Ako nahlásiť nehodu poisťovni?

Nahláste nehodu svojej poisťovni
Čo najskôr po nehode zavolajte na číslo uvedené na karte poistenca a nahláste nehodu svojej poisťovni.

Ak ste účastníkom dopravnej nehody, musíte nehodu nahlásiť poisťovacej spoločnosti zodpovednej strany. Ak je na vine druhý vodič alebo ak nemáte komplexné alebo havarijné poistenie, budete sa pravdepodobne hlásiť v poisťovni druhého vodiča. V opačnom prípade podáte hlásenie a založíte si nárok na náhradu škody vo svojej vlastnej poisťovni. Za predpokladu, že nie ste výrazne zranení, skúste pred kontaktovaním poisťovne zhromaždiť čo najviac dôkazov na mieste nehody.

Metóda 1 z 3: zhromažďovanie informácií na mieste činu

 1. 1
  Najprv sa postarajte o núdzové situácie. Bezprostredne po nehode skontrolujte ostatných zúčastnených vodičov a cestujúcich. Zavolajte 911, aby priviedli policajtov na miesto, a ak je niekto vážne zranený, požiadajte o záchrannú službu.
  • Ak je niekto zranený, mali by ste vždy ihneď zavolať políciu. Aj keď ide o malé ohýbače blatníkov, stále chcete zavolať políciu. Niektoré štáty vyžadujú, aby ste v prípade poškodenia akéhokoľvek vozidla podali policajnú správu.
  • Vyhýbajte sa premiestňovaniu osôb, ktoré sú vážne zranené, pokiaľ nie sú v bezprostrednom nebezpečenstve.
 2. 2
  Odfoťte scénu a zapojené vozidlá. Fotografie z miesta nehody, ako aj zapojené vozidlá, môžu poisťovni pomôcť pri predbežnom posúdení vzniknutej škody. Ak to chcete urobiť, chcete dostať vozidlá z cesty, ale urobte fotografie, než ich presuniete.
  • Fotografie je možné použiť aj na podporu vašich nárokov, ak druhý vodič neskôr spochybní vašu správu voči poisťovni.
  • Fotografie tiež zachovávajú miesto nešťastia a môžu odhaliť detaily, ktoré ste si počas traumy bezprostredne po nej nevšimli. Môžete napríklad vidieť bezpečnostné kamery, ktoré mohli nehodu zaznamenať.
 3. 3
  Vymeňte si poistné a identifikačné informácie s druhým vodičom. Za predpokladu, že vy ani druhý vodič nie ste vážne zranení, mali by ste byť schopní zdieľať svoje mená a adresy, ako aj informácie o poistení.
  • V ideálnom prípade si chcete vymeniť čísla vodičských preukazov, adresy a telefónne čísla. Ak sa druhému vodičovi nebude páčiť poskytnúť vám tieto informácie priamo, budú uvedené v policajnej správe.
  • Tiež by ste si mali stiahnuť číslo registračného štítku a identifikačné číslo vozidla (VIN) všetkých ostatných vozidiel, ktoré sa stali účastníkmi nehody.
 4. 4
  Porozprávajte sa s akýmikoľvek svedkami. Ak sa po nehode na scéne nachádzajú ľudia, uveďte ich mená a telefónne čísla. Zistite, kde boli a čo robili, keď došlo k nehode.
  • Napíšte krátky opis toho, čo videli, a opýtajte sa, či by boli ochotní nechať vás uviesť svoje mená a kontaktné informácie na poisťovňu.
 5. 5
  Získajte kópiu policajnej správy. Keď polícia dorazí na miesto, vypočuje vás a druhého vodiča, ako aj prípadných svedkov. Ak dôstojník nemá písomnú kópiu správy, ktorú by vám mohol poskytnúť na mieste činu, opýtajte sa, kedy si ju môžete vyzdvihnúť.
  • Zoznámte sa s menom a číslom odznaku dôstojníka. Ak si neskôr vyzdvihnete kópiu policajnej správy, požiadajte o číslo oznámenia alebo číslo incidentu, aby ste mohli požiadať o oznámenie na stanici.
 6. 6
  Napíšte stručný popis nehody. Čo najskôr po nehode si sadnite a napíšte chronologický popis vrátane čo najväčšieho počtu podrobností. Zahrňte, kam ste šli a čo ste robili bezprostredne pred nehodou.
  • Zahrňte podrobnosti, ako je počasie a viditeľnosť, keď došlo k nehode.
  • Môže tiež pomôcť nakresliť základný náčrt vozovky vrátane akýchkoľvek semaforov alebo značiek. Nezabudnite zahrnúť všetky ploty alebo kríky, ktoré by mohli brániť vodičom vo výhľade na cestu.
Musíte nahlásiť nehodu poisťovni zodpovednej osoby
Ak ste účastníkom dopravnej nehody, musíte nahlásiť nehodu poisťovni zodpovednej osoby.

Metóda 2 z 3: hlásenie vašej poisťovni

 1. 1
  Kontaktujte svoju poisťovňu. Čo najskôr po nehode zavolajte na číslo uvedené na karte poistenia, aby ste nehodu nahlásili svojej poisťovni. Vo väčšine prípadov chcete zavolať svojej vlastnej poisťovni, aj keď sa vaša poistka pravdepodobne nevzťahuje na vaše škody.
  • Väčšina poisťovní požaduje, aby ste nehodu nahlásili do 24 hodín. Aj keď máte v pláne zavolať poisťovni druhého vodiča, je stále vo vašom najlepšom záujme zavolať svojej poisťovni, aby vás neskôr nemohla obviniť z toho, že ste sa pred nimi pokúsili skryť nehodu.
  • Mnoho poisťovacích spoločností ponúka aplikácie pre mobilné telefóny, ktoré vám umožňujú rýchlo a jednoducho nahlásiť nehodu a dokonca odoslať obrázky, ktoré ste urobili na mieste. Na webovej stránke svojej poisťovacej spoločnosti zistíte, či má k dispozícii mobilnú aplikáciu.
 2. 2
  Uveďte stručný opis nehody. Pomocou svojich poznámok a informácií, ktoré máte, povedzte likvidátorovi škôd, čo sa stalo. Buďte konkrétni a držte sa faktov. Nešpekulujte a nevytvárajte predpoklady o druhom vodičovi, ktoré nemôžete podložiť.
  • Ak dôjde k zraneniu cestujúcich alebo druhého vodiča, povedzte, že došlo k zraneniu, ale nezachádzajte do podrobností. Tieto podrobnosti nechajte na lekárov, ktorí ich skúmajú a ošetrujú.
 3. 3
  Nechajte si vyhodnotiť poškodenie vozidla. Poisťovňa vám oznámi, čo máte s autom robiť. Na získanie odhadu budete zvyčajne musieť vziať to mechanikovi. Ak auto nie je vhodné na jazdu, budete ho musieť odtiahnuť z miesta činu.
  • Mechanik urobí odhad nákladov na opravy, ktoré auto potrebuje. Vaša poisťovňa môže poslať opravcu na ďalšie vyhodnotenie škôd alebo môže požiadať o odoslanie auta inému mechanikovi na druhý odhad.
 4. 4
  Zostaňte v kontakte s vašim nastavovačom. Keď váš nastavovateľ vyhodnotí vašu správu a prešetrí váš nárok, môže od vás potrebovať ďalšie dokumenty alebo informácie. Ak sa vám po niekoľkých dňoch neozve váš hovorca, zavolajte mu a informujte sa o stave svojho nároku.
  • Aj keď môže byť váš nastavovač priateľský a empatický, pracujú pre poisťovňu, nie pre vás. Nezastupujú vaše záujmy - ich úlohou je chrániť konečný výsledok poisťovne.
  • Nastavovač vám môže ponúknuť skoré vyrovnanie. Dávajte si pozor na skoré vyrovnanie, najmä ak máte zranenie a stále sa liečite.
Vaša poisťovňa kryje škody na vašom vozidle
Vaša poisťovňa kryje škody na vašom vozidle, ktoré nie sú kryté poisťovňou druhého vodiča, ak máte havarijné poistenie.

Metóda 3 z 3: hlásenie poisťovacej spoločnosti druhého vodiča

 1. 1
  Prečítajte si policajnú správu a svoju poistnú zmluvu. Ak dôstojník na mieste činu usúdi, že na vine je druhý vodič, budete musieť nehodu nahlásiť radšej ich poisťovni, nie vašej. To môže byť tiež prípad, ak máte iba poistenie zodpovednosti za škodu.
  • Mnoho štátov má porovnávacie poruchové zákony, ktoré rozdeľujú poruchu medzi dvoma vodičmi pri autonehode. Ak je to tak vo vašom štáte, druhý vodič nemusí byť na 100 percent na vine. Policajt môže napríklad určiť, že druhý vodič je na vine 80 percent a vy ste na vine 20 percent. Poisťovňa druhého vodiča je zodpovedná iba za 80 percent vašej škody.
  • Vaša poisťovňa kryje škody na vašom vozidle, ktoré nie sú kryté poisťovňou druhého vodiča, ak máte havarijné poistenie. Ak je vaše auto financované, pravdepodobne budete musieť mať pokrytie kolízie.
 2. 2
  Obráťte sa na poisťovňu druhého vodiča. Pomocou informácií, ktoré ste dostali od druhého vodiča, sa obráťte na ich poisťovňu. Ak vám neposkytli kontaktné údaje, možno si budete môcť vyhľadať webovú stránku poisťovne a získať tam kontaktné údaje.
  • Vyhľadajte číslo poistnej udalosti tretej strany. Môže to byť iné číslo, než aké by volal držiteľ poistky na nahlásenie nehody.
 3. 3
  Uveďte podrobnosti o poistenom vodičovi. Keď sa porozprávate s likvidátorom škodových udalostí poisťovacej spoločnosti druhého vodiča, bude potrebovať dostatok informácií na správnu identifikáciu držiteľa poistky a poistnej zmluvy.
  • Tieto podrobnosti ste mali dostať od druhého vodiča na mieste činu. Ak ste to nemohli urobiť, mali by ste túto informáciu uviesť v policajnej správe.
 4. 4
  Uveďte všeobecný popis nehody. Opravár škôd vám pravdepodobne položí otázky o nehode. Buďte maximálne neutrálni a držte sa faktov. Vyhnite sa špekuláciám a neurážajte druhého vodiča.
  • Odpovedajte na všetky otázky, ktoré sa vás pýtajú, ale neposkytujte informácie ako dobrovoľník. Môžete povedať niečo, čo by spôsobilo, že by tvrdenie odmietli.
 5. 5
  Umožnite poisťovni skontrolovať vaše vozidlo. Poisťovňa môže požiadať, aby ste svoje vozidlo nechali odviezť konkrétnemu mechanikovi, alebo môže vyslať nastavovateľa, aby vaše vozidlo vizuálne skontroloval.
  • Spravidla to musia urobiť v čase a na mieste, ktoré vám vyhovuje, ale musíte tiež urobiť svoju časť, aby ste im sprístupnili svoje vozidlo.
 6. 6
  Spolupracovať na vyšetrovaní poisťovne. V rámci vyšetrovania likvidátora nárokov vám môžu zavolať ďalšie informácie alebo dokumentáciu k vašim nárokom. Poskytnite im čo najskôr potrebné informácie.
  • Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa otázok, ktoré sa vás pýtajú, môžete sa obrátiť na zástupcu pre zranenie.
Ak máte poistnú udalosť majiteľa domu alebo nájomcu z dôvodu úrazu vo vašom dome
Proces nahlásenia havárie na poistenie je dosť podobný, ak máte poistnú udalosť majiteľa domu alebo nájomcu z dôvodu úrazu vo vašom dome.

Tipy

 • Proces hlásenia nehody k poisteniu je dosť podobný, ak máte nárok na poistenie domácnosti alebo nájomcu z dôvodu úrazu vo vašej domácnosti. Ak sa u vás doma niekto zraní, pokračujte v hlásení nehody, aj keď sa zranenia zdajú byť ľahké.

Varovania

 • Niektorí vodiči sa vás môžu pokúsiť presvedčiť, že nepotrebujete nahlásiť menšiu nehodu. Škody alebo zranenia vyplývajúce z nehody sa môžu objaviť až po 2 alebo 3 dňoch. Nahlásenie nehody poisťovni sa môžete vyhnúť iba vtedy, ak máte na vlastnom majetku nehodu v nízkej rýchlosti, ktorá spôsobí minimálne škody.
 • Zvlášť ak ste zranení, odmietnite akékoľvek ponuky na predčasné vyrovnanie predložené poisťovňou. Vždy si môžete naplánovať bezplatnú úvodnú konzultáciu s právnym zástupcom pre zranenie, aby skontroloval váš nárok a ponuku, ktorú ste dostali.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail