Ako vyrobiť vŕbový nábytok?

Výroba vŕbového nábytku je jednoduchá
Výroba vŕbového nábytku je jednoduchá, keď máte správne materiály a viete, čo chcete vyrábať.

Výroba vlastného nábytku z vŕbového dreva je zábavná, lacná a jednoduchá. Navyše si užijete uspokojenie z toho, že ste niečo vyrobili vlastnými rukami. Výroba vŕbového nábytku je jednoduchá, keď máte správne materiály a viete, čo chcete vyrábať.

Metóda 1 z 3: zbieranie dreva

 1. 1
  Na jar zbierajte zelené vŕbové vetvy. Zhromaždite vŕbové konáre, keď púčiky stromu začnú na konári napučiavať a začnú sa objavovať malé, zelené končeky listov. Ak si do tej doby odrežete konáre, drevo nebude také tvárne, ako by sa dalo použiť na výrobu nábytku. Vŕby milujú vodu, preto sa pozerajte do blízkosti jazier a rybníkov, brehov riek a pozdĺž ciest na ceste, kde môžete ťažiť drevo.
  • Ak nezbierate vŕbu z vlastného majetku, pred rezaním akýchkoľvek konárov určite požiadajte o povolenie.
  • Možno budete potrebovať povolenie na ťažbu dreva zo strany cesty alebo diaľnice, ale ak sa obrátite na miestne oddelenie diaľnic alebo miestnu vládu a požiadate o povolenie, môže vám povoliť orezanie stromu. Koniec koncov, znamená to pre nich menej práce!
 2. 2
  Použitie záhradnícke nožnice na rezanie vetví 3/4 v (1,9 cm) v priemere. V prípade tenších vetiev a prepínačov, ktoré sa budú používať na vypĺňanie rámov a nie sú určené na podporu konštrukcie, vezmite si nožnice na strihanie a odrežte dlhé vetvy. Keď budete stavať nábytok, konáre môžete orezať na menšie kúsky. Vetvičky strihajte 1 orezovým pohybom, aby nedošlo k prasknutiu alebo prasknutiu konára.
  • Na výrobu nábytku budete potrebovať 46 m menších konárov.
  • Udržujte tenké vetvy poddajné tak, že koniec, ktorý striháte, vložíte do nádoby s vodou.
 3. 3
  Zbierajte zväzok malých vetvičiek, ktoré použijete ako výplňový materiál. Ak plánujete vyrábať nábytok s medzerami, ktoré chcete vyplniť, alebo ak chcete mať povrch bez medzier, napríklad na stole, zozbierajte vetvičky a malé konáre, ktoré môžete použiť. Môžete tiež zhromaždiť tenké prepínače, ktoré môžete neskôr vystrihnúť podľa veľkosti.
 4. 4
  Rezajte vetvy s priemerom 3,8-4,4 cm v priemere 1,5-1,75 palca. Tieto väčšie kusy dreva budú použité na vytvorenie nosných konštrukcií a rámov. Položte pílový kotúč na drevo a rezajte plynulými pohybmi dopredu a dozadu, kým neprerezáte vetvu. Rezajte veľké dĺžky dreva, aby ste ich mohli neskôr rozrezať na požadovanú veľkosť.
  • Zhromaždite asi 50 metrov (15 m) väčších vetiev.

  Tip: Väčšie konáre bude potrebné vyliečiť, než ich použijete na stavbu nábytku, pretože zelené alebo čerstvé drevo sa pri vysychaní krúti a zmenšuje. Väčšie konáre naukladajte na miesto, kde sú vystavené slnku a vetru, a nechajte ich 1 týždeň sedieť.

  Výroba vlastného nábytku z vŕbového dreva je zábavná
  Výroba vlastného nábytku z vŕbového dreva je zábavná, lacná a jednoduchá.
 5. 5
  Orezajte konce konárov rezbárskym nožom, aby ste zabránili štiepeniu. Konce dreva, ktoré ste nazbierali, môžu byť nerovnomerné alebo zubaté a môžu sa rozdeliť, keď drevo začne schnúť. Aby sa vám konce netrhali, vezmite si rezbársky nôž a orežte kôru dovnútra okolo koncov konárov, aby ste vytvorili hladký povrch, ktorý nepraská a neodlupuje sa.
  • Strihajte opatrne a vždy od seba odrežte nožom.

Metóda 2 z 3: výroba stoličky

 1. 1
  Odrežte dĺžky vetiev väčšieho priemeru a menšieho priemeru na požadovanú veľkosť. Budete potrebovať 3 dĺžky 36 cm a 4 z 28 palcov (71 cm) od veľkých konárov a 14 dĺžok 21 vetiev (53 cm) malých vetiev. Konštrukčné prvky vašej vŕbovej stoličky budú mať vždy rovnaké proporcie: zadné nohy a dve opierky chrbta budú vždy dvakrát dlhšie ako predné nohy a rovnátka, priečky a ďalšie priečniky budú vždy medzi dva.
  • Na tenšie kusy použite strihacie nožnice a na hrubšie pílu.
  • Odstrihnite všetky konce, aby sa vetvy nelámali.
 2. 2
  Položte na zem vetvu 14 palcov (36 cm) a 28 palcov (71 cm). Chcete začať vyrábať stoličku po jednej, aby ste obe polovice mohli neskôr spojiť pomocou tenších vetiev. Položte ich naplocho na zem, rovnobežne k sebe, rozmiestnené od seba zhruba 53 centimetrov (53 cm) alebo zhruba na dĺžku jednej z menších vetiev, ktoré ich spoja.
  • Dlhšiu vetvu položte pod miernym uhlom, ak chcete, aby sa zadná časť stoličky naklonila viac dozadu.
 3. 3
  Nechtom 2 z 21 palcov (53 cm) vetiev naprieč ich spojte. Použite 2 zo svojich menších vetiev, aby slúžili ako priečky, ktoré spoja prednú nohu (kratšia vetva) so zadnou nohou (dlhšia vetva). Spodná priečka by mala byť asi 7,6 cm od konca oboch nôh a horná priečka by mala byť asi 1,5 palca (3,8 cm) od hornej časti prednej alebo kratšej nohy. Pomocou kladiva preveďte klinec cez obe vetvy.
  • Použite klince, ktoré sú dostatočne dlhé na to, aby prešli oboma vetvami, ale nie také dlhé, aby trčali tak ďaleko, že by vás mohli porezať alebo oškrabať.
  • Keď dokončíte výrobu jednej strany, vyrobte druhú stranu, ktorá je komplementárna k tej prvej, pomocou rovnakého postupu.
 4. 4
  Postavte 2 strany hore vedľa seba a spojte ich priečnymi klincami. Keď sú obe polovice hotové, postavte ich vedľa seba asi 46 cm od seba. Pripojte ich pribitím 1 z 21 palcov (53 cm) vetiev k malému priestoru tesne nad hornou priečkou vpredu na stoličke. Potom prilepte 1 menšiu vetvu tesne pod horné priečky a 1 tesne nad spodnú priečku v prednej časti rámu, aby ste zaistili štrukturálnu podporu.
  • Konáre k nohám stoličky vždy priklincujte, aby ste sa vyhli štiepeniu dreva.

  Tip: Požiadajte inú osobu, aby vám pomohla zdvihnúť dve polovice, aby ste ich mohli spojiť dohromady.

 5. 5
  Na zadnú stranu rámu pripevnite priečniky. Klinec 1 z 21 cm vetiev na otvorenú stranu zadnej časti rámu na vrchné spodné priečky a ďalší na horné priečky. Klinec do nôh stoličky. Tým sa dokončí spodná časť rámu a konštrukcia by mala byť schopná samostatne stáť a byť pekne pevná.
 6. 6
  Klinec 2 z 28 palcov (71 cm) konárov k zadnej časti stoličky. Vezmite 1 z konárov a priklincujte ju k dvom zadným nohám, do polovice operadla. Potom vezmite druhú veľkú vetvu, ktorou ju pribíjate cez vrch dvoch stĺpikov. Malo by tam byť asi 5-15 centimetrov (13-15 cm) previsu, preto konáre vycentrujte, keď ich prichytíte.
  Musí byť vŕbový nábytok ošetrený
  Musí byť vŕbový nábytok ošetrený, aby sa chrobáky nedostali do dreva?
 7. 7
  Položte rám na bok a do prednej a zadnej časti rámu pridajte výstuž. Na spevnenie rámu stoličky budete musieť pridať ďalšie vzpery. Potom, čo položíte rám na jednu stranu, pripevnite 1 malú vetvu vysoko na vnútornú stranu prednej nohy a 1 nízku na vnútornú stranu zadnej nohy. Nezabudnite ich pribiť na vnútornú stranu rámu stoličky.
  • Keď skončíte, položte rám na opačnú stranu a postup zopakujte.
 8. 8
  Vytvorte sedadlo pribitím 2 krátkych vetiev cez vrch a 1 na operadlo. Postavte sa späť a pripevnite 2 krátke vetvy k hornej časti sedadla rovnobežne k sebe a rovnomerne od seba. Potom vezmite 1 malú vetvu a pribíjajte ju 7,6-10,2 cm (3 palce) na operadlo sedadla medzi dve dlhé podpery operadla.
  • Uistite sa, že nechty nelepia príliš ďaleko, aby vás pri sedení na stoličke nepoškriabali a neporezali.
 9. 9
  Aby bolo sedadlo pohodlnejšie, pripnite na sedadlo vankúš. Na pripevnenie k stoličke použite vonkajší sedací vankúš, ktorý má v rohoch popruhy. Pevne ho zaistite a pohybom tam a späť skontrolujte, či je stolička stabilná. Posaďte sa na stoličku a vyskúšajte si jej pevnosť. Ak potrebujete pridať ďalšie podpory, môžete to urobiť.
 10. 10
  Na vytvorenie povrchovej úpravy a utesnenie dreva použite ľanový olej. Ľanový olej je skvelé prírodné riešenie, ktoré sa používa ako tmel, ktorý chráni pred vlhkosťou a zabraňuje hnilobe dreva. Tiež vytvára pekný, lesklý povrch na dreve. Pomocou handry alebo kefy rovnomerne rozotrite olej po povrchu dreva. Na olej môžete použiť rozprašovač alebo ho aplikovať priamo na drevo.

Metóda 3 z 3: Vytvorenie malého stola

 1. 1
  Odrežte vetvy veľkého priemeru na veľkosť. Na stôl budete potrebovať 4 dĺžky 18 cm, 4 zo 14 palcov (36 cm) a 4 dĺžky 12 palcov (30 cm) konárov s veľkým priemerom. Na vytvorenie rámu stola použite vetvy s priemerom 3,8-4,4 cm (1,5-1,75 palca). Uistite sa, že orezávate okraje vetiev, aby sa nerozdelili alebo netrhali.
  • Hrubšie vetvy odrežte tesárskou pílou.
 2. 2
  Položte 2 z 18 palcov (46 cm) vetiev rovnobežne na zem. Ak chcete vytvoriť rám, začnite po jednej strane. Položte 2 z dlhších vetiev rovnobežne k sebe na zem, vzdialených od seba asi 36 centimetrov (36 cm). Nerobte si starosti so skutočnými meraniami rozstupov, pretože vetvy, ktoré ste už odrezali, zapadnú na svoje miesto.
 3. 3
  Spojte vetvy s vetvou 14 palcov (36 cm) a 12 palcov (30 cm). Na koniec 2 väčších vetiev pribíjajte 36 cm veľkú vetvu asi 13 cm od konca dlhšej vetvy. Potom pribite 30 cm vetvu asi 8 cm od hornej časti dvoch dlhších vetiev.
  • Uistite sa, že používate klince dostatočne dlhé na to, aby ste prenikli oboma vetvami.
  • Potom postup zopakujte znova s ďalšími 2 46 cm vetvami.
  Ako by sa dalo použiť na výrobu nábytku
  Ak do tej doby prerezáte svoje konáre, drevo nebude také tvárne, ako by sa dalo použiť na výrobu nábytku.
 4. 4
  Pripojte dve strany k zvyšným vetvám. Pomocou 2 12 palcov (30 cm) vetiev spojte strany v hornej časti a pribíjajte vonkajšími časťami dlhších vetiev. Potom ich spojte v spodnej časti pomocou 2 36 palcových vetiev, aby ste dokončili rám a vytvorili trochu širší základ pre stôl.
  • Kývajte rámom, aby ste sa presvedčili, že je stabilný. Ak je roztrasený, môžete pridať ďalšie nechty, ktoré ho pomôžu stabilizovať.
 5. 5
  Položte malé konáre na hornú a dolnú priečku, aby vytvorili dosku stola. Podľa toho, ako chcete, aby váš stôl vyzeral, umiestnite malé vetvy von cez hornú časť rámu pomocou horných priečok a to isté urobte so spodnými priečkami. Medzi malými vetvami ponechajte malý až žiadny priestor, aby bol povrch hladší, alebo nechajte medzery pre rustikálnejší vzhľad.

  Tip: Použitie záhradnícke nožnice skrátiť konáre na mieru.

 6. 6
  Prilepte alebo pribite vetvy cez hornú a dolnú priečku. S vašimi menšími vŕbovými vetvičkami a konármi položenými vedľa seba, aby vytvorili dosku stola, ich prilepte alebo prilepte na miesto. Ak ich pribíjate klincom, určite použite malé klince, ktoré neprepichnú spodnú časť priečky. Pred použitím stola sa uistite, že sú vetvy pevne zaistené.
 7. 7
  Na dokončenie a utesnenie dreva naneste ľanový olej. Pomocou handry alebo kefy naneste ľanový olej na celý vŕbový stôl, aby ste zabránili hnilobe dreva a vytvorili povrchovú úpravu, ktorá bude vyzerať pekne. Môžete použiť rozprašovač alebo olej naniesť priamo na drevo. Uistite sa, že na celý povrch nanesiete rovnomerný náter.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Vŕbové vetvy rôznych veľkostí
 • Zvinovací meter
 • Kladivo
 • Klince
 • Nožnice na strihanie
 • Tesárska píla
 • Rezbársky nôž
 • Olej z ľanových semienok

Otázky a odpovede

 • Musí byť vŕbový nábytok ošetrený, aby sa chrobáky nedostali do dreva?
  Všetok drevený nábytok je cieľom pre červotoče, preto je vhodné použiť takú úpravu, ako je lak.
 • Ako môžem čeliť dverám skrinky s vŕbovými vetvami?
  Za predpokladu, že sú tenké, pripravte konáre, ako uznáte za vhodné (napríklad odstránenie kôry, ak je to požadovaný povrch alebo lakovanie a podobne), potom ich pribite jemnými nechtami.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail