Ako opraviť klávesnicu?

Aký jazyk váš počítač pre klávesnicu rozpoznáva
Prejdite na nastavenia klávesnice vo svojom počítači a nájdite nastavenie Vstupy, aby ste zistili, aký jazyk váš počítač pre klávesnicu rozpoznáva.

Klávesnica je kľúčovým komponentom vášho počítača a časom nemusí fungovať tak, ako predtým. Problém možno vyrieši úpravou nastavení klávesnice. Ak váš počítač po určitých aktualizáciách nerozpozná klávesnicu, preinštalujte ovládače klávesnice. Ak máte klávesy, ktoré sa pri stlačení držia dole, môže byť riešením ich odstránenie a vyčistenie. Ak klávesy napriek tomu nefungujú, môžete ich rozobrať a pokúsiť sa vymazať obvody. Keď ste hotoví, klávesnica by mala písať ako obvykle!

Metóda 1 zo 4: Úprava nastavení klávesnice

 1. 1
  Ak kláves stlačíte viackrát, zvýšte oneskorenie opakovania. Opakovanie oneskorenie odkazuje na množstvo času medzi stlačenia klávesov a keď sa objaví postava na obrazovke. Prejdite v počítači na nastavenia klávesnice a zvýšte oneskorenie opakovania o 1 stupeň, aby ste zistili, či váš problém vyriešil. Ak klávesnica stále rozpoznáva viacnásobné stlačenia klávesov, pokračujte v zvyšovaní oneskorenia opakovania.
  • Na počítači so systémom Windows máte prístup k nastaveniam klávesnice na ovládacom paneli.
  • Na počítačoch Mac prejdite na položku Predvoľby systému a vyberte možnosť Klávesnica, aby ste získali prístup k ovládacím prvkom.
 2. 2
  Vypnite páčkové klávesy, aby sa tlačidlá „nedržali“. Lepivé klávesy držia modifikačné klávesy, ako napríklad Ovládanie, Alt alebo Príkaz, „podržané“, aby ste ich nemuseli zakaždým stláčať. Prejdite vo svojom počítači do ponúk Uľahčenie prístupu alebo Prístupnosť, kde nájdete možnosť Sticky Keys a zrušte začiarknutie políčka, ktoré ich zapína.
  • Na počítači so systémom Windows vyhľadajte v ponuke Štart „Zjednodušenie prístupu“ a zo zoznamu vyberte „Uľahčiť používanie klávesnice“.
  • Na Macu choďte do System Preferences, zvoľte Accessibility a potom kliknite na Keyboard zo zoznamu naľavo.
  • Ak sú Sticky Keys už vypnuté, môže ísť o ďalší problém s vašou klávesnicou.
 3. 3
  Ak zobrazovanie písmen trvá, zrušte výber nastavenia filtra alebo pomalých klávesov. Klávesy Filtrovať alebo Pomalé klávesy menia dobu od zadania znaku po jeho zobrazenie na obrazovke. Vyhľadajte možnosť v ponukách dostupnosti vo vašom počítači a zrušte začiarknutie políčka, ktoré ju zapína. Otestujte písanie na klávesnici, aby ste zistili, či je doba odozvy kratšia.
  • Na počítači vyhľadajte v ponuke Štart „Zjednodušenie prístupu“ a zvoľte možnosť „Zjednodušiť používanie klávesnice“, aby ste našli tlačidlo Klávesy filtra.
  • V prípade systému Mac otvorte Predvoľby systému, kliknite na položku Prístupnosť a v zozname vľavo kliknite na možnosť Klávesnica.
 4. 4
  Ak zadávate nesprávne znaky, zmeňte vstupný jazyk. Váš počítač môže niekedy rozpoznať vašu klávesnicu ako iný jazyk, ale môžete ju jednoducho prepnúť v ponukách. Prejdite na nastavenia klávesnice vo svojom počítači a vyhľadajte nastavenie Vstupy, aby ste zistili, v akom jazyku počítač klávesnicu rozpoznáva. Vyberte jazyk, na ktorý prepínate, aby klávesnica písala správne znaky.
  • Na počítači otvorte ovládací panel a vyberte možnosť Klávesnica, ak chcete zmeniť jazyk.
  • Na Macu otvorte Predvoľby systému, kliknite na možnosť Klávesnica a potom v hornej ponuke vyberte Vstupné zdroje.
Odinštalujte všetky ostatné ovládače klávesnice
Ak klávesnica stále funguje, odinštalujte všetky ostatné ovládače klávesnice, ktoré sa zobrazujú v zozname.

Metóda 2 zo 4: Preinštalovanie ovládačov klávesnice v systéme Windows

 1. 1
  V ponuke Štart otvorte správcu zariadení a nájdite ovládač klávesnice. Prejdite do ponuky Štart na obrazovke a kliknutím pravým tlačidlom myši na ňu zobrazte zoznam možností ponuky. Vyberte možnosť „Správca zariadení“ a otvorí sa zoznam všetkých ovládačov zariadení nainštalovaných vo vašom počítači. V zozname vyhľadajte položku "Klávesnice" a kliknutím na priečinok ho otvorte.

  Tip: Táto oprava nefunguje, ak je softvér klávesnice systému Mac už zabudovaný v systéme a nie je možné ho zmeniť. Ak klávesnica nereaguje, skúste ju vyčistiť alebo reštartovať počítač.

 2. 2
  Odinštalujte softvér klávesnice z počítača. V zozname v Správcovi zariadení kliknite pravým tlačidlom myši na klávesnicu, ktorú používate, a v zozname nájdite možnosť „Odinštalovať“. Kliknite na ňu a potvrďte akciu na odstránenie ovládačov pre vašu klávesnicu z počítača. Ak klávesnicu vyskúšate a odinštalujete ovládač, nemusí vôbec fungovať.
  • Ak klávesnica stále funguje, odinštalujte všetky ostatné ovládače klávesnice, ktoré sa zobrazujú v zozname.
 3. 3
  Reštartujte počítač, aby ste zistili, či sa ovládače automaticky preinštalujú. Znova otvorte na počítači ponuku Štart a vyhľadajte možnosť „Reštartovať“, aby sa počítač vypol. Vyberte ho z ponuky a počkajte, kým sa počítač úplne reštartuje. Akonáhle sa počítač spustí, ovládač by mal okamžite začať preinštalovať, aby ste mohli znova používať klávesnicu.
  • Keď sa počítač spustí, spustite program Poznámkový blok a vyskúšajte si klávesnicu.
 4. 4
  V prípade potreby nainštalujte ovládače klávesnice ručne. Do Správcu zariadení sa dostanete kliknutím pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart a jeho výberom z rozbaľovacej ponuky. Inštaláciu ovládačov spustíte kliknutím pravým tlačidlom myši na priečinok Klávesnice v zozname v Správcovi zariadení a výberom položky „Vyhľadať zmeny hardvéru“. Pred pokusom o zadanie dokumentu alebo webovej stránky počkajte, kým sa ovládač úplne nenainštaluje.
  • Ak klávesnica stále nefunguje, môže byť namiesto softvéru počítača problém s hardvérom klávesnice.
  • Otestujte svoju klávesnicu vo viacerých programoch, aby ste zistili, či reaguje. Niektoré klávesy, podobne ako funkčné klávesy v hornom riadku, nemusia fungovať v každom programe.
Ak váš počítač po určitých aktualizáciách nerozpozná klávesnicu
Ak váš počítač po určitých aktualizáciách nerozpozná klávesnicu, preinštalujte ovládače klávesnice.

Metóda 3 zo 4: Čistenie lepivých kľúčov

 1. 1
  Odpojte klávesnicu od počítača. Ak používate klávesnicu Bluetooth, vypnite ju alebo vyberte batérie, ak je to možné, aby ste sa pri používaní omylom nešokovali. Ak máte klávesnicu s káblom, odpojte kábel USB od počítača, aby už nemal napájanie.
 2. 2
  Zasuňte plochý skrutkovač pod kľúč, ktorý sa drží, a vysuňte ho. Umiestnite koniec plochého skrutkovača na ľubovoľnú stranu kľúča, ktorý chcete vybrať. Opatrne zasuňte skrutkovač pod kľúč, aby ste ho zdvihli. Jemne sklopte držadlo skrutkovača, aby ste zdvihli kľúč z klávesnice a vysunuli ho z miesta. Opakujte postup pre všetky ďalšie klávesy, ktoré musíte odstrániť z klávesnice.
  • Ak nemáte pri sebe skrutkovač, môžete použiť aj nôž na maslo alebo iný plochý, tupý predmet.
  • Niektoré klávesnice môžu mať klávesy, ktoré sú vložené hlbšie, takže ich odstránenie je ťažšie, ale stále sa pod ne môžete dostať pomocou skrutkovača.

  Tip: Ak vyberáte viacero klávesov, pred ich odstránením odfoťte klávesnicu, aby ste si mohli pamätať, kam smerujú, keď ju znova spojíte.

 3. 3
  Utrite oblasť pod kľúčom vatovým tampónom namočeným v alkohole. Namočte koniec vatového tampónu do alkoholu a trepte prebytočnú tekutinu, aby príliš nekvapkala. Vatu pod kľúčom vydrhnite vatovým tampónom a zamerajte sa na všetky oblasti, kde spozorujete nečistoty alebo lepkavé zvyšky po rozliatí. Bavlnený tampón zapracujte aj do otvoru na klávesnici, pretože môže byť aj lepkavý.
  • Alkohol sa rýchlo odparuje, takže pri čistení nepoškodí vašu klávesnicu.
  • Ak sa vám vatový tampón nezmestí na miesto na klávesnici, položte na oblasť papierovú utierku a zatlačte na ňu koncom skrutkovača, aby ste klávesnicu vyčistili.
 4. 4
  Vyčistite spodnú časť kľúča, ktorý ste vytiahli, aby ste odstránili všetky nečistoty. Skontrolujte spodnú časť kľúča, ktorý ste vytiahli, či na ňom nie je prach alebo lepkavé zvyšky. Pomocou vatového tampónu s alkoholom otrite spodnú časť kľúča, aby sa pri stlačení nelepil. Nastavte kľúč lícom hore na kus papierovej utierky, aby úplne vyschol.
  • Vyčistite kľúč, aj keď sa v spodnej časti nelepí, pretože sa môže stále držať vo vnútri klávesnice.
 5. 5
  Pred zasunutím kľúča nechajte liehový alkohol úplne vyschnúť. Počkajte asi 5 minút, kým sa liehový alkohol odparí a vysuší na klávesnici. Vráťte kľúč na miesto a pevne naň zatlačte, aby zapadol späť do klávesnice. Skúste niekoľkokrát stlačiť kláves, aby ste zistili, či klávesnica funguje správne.
  • Ak je váš kľúč stále lepkavý, skúste ho vybrať a niektoré ďalšie kľúče okolo neho dôkladnejšie vyčistiť.
  • Ak kláves po stlačení nereaguje, môže ísť o problém s obvodmi.
Ak je softvér klávesnice systému Mac už zabudovaný v systéme
Tip: Táto oprava nefunguje, ak je softvér klávesnice systému Mac už zabudovaný v systéme a nie je možné ho zmeniť.

Metóda 4 zo 4: vymazanie obvodov

 1. 1
  Odskrutkujte zadnú časť klávesnice, aby ste oddelili hornú a dolnú časť. Odpojte klávesnicu a prevráťte ju hore nohami, aby ste videli na dno. Uvoľnite skrutky na spodnej strane klávesnice pomocou krížového alebo plochého skrutkovača. Skrutky vložte do malého kontajnera, aby ste ich nestratili. Akonáhle odskrutkujete všetky skrutky, nájdite šev medzi horným a spodným dielom a jemne ich od seba oddeľte, kým sa neoddelia.
  • Nie všetky klávesnice je možné ľahko rozobrať. Ak nemôžete klávesnicu odskrutkovať alebo vytiahnuť, možno ju budete musieť opraviť v profesionálnej technickej službe.
 2. 2
  Odstráňte gumový kus pokrývajúci obvody. Otočte klávesnicu tak, aby bola pravou stranou nahor, a odložte vrchnú časť s klávesmi, ktoré sú k nej zatiaľ pripevnené, pretože ju nepotrebujete. Ďalšou vrstvou pod klávesnicou bude gumový list so zdvihnutými hrbolčekmi, ktorý pomáha chrániť klávesy a obvody. Zdvihnite gumový kus hore a von z klávesnice a položte ho lícom nahor.
  • Ak sa vám zdá gumový kus špinavý, môžete ho vyčistiť alkoholom a mäkkou handričkou z mikrovlákna.
 3. 3
  Oddeľte listy obvodov a vyčistite ich. Obvody budú pod gumovým kusom a budú dodávané na 2 priehľadných listoch, ktoré na seba tlačia. Posuňte necht okolo okraja obvodu a oddeľte ich od seba. Dávajte pozor, aby ste nepoškriabali akékoľvek vedenia na listoch obvodov, pretože by ich to mohlo ľahko poškodiť.
  • Nepokúšajte sa násilne oddeliť listy obvodov od seba, pretože môžu byť spojené dohromady v rohu klávesnice.
 4. 4
  Obvody utrite mäkkou handričkou z mikrovlákna. Medzi listami obvodov použite handričku z mikrovlákna, ktorá nepúšťa vlákna, a utrite prach alebo nečistoty, ktoré medzi nimi vidíte. Zamerajte sa na všetky oblasti obvodu, kde sú na linkách značky alebo nečistoty, pretože by to mohlo spôsobiť, že kľúče prestanú fungovať, pretože preruší pripojenie obvodu. Pokračujte v utieraní oboch strán oboch listov, kým nie sú čisté.
  • Nepoškriabajte obvod, pretože môžete zanechať stopu a poškodiť ho sami.
  • Ak si všimnete, že niektoré klávesy nefungujú, zamerajte sa na oblasť obvodu, v ktorej by sa tieto klávesy nachádzali.

  Tip: Ak na vašej handričke z mikrovlákna nezostanú stopy, môžete použiť aj alkohol na trenie. Pred opätovným skladaním listov sa uistite, že sú úplne suché.

 5. 5
  Klávesnicu znova spojte a otestujte. Dajte spoje späť k sebe a hore položte gumenú časť lícom hore. Nastavte hornú polovicu klávesnice tak, aby boli klávesy na vrchu, a zatlačením nadol ich upevnite na mieste. Pred zaskrutkovaním skrutiek môžete pripojiť klávesnicu a otestovať ju na počítači, aby ste zistili, či funguje. Ak áno, zaskrutkujte späť skrutky, aby ste mohli klávesnicu znova používať.
  • Ak klávesnica stále nefunguje, môžete ju skúsiť vyčistiť znova alebo ju budete musieť vymeniť.

Tipy

 • Ak vám nie je príjemné rozoberať klávesnicu, môžete ju buď opraviť v profesionálnej technickej službe, alebo ju vymeniť.

Varovania

 • Rozdelenie klávesnice môže viesť k zrušeniu záruky, ktorú na ňu môžete mať.

Veci, ktoré budete potrebovať

Čistenie lepivých kľúčov

 • Plochý skrutkovač
 • Vatový tampón
 • Trenie alkoholu

Stieranie obvodov

 • Skrutkovač
 • Utierka z mikrovlákna
Súvisiace články
 1. Ako premiestniť počítačovú myš pomocou klávesnice (Windows)?
 2. Ako skontrolovať, či sa vo vašej tlačiarni minul atrament?
 3. Ako tlačiť brožúry?
 4. Ako vyčistiť zaraďovač tlačiarne?
 5. Ako pripojiť HP LaserJet 1010 k systému Windows 7?
 6. Ako vyčistiť tlačiareň?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail