Ako liečiť a predchádzať uhryznutiu ara?

Na liečbu uhryznutia ara by ste mali ranu okamžite umyť teplou vodou a mydlom. Potom navštívte lekára, aby vám mohol predpísať antibiotiká, ktoré usmrtia typ zárodkov, ktoré ary prenášajú pri uhryznutí. Ak je uhryznutie bolestivé alebo opuchnuté, môžete si vziať voľnopredajný protizápalový prostriedok, ktorý vám poskytne určitú úľavu. Aby ste predišli budúcemu uhryznutiu ara, nakŕmte svojho vtáka mnohými dobrotami ručne, aby sa naučilo dôverovať vám, že k nemu siahnete. Okrem toho udržujte pokojné prostredie a pohybujte sa pomaly okolo svojho papagája, aby ste ho nestresovali. Ak chcete získať ďalšie tipy od nášho spoluautora z veterinárnej oblasti, vrátane toho, ako reagovať, ak vás papagáj poštípe, čítajte ďalej!

Aby ste predišli budúcemu uhryznutiu ara
Aby ste predišli budúcemu uhryznutiu ara, nakŕmte svojho vtáka mnohými dobrotami ručne, aby sa naučilo dôverovať vám, že k nemu siahnete.

Papagáje ara sú milované domáce zvieratá a nie je o nich známe, že by boli vo väčšine prípadov agresívne. Majú však bolestivý zobák, ktorý však môže zanechať škaredé sústo, ak sú vystrašení alebo rozrušení. Ak ste skúpi, navštívte lekára, pretože sliny papagája nesú zárodky, ktoré môžu spôsobiť infekcie. Našťastie je ľahké zabrániť väčšine uhryznutí iba tým, že poznáte znaky toho, že je váš vták rozrušený, a naučíte ho, aby sa okolo vás cítil bezpečne.

Metóda 1 z 3: Liečba uhryznutí

 1. 1
  Ranu ihneď umyte. Rovnako ako akýkoľvek iný rez alebo uhryznutie, ranu opláchnite pod teplou vodou a očistite mydlom. Z rany alebo okolo nej umyte všetky viditeľné nečistoty alebo nečistoty.
 2. 2
  Navštívte lekára, aby vám podal špeciálne antibiotiká. Lekári predpisujú antibiotiká na mnohé škrty, aby zabránili infekciám. Ary nesú v slinách konkrétne zárodky, ktoré však nezabijú bežné antibiotiká. Váš lekár vám namiesto alebo okrem bežných liekov predpíše špeciálne lieky, ako je doxycyklín.
  • Uistite sa, že užívate antibiotiká presne tak, ako vám povedal váš lekár.
  • Mikróby, ktoré ary nesú, môžu okrem infikovanej rany spôsobiť aj horúčky a ďalšie problémy.
 3. 3
  Na bolesť a opuchy si vezmite voľne predajný prípravok. Ak je uhryznutie ara podráždené alebo bolestivé, určitú úľavu môže poskytnúť protizápalový liek alebo krém. Pri použití postupujte podľa pokynov k produktu. Ak si nie ste istí, opýtajte sa svojho lekára, ak máte otázky týkajúce sa produktov, ktoré môžete bezpečne používať.
Ak ara často hryzie, ponúknite dobroty na vareške
Ak ara často hryzie, ponúknite dobroty na vareške.

Metóda 2 z 3: prevencia uhryznutia

 1. 1
  Dajte veľa dobrôt ručne. Ara je obzvlášť pravdepodobné, že vás uhryzne do ruky, pretože takto komunikujete s vtákom. Ak však svojmu priateľovi dáte veľa dobrôt ručne, bude sa čakať na dobré veci, keď sa k nemu priblížite, čím sa zníži pravdepodobnosť uhryznutia.
  • Papagáje ara budú milovať dobroty ako slnečnicové semienka, mandle a banán.
  • Ak ara často hryzie, ponúknite dobroty na vareške. Pochváľte svojho miláčika, keď pekne zaberie. Postupom času priložte koniec lyžice bližšie k svojej ruke, kým si váš papagáj neberie pochúťku bez toho, aby vám ublížil.
 2. 2
  Držte svojho opereného priateľa často. Každý deň si urobte čas na držanie svojho ara, len tak pre zábavu. Pohladkajte to, porozprávajte sa s ním a dajte mu to. Vďaka tomu bude vták zvyknutý byť vo vašej ruke a bude menej pravdepodobné, že bude vzrušený a kousne.
  • Keď vtáka len vyberiete, vyberiete z klietky a vložíte späť, bude vašu ruku považovať za hrozbu. Spojením s ním jeho držaním vytvoríte s rukou viac pozitívnych asociácií.
 3. 3
  Vtáka držte pod úrovňou očí. Keď sú ary nízko nad zemou, je menšia pravdepodobnosť, že sa stanú agresívnymi. Ak nemáte konkrétny dôvod držať svojho vtáka vysoko, je najlepšie ho držať dole. Tým sa tiež zníži pravdepodobnosť potenciálne bolestivého uhryznutia do tváre.
 4. 4
  Zistite, či sa papagáj niečoho bojí. Papagáje ara nie sú obzvlášť agresívne vtáky, takže ak má ten váš problém s hryzením, môže ísť iba o reakciu zo strachu. Ak máte napríklad psa, vták sa môže vystrašiť, keď je mimo klietky a vidí psíka. Ak si uvedomíte, že sa vták niečoho bojí, dajte medzi nimi vzdialenosť.
  • V priebehu času sa môžete pokúsiť vtáka priblížiť k všetkému, čoho sa bojí, a dať mu veľa dobrôt. To môže vytvoriť pozitívnejšie asociácie a zabrániť kousavej reakcii.
  Na liečbu uhryznutia ara by ste mali ranu okamžite umyť teplou vodou
  Na liečbu uhryznutia ara by ste mali ranu okamžite umyť teplou vodou a mydlom.
 5. 5
  Naučte sa varovné signály. Papagáje ara pravdepodobne nehryzú náhodne a zvyčajne vás upozornia, že sú rozrušené skôr, ako uhryznú. Dávajte pozor na správanie vášho vtáka. Ak vidíte, že robí veci ako zúženie zreníc alebo rozstrapkanie peria pred uhryznutím, berte to ako spôsob, akým vás váš vták varuje, že je rozrušený. Keď nabudúce uvidíte výstražnú značku, vtáka ihneď položte.
 6. 6
  Vyhnite sa prílišnému vzrušeniu svojho priateľa. Papagáje ara sú pravdepodobnejšie hryzené, pretože sú vzrušené, ako z čistej agresie. Pokúste sa udržať nízku hladinu hluku a pokojne sa pohybujte okolo svojho vtáka, najmä pri manipulácii s ním. Pomôže im to zachovať pokoj.
 7. 7
  Uistite sa, že váš papagáj nie je chorý. Choroba môže byť ďalším dôvodom, prečo papagáj kousne. Ak sa ten váš necíti dobre, možno bude chcieť zostať sám. Hryzenie je jedným zo spôsobov, ako môžu túto správu sprostredkovať. Ak váš vták začal hrýzť, menej jesť alebo má iné príznaky neobvyklého správania, zavolajte veterinára, aby ho vyšetril.

Metóda 3 z 3: reakcia na uhryznutie

 1. 1
  Nekričte a nekričte na svojho vtáka. Keď vás zviera ako domáci pes uhryzne, váš plač bolesti zviera vydesí a signalizuje, že nechcete byť bití. U ara však plač v reakcii na uhryznutie iba povzbudzuje k ďalšiemu kousnutiu.
  Ak chcete získať ďalšie tipy od nášho spoluautora z oblasti veterinárnej medicíny
  Ak chcete získať ďalšie tipy od nášho spoluautora z oblasti veterinárnej medicíny, vrátane toho, ako reagovať, ak vás papagáj poštípe, čítajte ďalej!
 2. 2
  Pokojnému hlasu povedzte ara „nie“. Pozrite sa vtákovi do očí a normálnym hlasom povedzte „nie“ alebo „zastavte“. Ignorujte inštinkt, aby ste sa vytiahli z papagájovho zobáka, pretože to kousnutie ešte zhorší a podporí správanie. Pokojne hovorte „nie“, kým vás vták nepustí.
  • Jemné fúkanie vtákovi do tváre môže tiež spôsobiť, že vás prestane hrýzť.
  • Ako hovoríte nie, skúste radšej presunúť ruku bližšie k vtákovi, ako ho strhnúť. To vtáka povzbudí, aby uvoľnil vašu ruku.
 3. 3
  Spustite vtáka. Aby ste papagája povzbudili, aby vás uvoľnil zo svojho zovretia, spustite ho na zem. Vtákovi sa nebude páčiť, keď bude presunutý nadol, a pravdepodobne ho pustí. To tiež pomôže odoslať správu, že nechcete byť bit.

Otázky a odpovede

 • Pokiaľ ide o chorého vtáka, ako môžem rozpoznať, že je môj papagáj chorý? Počul som, že vtáky dobre skrývajú svoje choroby.
  Často budú veľmi tiché, ich oči budú matné a ak je situácia extrémna, vták bude na dne klietky a nebude sa veľmi pohybovať. Ak vták často čechrá perie a vo všeobecnosti vyzerá smutne, možno ho budete chcieť nechať skontrolovať.

Súvisiace články
 1. Ako skrotiť holuby, aby boli natrvalo mimo klietky?
 2. Ako kúpiť malé kurčatá?
 3. Ako sedieť kura?
 4. Ako vyliahnuť vajíčko kačice divej?
 5. Ako sa starať o kačice v zime?
 6. Ako kŕmiť kačice?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail