Ako zafarbiť záclony?

Farbenie závesov je skvelý spôsob, ako zmeniť dekoráciu miestnosti bez toho, aby ste míňali veľa peňazí. Budete potrebovať iba farbivo podľa vášho výberu, vaňu a soľ alebo biely ocot. Ak sú vaše záclony tmavo sfarbené, budete ich musieť pred novým zafarbením v práčke tiež umyť odstraňovačom farieb. Pamätajte, že záclony vyrobené hlavne zo syntetických látok, ako je polyester, akryl a spandex, sa nedajú doma farbiť. Závesy z prírodných tkanín, umelého hodvábu alebo nylonu však budú v poriadku. Závesy budete chcieť máčať vo vani naplnenej horúcou vodou a na pár hodín farbiť. Po prvých 5 minútach pridajte 1 šálku soli alebo biely ocot, ktorý farbivo zvýrazní. Po namočení závesy v teplom cykle umyte, aby ste ich zbavili prebytočného farbiva. Ďalšie tipy, vrátane toho, ako vyčistiť práčku po farbení záclon, čítajte ďalej!

Ak sa pokúsite zafarbiť záclony na červeno bez odstránenia modrého farbiva
Ak sa pokúsite zafarbiť záclony na červeno bez odstránenia modrého farbiva, nedopadne to tak, ako by ste chceli.

Farbenie záclon sa môže javiť ako zastrašujúci projekt, ale ak čakáte výzvu, výsledky môžu byť veľmi uspokojivé. Najnáročnejšou časťou je výber správneho farebného farbiva a zisťovanie, koľko ho treba použiť. Potom je zvyšok procesu dosť priamy.

Metóda 1 z 3: prvá časť: prípravky

 1. 1
  Uistite sa, že vaše záclony môžu byť zafarbené. Väčšina prírodných látok sa dá farbiť bez problémov, ale veľa syntetických látok neprijíma farby tak ľahko. Pred začatím tohto projektu by ste sa mali ubezpečiť, že vaše záclony sú vyrobené z materiálu, ktorý je možné farbiť.
  • Upozorňujeme, že niektoré farbivá môžu, ale nemusia byť schopné zafarbiť rôzne typy materiálov, ale väčšina z nich má rovnaké schopnosti a obmedzenia. Napriek tomu by ste si mali skontrolovať štítok farbiva, ktoré plánujete použiť, aby ste si overili, že dokáže spracovať váš typ látky.
  • Väčšina farieb bude farbiť bavlnu, ľan, vlnu, hodváb a ramie. Určité syntetické vlákna, ako napríklad umelý hodváb a nylon, sú obvykle tiež farbiteľné.
  • Väčšina farbivá nebude farebné látky primárne skladá z polyesteru, akrylu, acetát, sklenených vlákien, spandex, alebo kovové vlákna. Bielené tkaniny, nepremokavé tkaniny, tkaniny odolný proti škvrnám, a " suché čistenie iba" tkaniny sú obvykle mimo dosahu, rovnako.
 2. 2
  Závesy vopred vyperte. Bez ohľadu na to, či sú záclony nové alebo staré, mali by ste ich pred farbením prejsť štandardným umývacím cyklom. Nechajte záclony čiastočne vyschnúť sušením na vzduchu alebo sušičkou.
  • Mali by ste používať prací prášok, ale nepoužívajte aviváže.
  • Tento krok predpierania pomáha odstrániť všetky povrchové úpravy alebo nečistoty, ktoré by inak mohli narúšať spôsob, akým látka absorbuje farbivo. Vďaka tomu budú predprané záclony absorbovať farbivo rovnomernejšie a presnejšie.
  • Závesy nemusia byť úplne suché, nemali by ste ich však nechať namočené, pretože vlhkosť v záclonách môže vychladnúť a negatívne ovplyvniť ďalší spôsob interakcie farbiva s materiálom.
 3. 3
  Vyberte si farbu. Určte, akú farbu chcete zafarbiť svoje záclony. Väčšinou stačí naozaj len zistiť, aký odtieň chcete, a nájsť farebný koncentrát, ktorý mu najlepšie zodpovedá. Odtieň alebo intenzitu tmavej alebo svetlej farby môžete zmeniť tak, že záclony ponecháte vo svojom farbive dlhšie alebo kratšie.
  • Pred zakúpením farbiva si urobte malý prieskum. Prečítajte si recenzie pre každú zvažovanú farbu a pozrite si obrázky. Zistiť presnú správnu voľbu môže byť ťažké, ale môžete minimalizovať riziko výberu nevyhovujúcej farby tým, že si urobíte čas a skontrolujete jednotlivé možnosti.
 4. 4
  Zvážte odstránenie akejkoľvek existujúcej farby zo záclon. Ak sú vaše záclony biele, sivobiele alebo veľmi svetlé, mali by ste byť schopní bez problémov ich zafarbiť. Ak sú vaše záclony tmavšej alebo svetlejšej farby, mali by ste predtým použiť odstraňovač farbív.
  • Namiesto bielidla použite odstraňovač farbív, pretože bielenie môže látkam sťažiť vstrebávanie farbiva.
  • Tmavú látku nie je možné zafarbiť na svetlejšiu farbu. Je možné, že budete môcť zafarbiť farebnú tkaninu, ak je vaše farba tmavšia, ale výsledkom bude kombinácia tejto farby a farby, ktorá sa už nachádza na vašich závesoch. Pretože výsledky môžu byť nepredvídateľné, bezpečnejším prístupom je úplné odstránenie pôvodnej farby.
  • Postup použitia odstraňovača farieb:
   • Naplňte práčku horúcou vodou a po naplnení vane pridajte tri až štyri balíčky odstraňovača farbív.
   • Hneď ako začnete s miešacím cyklom, položte ešte mokré, predprané záclony do práčky. Nechajte ich máčať v práčke 10 až 30 minút, alebo kým farba nevymýva.
   • Vypustite práčku.
   • Závesy opäť vyperte saponátom. Použite celý cyklus prania a plákania.
   • Pred ďalším použitím umyte umývačku horúcou vodou a saponátom, aby ste vypláchli všetky stopy po odstraňovači farieb.
  Ako si zafarbím záclony nabielo, ak sú opálené
  Ako si zafarbím záclony nabielo, ak sú opálené?
 5. 5
  Určte, koľko farbiva potrebujete. Množstvo farbiva sa môže líšiť podľa značky, preto by ste si pred rozhodnutím mali vždy overiť špecifiká značky. Sumy sú často porovnateľné a sú založené na hmotnosti.
  • Odvážte svoje závesy na váhe a zistite, aké sú ťažké. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je vážiť sa a potom sa držať na váhe, zatiaľ čo držíte záclony. Odčítaním rozdielu zistíte hmotnosť záclon.
  • Spravidla budete potrebovať jednu škatuľku práškového farbiva alebo 0,5 šálky (125 ml) tekutého farbiva na každú váhu 1 lb (450 g). Ak chcete svetlejší odtieň, môžete použiť menej farbiva. Pre tmavšiu farbu toto množstvo zdvojnásobte.

Metóda 2 z 3: druhá časť: farbenie záclon

 1. 1
  Naplňte veľkú vaňu horúcou vodou. Spravidla by ste mali použiť 3 litre vody na každé 450 g látky. Keď vodu nalejete do vane, mala by byť mierne dusená.
  • Sklo a nehrdzavejúca oceľ nebude farbou zafarbená, ale väčšina plastov bude zafarbená.
  • Ak sa obávate zafarbenia vane, zvážte pred jej naplnením vodou obloženie plastovými fóliami.
  • To funguje najlepšie, ak používate jednu vaňu. Ak však potrebujete proces rozdeliť medzi dve kade, uistite sa, že množstvo vody a farbiva, ktoré pridáte do každej kade, je úplne rovnaké.
  • Prípadne môžete na zafarbenie záclon použiť svoju práčku. Ak to chcete urobiť, začnite tým, že umývadlo práčky naplníte najteplejšou vodou. Zvyšok procesu bude v podstate prebiehať rovnakými krokmi.
 2. 2
  Pripravte farbivo. Medzi tekutými a práškovými farbivami sú rozdiely a medzi značkami farbív môžu byť ešte ďalšie rozdiely. Podľa pokynov na farbive určte najlepší spôsob jeho prípravy.
  • Zvyčajne si budete musieť pripraviť fľašu s tekutým farbivom tak, že ju asi minútu intenzívne pretrepete.
  • Na prípravu práškového farbiva úplne rozpustite jedno balenie v 2 šálkach (500 ml) veľmi horúcej vody.
 3. 3
  Primiešajte farbivo. Vysypte pripravené farbivo do naplneného umývadla alebo do naplnenej práčky (podľa toho, čo ste sa rozhodli použiť). Pomocou vatovej tyčinky alebo dosky vmiešajte farbivo dovtedy, kým si nebudete istý, že sa úplne rozšíril po celej vode.
 4. 4
  Namočte závesy. Ak sú závesy suché alebo chladné na dotyk, rýchlo ich namočte do drezu alebo samostatnej vane naplnenej čistou horúcou vodou.
  • Horúca voda pomáha aktivovať farbivo. Vaše výsledky budú čo najčistejšie a rovnomerné, ak sú farbiaci kúpeľ aj záclony horúce, keď prenášate materiál na farbivo.
 5. 5
  Závesy umiestnite do farbiaceho kúpeľa. Závesy vložte do farbiaceho kúpeľa a ponorte ich úplne pod vodnú hladinu. Nechajte ich 5 minút sedieť v horúcom farbive.
  • Počas tejto doby závesy nemiešajte ani nemiešajte. Ak používate práčku, ešte nespúšťajte žiadny prací cyklus.
  Či sú záclony nové alebo staré
  Bez ohľadu na to, či sú záclony nové alebo staré, mali by ste ich pred farbením prejsť štandardným umývacím cyklom.
 6. 6
  Pridajte soľ alebo ocot. Po uplynutí prvých 5 minút pridajte do farbiaceho kúpeľa 1 šálku (250 ml) soli alebo bieleho octu na každé 3 litre vody (12 litrov). Mali by ste tiež pridať 1 polievkovú lyžičku (15 ml) tekutého pracieho prostriedku.
  • Soľ a ocot pomáhajú zintenzívniť farbu farbiva. Použite soľ s bavlnou, ľanom, ramie a umelým hodvábom. Použite ocot s hodvábom, vlnou a nylonom.
  • Kvapalný prací prostriedok umožňuje farbivu pohybovať sa voľnejšie vo vode a do vlákien tkaniny.
 7. 7
  Namočte na niekoľko hodín. Keď sú prísady vo vode, nechajte záclony asi dve hodiny máčať vo farbiacom kúpeli.
  • Toto množstvo času je štandardné, ak chcete dosiahnuť požadovaný odtieň; záclony však môžete nechať pôsobiť kratšie alebo dlhšie, ak chcete mať svetlejší alebo tmavší odtieň.
  • Pravidelne kontrolujte závesy, až kým nedosiahnete požadovaný odtieň. Upozorňujeme však, že konečný odtieň bude zvyčajne o niečo svetlejší, ako sa zdá, keď je mokrý.
  • Nepretržite miešajte závesy. Ak farbíte záclony strojom, nastavte stroj na cyklus miešania a po celú dobu pokračujte v miešaní látky. Ak farbíte záclony vo vani, každých pár minút látku premiešajte pomocou veľkej maliarskej tyčinky alebo dosky.

Metóda 3 z 3: tretia časť: nastavenie farbiva

 1. 1
  Spustite závesy teplým cyklom prania. Vyberte záclony z farbiaceho kúpeľa a premiestnite ich do práčky (ak ešte nie sú vo vnútri práčky). Nechajte stroj prejsť celým cyklom horúcej vody a nastavte cyklus pláchania na teplú vodu.
  • Ak môžete nastaviť úroveň pôdy v práčke, nastavte ju na „ťažkú pôdu“.
  • Ak ste farbili záclony v práčke, nevypúšťajte farbiaci kúpeľ. Jednoducho spustite stroj pomocou vody, ktorá je už vo vnútri.
 2. 2
  Prejdite ich teplým / studeným cyklom. Pridajte 1 až 2 polievkové lyžice (15 až 30 ml) tekutého pracieho prostriedku do práčky a spustite ho pri normálnom až teplom praní s chladným plákaním.
  • Prvý prací cyklus mal vymyť väčšinu prebytočného farbiva. Tento druhý cyklus by mal pomôcť nastaviť farbivo.
  • Do konca cyklu sa uistite, že voda vyteká. Keď voda vyteká, farbivo je tuhnuté a nemalo by už z materiálu odtekať.
 3. 3
  Osušte závesy. Pokiaľ sú záclony vyrobené z materiálu, ktorý môže prechádzať sušičkou, najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako ich vysušiť, bude hodiť ich do vašej sušičky a sušiť v sušičke na nízkej úrovni, kým nebudú suché na dotyk.
  • Prípadne môžete závesy zavesiť na bielizeň. Po dni alebo dvoch by mali úplne vyschnúť na vzduchu, pokiaľ je deň suchý a jasné slnko.
  Že budete môcť zafarbiť farebnú tkaninu
  Je možné, že budete môcť zafarbiť farebnú tkaninu, ak je vaše farba tmavšia, ale výsledkom bude kombinácia tejto farby a farby, ktorá sa už nachádza na vašich závesoch.
 4. 4
  Vyčistite práčku. V tomto okamihu by mala byť z vašej práčky väčšina farbiva, ale aby ste sa vyhli prípadným nehodám v bielizni, je stále dobré čistiť práčku tým, že ju prebehne ďalší cyklus. Pridajte polovicu plného tekutého pracieho prostriedku a nechajte stroj prejsť teplým umývacím cyklom s opláchnutím studenou vodou.
  • Zvážte, či aj pre tento krok nedáte do práčky trochu bielidla.
 5. 5
  Zaveste závesy. V tomto okamihu by mali byť vaše záclony zafarbené a pripravené zavesiť na miesto.

Varovania

 • Počas celého procesu používajte gumené rukavice, aby ste zabránili zafarbeniu svojich rúk farbami. Zvážte nosenie „feťáckeho“ oblečenia, ktoré vám nevadí, že sa zafarbíte, alebo si oblečte celotelovú zásteru / plášť, skôr ako s farbivom začnete pracovať.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Závesy
 • Odstraňovač farbív (voliteľné)
 • Práškové alebo tekuté farbivo
 • Horúca voda
 • Veľká vaňa / umývadlo
 • Maliarska tyčinka alebo tabuľa (voliteľné)
 • Práčka
 • Plastové fólie (voliteľné)
 • Gumové rukavice
 • Zástera alebo plášť (voliteľné)

Otázky a odpovede

 • Môžem zafarbiť krémové závesy na bielo?
  Áno, mali by ste to dokázať celkom ľahko.
 • Môžem zafarbiť ružové závesy na sýtu slivkovú farbu?
  Áno môžeš. Stačí podľa potreby upraviť farebné farbivo, aby bola farba tmavšia.
 • Je možné použiť práčku s predným plnením? Neznie mi to tak.
  Tu vo Veľkej Británii máme iba práčky s predným plnením a so strojovým farbením som nikdy nemal problémy. Je rozumné urobiť ďalší cyklus odstreďovania, aby ste sa ubezpečili, že je všetko vyčerpané, ale to platí aj pre horné nakladače.
 • Môžem zafarbiť zamatové závesy?
  Nie, ak obsahujú polyester, ale malo by to fungovať inak. Niektoré cosplay weby majú dobrých sprievodcov, ako farbiť zamat.
 • Ak majú záclony vzor, bude sa tento vzor aj po smrti zvyčajne pretierať?
  To závisí od nasýtenia farbiva a vzoru.
 • Môžem zafarbiť oranžové záclony na béžovú farbu? Aký je najlepší spôsob, ako to urobiť?
  Záležalo by to na tom, aké farbivo používate, ale všeobecne by ste najskôr museli odstrániť predchádzajúcu farbu.
 • Môžem zafarbiť bavlnené rolety?
  Áno môžeš.
 • Dajú sa kobaltovo modré záclony zafarbiť na červeno?
  Prípadne. Pri odstraňovaní predchádzajúcej farby zo záclon postupujte najskôr podľa nasledujúcich pokynov. Ak sa pokúsite zafarbiť záclony na červeno bez odstránenia modrého farbiva, nedopadne to tak, ako by ste chceli.
Nezodpovedané otázky
 • Môžem svoje zelené záclony zafarbiť na modro vo veľkom umývadle?
 • Môžem pridať ocot a soľ na konci procesu farbenia, keď som si istý, že som dosiahol efekt hĺbky škvrny, ktorý chcem dosiahnuť?
 • Môžem si zafarbiť záclony od tmavej farby po bielu?
 • Ako zafarbím 100% polyesterový záves v práčke čelného nakladača?
 • Ako si zafarbím záclony nabielo, ak sú opálené?

Súvisiace články
 1. Ako zistiť veľkosť čiapky?
 2. Ako zabrániť tomu, aby sa stroj na pásy vyhrnul?
 3. Ako zabrániť ochabovaniu prsníkov?
 4. Ako si zakryť bradavky bez podprsenky?
 5. Ako skryť mužské prsia?
 6. Ako skryť dvojitú bradu?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail