Ako čítať knihu, keď ste nervózny alebo unavený?

Správne držanie tela vám môže pomôcť sústrediť sa
Správne držanie tela vám môže pomôcť sústrediť sa a tiež pomôže predchádzať tomu, aby vás kniha bolela.

Aj ten najlepší čitateľ má niekedy problém venovať pozornosť, buď preto, že nie sú v správnom rozpoložení, alebo preto, že kniha sa práve veľmi dobre číta. Existujú však spôsoby, ako sa v týchto ťažkých časoch dostať. Patria sem kroky na zlepšenie koncentrácie a aktívnejšiu interakciu s textom.

Metóda 1 z 2: Zostaňte sústredení

 1. 1
  Vypnite zariadenia. Jednou z najzávažnejších prekážok zamerania sa v modernom svete je neustále pokušenie surfovať a písať. Rušivé upozornenie telefónu môže pri čítaní trvať dlho, stratíte miesto alebo dokonca zabudnete, čo sa v knihe deje. Vypnite telefón a počítač. Presuňte sa na vzdialené miesto, kde nebudete v pokušení ich použiť.
 2. 2
  Používajte slúchadlá s potlačením hluku. Sme biologicky zapojení, takže našu pozornosť prerušia hlasné zvuky a jasné svetlá; toto je relikt doby, keď sme potrebovali byť neustále v strehu pred predátormi. Aby sme predišli týmto prerušeniam, mali by sme sa pokúsiť zablokovať neočakávané zvuky. Špunty do uší to dokážu, ale väčšine ľudí prídu slúchadlá príjemnejšie.
  • Ak používate slúchadlá, je dôležité, aby hudba, ktorú počúvate, nebola sama osebe rušivá. To sa bude líšiť od človeka k človeku, ale často je optimálna hudba na tieto účely jemná, bez textov a dosť sa opakujúca.
 3. 3
  Meditujte. Ukázalo sa, že meditácia rozširuje časti mozgu zapojené do vedomého zamerania. Pri meditácii sa zamerajte na jednu vec, najlepšie na svoje dýchanie, a pokúste sa vypnúť zvyšok sveta. Vykonajte to niekoľko minút denne, aby ste zlepšili svoju koncentráciu, a možno aj minútu predtým, ako začnete čítať, aby ste sa pripravili na koncentráciu.
  Aby ste si udržali miesto a koncentráciu
  Aby ste si udržali miesto a koncentráciu, pri čítaní prstom skenujte text.
 4. 4
  Sadni si Možno si pri čítaní radi ľahnete, ale určite vám to nepomôže nespať. Cvičte dobré držanie tela. Posaďte sa rovno. Kolená držte rovnobežne s bokmi. Nechajte chodidlá odpočívať rovno na podlahe.
  • Jedna štúdia ukázala, že študenti, ktorí sedia, majú pri testoch lepšie výsledky ako tí, ktorí sa hrbí. Správne držanie tela vám môže pomôcť sústrediť sa a tiež pomôže predchádzať tomu, aby vás kniha bolela.
 5. 5
  Kofeinát. Kofeín vám môže pomôcť sústrediť sa na to, čo robíte, dodá vám energiu a nespí. Môže dokonca pomôcť zmierniť problémy so zaostrovaním spôsobené ADHD. Ak nie ste zvyknutí na kofeín, vyskúšajte zelený čaj, aby ste sa neprekofeinovali. V opačnom prípade by mala pomôcť šálka kávy.
  • Kofeín funguje najlepšie, ak ho nadmerne nepoužívate. Ideálne je dať si jednu dávku kofeínu denne, kedykoľvek sa potrebujete najviac sústrediť.
 6. 6
  Navštív psychiatra. Ak máte neustále problémy s čítaním, môžete mať ADHD. Navštívte psychiatra a úprimne popíšte svoje príznaky. Ak sa domnievajú, že máte ADHD, môžu vám predpísať lieky, ktoré vám môžu pomôcť sústrediť sa.
  • Nepokúšajte sa diagnostikovať sami seba, kým pôjdete k psychiatrovi. Návrh môže byť silný; je ľahké presvedčiť sa, že máte príznaky ADHD, a nakoniec svojmu psychiatrovi poskytnete skreslený pohľad na to, čo prežívate.

Metóda 2 z 2: nácvik aktívneho čítania

 1. 1
  Zistite, prečo čítate. Účel vám pomôže zamerať sa. Opýtajte sa, či existuje konkrétny typ otázky, na ktorú chcete odpovedať. Ak čítate beletriu, opýtajte sa, aká je téma knihy. V súvislosti s históriou sa pýtajte, prečo je to dôležité dodnes. Ak čítate na hodine, zamyslite sa nad tým, čo bude chcieť váš učiteľ vedieť. Skúste si počas čítania odpovedať na tieto otázky.
 2. 2
  Podčiarknite alebo zvýraznite. Keď viete, čo hľadáte, vezmite si to na vedomie, keď to nájdete. Podčiarknite alebo zvýraznite relevantný text. Pomôže vám to nájsť to v budúcnosti, ale tiež vás to prinúti položiť si otázku, aké sú najdôležitejšie časti knihy.
  • Buďte selektívny. Ak všetko zvýrazníte, v skutočnosti sa nesústredíte na to, čo je dôležité.
  Možno si pri čítaní radi ľahnete
  Možno si pri čítaní radi ľahnete, ale určite vám to nepomôže nespať.
 3. 3
  Robiť si poznámky. Keď narazíte na dôležitú myšlienku, napíšte na okraj textu krátku poznámku. To vás prinúti zapojiť sa do myšlienok a nechať nejaký záznam, ku ktorému sa budete chcieť vrátiť. Krátka poznámka zvyčajne stačí na interakciu s textom bez príliš dlhého času.
 4. 4
  Preformátovať hlavičky. Hlavičky sú dobrým vodítkom k tomu, o čom je text. Dávajte im veľký pozor. Zmeňte ich na otázku a počas čítania kapitoly sa pokúste na túto otázku odpovedať.
  • Ak je napríklad hlavička „Postoj zakladateľov k vláde“, položte si otázku „Aký bol postoj zakladateľov k vláde?“
 5. 5
  Zastavte sa a premýšľajte na konci kapitoly. Väčšina ľudí dokáže udržať optimálnu úroveň koncentrácie asi päťdesiat minút, čo znamená, že pravidelné prestávky sú dôležité. Koniec kapitoly je dobrým miestom na zastavenie, pretože zvyčajne končí zásadnou myšlienkou. Na konci kapitoly napíšte niekoľko poznámok, ktoré popíšu hlavné myšlienky a/alebo udalosti v kapitole. Relaxujte päť až desať minút.
  • Počas prestávky urobte niečo príjemné, napríklad vypite šálku horúcej čokolády alebo si zahrajte krátku hru. To vám poskytne určitý podnet na sústredenie sa a dokončenie kapitoly.
 6. 6
  Použite prst. Aby ste si udržali miesto a koncentráciu, pri čítaní prstom skenujte text. Udržujte svoju postavu priamo pod tým, čo čítate. Tento krok by mal byť potrebný iba vtedy, ak je pre vás ťažké udržať si svoje miesto.
 7. 7
  Čítajte nahlas. Ak máte stále problémy so zaostrovaním, skúste čítať nahlas. To bude vyžadovať, aby ste text viac spracovali a aby bolo ťažšie stratiť koncentráciu alebo zaspať.
Počas čítania kapitoly sa pokúste na túto otázku odpovedať
Zmeňte ich na otázku a počas čítania kapitoly sa pokúste na túto otázku odpovedať.

Tipy

 • Vyskúšajte nové žánre. Nečítajte len stále ten istý žáner, pridajte do svojej poličky trochu korenia. Možno prídete na to, že ste prekvapení tým, čo vás baví. Ak neviete, čo sa vám páči, prezrite si zoznam bestsellerov New York Times a zistite, ktoré súčasné knihy sú najobľúbenejšie.
 • Ak máte väčšie problémy s fyzickým udržaním bdelosti a bdelosti, budete chcieť nájsť spôsoby, ako bojovať proti ospalosti.

Súvisiace články
 1. Ako čítať kapitolu biológie?
 2. Ako vytvoriť posuvník vzdelávacích slov?
 3. Ako znova rád čítať?
 4. Ako povzbudiť dospelých k čítaniu vo vašej komunite?
 5. Ako čítať akademické texty zábavnými spôsobmi?
 6. Ako urobiť zo zákutia domácu knižnicu?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail