Ako mačiatko zabaviť?

Nechať mačiatko prenasledovať
Alebo použite malé plyšové hračky pre mačiatka, ktoré môžete hodiť a nechať mačiatko prenasledovať.

Mačiatka sú roztomilé zväzky energie, ktoré túžia po pozornosti, rozptýlení a hraní. Počas zdieľaných hracích časov používajte hračky, ktoré hrajú podľa inštinktov mačacej poľovačky, a zároveň mačiatko cvičte, aby neútočilo na vaše ruky a nohy. Ak nie ste k dispozícii na hranie, poskytnite svojmu malému mačkovitému kamarátovi rôzne hračky, maškrty a zdroje vizuálnej stimulácie. Ako bonus, mnoho z týchto rovnakých techník bude fungovať rovnako dobre, keď je vaša mačka úplne dospelá!

Metóda 1 z 2: poskytovanie domácej zábavy

 1. 1
  Kúpte alebo si urobte „bytové mačiatko“ pre potešenie svojej malej mačičky. Dobrý byt pre mačiatko by mal mať množstvo tunelov, plošín, bidiel, škrabadiel a ďalších možností zábavy. Ak si ich kupujete, uistite sa, že sú navrhnuté pre mačiatka, nie pre dospelé mačky-výška, veľkosť, celkový dizajn a doplnky sa môžu líšiť.
  • Alternatívne si môžete vyrobiť byt pre mačiatko z materiálov, ako sú preglejka, lepenka a zvyšky kobercov. Hľadajte online nápady na dizajn, ale znova sa uistite, že je dizajn určený pre mačiatka, nie pre dospelé mačky.
 2. 2
  Nastavte prístupné bidlá na nerušených oknách. Mačky všetkých vekových skupín milujú vyhrievanie sa v slnečných oknách a sledovanie sveta! Vyberte si aspoň jedno okno, ktoré neobsahuje závesy, rolety alebo šnúry a ku ktorému bude mať vaše mačiatko bezpečný prístup ako z pohovky, tak z nábytku. V ideálnom prípade by okno malo tiež prehliadať aktívnu oblasť a denne sa opaľovať.
  • Ak je to možné, nastavte najmenej 2-3 rôzne „okná mačiatok“ s rôznymi pohľadmi. Pre mačiatko je zmena okenných búdok ako zmena televíznych kanálov!
 3. 3
  Nakreslite vonkajšie zvieratá do pohľadu na okenné bidlá. Mačiatka milujú sledovanie iných zvierat v akcii, a to kvôli ich vrodenej spoločenskosti a loveckým inštinktom. Vtáky, veveričky, chipmunky a ďalšie malé tvory sú pre mačiatka obzvlášť vítanou atrakciou. Skúste dať kŕmidlo pre zvieratá alebo vanu pre vtáky k oknu, kde visí vaše mačiatko.
  • Ak nemáte záujem kresliť na svoj dvor voľne žijúce zvieratá, umiestnite do blízkosti okna pohyblivé ozdoby-napríklad vlajky alebo veterné mlyny, aby ste tým zvýšili vizuálny záujem.
  Ak mačiatko počas hry hryzie alebo štípe po rukách alebo nohách
  Ak mačiatko počas hry hryzie alebo štípe po rukách alebo nohách, reagujte buď stiahnutím pozornosti alebo miernou nápravou.
 4. 4
  Kartónové škatule a papierové vrecká bez držadiel nechajte ležať. Malé mačky, rovnako ako malé deti, si často užívajú kartónovú škatuľu viac ako položky, ktoré boli v krabici! Sem tam nechajte niekoľko otvorených škatúľ, ako aj papierové nákupné tašky, ktoré nemajú pripevnené držadlá. Vaše mačiatko bude mať väčšiu zábavu, ako by ste čakali.
  • Rukoväte tašiek predstavujú riziko uškrtenia. Pred použitím ich odstrihnite z akýchkoľvek papierových vreciek. Nikdy nepoužívajte plastové vrecká.
  • Skúste do škatúľ a tašiek pridať pokrčené papierové alebo mačiatkové hračky.
  • Krabice a tašky presúvajte na rôzne miesta tak často.
 5. 5
  Rozptýľte hračky vydávajúce jedlo na rôzne miesta. V obchodoch s domácimi zvieratami a online nájdete široký sortiment hračiek pre mačky vydávajúcich jedlo. Niektoré napríklad vyzerajú ako plastové vajíčka s malými dierkami, ktoré pri strete mačiatkom uvoľňujú kúsky jedla. Len sa uistite, že hračka je predávaná ako vhodná pre mačiatka a vkladáte do nej krmivo pre mačiatka.
  • Rovnako ako pri vreckách, škatuliach a iných hračkách pre mačky a pri rušeniach, presuňte hračky na výdaj jedla na rôzne miesta vždy, keď ich doplníte.
 6. 6
  Udržujte skutočné, umelé alebo digitálne akvárium. Toto je jeden zo stereotypov, ktorý je určite pravdivý-mačky milujú sledovanie rýb v akváriu! Ak sa však starať o mačiatko aj o akvárium nie je pre vás, pozrite sa do zásuvných umelých akvárií s pohyblivými „rybičkami“, ktoré vyzerajú dosť podobne na to, aby oklamali vaše mačiatko.
  • Prípadne zmeňte svoj televízor alebo počítačový monitor na dvojrozmerné akvárium. Hľadajte online streamované videá alebo aplikácie, ktoré ukazujú prostredie akvária alebo iný pohľad vhodný pre mačiatka, ako malé lesné tvory.

Metóda 2 z 2: hra s mačiatkom

 1. 1
  Zamerajte sa na 3-4 denné herné relácie, ale netlačte na herný čas. Väčšina mačiatok rada iniciuje čas na hranie, takže zvyčajne nie je problém zapojiť sa minimálne do 4 herných stretnutí trvajúcich 5 až 15 minút za kus. To znamená, že nie je zlý nápad začať aspoň 1–2 denné hry sami, aby sa vaše mačiatko naučilo reagovať na vaše vedenie.
  • Ak vaše mačiatko nejaví záujem hrať, keď sa ho pokúšate iniciovať, nepokúšajte sa tento problém vynútiť. Skúste to znova neskôr.
  • Nútené časy hrania môžu vaše mačiatko vycvičiť, aby vnímalo hru ako fušku alebo dokonca za trest.
  • Ak vás mačiatko prenasleduje, rúti sa k vám alebo vás nenechá len tak, predpokladajte, že je čas na hranie!
  A zároveň mačiatko cvičte
  Počas zdieľaných hracích časov používajte hračky, ktoré hrajú podľa inštinktov mačacej poľovačky, a zároveň mačiatko cvičte, aby neútočilo na vaše ruky a nohy.
 2. 2
  Používajte hračky „chyť“ a „aport“, ktoré nemusíte držať. Hranie mačiatka by malo byť zábavné, ale má aj tréningový aspekt. Mačiatka, najmä tie, ktoré boli v mladom veku oddelené od matiek a súrodencov, sa musia naučiť počas hry násilne neškriabať a hryzať svojich spoluhráčov. V rámci tohto školenia používajte hračky, ktoré poskytujú určitú vzdialenosť medzi mačiatkom a vami.
  • Umelá „rybárska palica“ s mäkkou hračkou na konci šnúrky je klasickou a skvelou možnosťou, pretože chráni ruky pred skutočnou hračkou. Naviazaním hračky na šnúru dosiahnete rovnaký cieľ.
  • Alebo použite malé plyšové hračky pre mačiatka, ktoré môžete hodiť a nechať mačiatko prenasledovať. Nečakajte však, že mačiatko prinesie hračku a prinesie vám ju späť!
  • Z dôvodu rizika uškrtenia odložte všetky hračky s pripevnenými šnúrkami, kedykoľvek sa s mačiatkom aktívne nehráte alebo ho nepozorujete.
 3. 3
  Votrite hračke „zápasenia“ bruško mačiatka a potom ho pustite. V rámci svojho loveckého inštinktu si mačiatka radi zvierajú telo okolo malých plyšových hračiek a „zápasia“ s nimi s pazúrmi a zubami. Na podporu tohto správania potierajte hračku jemne o bruško mačiatka, keď leží počas hry na boku, a potom ruku vytiahnite, hneď ako sa mačiatko začne zvierať.
  • Ak vaše reflexy nie sú dostatočne rýchle na to, aby ste odtiahli ruku, než sa na ňu mačiatko prichytí, vyhľadajte mäkkú hračku pre mačiatko pripevnenú na konci palice.
 4. 4
  Vycvičte mačiatko, aby neútočilo na vaše ruky alebo nohy. Ak mačiatko počas hry hryzie alebo štípe po rukách alebo nohách, reagujte buď stiahnutím pozornosti alebo miernou nápravou. Svoju odpoveď založte na tom, pri čom sa cítite najpohodlnejšie a na čo najlepšie reaguje vaše mačiatko.
  • Ak chcete upútať pozornosť, zastavte na niekoľko sekúnd svoje správanie pri hraní a mačiatko ignorujte. Potom ponúknite alternatívu, napríklad hračku.
  • Ak chcete vykonať miernu opravu, povedzte konkrétne narážkové slovo ako „nie“ pokojným, ale jasným hlasom. Zároveň mačiatko postriekajte buď plechovkou stlačeného vzduchu (používanou na čistenie počítačových klávesníc) alebo fľašou s rozprašovačom naplnenou vodou a niekoľkými kvapkami bieleho octu. Potom ponúknite alternatívu.
  • Nestriekajte mačiatko priamo do tváre fľašou so stlačeným vzduchom alebo vodou. Plechovku alebo fľašu uchovávajte mimo dosahu najmenej 30 palcov a striekajte do blízkosti mačiatka.
  Vyhľadajte na konci tyčinky mäkkú hračku pre mačiatko
  Ak vaše reflexy nie sú dosť rýchle na to, aby ste odtiahli ruku, skôr ako sa na nich mačiatko zovrie, vyhľadajte na konci tyčinky mäkkú hračku pre mačiatko.
 5. 5
  Odmeňujte dobré správanie pri hre, netrestajte zlé správanie. Po odvrátení pozornosti alebo ponúknutí miernej korekcie nezabudnite rýchlo poskytnúť alternatívu. Hneď ako sa vaše mačiatko prisaje na alternatívu hračky, ponúknite jasné slovné pochválenie-napríklad nadšené „dobré mačiatko!“-a pokračujte v hraní.
  • Nikdy nepoužívajte fyzické tresty. Vaše mačiatko bude terorizované a možno aj zmätené, pretože trest sa môže zdať ako súčasť hry.
 6. 6
  Chráňte si ruky vôňou alebo chuťou, ktorá sa mačiatku nebude páčiť. Ak je tréning boj a vaše ruky (a možno aj nohy) sú plné drobných škvŕn po zuboch a pazúroch, urobte ich pre svoje mačiatko menej príťažlivými. Pred hraním hry namočte ruky do misky so zhruba 10 dielmi vody na 1 diel horúcej omáčky alebo bieleho octu. Potom sa Kitty vyhne tvojim rukám!
  • Dbajte na to, aby ste si nemazali oči bez toho, aby ste si najskôr umyli ruky!
Súvisiace články
 1. Ako zabrániť diabetickej núdzovej situácii u mačiek?
 2. Ako pripraviť mačku na narodenie dieťaťa?
 3. Ako sa starať o mačku, keď máte aj domáceho hlodavca?
 4. Ako zabrániť mačke vytrhávať si vlasy?
 5. Ako zabrániť mačke olizovať plyšáky a deky?
 6. Ako zvládnuť sanie vlny u mačiek?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail