Ako zmäkčiť gumu?

Ak chcete zmäkčiť gumu, skúste ju zahriať vložením do sušičky na najhorúcejšie nastavenie. Nezabudnite ho pravidelne kontrolovať, aby sa nespálil alebo neroztopil. Ak chcete gumu v teniskách zjemniť, použite na najhorúcejšie nastavenie asi 10 minút sušič vlasov. Tenisky môžete tiež vložiť do rúry na nastavenie „Teplé“ asi na 10 minút, ale určite ich dajte na pekáč, ktorý už na varenie nepoužívate. Potom, čo guma vychladne, ju môžete často pretvarovať, kým nestvrdne. Ak sa chcete dozvedieť, ako v prvom rade zabrániť stvrdnutiu gumy, čítajte ďalej!

Fungovala by niektorá z týchto metód na zmäkčenie gumy na zmäkčenie gumových líšt nárazníka biliardového
Fungovala by niektorá z týchto metód na zmäkčenie gumy na zmäkčenie gumových líšt nárazníka biliardového stola?

Ak ste niekedy našli gumičku vytrhnutú z miesta okolo balíčka baseballových kariet, vytiahli ste staré obľúbené tenisky a zistili ste, že sú tuhé ako doska, alebo sa vám vysávač pokazil kvôli malému tesneniu, opasku, alebo pásmo, vieš, že guma časom tvrdne. Prírodný kaučuk degraduje a tvrdne, pretože teplo, oleje a dokonca aj jednoduchý kyslík spôsobujú chemické reakcie. Obmedzenie vystavenia teplu, olejom a kyslíku je preto jedným zo spôsobov, ako oddialiť tvrdnutie gumových predmetov. Správne použité teplo alebo olej však môžu gumovým predmetom vrátiť určitú mäkkosť, aj keď je to boj, ktorý nakoniec prehráte.

Metóda 1 z 3: oddialenie tvrdnutia gumy

 1. 1
  Gumové predmety pravidelne kontrolujte, či nie sú vytvrdené. Pomaly, ale isto, akýkoľvek gumený predmet, či už sú to stierače čelného skla vášho auta alebo elastický pás vašich obľúbených pyžamových nohavíc, časom stvrdne. Dôkaz bielych alebo farebných látok na kaučuku môže byť jednou z indikácií prebiehajúcej chemickej reakcie.
  • Prírodný kaučuk má slabú odolnosť voči ozónu a UV svetlu, ako aj voči ropným olejom. Navyše teploty pod -16°C (-51°C) alebo nad 104°C ho rýchlo degradujú, zatiaľ čo teplotné extrémy vo všeobecnosti uľahčia dlhodobú degradáciu a tvrdnutie.
  • Guma sa tiahne a ohýba, pretože je tvorená dlhými, zamotanými reťazcami molekúl, ktoré je možné narovnať pod napätím. K degradácii týchto molekulárnych reťazcov môže dôjsť v dôsledku opakovaného alebo nadmerného napätia (myslite na rozstrapkané alebo príliš natiahnuté gumičky) alebo pôsobením prvkov, ako sú uvedené vyššie.
 2. 2
  Skontrolujte gumu, či nevykazuje známky poškodenia. Popraskaná guma zostane popraskaná, aj keď je zmäknutá. Akonáhle sa vytvoria praskliny, vašou jedinou možnosťou bude vyskúšať súpravu gumových záplat alebo gumový predmet jednoducho vymeniť. V tomto bode neexistuje žiadny zázračný liek.
  • Tu stojí za zmienku, že bežné metódy zmäkčovania - teplo a oleje - v skutočnosti pri procese gumu poškodzujú. Zakaždým, keď zmäkčíte tuhé gumové tesnenie alebo podrážku, prispievate tiež k jeho prípadnému zániku.
 3. 3
  Udržujte gumové predmety čisté. Môžete urobiť len toľko, aby sa kyslík, teplotné výkyvy a svetlo nedostali do blízkosti gumy, ale zotretie zvyškov môže pomôcť zabrániť poškodeniu predmetov poškodzujúcimi olejmi.
  • Gumené predmety čistite podľa možnosti iba teplou vodou a čistou handričkou. V prípade potreby použite jemný čistiaci prostriedok a úplne ho opláchnite.
  • Rozpúšťadlá nachádzajúce sa v čistiacich prostriedkoch môžu kaučuk degradovať alebo dokonca rozpúšťať.
  • Vyhnite sa praniu oblečenia s elastickými pásmi viac, ako je potrebné, a nepoužívajte horúcu vodu.
  Ako môžem zmäkčiť gumené rukavice na čistenie kuchyne
  Ako môžem zmäkčiť gumené rukavice na čistenie kuchyne?
 4. 4
  Utesnite gumu vo vzduchotesnej nádobe, aby sa oddialilo tvrdnutie. Ak je to možné, odstráňte z nádoby čo najviac vzduchu (a teda aj kyslíka), než ju uzatvoríte.
  • Umiestňovanie gumových predmetov do vreciek na zips a používanie slamky na odsávanie väčšiny vzduchu môže citeľne oddialiť proces tvrdnutia. Ak ste niekedy porovnali gumičky uložené v plastovom vrecku v zásuvke na odpadky s tými, ktoré sú v zásuvke voľné, poznáte rozdiel, ktorý to môže znamenať.
  • Prírodný kaučuk je obzvlášť citlivý na oxidáciu, pretože pri výrobe predmetov, ako sú gumičky, sa do zmesi pridáva síra. Kyslík reaguje so sírou a v zásade ju z položky odstráni, takže zostane krehkejšia.
 5. 5
  Nádobu umiestnite na chladné, suché a tmavé miesto. To isté miesto, kde by ste mohli skladovať jablká alebo zemiaky, by v skutočnosti predstavovalo slušné miesto aj na uloženie zabalených tenisiek.
  • 68 až 25°C (20 až 25°C) je rozumný teplotný rozsah na skladovanie gumových predmetov, aj keď nižšie teploty môžu byť tiež dobré.
  • Môžete dokonca zvážiť uloženie tesne uzavretých gumových predmetov v chladničke. Nadmerný chlad a vyššia vlhkosť mrazničky z neho však robia menej ideálnu voľbu.

Metóda 2 z 3: zmäkčenie gumy teplom

 1. 1
  Vyberte si preferovaný zdroj tepla. Rúra alebo sušič vlasov je najpravdepodobnejšou voľbou, aj keď niektorí ľudia napríklad odporúčajú umiestniť obuv s gumovou podrážkou na radiátor. Zaistite, aby vyhrievací prvok vašej rúry mohol pracovať na nízkom nastavení a aby mohol ohrievací článok vašej sušičky používať vysoké nastavenie, aby sa dosiahli približne rovnaké teploty.
  • Sušička umiestnená na jeho nastavenie najvyššej tepla by mohol byť ďalšiu možnosť, a to najmä na tenisky.
  • Požadovaný teplotný rozsah je zhruba 200-104°C (93-104°C). Teploty nad týmto rozsahom pravdepodobne spôsobia viac škody ako úžitku.
  • Nezabudnite gumové predmety pred zahriatím vyčistiť, ideálne iba vodou.
 2. 2
  Vložte gumený predmet do rúry na „teplé“ nastavenie. V prípade, že sa vaša rúra prehreje a roztaví gumu, položte položky na panvicu vhodnú do rúry alebo na inú nádobu (ale takú, ktorú nebudete používať na jedlo).
  • Ak ohrievate topánky, uistite sa, že podrážky smerujú nahor, aby ste znížili pravdepodobnosť ich roztopenia na rošte alebo panvici.
  • Položky uchovávajte v rúre päť až 10 minút. Ak máte náhodou infračervený povrchový teplomer, môžete odhadnúť, ako dosiahnuť požadovaný teplotný rozsah.
  • Opäť si dajte pozor na prehriatie, pretože vysoká teplota gumu rozloží a pretože čistenie roztopenej gumy nie je žiadna zábava.
  Ako zmäknem gumové tesnenia na prepravnom vozíku
  Ako zmäknem gumové tesnenia na prepravnom vozíku, keď sú malé a tvrdé?
 3. 3
  Gumu zahrejte alternatívne sušičom vlasov. Minimálne pri topánkach s gumovou podrážkou sa za úspešné tvrdilo zahrievanie na „vysokej“ teplotu sedem až desať minút.
  • Nedržte sušičku na žiadnom mieste a gumovú položku pravidelne kontrolujte, či nejaví známky topenia alebo iného poškodenia.
  • Starostlivo však kontrolujte, pretože guma môže byť veľmi horúca. Ako opäť by mohol poslúžiť infračervený povrchový teplomer.
 4. 4
  Nechajte gumu 10 minút vychladnúť. Potom to skúste zmanipulovať. S trochou šťastia zostane položka mäkšia a pružnejšia aj po ochladení.
  • Majte však na pamäti, že existuje veľa gumových prípravkov a niektoré môžu reagovať lepšie ako ostatné. Tiež neexistuje žiadny zázračný liek a niektoré položky z tvrdenej gumy budú na zmäkčenie jednoducho príliš ďaleko. V skutočnosti poškodzujete gumu jej zahrievaním, aby ste zmäkli, a niektoré položky už bitie nevydržia.

Metóda 3 z 3: zmäkčenie gumy namočením

 1. 1
  Odstráňte gumovú časť z nie gumových komponentov, aby sa dala jednotlivo namočiť. Táto metóda je najlepšia pre priemyselné alebo mechanické gumové diely, ktoré budú vložené späť do zostavy.
  • Pokiaľ nemáte gumovú podrážku, ktorú je možné ľahko vybrať a znova pripevniť, nemusí to byť najlepšia metóda pre obuv. Namáčací roztok môže poškodiť alebo odfarbiť kožu alebo iný materiál obuvi.
  • Položku najskôr dôkladne očistite, ideálne iba teplou vodou a čistou handričkou.
 2. 2
  Roztok troch dielov trecieho alkoholu zmiešajte s jedným dielom zimozeleného oleja. Uistite sa, že množstvo roztoku je dostatočné na úplné zakrytie gumového predmetu, keď je vložený do nádoby.
  • Napriek tomu, že s obidvoma týmito kvapalinami sa dá bezpečne manipulovať v malých množstvách, pri vkladaní a vyberaní gumeného predmetu je najlepšie použiť kliešte alebo rukavice. Minimálne vám ruky nebudú cítiť ako zimozeleň.
  Ako zmäkčím gumové tesnenia umiestnené na okrajoch dverí chladničky
  Ako zmäkčím gumové tesnenia umiestnené na okrajoch dverí chladničky a mrazničky?
 3. 3
  Ponorte gumový predmet, nádobu uzatvorte a pravidelne kontrolujte, či nezmäkne. Utesnením nádoby obmedzíte odparovanie, ktoré môže odhaliť váš ponorený predmet.
  • Zobrazenie výsledkov môže trvať iba niekoľko hodín, alebo môže trvať niekoľko dní. Buďte trpezliví a pokračujte v kontrole. Po niekoľkých dňoch však pravdepodobne neuvidíte žiadne ďalšie výhody, ak by ste vec nechali namočenú.
 4. 4
  Odstráňte zmäkčenú položku a utrite ju čistou handričkou. Nechajte gumu uschnúť na vzduchu. Napriek tomu, že guma bude silne zapáchať po zime, je najlepšie nepoužívať na zmytie látky vodu.
  • Ponechaním oleja na mieste môže proces zmäkčovania pokračovať.
  • Samozrejme, pamätajte na to, že zvyšky oleja pomaly zmäkčujú gumu, takže budete musieť použiť svoj najlepší úsudok, či je najlepšie nechať ju alebo ju opláchnuť vodou. Bez ohľadu na to, ako sa vyhnúť používaniu drsných čistiacich prostriedkov, je to pravdepodobne najlepšie.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Rúra
 • Fén
 • Trenie alkoholu
 • Zimný olej
 • Vzduchotesný kontajner

Otázky a odpovede

 • Ako môžem zmäkčiť elastický pás na boxerky?
  Môžete ich vložiť do sušičky a nastaviť na najvyššie stupeň tepla.
 • Ako zmäkčiť gumové tesnenia?
  Použite vriacu vodu alebo sušič vlasov.
 • Ako môžem zmäkčiť gumené rukavice na čistenie kuchyne?
  Uskladnite ich s ľahkým poprášením mastencom alebo kukuričným škrobom. Vďaka tomu bude výrobok mäkký a bez vlhkosti.
 • Mám niekoľko gum, ktoré vyschli a nedali sa použiť. Mohol by som použiť túto metódu? Ak nie, čo budem robiť?
  To bude závisieť od typu gumy. Veľa gumy je gumová zmes a bez toho, aby ste vedeli, ako zjemniť ostatné prísady, je ťažké povedať. Začal by som horúcou vodou - vložte ich do plytkej misky s vodou a dajte do mikrovlnnej rúry na 20-30 sekúnd naraz. Nepoužíval by som nič silnejšie ako vodu, pretože by to pravdepodobne zmenilo zloženie gumy a ohrozilo jej funkčnosť.
 • Ako zmäknem gumový povlak v plášti? Časom to veľmi stuhlo.
  Dobrou možnosťou by bolo použiť sušič vlasov na niekoľko minút na zahriatie gumového povlaku.
 • Ako zmäkčím gumové tesnenia umiestnené na okrajoch dverí chladničky a mrazničky?
  Používajte ručný sušič vlasov.
Nezodpovedané otázky
 • Fungovala by niektorá z týchto metód na zmäkčenie gumy na zmäkčenie gumových líšt nárazníka biliardového stola?
 • Môžem použiť Armor All na zmäkčenie zaschnutej latexovej a gumovej podrážky?
 • Ako zmäknem gumové gumy, ak sú vysušené?
 • Ako zmäknem nitrilové rukavice, ktoré sú veľmi tuhé?
 • Ako zmäknem gumové tesnenia na prepravnom vozíku, keď sú malé a tvrdé?

Komentáre (3)

 • ystevens
  Pomohlo zmäkčenie tvrdených gumených podrážok na teniskách z hadej kože tým, že som sušič vlasov používal na najvyššie teplo. Ručne som ich ohýbal, keď sa zahrievali. Aj keď je samotná guma stále tvrdá, dúfam, že nájdem alternatívne riešenie.
 • garyhunter
  Bol som veľmi šťastný, keď som videl tento článok zameraný na laikov. Toľkokrát akékoľvek články zamerané na akýkoľvek chemický proces budú sponzorovať alebo len strieľať priamo nad hlavy laikov.
 • tanya30
  Hľadala som riešenie, ako zjemniť podrážky svojich obľúbených letných tenisiek. Našiel som odpoveď! Vďaka.
Súvisiace články
 1. Ako správne používať paralelnosť?
 2. Ako vyriešiť akýkoľvek problém s fyzikou?
 3. Ako vyriešiť desatinné exponenty?
 4. Ako si urobiť domácu úlohu hneď po škole?
 5. Ako porozumieť klasickej mechanike?
 6. Ako zistiť, či sa kvety prikláňajú k slnku?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail