Ako identifikovať kryštály?

Porovnajte ho s obrázkami iných purpurových kryštálov
Ak kryštál nevyzerá ako ametyst alebo charoit, porovnajte ho s obrázkami iných purpurových kryštálov.

Existuje nespočetné množstvo rôznych typov kryštálov; každý s vlastnými farbami, tvarmi a hustotou. Kryštály sú aj mnohé drahokamy, nie všetky kryštály sú však drahokamy. Experti identifikujú kryštály podľa ich čistej povahy a geometrického molekulárneho usporiadania. Keď poznáte základné identifikačné faktory kryštálov, môžete identifikovať mnoho kryštálov doma s veľmi malým vybavením. Kryštál je najlepšie vyčistiť vlhkou mäkkou handričkou, skôr ako sa ho pokúsite identifikovať, pretože tým budú vaše testy presnejšie. Preskúmajte farbu a tvar kryštálu a priraďte ho k obrázkom v identifikačnej knihe kryštálov.

Metóda 1 z 2: identifikácia kryštálov podľa farby

 1. 1
  Preskúmajte farbu a porovnajte ju s kryštálmi v identifikačnej knihe. Je to jeden z najľahších spôsobov identifikácie a dá sa vykonať z domu bez vybavenia. Identifikujte, aká je hlavná farba kryštálu. Na opis kryštálu sa snažte použiť bežné farby, ako je červená alebo modrá, a nie neobvyklé farby, ako je losos alebo orgován. Použite identifikačnú knihu kryštálov, ktorá je roztriedená podľa farby, aby váš kameň zodpovedal správnej odrode kryštálov.
  • Ak nemáte knihu o identifikácii kryštálov, vyhľadajte online adresár na identifikáciu kryštálov.
  • Krištáľová biblia od J. Halla a The Crystal Guide: Identification, Purpose and Values od Patti Polk sú široko používané identifikačné knihy.
 2. 2
  Porovnajte zelený kameň so zafírom alebo smaragdom. Toto sú 2 z najobľúbenejších zelených kryštálov. Porovnajte farbu svojho kryštálu s farbou kryštálov v identifikačnej knihe kryštálov. Ak kryštál nevyzerá ako zafír alebo smaragd, porovnajte ho so zeleným fluoritom.
  Porovnajte svoj kryštál s inými tetragonálnymi kryštálmi
  Ak sa nepodobá na obrázky, porovnajte svoj kryštál s inými tetragonálnymi kryštálmi.
 3. 3
  Zvážte, či je váš purpurový kryštál ametyst alebo charoit. Ametyst je najbežnejším druhom purpurových kryštálov. Priraďte svoj kryštál k obrázkom ametystu. Ak to nevyzerá podobne, porovnajte to s charoitom.
  • Ak kryštál nevyzerá ako ametyst alebo charoit, porovnajte ho s obrázkami iných purpurových kryštálov.
 4. 4
  Skontrolujte, či je váš žltý alebo zlatý kryštál zlatý topaz alebo citrín. Tieto obľúbené zlaté kryštály symbolizujú bohatstvo a moc. Porovnajte farbu svojho kryštálu s obrázkami zlatého topazu a citrínu alebo ho vezmite do obchodu s krištáľmi a porovnajte ho s výberom zlatých kryštálov.
  • Ak kryštál nevyzerá ako zlatý topaz alebo citrín, skontrolujte, či ide o žlté tigrie oko alebo žltý jaspis.
 5. 5
  Zistite, či je červený kryštál granát alebo rubín. Tieto červené kryštály uvoľňujú vášeň a energiu do atmosféry a ich hlboká farba prináša otepľujúcu a vyrovnávajúcu energiu. Priraďte svoj kryštál k obrázkom granátu a rubínu v adresári kryštálov.
  • Ak váš kryštál nevyzerá ako granát alebo rubín, porovnajte ho s tigrím okom.
  Porovnajte svoj kryštál s inými ortorombickými kryštálmi
  Ak sa váš kryštál nezhoduje s obrázkami peridotu, porovnajte svoj kryštál s inými ortorombickými kryštálmi.
 6. 6
  Skontrolujte, či je váš ružový kryštál ružový kremeň alebo rodochrozit. Tieto ružové kryštály pomáhajú energizovať a otvárať srdce a podporujú pozitívnu náladu. Pomocou krištáľovej knihy nájdite obrázok, ktorý najlepšie zodpovedá vášmu ružovému kryštálu.
  • Ak váš kryštál nevyzerá ako ružový kremeň alebo rodochrozit, porovnajte ho s lepidolitom, ružovým turmalínom a ružovým zafírom.

Metóda 2 z 2: rozlíšenie kryštálu podľa tvaru

 1. 1
  Smaragd a akvamarín identifikujte podľa ich šesťuholníkového tvaru. Skúmanie tvaru kryštálu je jednoduchý spôsob, ako zúžiť typ kryštálu, ktorý máte. Ak má váš kryštál šesťuholníkový tvar, môže to byť smaragd alebo akvamarín. Ak váš kryštál nie je zelený alebo modrý, porovnajte ho s inými hexagonálnymi kryštálmi.
  • Pozrite sa na kryštál z rôznych uhlov, aby ste pomohli identifikovať, aký je tvar.
 2. 2
  Rozpoznajte pyrit, diamanty a fluorit podľa tvarov kociek. Tieto kryštály sa skladajú zo štvorca. Skontrolujte, či má váš kryštál štvorcovú základňu a predĺžený tvar kocky. Porovnajte farbu kryštálu s pyritom a diamantmi. Ak sa nezhoduje, použite kryštálový adresár na priradenie kryštálu k iným kryštálom v tvare kocky.
  • Vyvážená štruktúra týchto kubických kryštálov sa predpokladá, že vytvárajú na pokojné a harmonickú atmosféru.
  • Pyrit má zvyčajne mosadznú farbu a diamanty sú zvyčajne biele alebo číre.
  Môžete identifikovať mnoho kryštálov doma s veľmi malým vybavením
  Keď poznáte základné identifikačné faktory kryštálov, môžete identifikovať mnoho kryštálov doma s veľmi malým vybavením.
 3. 3
  Peridot identifikujte podľa ortorombického tvaru. Ortorombické kryštály majú tvar dlhého oštepu a nie sú symetrické. Pozrite sa na kryštál z rôznych uhlov a skontrolujte, či nie je symetrický. Priraďte svoj kryštál k obrázkom peridotu v adresári kryštálov.
  • Ak sa váš kryštál nezhoduje s obrázkami peridotu, porovnajte svoj kryštál s inými ortorombickými kryštálmi.
 4. 4
  Rozpoznajte apofylit a zirkón podľa ich tetragonálneho tvaru. Tetragon je symetrický a vyzerá ako 2 4-stranné pyramídy spojené na základni. Porovnajte svoj kryštál s obrázkami apofylitu a zirkónu. Ak sa nepodobá na obrázky, porovnajte svoj kryštál s inými tetragonálnymi kryštálmi.
  • Apofylit a zirkón sa dodávajú v rôznych farbách.
 5. 5
  Labradorit a tyrkys identifikujte podľa triklinického tvaru. Tento tvar vyzerá ako asymetrický predĺžený ovál. Ak je váš kryštál symetrický, je nepravdepodobné, že by bol triklinický. Priraďte svoj triklinický kryštál k fotografiám labradoritu alebo tyrkysu. Ak sa nezhoduje s jedným kryštálom, porovnajte ho s obrázkami iných triklinických hornín.
  • Tyrkysový kryštál je modrý, zatiaľ čo labradorit sa dodáva v rôznych farbách.
Súvisiace články
 1. Ako potiť medenú rúrku?
 2. Ako čistiť mosadzné položky?
 3. Ako čistiť mosadzné držadlá?
 4. Ako patinovať mosadz?
 5. Ako testovať striebro?
 6. Ako čistiť diamantové náušnice?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail