potrebné ohnúť v extrémnych uhloch
Niektoré brzdové vedenia bude potrebné ohnúť v extrémnych uhloch a budú potrebovať ohýbací nástroj, aby nedošlo k poškodeniu nových brzdových vedení.

Väčšina osobných vozidiel je vybavená hydraulickým brzdovým systémom, ktorý umožňuje vodičovi zastaviť auto stlačením brzdového pedála. Brzdová kvapalina v systéme prechádza systémom brzdových potrubí, ktoré sú vyrobené z oceľových rúrok namontovaných v pevnej polohe pod vozidlom a pružných gumových hadíc pohybujúcich sa z oceľových rúrok k kolesám (niektoré vysokovýkonné brzdy používajú flexibilné pletené oceľové hadice namiesto gumových hadíc). Ak v niektorom z týchto potrubí alebo hadíc dôjde k netesnosti, musí byť okamžite vymenená, ale postup sa líši v závislosti od toho, kde je netesnosť.

Metóda 1 z 3: výmena pružných brzdových hadíc

 1. 1
  Odpojte hadicu od brzdového systému. Flexibilnou hadicou bude s najväčšou pravdepodobnosťou gumová hadica (niekedy môže byť pletená z ocele) vedúca z centrálneho brzdového vedenia k piestu strmeňa v kotúčových brzdách alebo valcu kolesa v bubnových brzdách. Ak chcete hadicu odpojiť, musíte odstrániť prídržnú sponu medzi hadicou a oceľovým potrubím. Ďalej môžete konektor otáčať kľúčom, kým sa neuvoľní.
  • Na týchto spojoch neotáčajte príliš. Ak to urobíte, môžete ohnúť kovové brzdové vedenia a potom ich tiež musíte vymeniť. Namiesto toho vypustite potrubie odrezaním brzdovej hadice a spojkou zohrejte horák. Tým sa uvoľní a môžete ho odstrániť.
 2. 2
  Odstráňte všetky konzoly alebo skrutky pozdĺž flexibilnej čiary. Brzdová hadica môže byť namontovaná na vzperu alebo iný pevný bod medzi stredovou čiarou a kolesom. Akékoľvek takéto spojenia budete musieť nájsť trasovaním linky od konca do konca. Uvoľnite a odstráňte všetky montážne spojenia, ktoré nájdete.
 3. 3
  Vyberte hadicu z brzdového strmeňa alebo valca kolesa. Teraz, keď je hadica odpojená od potrubí k hlavnému valcu, stačí ju odstrániť iba zo samotnej brzdy. Na to musíte uvoľniť skrutku nachádzajúcu sa na konci brzdového vedenia (známu ako banjo skrutka). To sa často robí pomocou 14 mm zásuvky alebo kľúča, ale veľkosť sa môže líšiť v závislosti od značky a modelu. Na oboch stranách brzdového vedenia (medzi lankom a závesným lankom a lankom a brzdou) je tiež potrebná podložka, ktorú je potrebné odstrániť.
 4. 4
  Nasaďte novú hadicu na brzdový strmeň alebo valec kolesa. Ak chcete pripojiť novú brzdovú hadicu, jednoducho obrátite kroky, ktoré ste urobili pri odstraňovaní pôvodnej. To znamená, že najskôr vložíte podložky a potom utiahnete banjo skrutku na konci brzdovej hadice.
 5. 5
  Pripojte novú hadicu k brzdovému systému. Najprv pripevnite príchytku. To drží brzdovú hadicu na mieste počas vytvárania spojenia a je zvyčajne pripevnené zasunutím do príslušného držiaka na konci brzdovej hadice. Ďalej upevnite konektor medzi brzdovou hadicou a vedeniami vedúcimi k hlavnému valcu. To by sa malo vykonať pomocou kľúča alebo kľúča na matice. Tiež by ste mali znova pripojiť všetky konzoly, ktoré držia líniu bezpečne (často sa nachádzajú na vzperách alebo inom komponente riadenia).
 6. 6
  Odvzdušnite brzdy. Odvzdušnenie bŕzd je potrebné na odstránenie vzduchu, ktorý ste zaviedli do brzdového vedenia. Otvorte odvzdušňovací uzáver na brzdovom strmeni alebo valci kolesa a nechajte niekoho pumpovať brzdu, aby vytlačil vzduch z uzáveru odvzdušňovača. Počkajte, kým z uzáveru odvzdušňovača nevyteká tekutina, a potom uzáver zatvorte.
  • K dispozícii sú aj odvzdušňovače a gravitačné odvzdušňovače pre odvzdušňovacie brzdy.
Používajte iba brzdovú kvapalinu a brzdové vedenia
Používajte iba brzdovú kvapalinu a brzdové vedenia, ktoré sú odporúčané pre vašu značku a model vozidla.

Metóda 2 z 3: výmena namontovaných brzdových potrubí

 1. 1
  Prerušte všetky pripojenia k distribučným blokom. Pomocou dvojice bočných fréz odstrihnite čiaru v distribučnom bloku. To vám umožní nasadiť zásuvku na tvarovku a odstrániť ju z rozvodného bloku efektívnejšie ako pomocou kľúča. Ak sú tvarovky prilepené, uvoľnite ich penetračným olejom.
  • Distribučné bloky je možné identifikovať podľa viacerých brzdových potrubí, ktoré do nich zasahujú. Sú namontované v blízkosti prednej a zadnej časti vozidla a slúžia na distribúciu brzdovej kvapaliny z hlavného vedenia na každé z kolies.
 2. 2
  Odpojte brzdové potrubie od hlavného valca. K hlavnému valcu by mali byť približne štyri pripojenia (v závislosti od značky a modelu). Tieto bude potrebné uvoľniť pomocou kľúča alebo kľúča na matice. Dávajte pozor, aby ste neprekrútili linky alebo neodtrhli spoje.
 3. 3
  Odstráňte brzdové potrubie z akýchkoľvek montážnych svoriek. Oceľové brzdové vedenia sú vedené po spodnej strane vozidla a pripevnené plastovými sponami, aby ich držali na svojom mieste. Budete musieť odstrániť linku bez poškodenia týchto klipov. Náhradná linka bude musieť zapadnúť späť do rovnakých svoriek.
 4. 4
  Odstráňte potrubie zospodu auta. Akonáhle sú všetky spoje uvoľnené, môžete brzdové vedenia vytiahnuť spod auta. To uľahčí odmeranie a odstrihnutie príslušného množstva brzdového lanka z kotúča.
 5. 5
  Odrežte potrebnú dĺžku z kotúča brzdovej rúrky. Oceľové brzdové rúrky je možné kúpiť v kotúčoch. To znamená, že budete musieť zmerať starú brzdovú strunu, narovnať kotúč a odstrihnúť príslušnú dĺžku vlasca. Predtým, ako sa ho pokúsite pripojiť, nezabudnite ho porovnať so starým brzdovým potrubím. Pamätajte si, že to nie je priamy výstrel z jedného konca auta na druhý a že musíte ísť rovnakou cestou ako staré čiary.
 6. 6
  Nainštalujte všetky vhodné armatúry predtým, ako sa vyberiete pod linku pod autom. Príslušenstvo na pripojenie vedenia k vašim rozvodným blokom alebo hlavnému valcu by malo byť nainštalované pred odobratím vedenia pod auto. Existujú rôzne typy kovaní brzdových potrubí. V servisnej príručke si overte, či používať kužeľové prevlečenie rúr, tvarovky s obráteným závitom alebo kompresné tvarovky.
 7. 7
  Nainštalujte nové brzdové potrubie pomocou výrobných úchytiek a svoriek. Nové brzdové potrubie by malo byť vedené z hlavného valca do rozvodných blokov rovnakým spôsobom ako pôvodné brzdové vedenie. To znamená, že budete musieť sledovať dráhu pôvodného brzdového vedenia a pomocou výrobných montážnych spon pripevniť nové vedenie k vozidlu. Nový riadok musí mať opäť rovnakú dĺžku ako starý riadok.
 8. 8
  Pripojte sa k distribučným blokom. Mali by ste použiť rovnaký typ kovania, aké ste odstránili. Kovanie je často možné zachrániť a nasadiť na nové brzdové vedenie. To zaisťuje, že budete mať to správne príslušenstvo pre vaše pripojenia.
 9. 9
  Pripojte sa k hlavnému valcu. Pomocou kľúča alebo kľúča s krížovou maticou znova pripojte všetky vhodné armatúry k hlavnému valcu. Tu platí to isté, čo keď sa distribučný blok pripája - ak môžete znova použiť staré konektory, je to v poriadku. Ak staré konektory nemôžete znova použiť, uistite sa, že získate správny typ náhrady.
 10. 10
  Doplňte brzdovú kvapalinu a vypustite vzduch zo systému. Pri výmene týchto vedení pravdepodobne vypustíte všetku alebo väčšinu brzdovej kvapaliny z vášho vozidla. Je dôležité použiť brzdové palivo odporúčané výrobcom na náhradu stratených a potom vypustiť vzduch z vašich potrubí.
Keď je hadica odpojená od potrubí k hlavnému valcu
Teraz, keď je hadica odpojená od potrubí k hlavnému valcu, stačí ju odstrániť iba zo samotnej brzdy.

Metóda 3 z 3: identifikácia problémov vo vašich brzdových potrubiach

 1. 1
  Skontrolujte brzdovú kvapalinu. Otvorte kapotu a nájdite hlavný valec alebo nádržku brzdovej kvapaliny v motorovom priestore. Mal by byť v blízkosti brány firewall na strane vodiča. Ak si nie ste istí, vyhľadajte si v manuáli presnú polohu. Nízka hladina brzdovej kvapaliny je znakom netesnosti v brzdovom systéme.
 2. 2
  Odstráňte kolesá. Kým je auto stále na zemi, budete musieť uvoľniť matice. Potom zdvihnite auto a zaistite ho stojanmi. Akonáhle je auto vo vzduchu, môžete dokončiť odstraňovanie výstupkov a pneumatík. Nezabudnite prezuť pneumatiky pod auto. To poskytuje ďalšiu vrstvu ochrany v prípade zlyhania stojana zdviháka.
 3. 3
  Vizuálne skontrolujte brzdové vedenia. Pozrite sa na akékoľvek známky poškodenia brzdového vedenia. Hrdza na oceľových vedeniach môže naznačovať problémy, tiež bude potrebné vymeniť vysušené alebo popraskané gumové vedenia. Na vlasoch hľadajte odkvapkávacie alebo mokré miesto. Mali by ste tiež venovať pozornosť zemi pod čiarami. Ak dôjde k odkvapkávaniu, tekutina bude viditeľná na zemi.
 4. 4
  Cítiť brzdové vedenia. Niekedy je ťažké vidieť brzdovú kvapalinu pod autom. Ak máte podozrenie na netesnosť alebo poškodené brzdové vedenie, rukou by ste mali dĺžku hadičky vždy cítiť. Zaistíte tak, aby vám neunikli žiadne netesnosti.

Tipy

 • Pri zdvíhaní vozidla dodržujte správne bezpečnostné postupy.
 • Zabráňte kontaktu brzdovej kvapaliny s gumovými alebo plastovými materiálmi.
 • Chráňte si ruky latexovými alebo gumovými rukavicami.
 • Ak nie je v brzde žiadny tlak (alebo ak siaha až na podlahu), je pravdepodobne nízka hladina brzdovej kvapaliny (skontrolujte tesnosť) alebo zlyhal hlavný brzdový valec.
 • Niektoré brzdové vedenia bude potrebné ohnúť v extrémnych uhloch a budú potrebovať ohýbací nástroj, aby nedošlo k poškodeniu nových brzdových vedení. Dodávateľ náhradných dielov môže mať tieto továrne pre vás už ohnuté na základe špeciálnej objednávky.
 • Ak máte netesnosti, je to pravdepodobne znak toho, že sa celý systém opotrebúva a je potrebné ho rovnako zmeniť, takže si tiež môžete urobiť čas na celú prácu, ak sa chystáte opraviť jej časť a prekonať ju. s. Ak sa brzdové potrubie poškodilo niečím, čo naň narazilo na ceste, poškodené diely jednoducho vymeňte podľa potreby.
 • Chráňte svoje oči bezpečnostnými okuliarmi.
 • Uprednostňuje sa použitie tlakového odvzdušňovača, ak je k dispozícii.
Ak som zmenil brzdové vedenie
Čo mám robiť, ak som zmenil brzdové vedenie a brzdový pedál nefunguje?

Varovania

 • Používajte iba brzdovú kvapalinu a brzdové vedenia, ktoré sú odporúčané pre vašu značku a model vozidla. Prečítajte si návod na obsluhu alebo akýkoľvek obchod s náhradnými dielmi.
 • Dávajte si pozor na brzdovú kvapalinu a pri práci noste ochranné rukavice a ochranné okuliare. Brzdová kvapalina môže zničiť lak na vašom aute a podráždiť ruky alebo oči, buďte preto opatrní. V prípade rozliatia tekutiny miesto ihneď opláchnite studenou vodou.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Jack stojí
 • Kľúče (otvorený koniec, prevlečná matica alebo vlasec)
 • Brzdová kvapalina správneho typu
 • Nové brzdové vedenia a hadica
 • Sprejové mazivo
 • Mäkké handry
 • Bezpečnostné okuliare
 • Gumové alebo nitrilové rukavice
 • Nástroj na ohýbanie brzdového vedenia

Otázky a odpovede

 • Môžem na brzdové vedenia použiť namiesto ocele gumu alebo plast?
  Nie! Brzdové vedenia (okrem krátkych gumových vedení na brzdových strmeňoch) musia byť kovové, aby sa tlak z hlavného valca (keď stlačíte brzdový pedál v aute) prenášal na brzdové valce a nerozťahoval sa. flexibilná plastová alebo gumová linka.
 • Kde môžem získať diagram predných lomových čiar na Chevy 1500?
  Na webovej stránke výrobcu nájdete návod na obsluhu alebo kópiu schémy automobilu.
 • Nainštalovali sme nové brzdové vedenia a všetky nové kovania. Prečo by malo dôjsť k úniku armatúr?
  Skontrolujte, či sú všetky tvarovky správne dotiahnuté a či nie sú závity krížom. Ak ste ich tiež nevymenili, skontrolujte tesnosť strmeňov alebo bubnov.
Nezodpovedané otázky
 • Čo mám robiť, ak som zmenil brzdové vedenie a brzdový pedál nefunguje?
 • Ako zistím, aký typ brzdových vedení potrebuje moje vozidlo?

Komentáre (5)

 • arnoldblaho
  Veľmi užitočné informácie. Pokračuj v dobrej práci!
 • hailiecassin
  Dakujem za podporu
 • erna80
  Pomohli podrobné pokyny krok za krokom.
 • brennan63
  Pomohlo už len pochopenie celého procesu výmeny brzdových vedení.
 • joany14
  Jasné a podrobné. Rovnako dobré ako používanie manuálu. Prvá trieda.
Súvisiace články
 1. Ako prepísať zámok pohybu lexus navigácie?
 2. Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia?
 3. Ako zlikvidovať nemrznúcu zmes?
 4. Ako uchovávať etanol?
 5. Ako pridať brzdovú kvapalinu do hlavného valca spojky?
 6. Ako skontrolovať olej?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail