Ako maľovať akrylovými farbami?

Keď maľujete akrylovými farbami, začnite výberom natiahnutého plátna so základným náterom, na ktorom chcete pracovať. Potom vytlačte malé množstvo farby na svoju paletu a občas ju postriekajte vodou, pretože akrylová farba má tendenciu rýchlo schnúť. Potom najskôr namaľte väčšie obrysy alebo pozadia a prepracujte sa k menším detailom. Ak potrebujete riediť farbu, aby ste vytvorili priesvitný efekt, pridajte malé množstvo vody alebo minerálky. Tipy na miešanie farieb pri vytváraní nových čítajte ďalej!

Na rozdiel od študentskej akrylovej farby je farba pre výtvarníkov bohatá na pigment
Na rozdiel od študentskej akrylovej farby je farba pre výtvarníkov bohatá na pigment a je dodávaná vo veľkej škále farieb.

S akrylovou farbou sa relatívne ľahko pracuje a rýchlo schne do vodotesnej povrchovej úpravy. Akrylová farba je veľmi univerzálna a dá sa použiť na vytvorenie mnohých rôznych vizuálnych textúr a efektov. Predtým, ako začnete maľovať, pripravte si zásoby a vytvorte obrys, než začnete pracovať na jemnejších detailoch. Keď sa naučíte základy, budete pripravení prejsť na pokročilejšie techniky, ako je vrstvenie farieb a bodkovanie.

Metóda 1 z 3: získanie vášho povrchu a štetcov

 1. 1
  Pre jednoduchú možnosť si vyberte natiahnuté plátno so základným náterom. Ak ste začínajúci maliar, plátno bude vašou obľúbenou maliarskou plochou. Plátno je vyrobené z bavlny alebo ľanu a je dodávané v rôznych štýloch, pričom dva najbežnejšie sú napnuté a nenapnuté. Natiahnuté plátna sú pevne pripevnené k drevenému rámu. Nenatiahnuté plátna sa spravidla nerežú na mieru, ale predávajú sa ako tkanina navinutá na veľký kotúč.
  • Plátno so základným náterom znamená, že bolo ošetrené základnou hmotou, ktorá umožní priľnutiu farby. Ak si neželáte kupovať plátno s primárnym náterom, môžete si vziať plátno bez náteru a tubu základného náteru, ako je gesso. Na plátno namaľujte vrstvu gessa a nechajte ho uschnúť, než začnete maľovať.
  • V miestnom obchode s umeleckými potrebami nájdete rôzne veľkosti natiahnutých alebo obyčajných pláten. Chvíľu sa rozhliadajte, kým nenájdete tvar a veľkosť zodpovedajúcu projektu, ktorý by ste chceli namaľovať.
 2. 2
  Ak chcete použiť rozpustený akryl, rozhodnite sa pre hrubý akvarelový papier. Ak máte radi akvarel, ale dávate prednosť použitiu akrylovej farby, skúste maľovať na hrubý papier špeciálne navrhnutý na použitie s akrylami. Akvarelový papier je tiež lacnejší ako napnuté plátna, najmä ak máte v pláne zlikvidovať niekoľko prvých pokusov o obrazy.
  • Môžete nájsť silný akvarel papier v miestnom obchode Art zásobovanie.
  • Majte na pamäti, že vodnatá akrylová farba môže spôsobiť tenšie pokrčenie alebo deformáciu papiera.
 3. 3
  Vyberte 8-10 farieb akrylovej farby v umeleckej kvalite. Na rozdiel od študentskej akrylovej farby je farba pre výtvarníkov bohatá na pigment a je dodávaná vo veľkej škále farieb. Ak s maliarstvom len začínate, malo by vám stačiť 8-10 farieb. Vyberte jednu z primárnych farieb (modrá, žltá a červená) a 5-7 ďalších farieb, s ktorými si budete maľovať radi. Vyberte napríklad farby ako:
  • čierna
  • Fialová alebo ružová
  • Hnedá
  • zelená
  • biely
 4. 4
  Kúpte si 5-8 štetcov na maľovanie v rôznych štýloch. Ak maľujete iba jediným štetcom, pomocou akrylovej farby bude ťažké dosiahnuť celú škálu efektov. Kúpte si teda niekoľko rôznych štýlov štetcov. Medzi najbežnejšie štýly akrylových štetcov patria:
  • Okrúhle (pre čiary a detailné práce)
  • Ploché (na vytváranie veľkých, odvážnych ťahov a vypĺňanie veľkých priestorov)
  • Ventilátor (na mixovanie a operenie)
  • Jasný (na držanie blízko plátna na silné ťahy)
  • Hranatý plochý (na vyplnenie rohov a jemných detailov)
Ak je farba akrylovej farby priamo z tuby príliš tmavá
Ak je farba akrylovej farby priamo z tuby príliš tmavá, skúste ju zmiešať s kvapkou bielej farby.

Metóda 2 z 3: práca na základoch

 1. 1
  Naraz vytlačte na paletu iba malé množstvo akrylovej farby. Trochu farba ide dlhú cestu, tak vymáčknuť len asi 1/4 palca (0,64 cm) začať. Vytlačte bábiky 4-6 farieb, s ktorými plánujete pracovať. Rozmiestnite tieto farby po obvode palety vášho maliara.
  • Toto nastavenie vám poskytne dostatok priestoru na miešanie a testovanie rôznych farebných kombinácií v strede palety.
 2. 2
  Maľujte najskôr veľkými štetcami, aby ste načrtli tvary predmetu. Na začiatku akrylovej maľby načrtnite na plátne veľké ploché štetce. Ak napríklad maľujete malebný výhľad na hory, začnite obrysom odvážnych obrysov vrcholov hôr.
  • Pri maľovaní obrysov môže byť užitočné pracovať s nepriehľadnými akrylovými farbami. Keď potom pracujete s obrazom, pracujte s transparentnejšími farbami.
 3. 3
  Na pridanie vizuálnych detailov použite menšie štetce. Akonáhle dokončíte hlavné tvary maľby, vezmite do úvahy svoje malé štetce na detaily. Použite ich na pridanie detailov do obrazu. Vyskúšajte rôzne štetce s jemným hrotom a vytvorte na plátne čiary a vizuálne efekty rôznej veľkosti.
  • Akonáhle napríklad kontúrujete veľké vrcholy hôr, pomocou menších, špicatejších štetcov vyplňte detaily, ako sú jednotlivé stromy, jazero alebo táborníci na brehu.
 4. 4
  Počas maľovania pridajte do svojej palety vodu každých 10-15 minút. Akrylová farba veľmi ľahko schne, a preto sa s ňou ťažšie pracuje. Uistite sa, že farba zostane funkčná tak, že ju nastriekate, aby nevyschla a nestvrdla na plátne. Po zaschnutí nemožno farbu odstrániť.
  • Majte poruke malú fľaštičku s rozprašovačom naplnenú vodou.
 5. 5
  Pred zmenou farieb opláchnite farbu zo štetca. Držte štetiny pod prúdom vody z vodovodu, aby ste opláchli farbu. Alebo štetiny obtočte v šálke vody. Zaistíte tak, aby sa farby lakov na štetinách nespojili. Potom, keď farby zo štetín opláchnete, naneste štetec na čistú handričku, aby ste zabránili odtoku.
  • To zabráni tomu, aby voda tiekla hore a dole po päte štetca a vytvára na plátne škvrnitú farbu.
 6. 6
  Použité farby nechajte uschnúť, než ich vyhodíte do koša. Neumývajte paletu farieb, pretože akrylová farba môže upchať vaše rúrky. Namiesto toho použite ako paletu farieb plastový podnos a zvyšné farby nechajte uschnúť, keď ich skončíte. Potom farbu zo zásobníka odlepte, keď je úplne suchá.
  • Alebo namiesto likvidácie zaschnutej farby môžete naniesť novú, mokrú farbu priamo na vysušené farby.
Pomocou akrylovej farby bude ťažké dosiahnuť celú škálu efektov
Ak maľujete iba jediným štetcom, pomocou akrylovej farby bude ťažké dosiahnuť celú škálu efektov.

Metóda 3 z 3: vyskúšanie rôznych techník

 1. 1
  Zmiešajte farby s paletovým nožom a vyskúšajte si nové farebné kombinácie. Je zriedkavé, že maliari používajú akrylovú farbu tak, ako je, priamo z tuby. Ak chcete doladiť výber farieb, vytiahnite 2 tampóny rôznych farieb do stredu palety a premiešajte ich nožom alebo štetcom. To vám pomôže vytvoriť bohaté odtiene a dodá vášmu obrazu personalizovaný vzhľad.
  • Pozrieť sa na farebné koliesko pri práci by nebolo zlé. Napríklad zmiešaním červenej a žltej získate jasne oranžovú. Potom prineste tmavšiu zeleň, aby ste získali bohatú hnedú.
 2. 2
  Zosvetlite farbu farby vodou. Ak sa akrylové farby nanášajú priamo z tuby, môžu pôsobiť husto a nepriehľadne. Zmeňte nepriehľadnosť farby pridaním viac vody do zhluku farby, ktorú ste vytlačili na paletu. Čím viac vody sa do farby pridá, tým je farba priehľadnejšia. Na akvarelové alebo airbrush efekty používajte priehľadné farby.
  • Pri miešaní akrylu z tuby nepoužívajte viac ako 20% objemu vody (v porovnaní s farbou). Ak použijete viac ako 20% vody, spojivo, vďaka ktorému sa farba prilepí na povrch, môže zlyhať, čo spôsobí odlupovanie farby, akonáhle je suchá.
 3. 3
  Akryly zriedite glazúrou alebo pastou, aby ste zmenili textúru farby. Ak na plátno použijete iba rovnú akrylovú farbu, celý obraz bude mať jemnú a jednotnú textúru. Riedenie akrylov pomocou mixov zmení vizuálne textúry. Pri riedení akrylátu teda primiešajte aj iné médiá, ako je poleva alebo pasta na textúru. Riedenie akrylovej farby vo všeobecnosti dodá po zaschnutí tekutý, vodnatý vzhľad. V miestnom obchode s umeleckými potrebami nájdete rôzne druhy glazúr a pasty na textúry.
  • Zmes akrylu a glazúry je možné nanášať aj na uhlie alebo ceruzku, aby sa nevyplavili vrstvy farby.
  • Glazúry dodajú sušenej farbe saténovú farbu a jasnú, lesklú textúru.
  • Texturové pasty dodávajú farbe hrubú, hrubú textúru, ale po zaschnutí môžu farbu trocha tlmiť.
 4. 4
  Vrstva 2 alebo 3 rôznych farieb laku na seba dodáva textúru. Namiesto miešania farieb na palete ich navrstvite na seba na plátno, aby ste získali jedinečný zmiešaný vzhľad. Namaľujte ľubovoľný počet vrstiev, ale majte na pamäti, že tmavšie farby zrušia svetlejšie odtiene. Skúste namaľovať kvetinu napríklad tak, že na seba navrstvíte červené, ružové a modré farby a vytvoríte okvetné lístky.
  • Pred nanesením ďalšej vrstvy nechajte dostatok času, aby každá vrstva farby zaschla. Tenké vrstvy schnú asi 30 minút, zatiaľ čo hrubým vrstvám schne viac ako 1 hodinu.
 5. 5
  Namočte farbu rohom špongie, aby vznikol bublinkový efekt. Ponorte roh špongie do farby akrylovej farby podľa vlastného výberu. Potom jemne pritlačte namaľovaný roh špongie na plátno. Skúste špongiu natrieť aj na plátno, aby ste získali inú vizuálnu textúru. Farba nanesená okrajom špongie bude obsahovať veľa otvorených bodiek, ktoré umožňujú priechod farby farby alebo plátna pod natretou farbou.
  • Farbu naneste špongiou, ak napríklad maľujete telo vody, aby ste vytvorili realistickú textúru.
  • Spárujte túto techniku s vrstvením, aby ste efektívne prekrývali niekoľko farieb laku.
  • Obchody s umeleckými potrebami budú predávať špongie s rôznymi textúrami, ak chcete namaľovať farbu na plátno pomocou viacerých špongií.
 6. 6
  Postriekajte farbu mokrým štetcom, aby ste vytvorili hrubé farebné kúsky. Namočte veľký štetec do vody a potom natrite štetiny farbou. Držte spodnú časť kefy medzi 2 prstami. Ak chcete striekať farbu na plátno, udrite do štetca prvými 2 alebo 3 prstami na opačnej ruke priamo pod štetiny. Farba odletí v hrubých zrazeninách a prilepí sa na plátno.
  • Striekanie je skvelá technika, ktorú môžete použiť, ak vytvárate abstraktné umelecké dielo. Alebo skúste postrek pridať textúru do svojho obrazu.
 7. 7
  Vytvorte efekt bodky bodkovaním farby na plátno. Na bodkovanie naneste štetiny štetca farbou a držte štetec zvisle na plátne. Jemne ťuknite špičkou štetca na plátno pozdĺž rovnej alebo zakrivenej čiary, aby ste vytvorili efekt pierka. To by fungovalo dobre na maľovanie vtákov alebo zvierat alebo na vloženie jemnej textúry do abstraktného diela.
  • Keď tečkáte, nikdy neposúvajte štetiny pozdĺž plátna. Tým sa namažú spolu tampóny a zničí sa efekt.
 8. 8
  Na plátno položte maskovaciu pásku, aby ste vytvorili tvrdé okraje. Maskovaciu pásku je možné použiť podobne ako maliari napríklad pri obkresľovaní okraja stropu. Maskovaciu pásku naneste priamo na plátno alebo na už vysušenú farbu bez poškodenia. Pásku jednoducho zatlačte nadol, aby pod jej povrchom nemohla uniknúť žiadna farba a krvácala pod ním. Potom, čo si namaľujete tvrdý okraj, odstráňte kryciu pásku, aby sa odhalila vaša dokonale rovná čiara.
  • Táto technika by fungovala dobre na ostrých stranách vrcholu hory.
 9. 9
  Zmiešajte farby na plátne, aby ste získali efektný vzhľad. Pomocou paletového noža čiastočne premiešajte 2 farby farby na plátne. Potom naneste čiastočne zmiešané farby štetcom podľa vlastného výberu. Tento efekt by napríklad mohol fungovať dobre, keď maľujete horskú čistinku. Namiesto miešania žltej a zelenej na palete, aby ste vytvorili plochú, jednotnú svetlo zelenú, zmiešajte farby na plátne.
  • Zostane vám plátno posiate kúskami žltej, svetlo zelenej a tmavozelenej, podobne ako by z diaľky vyzerala skutočná lúka.
  • Hotový efekt je na vás. V niektorých situáciách budete chcieť tieto dve farby zjemniť, aby bolo miešanie rovnomerné a rovnomerné. Pre jemnejší efekt použite plochý štetec, aby ste farby dôkladne premiešali, aby bol efekt menej nápadný.
Skúste maľovať na hrubý papier špeciálne navrhnutý na použitie s akrylami
Ak máte radi akvarel, ale dávate prednosť použitiu akrylovej farby, skúste maľovať na hrubý papier špeciálne navrhnutý na použitie s akrylami.

Tipy

 • Akryly za sucha stmavnú, preto na to pri miešaní farieb myslite. Je lepšie urobiť farbu príliš svetlou ako príliš tmavou.
 • Ak je farba akrylovej farby priamo z tuby príliš tmavá, skúste ju zmiešať s kvapkou bielej farby.
 • Niektoré akrylové farby obsahujú malé množstvo ťažkých kovov. Všetky vysokokvalitné farby budú mať v sebe niečo toxické! Ak používate toxickú farbu, noste rukavice, obzvlášť titánovo bielu (ktorá spravidla obsahuje olovo).
 • Pri práci s akrylom zvážte nosenie zástery. Nemôžete to zmyť, ak sa vám na oblečenie dostane akryl.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • 5-8 kefy s dlhou rukoväťou
 • Akrylové farby
 • Glazúra (voliteľné)
 • Pasty na textúry (voliteľné)
 • Maskovacia páska (voliteľné)
 • Plátno
 • Postriekajte fľašu vodou
 • Plastová paleta
 • Voda na čistenie štetcov
 • Papierové uteráky

Otázky a odpovede

 • Ako sa zlepším v maľovaní akrylovými farbami?
  Cvičte a experimentujte s rôznymi technikami, kým nezistíte, čo vám vyhovuje. Tiež vám môže pomôcť, keď sa zúčastníte hodiny maľovania, prečítate si knihy o technike akrylovej maľby alebo si pozriete video návody.
 • Môžem maľovať priamo na plátno bez gesso?
  Áno môžeš. Gesso len uľahčí lepenie farby. Gesso môžete použiť aj na zakrytie starého náteru, ktorý zostal na plátne. Ak je vaše plátno nové a nepoužité, nie je potrebné používať gesso.
 • Čo by mal maľovať začiatočník?
  Je dobré začať jednoduchými predmetmi, ktoré vám pomôžu porozumieť farbám a tomu, čo môžu robiť. Zátišie alebo maľba malej zbierky predmetov je dobrým cvičením pre začínajúcich maliarov. Vyberte si niekoľko zaujímavých predmetov, ako sú napríklad kúsky keramiky alebo sortiment ovocia a zeleniny s rôznymi farbami a textúrami, a usporiadajte ich vizuálne. Experimentujte s maľovaním predmetov a zachytávaním vecí, ako je tvar, hĺbka, svetlo, tieň a textúra.
 • Ako namaľujem kyticu kvetov akrylom?
  Vyberte si obrázok alebo živý model, ktorý chcete namaľovať (napríklad umiestnením kvetov do vázy alebo ich umiestnením na pekné miesto). Vyberte si požadovaný zdroj svetla. Môže to byť buď prirodzené svetlo, alebo nastavenie umelého svetla. Ak dávate prednosť prirodzenému svetlu a nechcete maľovať alla prima, odfoťte nastavenie a pracujte na tom. Vyberte si povrch, na ktorý chcete maľovať (plátno, drevo, panely, atď.) Je dôležité, aby bol váš povrch primerane upravený. Ak si želáte načrtnúť svoj obrázok na povrch, akvarelové ceruzky sú na to najefektívnejšie, vzhľadom na to, že keď s ním farba príde do kontaktu, úplne zmiznú. Akonáhle je váš náčrt zapnutý, môžete začať maľovať!
 • Ako pripravím papier na akrylát?
  Na maľovanie akrylovými farbami vlastne vôbec nepotrebujete pripraviť papier. Ak by ste však chceli mať okolo obrazu pekného hraničiara, môžete okolo okrajov papiera položiť pásku na výrobu alebo maliarsku pásku. Akonáhle skončíte s maľovaním, môžete pásku opatrne odtiahnuť, aby ste odhalili čisté, ostré hrany.
 • Môžete odporučiť online kurz alebo video pre začiatočníkov?
  Google „Maľujem s Jane“. Je to skvelý zdroj pre nováčikov.
 • Ako dlho mám čakať, kým namaľujem predchádzajúcu farbu?
  Počkajte, kým už nebude lesklý, čo je asi 10 minút. Ak sa ponáhľate, môžete si dať rýchloschnúce médium na pridanie do farby alebo na urýchlenie postupu môžete použiť sušič vlasov.
 • Maľujem na natiahnuté plátno a mám problémy s pokrytím. Keď farba zaschne, môžete na niektorých miestach vidieť plátno. Je to farba, alebo mám pripraviť plátno s Gessom?
  To je celkom bežné pri akejkoľvek forme maľovania, najmä pri použití riedidla alebo vody s farbou. Problém vyrieši pridanie ďalšej alebo dvoch vrstiev farby. Pri maľovaní môžete tiež skúsiť naniesť na štetec viac farby a/alebo menej vody.
 • Ako môžem odstrániť farbu a nahradiť ju inou farbou na obraze?
  Ak čakáte, kým uschne, môžete ho vždy natrieť bielou farbou. Môže to trvať niekoľko vrstiev, ale bude to fungovať dobre. Len predpokladám, že maľujete na biele plátno, ale ak maľujete na iné farebné plátno, použite túto farbu na vymaľovanie svojej chyby.
 • Navlhčíte kefu pred použitím akrylovej farby?
  Môžete, a je rozhodne dobré udržiavať štetce počas procesu lakovania mokré. Pomôže to zabrániť vysychaniu a stvrdnutiu farby v štetci pri práci. Majte pri sebe plytký tanier alebo tanier vody a položte naň kefu, keď ju práve nepoužívate. Keď chcete prepínať medzi farbami, ponechajte si oddelenú väčšiu nádobu s vodou na čistenie štetcov.

Komentáre (22)

 • adaline69
  Nikdy predtým som nemaľoval, takže mať predstavu o prípravných prácach a sekvenovaní je užitočné.
 • zveum
  Pomohlo mi to použitím maskovacej pásky, aby som získal rovné hrany. Použil som tenkú lepenku, ale nejaká farba sa mi vždy dokázala vsiaknuť. Pri maľovaní okenných rámov som niekoľkokrát použil maskovaciu pásku, ale nie v umení. Vďaka.
 • rkirlin
  Ďakujem za tento článok! Mám strach z akrylov a olejov a tento malý krok za krokom ma vyliečil. Každý by si mal vyskúšať maľovanie, pretože je to taká zábava!
 • hpalmer
  Som „starý“ umelec a chcem skúsiť iné médium ako oleje, a prišiel som sem hľadať odpovede a smer. Mám pocit, že som pre oboch našiel skvelú stránku.
 • klarapokorny
  Nikdy predtým som nepoužil akryl, takže sa mi to zdalo užitočné.
 • hkelly
  Pomáhal mi v technike, pretože milujem maľovanie, ale ako zubár som o tom nevedel.
 • langsandra
  Prišiel som sem, aby som sa dozvedel o akrylovej maľbe, a veľa som sa toho naučil. Ilustrácie a ukážkové GIFy boli veľmi nápomocné. Cítim sa múdrejšie a vždy sa sem budem vracať kvôli informáciám.
 • gladys02
  Všetky informácie, ktoré som považoval za užitočné, pretože toto bude môj prvý pokus o maľovanie (akryl). Nevedel som, aké užitočné je používať vodu na to, aby farba príliš rýchlo nezaschla. Vďaka za vašu pomoc!
 • greenholtmeredi
  Už sú to roky, čo som použil akrylovú farbu, a tak som si chcel osviežiť pamäť. Veľmi užitočné informácie!
 • ida45
  Ďakujem za taký užitočný návod!
 • mkemmer
  Ako úplný nováčik som vyskúšal mnoho obrazov s akrylovými stránkami. Toto bolo zďaleka najľahšie pochopiteľné. Stránky sprievodcu mi vždy dodávajú dôveru a to je polovica vyhratého boja, ďakujem.
 • pfefferalivia
  Jednoduché a dobre vysvetlené. Je skvelé vidieť videá/obrázky o tom, ako to urobiť.
 • mohrfrank
  Veľmi nepresný a výstižný článok, plný užitočných rád pre začiatočníkov. Ďakujem ti veľmi pekne!
 • kevin99
  Dobrý základný základný náter na použitie akrylátov.
 • samuel00
  Som začiatočník, takže všetky informácie boli dobré. Vďaka.
 • juliusvarga
  Pomohlo mi to naučiť sa používať akrylové farby.
 • ytatar
  Pomohlo mi to vyrovnať sa s veľkou stratou. Skutočne relaxačný koníček bez toho, aby to stálo majland.
 • balistrerielyss
  Skvelé informácie pre začiatočníkov.
 • jaydendavies
  Začínam používať akrylové farby. Zistené informácie sú veľmi informatívne, tešíme sa na cestu. Vďaka.
 • weldonkoss
  Po dlhom používaní olejov s akrylovými farbami práve začínam, takže na začiatok sú to veľmi užitočné rady.
 • larkinbeverly
  Mám pocit, že čítaním tohto článku som sa toho veľa naučil.
 • carrollrosie
  Pomohlo úplnému začiatočníkovi začať.
Súvisiace články
 1. Ako opraviť štuku?
 2. Ako maľovať bez toho, aby ste robili neporiadok?
 3. Ako zlikvidovať nechcenú latexovú farbu (metóda pilín)?
 4. Ako oxidovať meď?
 5. Ako vyrobiť odrazový mostík?
 6. Ako vymeniť uzatváracie ventily?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail