Ako natiahnuť psovi zadné nohy?

Vyskúšajte strečing zadnej nohy v stoji ako dobrý úvod do strečingu zadnej nohy
Vyskúšajte strečing zadnej nohy v stoji ako dobrý úvod do strečingu zadnej nohy.

Psy môžu trpieť stuhnutými kĺbmi rovnako ako ich ľudskí spoločníci a zadné nohy sú často problémovou oblasťou najmä pre staršie psy. Našťastie pravidelný preťahovací program môže zlepšiť zdravie a šťastie vášho psa, aj keď najskôr by ste sa mali poradiť so svojím veterinárom, ak má váš pes nejaké zdravotné problémy. Vyskúšajte strečing zadnej nohy v stoji ako dobrý úvod do strečingu zadnej nohy. Netrvalo dlho a môžete pokračovať v celú sériu natiahnutí zadnej nohy, zatiaľ čo váš pes leží na boku.

Metóda 1 z 3: zavedenie strečingu s ľahkým strečingom

 1. 1
  Pri pohybe za stojacim psom dávajte zreteľné pokyny. Neprichádzajte iba spoza svojho psa a prekvapením ho chyťte za nohu! Namiesto toho dajte najavo, že je čas natiahnuť sa. Ponúknite slovné znamenie, napríklad „Je čas natiahnuť sa“ a pohladkajte svojho psa, keď sa za ním prechádzate, aby zahájil natiahnutie.
  • Ak váš pes ešte nestojí, použite povel „vstaňte“ (alebo podobný) a pochváľte ho, aby váš pes zostal na všetkých štyroch.
  • Psy, ktoré majú nové strečingy, môžu nájsť jednoduchý strečing, ako je tento, na ktorý si ľahšie zvyknú, na rozdiel od zložitejších úponov, ktoré si vyžadujú, aby pes ležal na boku.
 2. 2
  Ruky položte nad a pod jedno z kolien vášho psa. Kľaknite si za stojaceho psa a jednou rukou uchopte jednu z jeho horných zadných nôh ľahko, ale bezpečne. Druhú ruku položte na tú istú nohu, ale pod koleno, aby ste stabilizovali chodidlo a naviedli ho do roztiahnutia.
  • Stále pokojne hovorte so svojím psom, aby ste vedeli, o čo ide. Môže stačiť jednoduché „Si také dobré dievča “.
 3. 3
  Nohu veďte rovno dozadu, až kým nepocítite mierny odpor. Rukou, ktorá je nad kolenom vášho psa, pomaly zdvíhajte nohu hore a dozadu a druhou rukou udržujte koleno vášho psa rovno. Hneď ako pocítite akýkoľvek odpor svalov na nohe, zastavte zdvih a podržte túto pozíciu.
  • Nohu veďte rovno dozadu k sebe, nie šikmo dovnútra ani von.
  • Niektoré psy môžu byť dostatočne pružné na to, aby ste im mohli natiahnuť nohu takmer rovnobežne so zemou, zatiaľ čo iným sa podarí iba mierny zdvih. Počúvajte telo svojho psa!
  • Ponúkajte upokojujúce slová chvály ako „Dobrá práca, Benji“ - podľa potreby, najmä prvých párkrát, keď tento úsek absolvujete.
  Stlačte koleno vášho psa smerom k jeho rebrám
  Stlačte koleno vášho psa smerom k jeho rebrám, ako ste to urobili pri prvom strečingu.
 4. 4
  Držte úsek po dobu 15-30 sekúnd, opakujte a prepínajte nohy. Nohu držte stabilne a rovno, potom pomaly sklopte labku svojho psa späť dole na zem. Zopakujte úsek na tej istej nohe ešte 1-2 krát, potom prepnite na druhú nohu, aby ste vykonali 2-3 celkové opakovania (opakovania).
  • Ak sa váš pes krúti alebo odoláva, pokúste sa ho upokojiť niekoľkými upokojujúcimi slovami, ale buďte tiež pripravení rýchlo a opatrne vrátiť nohu na zem. Nesnažte sa svojho psa a jeho nohu nútiť, aby zostali v polohe.
  • Tento strečing v stoji je dobrým úvodom do strečingu pre vášho psa. Nakoniec budete pravdepodobne chcieť začleniť celú sériu natiahnutí zadnej nohy, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Metóda 2 z 3: postup do úplnej sady úsekov

 1. 1
  Dajte znamenie, aby si váš pes ľahol na bok. Ak váš pes už leží, stačí použiť slovné znamenie ako „je čas sa natiahnuť“ a dať mu vedieť, o čo ide. V opačnom prípade začnite príkazom „ľahni si“ alebo „ľahni“, ktorý váš pes rozpozná, aby sa dostal do polohy pre natiahnutie.
  • Ak sa váš pes stále učí riadiť sa pokynmi, pomôžte mu viesť ho do polohy rukami. V každom prípade ponúknite slovnú pochvalu (a možno aj malú pochúťku), len čo si ľahne na bok.
 2. 2
  Sadnite si na podlahu priamo nad zadné boky vášho psa. Pre väčšinu priemerne veľkých psov vám táto poloha v sede umožňuje plný prístup k zadným nohám. Ak je váš pes veľmi malý, vycvičte ho, aby si natiahol bok na bok, aby sa mohol natiahnuť. Ak je veľmi veľká, umiestnite sa viac smerom k jej chvostu a zadnej časti, aby ste ľahšie dosiahli na jej zadné nohy.
 3. 3
  Jemne stlačte koleno psa smerom k jeho rebrám. Jednu dlaň položte na vonkajšiu stranu kolena vášho psa a druhú dlaň na podložku jeho labky. Jemným zatlačením na podložku labky zatlačte koleno psa smerom k jeho rebrám a druhou dlaňou zabráňte tomu, aby sa koleno a horná časť nohy otáčali smerom von.
  • Držte tento úsek asi 10 sekúnd, potom ho uvoľnite.
  • Podľa potreby ponúknite pochvalu a príležitostné ošetrenie, najmä pri zavádzaní nových úsekov.
 4. 4
  Natiahnite psovi nohu a jemne ju natiahnite dopredu a dozadu. Položte jednu dlaň na bok vášho psa a druhou rukou zľahka uchopte jeho nohu pod koleno. Nohu pomaly tlačte dopredu a udržujte ju rovnobežne so zemou, až kým nepocítite mierny odpor svalov. Držte strečing 10 sekúnd a potom pomaly potiahnite nohu rovnakým spôsobom dozadu, až kým nepocítite mierny odpor. Znova podržte 10 sekúnd, potom uvoľnite.
  • Po celú dobu držte psie koleno rovno.
  Napríklad „Je čas sa pretiahnuť“
  Ponúknite slovné narážky, napríklad „Je čas sa pretiahnuť“ a pohladkajte svojho psa, keď okolo neho prechádzate, aby ste natiahnutie zahájili.
 5. 5
  Napnite boky psa smerom von a dovnútra. Stlačte koleno vášho psa smerom k jeho rebrám, ako ste to urobili pri prvom strečingu. Tentokrát však prejdite jednou rukou na druhú zadnú nohu - tú, ktorá leží na zemi. Ľahkým tlakom pritlačte túto nohu k zemi, zatiaľ čo na hornej nohe pomaly zdvíhajte hore, aby sa otvoril bok. V tejto polohe vydržte 10 sekúnd.
  • Po otvorení horného boku vráťte hornú nohu do pokojovej polohy a obe ruky presuňte na dolnú časť nohy. Zdvihnite priamo nahor, kým nepocítite mierny odpor, aby ste vytočili dolný bok dovnútra, podržte ho 10 sekúnd a uvoľnite.
 6. 6
  Dokončite 10-20 opakovaní rozsahu pohybu dopredu a dozadu. Jemne ohnite koleno vášho psa a znova ho zatlačte k jeho rebrám. Tentoraz však chodidlo neustále sprevádzajte plným pohybom chodidla - pomaly ho vysuňte dopredu, veďte späť k chvostu a vráťte ho do začiatočnej zastrčenej polohy. Toto opakujte 10 - 20-krát bez zastavenia, pričom udržujte pomalé a stále tempo.
  • Po vykonaní 10 - 20 opakovaní pohybu vpred, prepnite na chod dozadu bez zastavenia. Odopnite nohu, roztiahnite ju dozadu, vykývnite ju dopredu a zastrčte ju späť hore k rebrovému kĺbu.
  • Ako vždy prestaňte vyvíjať tlak, kedykoľvek pocítite mierny odpor. Taktiež ak pri prechode rozsahom pohybu cítite alebo počujete akékoľvek cvakanie, praskanie alebo chytenie bedrového kĺbu, zastavte strečing a informujte svojho veterinára.
 7. 7
  Sériu opakujte ešte 2-3 krát, potom nohy prepnite. Považujte celú sériu úsekov za jednu sériu - po absolvovaní jednej urobte ďalšie 2-3 série na tej istej zadnej nohe. Potom pomocou príkazov, presviedčania a možno pochúťky prinútte svojho psa ležať na druhej strane. Rovnakým spôsobom urobte 3–4 celé série úsekov na druhej zadnej nohe.
  • Celé naťahovanie by malo trvať asi 10 - 15 minút pre obe nohy. Ak sa váš pes nebude natiahnuť naťahovanie tak dlho, rozdeľte ho na 2 alebo 3 denné sedenia.

Metóda 3 z 3: bezpečné a úspešné naťahovanie

 1. 1
  Ak je váš pes zranený, chorý alebo starší, poraďte sa so svojím veterinárom. Rovnako ako u ľudí, aj pri zdravých psoch je preťahovanie všeobecne bezpečné. Ak je váš pes starší alebo má zdravotné problémy, pred začatím preťahovacieho programu sa vždy poraďte so svojím veterinárom. V skutočnosti nikdy nie je na škodu porozprávať sa s veterinárom o naťahovaní bez ohľadu na to, v akom stave je váš pes.
  • Váš veterinár môže mať radu o konkrétnych úsekoch, ktoré by mohli obzvlášť prospieť vášmu psovi. Alebo vám môže byť odporučené vyhnúť sa určitým úsekom. Ak sa váš pes zotavuje napríklad zo zranenia zadnej nohy alebo z chirurgického zákroku, váš veterinárny lekár vám môže odporučiť, aby ste robili iba strečing v rozsahu pohybu.
 2. 2
  Robte strečsy 10-15 minút denne, pokiaľ nie je uvedené inak. Pokiaľ ide o strečing, viac nemusí byť nevyhnutne lepšie. Jednotlivé denné strečing sedenie trvá 10-15 minút by malo byť viac ako dostačujúce pre zlepšenie flexibility svojho psa a rozsah pohybu.
  • Ak váš pes nemá záujem absolvovať jediný 15-minútový strečing, je v poriadku rozdeliť ho na 2 alebo 3 kratšie sedenia.
  Druhou rukou udržujte koleno vášho psa rovno
  Rukou, ktorá je nad kolenom vášho psa, pomaly zdvíhajte nohu hore a dozadu a druhou rukou udržujte koleno vášho psa rovno.
 3. 3
  Vezmite svojho psa na 5-10 minút chôdze, aby sa zahrialo jeho svalstvo. Aj keď si možno zvyknete naťahovať pred cvičením, je lepšie, aby si ľudia aj špičáky pred akýmkoľvek naťahovaním zahriali svaly. Typická prechádzka po okolí urobí tento trik a pravdepodobne tiež zabezpečí vášmu psovi lepšiu náladu na naťahovanie.
  • Psy majú rady známe rutiny, takže po absolvovaní konkrétnej pešej trasy skúste každý deň robiť úseky v rovnakom čase.
 4. 4
  Vytvorte pokojné prostredie pre strečing. Ak je váš pes rozptýlený alebo rozrušený, je menej pravdepodobné, že to zvládnete úplnou rutinou preťahovania. Snažte sa robiť strečingy, keď je váš pes pokojný, a na rozťahovanie si vyberte pokojné miesto s nízkym rušením.
  • Môžete použiť náhradnú spálňu, ktorá je ďaleko od ruchu vášho domova, alebo si vybrať izolovanú časť dvora, ktorá je ďaleko od ulice.
 5. 5
  Okamžite zastavte strečing, ak váš pes vykazuje známky utrpenia. Strečing by nemal vášmu psovi spôsobovať bolesti! Ak to kričí, kňučí, fňuká, šteká, vrčí, trasie sa alebo vykazuje iné príznaky bolesti, okamžite s tým prestaňte. Pred pokračovaním v akomkoľvek druhu naťahovania sa obráťte na svojho veterinára.
  • Váš veterinár môže odporučiť iný režim naťahovania alebo chcieť, aby váš pes prišiel na kontrolu.
 6. 6
  Postupujte podľa pokynov svojho psa a podľa potreby ponúkajte pamlsky. Ak váš pes potrebuje ďalšiu motiváciu na akýkoľvek strečing, skúste počas tréningu ponúkať malé maškrty tak často, ako každé 3 - 5 minút. Nedávajte viac ako 3 - 4 maškrty na jedno sedenie, pretože váš preťahovací program môže spôsobiť zvýšenie hmotnosti, ktoré vedie k zvýšenému namáhaniu zadných nôh vášho šteňaťa!
  • Aj keď váš pes zvyčajne bežne preťahuje rutinu naťahovania, niektoré dni môžu byť skôr výzvou. Ak váš pes naozaj nemá záujem o naťahovanie, dajte si pauzu a skúste to znova neskôr.
Súvisiace články
 1. Ako povzbudiť psa, aby spal vo vašej posteli?
 2. Ako odstrániť psie kožné štítky doma?
 3. Ako sa starať o pazúr psa?
 4. Ako prinútiť zlatého retrievera, aby sa menej zhadzoval?
 5. Ako sa zbaviť vyrážky na psovi?
 6. Ako dať svojmu psovi diétu?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail