Ako si vybrať farbičky?

Niektorých indických atramentových pier
Pigmentové atramentové perá, vrátane akrylových a niektorých indických atramentových pier, boli postupom času vylepšované tak, aby konkurovali farbivám na báze alkoholu.

V závislosti od rozmanitosti pera, ktoré si vyberiete, bude vaše umenie nadobúdať rôzne vlastnosti. Perá sa teraz dodávajú v niekoľkých rôznych atramentoch. Atramenty na vodnej báze sú svetlé, ale iné druhy atramentov lepšie držia na rôznych povrchoch a lepšie fungujú pri miešaní farieb. Perá sú tiež vyrobené s rôznymi hrotmi. Krátke, tvrdé hroty vám poskytnú presné detaily, ale širšie, plstené hroty rýchlejšie pokryjú priestor na stránke. Výber správnych farbičiek závisí od typu atramentu, ktorý je pre váš projekt najvhodnejší, a od veľkosti hrotu, ktorá vám dodá požadovanú presnosť.

Metóda 1 z 3: výber pera atramentom

 1. 1
  Vyberte si perá na vodnej báze pre začiatočníkov. Perá na vodnej báze sú najrozšírenejšou odrodou pera. Značky, ako napríklad Crayola, ponúkajú fixky s fixkou, ktoré sú cenovo dostupné a dostupné v každom obchode so zmiešaným tovarom. Sú bezpečné pre deti, ale keď sa pridávajú vo vrstvách, môžu trhať papier. Poskytnú vašim kresbám jasné farby, ale na tieňovacie techniky nefungujú dobre.
 2. 2
  Pre pokročilú prácu prepnite na perá na báze alkoholu. Perá na báze alkoholu, ako napríklad Copic, sú užitočné pri odstraňovaní veľkého množstva farieb. Mnohé je možné použiť aj na detailné práce. Jedná sa o profesionálne značkovače, ktoré sa bežne nachádzajú v remeselných predajniach a dajú sa kúpiť jednotlivo. Fungujú dobre na hrubší papier a umožňujú tieňovanie a prelínanie, ale prechádzajú papierom.
  • Pero na báze oleja tiež existuje a funguje podobne ako perá na báze alkoholu.
  Funguje podobne ako perá na báze alkoholu
  Pero na báze oleja tiež existuje a funguje podobne ako perá na báze alkoholu.
 3. 3
  Získajte atrament na báze pigmentu pre trvanlivosť. Pigmentové perá na atramente, vrátane akrylových a niektorých atramentových pier v Indii, boli postupom času vylepšované tak, aby konkurovali farbivám na báze alkoholu. Tieto perá vám poskytnú jasnejšie farby, menej prechádzajú papierom a odolávajú vode a svetlu lepšie ako farbivá. Spravidla sú však drahšie ako perá na báze alkoholu.
  • Medzi príklady patria perá Sakura Pigma Micro a akrylové značkovače Montana.
 4. 4
  Zaobstarajte si gélové perá pre jemné detaily. Gélové perá sú na vodnej báze a môžu mať rôzne povrchové úpravy, napríklad kovové alebo lesklé. Tieto perá sú ideálne na vytváranie malých detailov. Dochádza im atrament rýchlejšie ako v iných perách a ak nie sú dostatočne pritlačené na papier, majú tendenciu preskakovať.
  • Gélové perá schnú pomaly a je ťažké ich zafarbiť, takže ak chcete vyplniť priestor v spodnej časti, mali by ste najskôr použiť iné farbiace nástroje.
  • Medzi príklady gélových pier patria Fiskars a Sakura Gelly Roll.

Metóda 2 z 3: vyberanie pier perom

 1. 1
  Vyberte si plastové hroty pre hladké čiary. Špička alebo hrot pera určuje, koľko atramentu na stránke zostane. Perá s tradičnými plastovými hrotmi zanechávajú tenké, rovnomerné čiary. Vďaka tomu sú najlepšie pre obrysy a detailné sfarbenie.
  Plastové hroty zanechávajú jemnejšie čiary ako fixky
  Napríklad gélové perá a plastové hroty zanechávajú jemnejšie čiary ako fixky a plstené hroty.
 2. 2
  Získajte tipy na všestrannosť. Perá s plstenými hrotmi fungujú ako fixky. Keď sú držané naplocho, dodávajú veľa farieb na vyplnenie širokých oblastí papiera. Keď ich držíte vzpriamene, špičky je možné použiť na jemnejšie detaily. Tieto tipy spotrebúvajú viac atramentu a rýchlejšie strácajú tvar.
 3. 3
  Vyberte vhodnú veľkosť hrotu. Perá môžu mať tiež rôzne veľkosti hrotov. Jemnejší hrot zanecháva malé presné čiary a je vhodný na prácu s detailmi. Široké hroty sú vhodné na hrubé čiary a na vypĺňanie väčších plôch papiera. Stredné tipy sú kombináciou týchto dvoch.
  • Definícia jemných, stredných a širokých špičiek sa medzi výrobcami líši v závislosti od typu použitého atramentu a špičky. Napríklad gélové perá a plastové hroty zanechávajú jemnejšie čiary ako fixky a plstené hroty.
 4. 4
  Na široké zafarbenie použite značkovacie perá. Fixky majú hroty podobné značkovačom. Aj keď niektoré odrody majú jemnejšie hroty, väčšina má širšie plstené hroty, ktoré vám umožnia vyplniť viac priestoru bez toho, aby sa vám míňal atrament tak rýchlo, ako pri použití gélového pera. Tieto perá sa dodávajú vo všetkých druhoch atramentu a sú praktické pre začiatočníkov i profesionálov.
  • Tieto perá nanášajú veľké množstvo atramentu, ktorý často krváca cez papier a farbí druhú stranu.
Tieto perá vám poskytnú jasnejšie farby
Tieto perá vám poskytnú jasnejšie farby, menej prechádzajú papierom a odolávajú vode a svetlu lepšie ako farbivá.

Metóda 3 z 3: berúc do úvahy farbiaci povrch

 1. 1
  Na obojstranné obrázky používajte perá na vodnej báze. Pri použití omaľovánky je kvalita papiera zvolená za vás. Pero na alkoholovej a olejovej báze však bude cez papier krvácať a ničí obraz na druhej strane. V tomto prípade je bezpečnejšie používať perá na vodnej báze, aj keď sa pokúsite vrstviť farby, môžete natrhať tenký papier.
  • Jeden trik na zníženie krvácania je umiestnenie druhého povrchu, ako je kartón alebo iný kus papiera, pod list, ktorý farbíte.
  • Môžete tiež vyskúšať perá odolnejšie voči krvácaniu, ako sú perá na báze pigmentu, na detailnú prácu.
 2. 2
  Na hrubé povrchy vyberte perá na báze alkoholu. Hrubší papier vrátane akvarelového papiera, papiera Stonehenge, dosky Bristol a ilustračnej tabule absorbuje viac farieb ako štandardný papier. To obmedzuje prienik perami na báze alkoholu a oleja.
 3. 3
  Hľadaj hladký papier s vysokým číslom GSM. Hladký papier funguje lepšie na kresby perom, pretože hrubé škvrny prerušujú čiary a farby. Hladkosť papiera môžete vidieť pri hľadaní nerovností. V balení sa však pozrite na číslo GSM (gramy na meter štvorcový). Väčší počet znamená silnejší papier, ktorý zachová atrament lepšie.
  • GSM sa pohybuje od 74, čo je štandardný kopírovací papier, po 260, čo je ťažký kartón.
  • K dispozícii je tiež papier odolný voči priepustnosti GSM, ktorý je určený pre perá na báze alkoholu a používa sa na komiksy a iné návrhy.

Tipy

 • Pri práci s papierom položte pod neho ďalší kus papiera alebo lepenky, aby ste zabránili krvácaniu farieb.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail