Ako používať antistatický zábal na zápästie?

Antistatický remienok na zápästie
Antistatický remienok na zápästie, nazývaný tiež remienok na zápästie s elektrostatickým výbojom (ESD), je bezpečnostné zariadenie nosené na zápästí, ktoré zabraňuje hromadeniu statickej elektriny.

Antistatický remienok na zápästie, nazývaný tiež remienok na zápästie s elektrostatickým výbojom (ESD), je bezpečnostné zariadenie nosené na zápästí, ktoré zabraňuje hromadeniu statickej elektriny. ESD pásky sa primárne používajú pri práci s elektronickými komponentmi. Ak sú vodivé vlákna, ktoré tvoria remienok, správne nasadené, smerujú statickú elektrinu na zem, kde sa dá bezpečne vybiť. To chráni komponenty pred poškodením a udržuje nositeľa v bezpečí.

Metóda 1 z 3: použitie ESD pásky na uzemnenie

 1. 1
  Vyberte si drôtový remienok na uzemnenie. Existujú 2 druhy remienkov ESD - tie, ktoré majú kábel alebo drôt, ktoré používate na pripojenie k zemi, a tie, ktoré sú bezdrôtové. Testovanie uskutočnené NASA však odhalilo, že bezdrôtové remene boli neúčinné, aby sa zabránilo možnému vybitiu.
  • Bezdrôtový remienok môžete považovať za pohodlnejší, najmä ak neformálne pracujete na projekte doma. Ohrozujú však vás a vaše súčasti.
  • Ak sa chystáte použiť bezdrôtový remienok, urobte všetky ďalšie preventívne opatrenia na ochranu pred elektrostatickým výbojom.
 2. 2
  Omotajte si remienok ESD okolo zápästia. Predtým, ako prídete do styku s predmetmi citlivými na ESD, položte si remienok ESD na zápästie a zacvaknite ho. Všetky časti remienka by mali byť neustále v priamom kontakte s pokožkou.
  • Zatiahnite za remienok, aby ste sa uistili, že spona bude pevne držať a neroztrhne sa, ak bude šnúra trhaná alebo ťahaná.
 3. 3
  Druhý koniec remienka pripevnite na spoločnú zem. Na druhom konci kábla pripevneného k remienku na zápästie je krokosvorka, ktorú môžete použiť na pripojenie k spoločnej zemi. Na pracovisku bez statiky bude spoločný uzemňovací bod označený symbolom, ktorý vyzerá ako čiernobiely terč. Môže tiež jednoducho existovať značka, ktorá hovorí „spoločná reč“.
  • Ak nevidíte štítok alebo štítok, môžete sa tiež jednoducho pozrieť, kde sú pripevnené všetky ostatné položky na pracovnej stanici. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na nadriadeného alebo niekoho iného, kto pracuje v tejto oblasti.
  Položte si remienok ESD na zápästie
  Predtým, ako prídete do styku s predmetmi citlivými na ESD, položte si remienok ESD na zápästie a zacvaknite ho.
 4. 4
  Ak nie je k dispozícii spoločná zem, pripnite si remienok ku kovovej časti. Ak pracujete doma alebo v neformálnom prostredí, nemusíte mať spoločný základný bod. V takom prípade zacvaknite krokosvorku na kovovú časť počítača, na ktorom pracujete, ako je šasi počítača alebo napájací zdroj.
  • Uistite sa, že kovová časť, na ktorú si pripnete remienok, je čistá a nenatretá. Lakované povrchy sú neúčinné.
 5. 5
  Noste si remienok ESD, kedykoľvek sa nachádzate v blízkosti predmetov citlivých na esd. Kedykoľvek držíte alebo pracujete s komponentmi počítača, napríklad základnými doskami alebo grafickými kartami, ktoré nie sú nainštalované v skrinke počítača, držte sa pri zemi. V opačnom prípade by elektrostatický výboj mohol tieto komponenty poškodiť.
  • Jediný elektrostatický šok nemusí nevyhnutne okamžite smažiť komponent, ale môže ho poškodiť a spôsobiť zlý výkon. Viaceré vypúšťania môžu mať tiež kumulatívny účinok.
 6. 6
  Hodnotu odporu remienka ESD pravidelne testujte. Na správnu ochranu pred elektrostatickým výbojom by mal mať remienok ESD hodnotu odporu v rozmedzí od 1 do 10 ohmov. Odpor môžete testovať pomocou multimetra, čo je relatívne lacný prístroj, ktorý si môžete objednať online alebo nájsť v obchodoch s počítačovou technikou.
  • V čistých priestoroch alebo vo vysoko chránenom prostredí sú remienky ESD nepretržite sledované alebo testované každý deň.

  Tip: Ak remienok ESD používate na prácu na počítači doma alebo v neformálnom prostredí a budete ho používať iba sporadicky, je dobré ho otestovať vždy, keď ho nosíte - najmä ak ste ho nepoužívali to za par mesiacov.

Metóda 2 z 3: údržba pracovného prostredia bez statiky

 1. 1
  Podlahy a pracovné plochy zakryte ochrannými rohožami proti ESD. Okrem pásov ESD zabraňujú statické povrchy statickým ochranným podložkám na podlahách a pracovných povrchoch a chránia pred náhodným vybitím.
  • Napríklad trenie topánok o podlahu môže vytvárať statickú elektrinu. Ak stojíte na podložke ESD, nemusíte sa obávať toho, že by sa na nej nahromadili komponenty citlivé na ESD.
  • Sady podložiek môžete kúpiť online od bežných online predajcov, ako je napríklad Amazon. Dostupné sú tiež v technologických obchodoch alebo obchodoch s počítačovým hardvérom.

  Varianta: V profesionálnej čistej miestnosti sa používa špeciálna podlaha chránená ESD. V kombinácii s ESD ochrannou obuvou sa môžete pohybovať po celej miestnosti bez toho, aby ste boli neustále uzemnení a nemusíte sa obávať elektrostatického nánosu.

  Nosenie remienka na zápästie ESD nezabráni statickému nahromadeniu vášho oblečenia
  Pretože oblečenie nie je v neustálom kontakte s vašim telom, nosenie remienka na zápästie ESD nezabráni statickému nahromadeniu vášho oblečenia.
 2. 2
  Pripojte všetky pracovné povrchy a zariadenie k spoločnému uzemneniu. Pri stavbe pracovnej stanice bez statiky alebo chránenej proti elektrostatickým výbojom sú všetky zariadenia a povrchy spojené s rovnakým spoločným uzemnením, zvyčajne s kovovým stĺpikom alebo tyčou v centrálnom umiestnení. Miesto je označené značkou označujúcou spoločnú zem, takže je možné k nemu ľahko pripojiť akékoľvek nové materiály.
  • Elektrické náradie a zariadenie používajte v pracovnom prostredí bez statických výbojov, iba ak majú 3kolíkovú uzemnenú sieťovú zástrčku.

  Tip: Uzemnite akékoľvek ručné náradie alebo neelektrické zariadenie, napríklad kliešte alebo pinzety, cez seba aj cez spoločnú zem.

 3. 3
  Pri práci s položkami citlivými na esd noste laboratórne plášte ESD. Laboratórne plášte ESD sú k dispozícii u jednotných dodávateľských spoločností a je možné ich zakúpiť online. Nosenie jedného z týchto plášťov zaručuje, že komponenty citlivé na ESD neprídu do styku s vašim oblečením, čo môže tiež vytvárať statickú elektrinu.
  • Ak nosíte laboratórny plášť s ESD, uistite sa, že je celý laboratórny plášť uzavretý, aby zakryl vaše oblečenie zospodu. Zapnite všetky patentky alebo gombíky.

Metóda 3 z 3: manipulácia s komponentmi citlivými na esd

 1. 1
  Ak predmety citlivé na esd nepoužívate, uchovávajte ich v antistatických vreckách. Pri práci s komponentmi počítača citlivými na ESD sa uistite, či máte po ruke antistatické vrecká na uloženie komponentov, ktoré nie sú nainštalované v šasi počítača. Uzatvárateľné antistatické tašky môžete kúpiť online v obchodoch s kancelárskymi potrebami alebo vo veľkých všeobecných predajcoch.
  • Ukladajte predmety citlivé na ESD vo vreckách tak, aby komponenty smerovali nahor. Môžete tiež použiť antistatický stojan na karty.

  Tip: Antistatické vrecká strácajú účinnosť po niekoľkých rokoch. Ak si nie ste istí, ako dlho bol komponent uložený, chráňte sa pred odstránením riadne uzemneným remienkom na zápästie ESD.

 2. 2
  Udržujte vlhkosť medzi 45 a 55 percentami. Aj keď príliš veľká vlhkosť môže poškodiť počítače, suchý vzduch podporuje viac statickej elektriny. Vlhkosť medzi 45 a 55 percentami je šťastným médiom, ktoré minimalizuje statický výboj a súčasne poskytuje zdravé prostredie pre počítačové komponenty.
  • Vlhkosť je možné merať pomocou vlhkomeru. Tento nástroj je pomerne lacný a dá sa nájsť online. Ak potrebujete upraviť vlhkosť, použite bežný zvlhčovač alebo odvlhčovač, podľa toho, aký typ úpravy potrebujete.
  Súčasne poskytuje zdravé prostredie pre počítačové komponenty
  Vlhkosť medzi 45 a 55 percentami je šťastným médiom, ktoré minimalizuje statický výboj a súčasne poskytuje zdravé prostredie pre počítačové komponenty.
 3. 3
  Nedovoľte, aby sa predmety citlivé na esd dotýkali vášho oblečenia. Vaše oblečenie vytvára statickú elektrinu, najmä v chladnom alebo suchom prostredí. Pretože oblečenie nie je v neustálom kontakte s vašim telom, nosenie remienka na zápästie ESD nezabráni statickému nahromadeniu oblečenia.
  • Nikdy neutierajte súčiastky alebo obvodové dosky na rukáve alebo košeli, aby ste ich vyčistili. Použite antistatickú handričku.
  • Pri práci s komponentmi citlivými na ESD sa vyhnite voľnému alebo otvorenému oblečeniu, ktoré nemôžete ovládať. Vaše oblečenie sa môže náhodne dotknúť súčasti.

Tipy

 • Ak potrebujete pracovať s komponentmi citlivými na ESD a remienok na zápästie ESD nie je k dispozícii, položte svoju nedominantnú ruku alebo ruku na nenatretú kovovú časť počítača (zvyčajne napájací zdroj). Pri práci s komponentmi sa udržiavajte priamy kontakt s pokožkou na zemi.

Varovania

 • Pred odstránením komponentov citlivých na ESD vždy odpojte počítač.
Súvisiace články
 1. Ako používať Onsen?
 2. Ako mať dievčenskú rozmaznávaciu noc?
 3. Ako sa rozmaznávať doma?
 4. Ako venovať deň odpočinku a rozmaznávaniu sa doma?
 5. Ako si oddýchnuť pri rozmaznávaní noci?
 6. Ako sa rozmaznávať ako slávna osoba?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail