Ako používať hnetenú gumu?

Hnetenú gumu naopak môžete jednoducho pritlačiť na drevené uhlie
Hnetenú gumu naopak môžete jednoducho pritlačiť na drevené uhlie, grafit alebo iný kresliaci materiál, aby ste ju zdvihli zo stránky.

Hnetená guma je základnou súpravou nástrojov každého umelca. Môže sa použiť na odstránenie niekoľkých kresliacich materiálov, vrátane dreveného uhlia, grafitu, kriedy a pastelu. Ako naznačuje názov, miesené gumy je možné roztiahnuť a vyformovať do rôznych tvarov v závislosti od oblasti, na ktorej pracujete. Začnite tým, že vložíte svoju novú hnetenú gumu, potom si precvičte rôzne techniky vymazávania, aby ste z tohto umeleckého nástroja získali maximum.

Časť 1 z 3: Vlámanie gumy

 1. 1
  Rozbaľte novú miesenú gumu na čistý povrch. Stiahnite plastový obal, aby vám zostal plochý obdĺžnik gumy. Uistite sa, že pracujete na čistom povrchu, pretože guma zachytí vlasy, nečistoty alebo čokoľvek iné, s čím príde do kontaktu.
  • Novú hnetenú gumu si môžete kúpiť online alebo vo svojom miestnom obchode s umeleckými potrebami.
 2. 2
  Roztiahnite gumu rukami a potom ju znova premiešajte. Uchopte gumu na opačných koncoch a ťahajte ju od seba, kým sa nerozbije. Potom kúsky rozmačkajte dohromady. Tento postup opakujte niekoľkokrát, kým sa guma úplne nezmieša v mäkkej a poddajnej guličke.
  • Ak je guma spočiatku príliš tuhá, rozrežte ju na polovicu alebo na štvrtiny.
  • Tento proces sa často porovnáva s hraním s tmelom.
 3. 3
  Zložte grafitové hobliny do gumy, aby okamžite zmäkli. Guma bude prirodzene zachytávať grafit, ak ju použijete na vymazanie. Na urýchlenie procesu môžete použiť orezávač brúsneho papiera na vytvorenie grafitových hoblín a ťahaním a naťahovaním ich zapracujte do gumy.
  • Keď je grafit úplne zapracovaný, guma sa stane mierne tmavším odtieňom sivej.
Hnetená guma je základnou súpravou nástrojov každého umelca
Hnetená guma je základnou súpravou nástrojov každého umelca.

Časť 2 z 3: nácvik rôznych techník vymazávania

 1. 1
  Namiesto ťahania prstom potrite gumu na stránke. Typickú gumovú alebo vinylovú gumu musíte pretiahnuť cez značku, aby ste ju vymazali. Hnetenú gumu naopak môžete jednoducho pritlačiť na drevené uhlie, grafit alebo iný kresliaci materiál, aby ste ju zdvihli zo stránky. Na odstránenie dodatočného materiálu oblasť niekoľkokrát navlhčite.
  • Na rozdiel od typických gumiek miesené gumy tiež vymažú čisto bez toho, aby za sebou zanechali zvyšky gumy.
 2. 2
  Vytesaním gumy do bodu vymažete malé oblasti. Prstami vytvarujte uhnetenú gumu do ostrého hrotu. Namažte oblasť, ktorú chcete zosvetliť, 3 alebo 4 krát bodom gumy, potom bod vmasírujte späť do zvyšku gumy, aby ste predišli prenosu akéhokoľvek materiálu na nové miesto na stránke.
  • Gumu môžete tiež vytvarovať do iných tvarov, aby zodpovedali oblasti, ktorú vymazávate, napríklad tenký rovný okraj.
 3. 3
  Utrením gumy na stránke odstráňte šmuhy. Jednou rukou držte stránku pevne a jemne potiahnite gumu cez všetky šmuhy, aby ste ich odstránili. Postupujte od stredu stránky smerom von, aby nedošlo k pokrčeniu papiera.
  • Hnetené gumy však nie sú skvelé na odstraňovanie čiar ceruziek. Na to použite gumovú alebo vinylovú gumu.
 4. 4
  Gumu použite ako nástroj na kreslenie na vykresľovanie alebo vytváranie svetlých miest. Hnetenú gumu je možné použiť na skutočné vytvorenie obrázku, nielen na odstránenie nechcených značiek. Vykresľovanie je proces, pri ktorom sa začnú tmavšie tóny a potom sa pomocou gumy zmäkčia tóny a vytvorí sa obraz. Hnetené gumy sú tiež skvelé na zosvetlenie malých oblastí, aby sa zvýraznili svetelné efekty, napríklad svetlo odrazené od oka.
  • Vykresľovanie je možné použiť na vytvorenie celých výkresov alebo na menšiu časť väčšieho výkresu.
  Hnetenú gumu je možné použiť na skutočné vytvorenie obrázku
  Hnetenú gumu je možné použiť na skutočné vytvorenie obrázku, nielen na odstránenie nechcených značiek.
 5. 5
  Vyčistite si ruky hnetenou gumou. Pri kreslení sa často nejaké uhlie, grafit alebo iný kresliaci materiál prenesie na stranu vašej ruky. Hnetené gumy sú v tomto prípade užitočným nástrojom-utrite ho kožou a odstráňte všetky šmuhy.
  • To vám môže ušetriť čas pri kreslení, pretože si nebudete musieť tak často vstávať, aby ste si umyli ruky.

Časť 3 z 3: čistenie gumy

 1. 1
  Zložte gumu, aby ste použili inú, čistú časť. Sklopením gumy jedenkrát odhalíte ďalšiu oblasť, ktorá nie je pokrytá grafitom ani inými kresliacimi materiálmi. Je to rýchla metóda, ktorá sa najlepšie používa, ak ste znečistili iba malú časť gumy a chcete pokračovať v práci bez dlhého prerušovania.
 2. 2
  Pre hlbšie čistenie niekoľkokrát roztiahnite gumu. Túto metódu použite vtedy, keď ste na kresbu pritlačili väčšiu časť gumy a je potrebné ju dôkladne vyčistiť. Roztiahnite gumu od seba, až kým sa takmer nerozbije, a potom kúsky znova vráťte k sebe.
  • Opakujte niekoľkokrát, kým nie je povrch gumový a už nie je hladký a pokrytý kresliacim materiálom.
  • Vaša hnetená guma bude používaním tmavšia, pretože absorbuje stále viac materiálu.
  Hnetené gumy tiež vymazávajú čisto bez toho
  Na rozdiel od typických gum, hnetené gumy tiež vymazávajú čisto bez toho, aby za sebou zanechávali zvyšky gumy, aby sa zotreli.
 3. 3
  Uchovávajte v škatuli alebo plastovom vrecku mimo prachu a nečistôt. Hnetené gumy môžu ľahko zachytiť nečistoty a prach z okolitého prostredia. Aby ste predĺžili jej životnosť, zvážte skladovanie gumy v uzavretej nádobe, aby bola chránená pred prachom a špinou.
  • Plastové vrecko alebo malý Tupperware sú veľké možnosti. Ak máte škatuľu na uloženie svojich výtvarných potrieb, môžete ju tam tiež hodiť.
 4. 4
  Ak sa samočistenie zastaví, kúpte si novú gumu. Hnetené gumy môžu pri správnom zaobchádzaní trvať dlho. V určitom okamihu však bude taký plný kresliarskeho materiálu, že sa už správne nevymaže. V tomto mieste by ste si mali kúpiť novú hnetenú gumu a zlomiť ju.
  • Použitá guma bude tuhá a bude ťažké ju natiahnuť, takmer ako guľa vysušenej čiernej gumy.

Otázky a odpovede

 • Čo sa stane, ak natiahnutú gumu natiahnete ďalej, ako by ste mali?
  Ak ho príliš natiahnete, ľahko sa rozpadne. Nepoškodí vašu gumu.
 • Čo keď je príliš tuhý?
  Ak je príliš tuhý, rozlámte ho na kúsky a každý kúsok hnette, kým už nebude tuhý. Ak to nefunguje, opláchnite ho teplou vodou a potom ho premiešajte.
 • Ako udržíte hnetiteľnú gumu mäkkú?
  Aby bola vaša miesená guma mäkká, často ju miesite a používajte. Nepridávajte do nej pleťové vody, pretože sa môže príliš lepiť a nebudete ju môcť použiť.
 • Čo robiť, keď je vaša miesená guma zamrznutá a nie je skladacia?
  Nevkladajte do mikrovlnnej rúry alebo rúry. Nebude to fungovať a zničí vám gumu. Namiesto toho ho držte v rukách a zohrejte. Potom ho premiešajte, kým sa nevráti do normálu!
 • Majú byť hnetené gumy ťažké, keď ich prvýkrát dostanete?
  Hnetené gumy by nemali byť príliš tvrdé. S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať tvar štvorca. Zamiešajte, aby bolo mäkšie.

Komentáre (1)

 • virgildietrich
  Pochádzam z nerozvinutej časti Indie. Hnetenú gumu som nikdy predtým nepoužíval a tento článok mi pomohol porozumieť jeho použitiu predtým, ako som ho vyskúšal a sám som zistil, ako sa používa.

Prečítajte si tiež:

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail