Ako sa starať o dlhosrstú mačku?

Musíte mačku často česať a mačku pravidelne kúpať
Musíte mačku často česať a mačku pravidelne kúpať, aby ste predišli rohožiam.

Vaša dlhosrstá mačka môže mať problém dostať podložky z kožušiny. Z tohto dôvodu je potrebné dlhosrsté mačky upravovať častejšie ako krátkosrsté mačky. Musíte mačku často česať a mačku pravidelne kúpať, aby ste predišli rohožiam. Rohože môžu bez ošetrenia viesť k bolestivým infekciám a dokonca k smrti, takže je najlepšou možnosťou starostlivosti.

Časť 1 z 3: česanie dlhosrstej mačky

 1. 1
  Hrebeň mačku raz denne. Dlhosrsté mačky vyžadujú väčšiu údržbu ako krátkosrsté mačky. Je potrebné ich denne česať, aby sa zabránilo rohožiam. Možno budete musieť mačku česať v krátkych dávkach po celý deň, pričom by ste mali zbierať časy, keď sa mačka zdá byť spokojná, aby ste mačku vyčistili.
  • Ak vaša mačka nie je náchylná na podložky, môže vám kefovanie každých pár dní uniknúť.
 2. 2
  Pripravte svoju mačku. Vaša mačka by mala byť niekde pevnom. Stôl alebo podlaha sú v poriadku, ale vyvýšený povrch funguje lepšie. Môžete tiež použiť gauč alebo posteľ. Tiež sa uistite, že je vaša mačka pokojná. Procesu môžete pomôcť tým, že sa s mačkou pohladíte a budete s ňou pokojne hovoriť. Poškriabajte mačku na dobrých miestach, ktoré má rada, aby ste sa uistili, že je spokojná, než začnete.
 3. 3
  Nájdite správne nástroje. Pre dlhosrstú mačku sú najlepšími nástrojmi drôtená kefa, podsady a hrebeň proti blchám. Môžete tiež použiť hrebeň so širokými zubami, ak to máte všetko, čo môže pomôcť najmä vtedy, keď vašej mačke kvôli sezónnemu vypadávaniu vypadávajú vlasy.
  • Hrebene podsady majú dlhé aj krátke zuby. Sú najlepšie na uvoľnenie vlasov v podsade. Pred použitím hrebeňa na blchy budete musieť začať s menej jemným podsadcom a prejsť na jemnejší.
 4. 4
  Začnite štetcom a postupujte smerom nadol. Ak je mačacia srsť obzvlášť zlá, budete musieť začať najskôr kefou alebo hrebeňom so širokými zubami, aby ste najskôr zamotali hlavné spleti. Akonáhle to zvládnete, môžete prejsť na hrebeň s podsadou. Ďalej môžete prejsť na jemnejší podsadový hrebeň a potom na blší hrebeň.
  • Najprv musíte začať s hrebeňmi a kefami so širšími zubami, pretože prvýkrát nebudete môcť dostať cez kabát jemný blší hrebeň.
  • Ak nie je srsť vašej mačky príliš zamotaná, možno budete môcť začať s menej jemným hrebeňom podsady.
  • Jemnejšie hrebene použite na mačaciu hlavu a nohy.
  By bolo prijateľné pre dlhosrstú mačku
  Takmer každé jedlo, ktorým by ste nakŕmili krátkosrstú mačku, by bolo prijateľné pre dlhosrstú mačku.
 5. 5
  Začnite s mačkou na bruchu tak, aby jej zadná strana smerovala k vám. V tejto polohe pravdepodobne nebudete musieť držať mačku. Starostlivo upravte chrbát mačky, začnite od hlavy a pracujte až po chvost.
 6. 6
  Otočte mačku na chrbát a podržte ju. Potom, čo ste mačke upravili chrbát, prevráťte ju tak, aby ležala na chrbte s odhaleným bruchom. Mierne ho položte na jednu stranu, jednou prednou nohou bližšie k stolu a ďalšou vo vzduchu.
  • Palcom a ostatnými prstami urobte „V“. Zatlačte na spodnú stranu mačky písmenom „V“ smerom k ramenu a hlave a zvierajte hornú polovicu mačky nadol. To pomáha udržať mačku na mieste, ako aj zabrániť tomu, aby vás kousla.
  • Keď sa presúvate na spodný zadný koniec, pomocou ruky a lakťa držte mačku dole, pričom dvíhajte jednu nohu rovnakou rukou a štetcom medzi nohami.
 7. 7
  Skúste čistenie zubov. Kefovaním v rôznych smeroch sa uistite, že sa dostanete až na kožu. Ak sa dostanete na kožu, uvidíte, ako kožušina vytvára „líniu“ pokožky tam, kde srsť česáte. Nechcete sa vryť do kože, ale uistite sa, že dostanete podsadu.
  • Pri tomto type česania začnite mačacím chrbtom, potom prejdite do strán a nakoniec urobte spodné strany. Začnete od krku a budete postupovať až po chvost.
  • Kefujte rovnomernými ťahmi a sústreďte sa na oblasti so spleťou. Pokúste sa vypracovať akúkoľvek voľnú kožušinu, ktorú uvidíte.
 8. 8
  Skúste sa oprieť o zrno. Ďalšou možnosťou je česanie o zrno. Budete sa česať smerom k mačacej hlave. Keď dosiahnete hlavu, jemne ju vyčesajte. Uistite sa, že dostanete aj hrudník a žalúdok. Tiež oddeľte kožušinu na chvoste posunutím na obidve strany. To uľahčuje jeho čistenie.
  • Uistite sa, že zasiahnete problémové oblasti. Napríklad dlhosrsté mačky môžu dostať podložky pod ruky alebo cez brucho.
  • Uistite sa tiež, že sa dostanete až na kožu a zameriavate sa na zamotané oblasti.

Časť 2 z 3: zaobchádzanie s podložkami a spleťou

 1. 1
  Skúste prášok na uzly a podložky. Trocha prášku mastenca vám môže pomôcť rozčesať uzly. Trochu posypte uzol. Potom najskôr prstami roztiahnite uzol. Uistite sa, že ho nebudete trhať, pretože to mačke ubližuje. Akonáhle ho roztrháte, použite naň hrebeň.
 2. 2
  Rozčesajte podložky. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť rohoží, je držať podložku v blízkosti koreňa. To mu bráni v ťahu na kožu mačky. Potom hrebeňom alebo štetcom trochu dráždite. Mali by ste byť schopní prečesať niektoré rohože týmto spôsobom.
 3. 3
  Skúste rozdeľovač rohoží. Ďalšou možnosťou je rozdeľovač rohoží. Môžete ich nájsť v obchodoch s domácimi zvieratami. V zásade rozdeľovač rohože rozreže rohož. Keď je podložka na kúsky, je jednoduchšie podložku vyčesať a vytiahnuť spleti bez toho, aby ste mačke ublížili.
  • V niektorých prípadoch môžete nahradiť plastový otvárač listov, do ktorého má otvor vstup. Môže fungovať aj rozrývač švov.
  Mačku!) Musí byť vaša mačka odmenená (a možno budete aj vy)
  Po takej hroznej skúške (pre vás a mačku!) Musí byť vaša mačka odmenená (a možno budete aj vy).
 4. 4
  Vystrihnite najhoršie podložky. Ak je spleť obzvlášť zlá, možno ju budete musieť vystrihnúť. Pri tejto metóde však musíte byť veľmi, veľmi opatrní, pretože je ľahké pokožku prebodnúť. Jemne stiahnite spleť z pokožky. Pred strihaním sa uistite, že vidíte, kde je koža, a potom jemne odstrihnite čo najďalej od pokožky.
  • Na tento proces môžete použiť aj podložku/hrebeň. Je to hrebeň určený na strihanie rohoží pri česaní kožušiny.
  • Ak sú podložky skutočne zlé, budete potrebovať odbornú pomoc. Mačku možno bude treba oholiť.

Časť 3 z 3: Kúpanie mačky

 1. 1
  Kúpte svoju mačku každý mesiac až mesiac a pol. Dlhosrsté mačky dostanú spleť a podložky bez pravidelného kúpania. Prispievajú k tomu mastné aj rozpustené vlasy. Kúpanie a sušenie fénom navyše zabráni zamotaniu vlasov. Pravidelné kúpanie dlhosrstej mačky je preto dobrý nápad.
  • Ak nemáte pocit, že by ste svoju mačku mohli kúpať sami, vezmite ju do starostlivosti o chlpáča, ktorá mačky prijíma.
  • Pred kúpaním mačku tiež vždy očistite, aby ste z nej odstránili všetku voľnú srsť.
 2. 2
  Najprv zastrihnite mačke nechty. Keď kúpete mačku, môžete byť vážne poškriabaní. Mnoho mačiek bude pri kúpaní bojovať. Preto je najlepšie ostrihať mačke nechty pred kúpaním, čím sa ušetríte od bolesti a krvi. Navyše, keď vás mačka poškriabe, pravdepodobne sa dostane preč a budete ju musieť znova rozhádzať.
  • Na zastrihávanie pazúrov môžete použiť strojček na nechty, ale nožnice vyrobené pre mačky môžu fungovať o niečo lepšie.
  • Pokúste sa držať mačku pod pažou a súčasne zdvíhajte každú labku. Môžete tiež niekoho požiadať, aby za vás mačku podržal. Možno budete môcť pracovať na pazúroch, kým mačka stojí na stole.
  • Držte labku v ruke. Jemne zatlačte na zadnú a prednú časť labky na každom vankúšiku, aby sa pazúr predĺžil. Odrežte koniec nechtu a uistite sa, že nedostanete pôst, ktorým je ružová žila, ktorá tečie po nechte.
  • Zastrihnite čo najviac, začínajúc prednými pazúrmi. K zvyšku sa možno budete musieť vrátiť neskôr.
 3. 3
  Hrajte so svojou mačkou vopred. Hra s vašou mačkou ju môže unaviť, čo môže uľahčiť kúpanie. Vyberte si obľúbenú hračku mačky a nechajte ju chvíľu hrať, kým nebude pôsobiť unavene. Keď ste to už trochu opotrebovali, môžete začať kúpať. Tak bude počas kúpeľa uvoľnenejší.
 4. 4
  Pripravte si vaňu a svoju mačku. Vaňa musí mať v sebe gumovú podložku, aby sa vaša mačka nešmýkala. Namiesto toho môžete použiť umývadlo, ale stále potrebujete gumovú podložku. Tiež potrebuje asi 10 centimetrov (10,2 cm) teplej vody. Navyše dajte mačke do uší vaty (jemne), ktoré im zabránia navlhnúť.
 5. 5
  Navlhčite svoju mačku. Pomocou vlažnej vody nalejte mačku vodou džbánom alebo šálkou. Môžete tiež použiť rozprašovaciu trysku. Uistite sa, že ho nevylievate priamo na hlavu mačky, pretože nechcete, aby sa mačka dostala do očí, nosa alebo uší. To len rozruší mačku.
 6. 6
  Šampónujte mačku. Uistite sa, že používate šampón pre mačky, pretože váš šampón môže sušiť mačaciu pokožku. Zmiešajte asi 5 dielov vody s 1 dielom šampónu a votrite ho do kožušiny mačky. Najlepšie je začať zhora a smerovať k chvostu. Ešte raz sa snažte, aby sa mydlo nedostalo do tváre mačky.
  Možno budete musieť mačku česať v krátkych dávkach po celý deň
  Možno budete musieť mačku česať v krátkych dávkach po celý deň, pričom by ste mali zbierať časy, keď sa mačka zdá byť spokojná, aby ste mačku vyčistili.
 7. 7
  Mačku dôkladne opláchnite. Akonáhle vmasírujete mydlo, je čas ho opláchnuť. Pohár alebo striekaciu hadicu nalejte mačke vodou. Musíte sa uistiť, že dostanete von všetky mydlo, pretože ak nie, bude to pre mačku svrbieť. Opláchnite, kým voda nevytečie.
  • Na mačaciu tvár jednoducho navlhčite žinku a jemne ju utrite.
 8. 8
  Rozčešte kožušinu. Ak necháte kožušinu vlhkú bez toho, aby ste ju česali, môže sa z nej vyvinúť veľmi zamotaná podložka, ktorú možno bude treba oholiť, podobne ako vlna. Kožu mačky vyčesajte, kým je ešte vlhká, a potom znova, keď kožušina úplne vyschne. Tak zabránite vzniku rohoží po kúpeli.
 9. 9
  Vysušte mačku. Začnite veľkým uterákom a utrite z neho čo najviac vlhkosti. Skúste pracovať niekde, kde nie je prievan, aby vaša mačka nebola prechladnutá. Môžete tiež použiť sušič vlasov na teplý stupeň (najnižšie nastavenie pred chladením). Rana vlasov môže pomôcť zabrániť zamotania, ako to sfúkne vlasov v každom smere. Vašej mačke sa však zvuk nemusí páčiť. Ak nie, jednoducho ho osušte uterákom.
 10. 10
  Povedzte svojej mačke, že je to dobrá mačka. Po takej hroznej skúške (pre vás a mačku!) Musí byť vaša mačka odmenená (a možno budete aj vy). Venujte svojej mačke veľkú pozornosť. Pomôcť môže aj príjemná pochúťka. Použite čokoľvek, čo má mačka rada, aby jej povedala, akú dobrú prácu urobila.

Tipy

 • Pri starostlivosti o mačku hľadajte akékoľvek známky problémov, ako sú hrbole alebo škrabance. Dávajte si tiež pozor na blchy, aby ste sa mohli nechať liečiť blchami, ak to vaša mačka potrebuje.

Varovania

 • Ak je kožušina vašej mačky infikovaná, vezmite ju na ošetrenie k veterinárovi.

Otázky a odpovede

 • Prečo ma moja mačka kousne, keď ju hladkám, aby bola pokojná?
  Väčšina mačiek nemá rada, keď sa ich dotýkajú, keď sú vzrušené.
 • Aké je najlepšie jedlo na kŕmenie dlhosrstej mačky?
  Takmer každé jedlo, ktorým by ste nakŕmili krátkosrstú mačku, by bolo prijateľné pre dlhosrstú mačku. Pre mačky všeobecne by som odporučil akékoľvek jedlo, ktoré obsahuje ryby, kura, zeleninu alebo kombináciu týchto troch. Držal by som sa však ďaleko od mokrého jedla s dlhosrstou mačkou, pretože by im to mohlo uviaznuť v srsti.
 • Rastie luxusná kožušina mojej mačke, keď sa oholí?
  Obvykle do 3 až 4 mesiacov dobre vyrastie. Odrastené vlasy už niekedy nemusia byť rovnaké ako predtým, najmä ak má mačka zdravotný problém.
 • Ako udržím bielu mačku čistú medzi praním?
  Naozaj nemôžete nič urobiť. Vaša mačka sa vyčistí sama, takže mimo bežných kúpeľov nie je potrebné nič robiť.
 • Počul som, že mačky nemajú radi vodu. Čo mám robiť?
  Väčšina mačiek nemá rada mokré. Pomaly ju uvoľnite do vody a držte ju v pokoji. V prípade rozčúlenia noste gumené rukavice.
 • Kakadlo mojej perzskej mačičky sa jej stále lepí na zadok, kedykoľvek použije svoj odpadkový kôš vo forme veľkých hrudiek. Obvykle je veľmi čistá a veľmi zdravá. Dávam jej suché jedlo. Čo mám robiť?
  Vaša mačka má dlhé vlasy. Stáva sa to neustále u dlhosrstých mačiek. Napriek tomu by ste sa mali pre istotu obrátiť na veterinára.
 • Môj Peršan ma stále hryzie vždy, keď ju upravujem. Ako ju môžem zastaviť?
  Dajte jej hračku na žuvanie. Ak aj po tom, ako jej dáte hračku, hryzie, začnite jej dávať malé tresty za hryzenie.
 • Moja dlhosrstá mačka bojuje s letnými horúčavami. Aj keď je klimatizácia v chode, pučí a otvára ústa a jazyk. Mám jej ostrihať alebo oholiť kožušinu alebo kožušina pomôže udržať chlad?
  Jej srsť ju pomáha udržať v teple v teplom počasí alebo v teple v chladnom počasí. O jej príznakoch okamžite navštívte veterinára.

Komentáre (2)

 • natasamolnarova
  Ďakujem za zrozumiteľnosť, stratégie krok za krokom, veľmi užitočné tipy a veľmi milú citlivosť na to, ako by sa mačka cítila. Krásne, brilantné, základné informácie. Váš článok nám pomôže predchádzať stresu alebo akýmkoľvek zraneniam spôsobeným orezávaním našej mačky. Posiela k vám svoje najláskavejšie a najvďačnejšie vrnenie.
 • siennareid
  Hra s mačkou pred kúpaním bola veľmi užitočná na uľahčenie postupu. Teraz sa zdá, že moja mačka si kúpeľ dokonca užíva. Tento článok ukončil éru bitiek medzi mnou a mojou mačkou vo vani. Ďakujem mnohokrát.

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články
 1. Ako rozpoznať mačací diabetes?
 2. Ako vyriešiť prežúvanie mačacej knihy a nábytku?
 3. Ako zvládnuť sanie vlny u mačiek?
 4. Ako zabrániť mačke olizovať plyšáky a deky?
 5. Ako zabrániť mačke vytrhávať si vlasy?
 6. Ako sa starať o mačku, keď máte aj domáceho hlodavca?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail