Ako odstrániť škvrny od paradajok?

Na odstránenie škvŕn z rajčiaka z oblečenia ich prikryte pastou sódy, soli a vody a potom po 10 minútach opláchnite studenou vodou. Alternatívne škvrny potriete množstvom hrachového mydla alebo pracieho prostriedku a po 5 minútach opláchnite studenou vodou. Pokiaľ ide o škvrny na koberci, začnite votrieť do každej škvrny množstvo mydla na umývanie vo veľkosti hrášku. Potom škvrny zalejte niekoľkými polievkovými lyžicami vody naraz a opláchnite čistou handrou, aby ste ich zdvihli z koberca. Skončite osušením oblastí čistým uterákom. Ak chcete získať ďalšie rady vrátane toho, ako odstrániť škvrny z paradajok z nábytku, pokračujte v čítaní.

Na odstránenie škvŕn z paradajok z oblečenia ich prikryte pastou sódy bikarbóny
Na odstránenie škvŕn z paradajok z oblečenia ich prikryte pastou sódy bikarbóny, soľou a vodou a potom po 10 minútach opláchnite studenou vodou.

Paradajky sú všadeprítomné v jedlách. Či už si pochutnávate na peknom BLT alebo si pochutnáte na cestovinách, je pravdepodobné, že sa s paradajkami stretnete aspoň niekoľkokrát za týždeň. Aj keď sú paradajky a všetky jedlá, ktoré inšpirujú, úžasné, sú dobre známe svojou náchylnosťou k farbeniu. Našťastie existujú spôsoby, ako odstrániť škvrny od paradajok, či už sú škvrny na tkanine, koberci alebo nábytku.

Metóda 1 z 3: odstránenie škvŕn z oblečenia

 1. 1
  Oblečenie vyberte čo najrýchlejšie. Čím dlhšie bude škvrna tuhnúť, tým ťažšie bude odstránenie. Pokiaľ je to len trochu možné, znečistený odev ihneď odstráňte. Ak sa odev nedá ihneď vyzliecť, pokúste sa aspoň ihneď odstrániť prebytočné jedlo a škvrnu potrite studenou vodou.
  • Pri odstraňovaní problematického predmetu buďte opatrní, pretože nechcete, aby sa škvrna preniesla do viacerých oblastí. Aby ste tomu zabránili, môžete pri odstraňovaní škvrny priložiť ruku k ruke.
 2. 2
  Vyčistite oblasť čistou bielou handrou. Akonáhle je odev vyzlečený, potrite oblasť čistou bielou handrou. Jemne naneste na škvrnu, vyhýbajte sa pohybu stierania alebo zoškrabovania, pretože môžu škvrnu zahrabať hlbšie do vlákien.
  • Vaša handra môže byť vlhká alebo suchá, ale pre tento krok sa vyhnite extrémne vlhkej handre. Cieľom tu nie je prenos vody, ale odstránenie všetkých pretrvávajúcich zvyškov paradajok.
 3. 3
  Namočte škvrnu do studenej vody. Naplňte umývadlo alebo malú nádrž čerstvou studenou vodou a vložte do vody zafarbený kus oblečenia. Ak je škvrna malá, môžete zafarbenú oblasť umiestniť do studenej vody namiesto celého odevu.
  • Ak umývadlo používate, pred použitím na bielizeň ho dôkladne vyčistite. Škvrny sa ľahko prenášajú na tkaninu, takže nechcete, aby v dreze zostali zvyšky.
 4. 4
  Na miesto naneste prací prostriedok. Na oblasť naneste kúsok pracieho prostriedku a votrite ho prstom do malých kruhov. Po uplynutí 5 minút opláchnite miesto v studenej vode. Ak je škvrna pretrvávajúca, môžete znova použiť prací prostriedok a skúsiť to znova, kým škvrny od paradajok neodstránite.
 5. 5
  V prípade potreby vyskúšajte menej tradičný čistič. Ak sa chcete pokúsiť efektívne použiť položky z domácnosti, aby ste sa zbavili škvŕn z paradajok, môžete použiť ľubovoľný počet prostriedkov nachádzajúcich sa vo vašich kuchynských skrinkách. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zvyčajne pripraviť pastu a opláchnuť v studenej vode.
  • Vytvorte pastu z vody a zubného kameňa. Túto pastu naneste priamo na škvrnu a potom opláchnite studenou vodou.
  • Sóda bikarbóna, soľ a voda. Podobne ako zubný kameň, vytvorte si sódu bikarbónu, soľ a vodnú pastu a potom ju naneste priamo na škvrnu. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom opláchnite studenou vodou.
  • Možno použiť mydlo na riad Blue Dawn. Na škvrnu naneste množstvo mydla Dawn vo veľkosti gumy a votrite ju prstom. Škvrnu opláchnite v studenej vode, kým voda nevytečie a už nie sú viditeľné žiadne mydlové bubliny. Miska mydlo pomáha odstrániť olej z tkaniny.
 6. 6
  Výrobok umyte v studenej vode. Po aplikácii ošetrenia škvrnami vložte odev do práčky pomocou nastavenia studenej vody. Ak ide o veľkú škvrnu, možno budete chcieť odev vložiť do práčky samostatne, aby ste zabránili prenosu škvrny na iný odev.
  • Po vybratí položky z práčky sa na ňu pozorne pozrite. Ak je škvrna stále prítomná, pred vysušením ju znova ošetrite. Slnko a teplo môžu skutočne vytvoriť škvrnu.
 7. 7
  Odev sušte na vzduchu na slnku. Po skončení pracieho cyklu vyberte odev a dajte ho na slnko vysušiť. To urýchli proces sušenia a pomôže odstrániť prípadné zvyškové škvrny.
  • Ak je odev už vysušený a škvrna je zaschnutá, skúste oblasť potrieť mydlom, kockou ľadu alebo bielou tkaninou navlhčenou v octe. Potom položku znova vyperte.
Ako môžem odstrániť škvrny od paradajok z Tupperware
Ako môžem odstrániť škvrny od paradajok z Tupperware?

Metóda 2 z 3: odstránenie škvŕn z koberca

 1. 1
  Zoškrabte prebytočnú omáčku. Náročnosť odstránenia škvrny bude do značnej miery závisieť od vašej hromady kobercov. Vysoká hromada môže na odstránenie omáčky vyžadovať viac ako nôž alebo špachtľu a môže vyžadovať malú handru, zatiaľ čo nízka hromada by mala byť v poriadku s nožom.
  • Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku, uistite sa, že zmizli všetky veľké kusy jedla a hromady omáčky, pretože blotovanie veľkým množstvom neporušenej omáčky môže škvrnu ešte zhoršiť.
 2. 2
  Vyčistite oblasť čistou, vlhkou handrou. Na škvrnu vezmite vlhkú, čistú bielu handru a votrite ju a pevne do nej zatlačte. Neotierajte ani neškrabávajte handrou, pretože to môže čiastočky jedla vtlačiť ďalej do koberca a bude ich extrémne ťažké odstrániť.
  • Pri blotovaní určite použite studenú vodu. Teplá alebo horúca voda môže povzbudiť tuhé častice jedla.
 3. 3
  Položte odstraňovač škvŕn na koberec. Koberec nie je tak všestranný ako oblečenie, pokiaľ ide o liečbu škvŕn. Tu sa držte základov: peroxid, mydlo Dawn alebo špecializovaný výrobok na čistenie kobercov.
  • Na oblasť naneste veľké množstvo peroxidu a jemne ho vmasírujte prstami. Ak je veľká plocha zafarbená, nastriekajte na koberec zmes vody a peroxidu. Nechajte pôsobiť 5-10 minút.
  • Na škvrnu naneste množstvo hrachového mydla Dawn vo veľkosti hrášku alebo na koberec nastriekajte roztok mydla na umývanie riadu a vody. Mydlom jemne krúžte v kruhoch pomocou malej zubnej kefky alebo kefky na bielizeň.
  • Ak chcete použiť výrobok na čistenie kobercov, po odstránení ďalšej tekutiny jednoducho postupujte podľa pokynov k produktu.
 4. 4
  Opláchnite miesto malým pohárom vody. Koberec síce nemôžete opláchnuť pod tečúcou vodou, ale miesto môžete opláchnuť malým šálkou studenej vody. Postupne na škvrnu nalejte studenú vodu, prebytočnú vlhkosť odsajte a zdvihnite škvrnu a ošetrenie škvŕn.
  • Na malé škvrny postačí 1 C (8 oz) vody. Pri väčších škvrnách zdvojnásobte množstvo.
 5. 5
  Osušte koberec uterákom a tlakom. Na vysušenie koberca položte čistý uterák na škvrnu a zatlačte ho silným tlakom. Pokračujte v tomto procese, kým sa neodstráni všetka vlhkosť.
  • Akonáhle je škvrna odstránená, môžete zapnúť stropný alebo podlahový ventilátor, aby ste urýchlili proces sušenia. Alebo použite vákuum v obchode na odsatie vody.
Ako odstrániť škvrny z paradajok z nábytku
Ak chcete získať ďalšie rady vrátane toho, ako odstrániť škvrny z paradajok z nábytku, pokračujte v čítaní.

Metóda 3 z 3: odstránenie škvŕn z nábytku

 1. 1
  Zvyšnú omáčku alebo paradajky jemne utrite. Špachtľou alebo tmelovým nožom zotrite zvyšky omáčky alebo paradajok, ktoré tu zostali. Na utieranie používajte predmet s čistým, rovným okrajom, pretože utieranie látkou alebo zubatým okrajom by mohlo škvrnu ďalej nastaviť.
 2. 2
  Škvrnu odstráňte vlhkou, bielou handrou. Navlhčite čistú bielu handru studenou vodou a škvrnu odstráňte tak, že ju niekoľkokrát prejdete, kým škvrna nezačne mať svetlú farbu.
  • Použitie farebnej handry môže mať za následok prenos farby, vyhnite sa preto farbám alebo vzorom.
 3. 3
  Na oblasť naneste mydlo. Na škvrnu naneste malú kvapku mydla a votrite ju do malých kruhov štetcom alebo prstom. Dávajte pozor, aby ste trením trpeli iba priamo na škvrnu, pretože trením mimo priemer škvrny by sa škvrna mohla preniesť na väčšiu plochu.
  • Niektoré textílie, ako napríklad vlna, môžu zle reagovať na mydlo. Skontrolujte pokyny na čistenie nábytku, aby ste nepoškodili tkaninu.
 4. 4
  Znovu ho namažte vlhkou handrou. Škvrnu odstráňte vlhkou handrou, aby ste odstránili mydlové bubliny. Ak sú mydlové bubliny tvrdohlavé, môžete použiť jemný pohyb stierania, uistite sa však, že utierate opatrne a zľahka bez toho, aby ste na látku vyvíjali neprimeraný tlak.
  • Ak vaša prvá pijavá handra nemá výrazne čistý priestor, použite novú handru. Nechcete škvrnu prenášať späť na látku.
 5. 5
  V prípade potreby aplikáciu mydla zopakujte. Ak je škvrna stále viditeľná, postup zopakujte, naneste malé množstvo mydla na umývanie, votrite ho a zvyšné mydlo odstráňte vlhkou handrou.
 6. 6
  Miesto osušte čistým uterákom. Po odstránení škvrny oblasť osušte čistým bielym uterákom. Uterák položte priamo na oblasť a silno zatlačte a tento postup opakujte, kým nie je tkanina na dotyk suchá.
  • Vyhnite sa liatiu vody na nábytok, pretože by to mohlo navlhčiť podložku pod tkaninou a spôsobiť plesne alebo plesne. Na odstránenie prilepte vlhkú handru.
Ako odstrániť škvrny od paradajok
Našťastie existujú spôsoby, ako odstrániť škvrny od paradajok, či už sú škvrny na tkanine, koberci alebo nábytku.

Tipy

 • Na dosiahnutie najlepšieho výsledku vždy škvrnu vyčistite čo najrýchlejšie, najmä ak je paradajková omáčka na olejovej báze, pretože olejové škvrny je ťažké odstrániť.
 • Dodržujte všetky konkrétne pokyny na pranie oblečenia, kobercov alebo nábytku.
 • Ak sa na predmete určenom len na chemické čistenie vytvorí škvrna, položte do blízkosti škvrny pás modrej maliarskej pásky alebo malý špendlík na bielizeň a odneste ho do čistiarne. Vďaka tomu bude škvrna ľahšie identifikovateľná a čistiteľná.
 • Ak musíte odstrániť škvrny od paradajok z plastových nádob alebo nádob, môžete použiť biely ocot, sódu bikarbónu, cukor, citrónovú šťavu alebo peroxid vodíka.

Varovania

 • Nikdy neutierajte škvrnu! Bez ohľadu na umiestnenie škvrny má utieranie tendenciu tlačiť škvrnu ďalej do látky.

Otázky a odpovede

 • Ako môžem odstrániť škvrny od paradajok z Tupperware?
  Tupperware namočte na niekoľko minút do teplej vody s niekoľkými lyžicami sódy bikarbóny. Potom ich vydrhnite žinkou alebo špongiou. Sóda bikarbóna zvyčajne urobí trik, keď vyčistí zašpinený Tupperware!

Súvisiace články
 1. Ako zorganizovať truhlicu?
 2. Ako odstrániť škvrny od červeného vína z kože?
 3. Ako sa zbaviť bĺch?
 4. Ako predať kovový šrot?
 5. Ako zaplatiť sediaceho v domácnosti?
 6. Ako si najať službu upratovania domu?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail