Ako odložiť mikroskop?

Vyčistite mikroskop
Vždy sa vyhýbajte prachu, vyčistite mikroskop a šošovky a nasaďte protiprachový kryt mikroskopu.

Mikroskopy sú drahé a citlivé vedecké nástroje, preto ich po použití poriadne odložte. Vždy sa vyhýbajte prachu, vyčistite mikroskop a šošovky a nasaďte protiprachový kryt mikroskopu. Tieto činnosti udržia váš mikroskop v pôvodnom stave, takže ste pripravení na ďalší veľký objav!

Časť 1 z 3: odstránenie prachu

 1. 1
  Pred manipuláciou s mikroskopom si umyte a osušte ruky. Chcete sa uistiť, že do vášho mikroskopu alebo jeho častí nenosíte žiadny prach ani nečistoty. Na čistenie rúk použite mydlo a vodu a dôkladne ich osušte uterákom.
 2. 2
  Na odstránenie prachu postriekajte mikroskop stlačeným vzduchom. Telo mikroskopu postriekajte stlačeným vzduchom, aby ste ho zbavili zvyškov prachu. Postrekujte iba telo a povrchy mikroskopu - nie šošovky.
  • Stlačený vzduch si môžete kúpiť v obchode s kancelárskymi potrebami.
 3. 3
  Mikroskop vyčistite roztokom, papierom na šošovky a handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Papier na šošovky alebo handričku, ktorá nepúšťa vlákna, navlhčite čistiacim roztokom a potom šošovky a telo mikroskopu utrite. Pohybujte handričkou krúživými pohybmi. Nechajte mikroskop uschnúť na vzduchu alebo ho utrite handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, aby ste predišli poškriabaniu spôsobenému prachom.
  • Na čistenie šošoviek používajte papier na šošovky alebo čistiaci roztok na šošovky.
  • Na utretie tela môžete použiť akýkoľvek čistiaci roztok. Utrite trubicu, ramená, pódium a základňu.
  • Papier a roztok na čistenie šošoviek si môžete kúpiť v obchodoch s fotoaparátmi.
Zakryte telo mikroskopu krytom proti prachu z mikroskopu
Zakryte telo mikroskopu krytom proti prachu z mikroskopu.

Časť 2 z 3: Príprava mikroskopu na budúce použitie

 1. 1
  Dezinfikujte okulár a nosnú časť. Vaše oči, nos a ústa ľahko šíria choroboplodné zárodky, preto uistite sa, že ste vymazali okulár a nosnú časť. Nos a oko očistite dezinfekčným čistiacim roztokom a uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.
  • Dezinfekcia mikroskopu zabraňuje šíreniu choroboplodných zárodkov alebo chorôb, ako je nádcha alebo chrípka.
 2. 2
  Sklíčka mikroskopu očistite, vyberte a uložte. Vyberte použité podložné sklíčka z mikroskopu, očistite ich čistiacim roztokom a uložte ich do nádoby alebo škatule na diapozitívy. Takto pripravíte sklíčka na ďalšie použitie.
  • Uistite sa, že ste odstránili všetky nečistoty alebo prach, aby ste predišli poškriabaniu.
 3. 3
  Nasaďte šošovku objektívu a nosnú časť na objektív s najnižším výkonom. Otáčajte hrubým nastavením, kým nebude nosná časť na objektíve s najnižším výkonom. Vďaka tomu mikroskop správne funguje aj pre budúce použitie.
  • Objektív môže vyzerať rozmazane a nezaostrene. Toto je v pohode. Pri ďalšom použití ho upravíte na zaostrenie.
 4. 4
  Otočte šošovky tak, aby smerovali k javisku vášho mikroskopu. Fáza je súčasťou mikroskopu, kde sú podložné sklíčka umiestnené na zobrazenie predmetov. Rukami otočte šošovky bližšie k pozorovacej oblasti, aby ste mikroskop bezpečne uložili.
  • Pohybom šošoviek je mikroskop kompaktnejší. To pomáha predchádzať akémukoľvek poškodeniu šošoviek.
  Mikroskop vyčistite roztokom
  Mikroskop vyčistite roztokom, papierom na šošovky a handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
 5. 5
  Vypnite svetlo mikroskopu. Vypnite svetlo vypínačom, ktorý sa zvyčajne nachádza na zadnej strane základne mikroskopu. Ponechanie zapnutého svetla predstavuje bezpečnostné riziko.
  • Žiarovka mikroskopu sa môže pri neustálom používaní prehriať a vybuchnúť, preto mikroskop vypnite, aby ste predišli poškodeniu.
 6. 6
  Odpojte kábel, zabaľte ho a zaistite kravatou. Pri odpájaní držte radšej zástrčku osvetlenia než kábel. Vyhnite sa odpojeniu napájacieho kábla, aby ste predišli poškodeniu mikroskopu. Zabaľte kábel a zaistite ho šnúrkou, aby ste predišli nehodám.
  • Uvoľnená šnúra sa môže zachytiť o iné položky a spôsobiť, že mikroskop pri preprave spadnete.
  • Použite kravatu, kravatu na zips alebo šnúrku.

Časť 3 z 3: uloženie mikroskopu

 1. 1
  Zakryte telo mikroskopu krytom proti prachu z mikroskopu. Použitím plastového krytu zabránite usadzovaniu prachu na vašom čistom mikroskope.
  • Pri kúpe mikroskopu by mal byť kryt. Ak nie, môžete si ho kúpiť online alebo si ho objednať v obchode s fotoaparátmi.
 2. 2
  Chráňte svoj mikroskop správnym zatvorením krytu. Zapnite zips alebo zapnite spony, aby ste zaistili prachový kryt. Toto je dôležitý krok k zaisteniu bezpečnosti vášho mikroskopu a prachu.
  • Ak váš kryt nemá zips alebo patentky, uistite sa, že je úplne zakrytý prachovým krytom. Kryt môžete zasunúť okolo základne a zaistiť ho tak na svojom mieste.
  Navlhčite čistiacim roztokom
  Papier na šošovky alebo handričku, ktorá nepúšťa vlákna, navlhčite čistiacim roztokom a potom šošovky a telo mikroskopu utrite.
 3. 3
  Mikroskop skladujte na rovnom povrchu, aby nedošlo k jeho rušeniu. Mikroskop uchovávajte na rovnom povrchu, aby nedošlo k poškodeniu častí. Posledná vec, ktorú by ste chceli, je, aby vám okoloidúci prevrátil mikroskop alebo rozbil šošovku.
  • Mikroskop môžete uložiť na stôl, skrinku alebo policu.
  • Uložte mikroskop do plastovej vane s vekom, aby bola zaistená extra ochrana proti prachu a poškodeniu.

Varovania

 • Toaletný papier, vreckovky a papierové utierky majú vlákna, ktoré môžu poškriabať šošovky alebo sklo. Mikroskop vždy čistite handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, aby ste predišli poškodeniu.
 • Na akýkoľvek optický povrch používajte iba vysokokvalitné čistiace handričky, ktoré nepúšťajú vlákna. Tieto časti sú veľmi citlivé a ľahko sa poškriabajú. Organické rozpúšťadlá môžu spôsobiť poškodenie alebo oddelenie šošovky a povlakov.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Mikroskop
 • Kryt mikroskopu
 • Čistiaci roztok
 • Dezinfekčný čistič skla
 • Čistiaca handrička, ktorá nepúšťa vlákna
 • Stlačený vzduch
 • Plochý povrch
Súvisiace články
 1. Ako používať mikroskop na pozorovanie mikroorganizmov?
 2. Ako používať skenovací elektrónový mikroskop?
 3. Ako si vybrať ďalekohľad?
 4. Ako si vybrať projektor na prenájom?
 5. Ako kúpiť projektor?
 6. Ako pripojiť prehrávač DVD k projektoru?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail