Ako písať kaligrafickým perom?

Ak chcete písať kaligrafickým perom, začnite prilepením kusa papiera na písaciu plochu, aby sa vám počas písania nešmýkal. Ak chcete urobiť priamy ťah nadol, podržte kaligrafické pero tak, aby bolo kolmo na hornú časť stránky. Ak chcete urobiť zakrivený zdvih, držte pero v 45-stupňovom uhle. Ak chcete, aby boli vaše ťahy silné, vyvíjajte na pero väčší tlak, a ak chcete, aby boli tenké, uvoľnite ho. Ak potrebujete pomoc s výberom kaligrafického pera, čítajte ďalej!

Ale jednotka hrotu vo viacerých plniacich perách je tuhá
Atrament do plniaceho pera je tenký, takže pri písaní neupchá pero, ale jednotka hrotu vo viacerých plniacich perách je tuhá, takže nebude taká pružná ako ponorné pero alebo kefa.

Kaligrafia je štýl písania, ktorý kvitol tisíce rokov v mnohých rôznych kultúrach po celom svete. Či už ste výtvarník, spisovateľ alebo len fanda, naučiť sa písať kaligrafickým perom je cenná a obohacujúca zručnosť.

Časť 1 z 3: výber kaligrafického pera

 1. 1
  Pochopte štyri najbežnejšie typy kaligrafických pier. Každé pero má iný druh atramentu a atrament je jedným z najdôležitejších prvkov dobrej kaligrafie. Výber kaligrafického pera je vysoko osobné rozhodnutie, pretože atrament musí byť vhodný na kaligrafiu, pero vám musí dobre padnúť do ruky a musí vám s ním byť pohodlné písanie. Existujú štyri typy pier, ktoré sa považujú za ideálne pre kaligrafiu, vrátane:
  • Perá s plsťou: Sú vhodné pre začiatočníkov, pretože sú lacné, ľahko sa používajú a nevyžadujú si pred použitím atrament. Avšak, značkovačov tendenciu vyčerpať atrament rýchlo a atrament môže presakovať papier alebo vaše písanie povrchu. Tieto perá sú vhodné na precvičovanie, ale nemali by sa používať na dôležité dokumenty alebo umelecké diela.
  • Plniace perá: Bežne ich používajú stredne pokročilí a pokročilí kaligrafi. Tieto perá obsahujú vymeniteľné hroty a atramentové kazety. Atrament sa zavádza do hrotu a je podávaný na stránku štrbinou v hrote.
  • Ponorné perá: Tieto perá používajú pokročilí kaligrafi, ale môžu ich používať začiatočníci s trpezlivosťou a cvičením. Ponorné perá sa skladajú z troch častí: držadla, držiaka hrotu alebo drieku, ktorého sa kaligraf pri písaní chopí, hrotu, ktorý je zvyčajne vyrobený z kovu a má štrbinu, ktorá uvoľňuje atrament, a zásobníka, ktorý je malý pohár alebo priehlbina, ktorá napája štrbinu. Niektoré zásobníky sedia na vrchu hrotu a niektoré sedia pod hrotom. Zásobník pojme malú zásobu atramentu pre hrot, takže pred doplnením atramentu môžete napísať niekoľko riadkov alebo písmen.
  • Kefa pera: Táto pera sa skladá z tenkej kefy, medzi 6 mm do 20 mm široký, s hlavou z nylonu alebo piesku. Hlavica by mala byť vyrobená z krátkych a tuhých štetín tak, aby vám väčšiu kontrolu nad frontom, ako budete musieť ponoriť kefu do atramentu písať. Písanie kaligrafie štvorcovým štetcom je iné ako používanie pera s hrotom, pretože kefa bude reagovať na tlak vytvorením hrubšej čiary a štetcom začne dochádzať atrament alebo škrabanec. Tieto perá sa tiež dajú ťažko používať pre začiatočníkov a môžu byť náročnejšie ako používanie plsteného pera alebo plniaceho pera.
 2. 2
  Skúste jedno až dve rôzne perá naraz. Výber správneho kaligrafického pera môže byť procesom pokusov a omylov. Vyberte si dve rôzne perá, napríklad plsť a plniace pero, aby ste získali predstavu o tom, ako každé pero píše.
  • Môžete tiež zúžiť svoje voľby tým, že sa zamyslíte nad tým, aký chaotický chcete, aby bol proces písania, a ako zjednodušene by ste chceli, aby bola vaša kaligrafia nastavená. Kefkové pero napríklad bude vyžadovať prípravu atramentu a neustále písanie atramentu. Môže však písať plynulejšie riadky ako fixka, ktorá nevyžaduje žiadnu prípravu, ale nemusí písať tak hladko.
  • Ak sa rozhodujete medzi plniacim a ponorným perom, nezabúdajte, že ponorné perá vám poskytnú väčšiu voľnosť pri výbere hrotov, atramentov a rôznych držiakov alebo držadiel. Môžu však byť chaotickejší a temperamentnejší ako plniace pero. Plniace pero alebo iné pero naplnené kazetou bude menej špinavé a pohodlnejšie, pretože si pred písaním nemusíte pripravovať atrament. Pri použití plniaceho pera a pera budete však obmedzení iba na určité druhy atramentov a hrotov a plniace perá budú na písanie menej flexibilné ako na ponornom alebo štetcovom pere.
 3. 3
  Kúpte si atrament pre ponorné alebo štetcové pero. Ak používate ponorné pero alebo štetce, budete si musieť kúpiť atrament do pera. Namiesto atramentu do plniaceho pera používajte kaligrafický atrament. Kaligrafický atrament je viskóznejší a lepšie priľne k hrotu, čo vám pri písaní poskytne väčšiu kontrolu nad atramentom.
  • Pozrite sa na hrubšie atramenty, ako napríklad indický alebo čínsky atrament. Vyhnite sa indickým atramentom, ktoré obsahujú šelak, pretože táto látka rýchlo schne a môže poškodiť hrot ponorného pera alebo kefy. Mnoho štetcov a pera je dodávaných v sadách, ktoré obsahujú atrament a hrot.
  Ako môžem použiť kaligrafické pero na písanie v starej angličtine
  Ako môžem použiť kaligrafické pero na písanie v starej angličtine?
 4. 4
  Kúpte si atramentové kazety pre plniace pero. Mnoho plniacich pier je dodávaných s atramentovými kazetami a hrotmi odporúčanými výrobcom. Začnite s odporúčaním výrobcu, keď začnete písať kaligrafiu.
  • Niektoré perá môžu mať aj prevodníky, takže v peru môžete používať rôzne atramenty, akonáhle sa zoznámite so základným atramentom do plniaceho pera. Atrament do plniaceho pera je tenký, takže pri písaní neupchá pero, ale jednotka hrotu vo viacerých plniacich perách je tuhá, takže nebude taká pružná ako ponorné pero alebo kefa.
  • Ostatné plniace perá môžu byť piestové. Sú dodávané s vnútorným prevodníkom, takže môžete pero ponoriť do atramentu a v zásade nechať pero nasať atrament do "kazety". S piestovými perami nemusíte investovať do atramentových kaziet ani konvertora.
 5. 5
  Vyberte si hrot pera. Plniace perá, ponorné perá a štetce používajú hroty na držanie atramentu v pere a na zásobovanie atramentom pri písaní. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je dobré doslova kaligrafické pero ponoriť do hrnca s atramentom. To povedie k škvrnám a nekontrolovanému toku atramentu. Radšej investujte do špičky. Existujú dva typy hrotov:
  • Kurzíva: Tieto hroty sa zvyčajne používajú na písanie štýlov ako gotika a kurzíva v kaligrafii. Kurzívové hroty majú tupý okraj a sú pevné, takže nie sú veľmi flexibilné a nedovoľujú vám pri písaní meniť riadky ani ťahy.
  • Ohybné hroty: Väčšina kaligrafov používa ohybné hroty. Tieto hroty sú zaoblené dvoma hrotmi, ktoré končia v bode. Čím viac sa hroty rozdelia na hrot, tým je šírka čiary na pere širšia. Pri písaní musíte vyvinúť tlak, aby ste oddelili hroty a vytvorili širšie alebo tenšie čiary.

Časť 2 z 3: Vloženie atramentu do pera a výber papiera

 1. 1
  Naplňte plniace pero atramentovou kazetou. Plniace pero sa bude skladať z troch komponentov: uzáveru, hrotu a hlavne. Atramentovú kazetu budete musieť vložiť do hrotu, aby vám atrament prúdil do plniaceho pera. Urobiť toto:
  • Odstráňte uzáver a potom vyberte hlaveň z hrotu otáčaním v smere hodinových ručičiek.
  • Vložte náplň do hrotu pevným zatlačením na nehrotú stranu hrotu. Akonáhle je kazeta pripevnená k hrotu, budete počuť malé cvaknutie.
  • Plniacim atramentom a atramentovými kazetami môžete prepínať pomocou plniaceho pera, pretože budete v písaní kaligrafie pokročilejší.
 2. 2
  Pomocou kvapkadla nalejte atrament do zásobníka ponorného pera alebo štetca. Vzhľadom na povahu ponorných a štetcových pier budete musieť po niekoľkých písmenách alebo slovách znova naplniť zásobník na pero atramentom. Vloženie atramentu do zásobníka:
  • Pero držte vodorovne v písacej ruke.
  • Druhou rukou namočte kvapkadlo do atramentu do pera, aby v ňom bolo niekoľko kvapiek.
  • Atrament z kvapkadla naneste do zásobníka na pere. Pero držte stále vodorovne, aby sa vám na papieri alebo rukách nedostali žiadne atramentové škvrny.
  • Dajte kvapkadlo na tanierik vedľa atramentu. Po niekoľkých minútach písania budete musieť pero znova nabiť.
  • Pred cvičením kaligrafie na hlavnom papieri vyskúšajte tok atramentu perom na kus šrotu.
  Napríklad plsť a plniace pero
  Vyberte si dve rôzne perá, napríklad plsť a plniace pero, aby ste získali predstavu o tom, ako každé pero píše.
 3. 3
  Píšte na papier na plniace pero, nie na obyčajný kancelársky papier. Tenký papier nízkej kvality, podobne ako kancelársky, spôsobí, že vám atrament bude krvácať po celom papieri a pravdepodobne zničí vašu kaligrafiu. Vo svojom miestnom obchode s remeselnými výrobkami vyhľadajte papier, ktorý je vhodný pre plniace pero.
  • Väčšina papiera priateľského k plniacim perám bude hrubšia a vyššej kvality, aby sa zabránilo krvácaniu atramentu alebo periu.
  • Keď sa prvýkrát učíte písať kaligrafiu, možno budete chcieť použiť cvičné hárky s čiarami a okrajmi. Tu nájdete prístup k cvičnému listu a vytlačte si ho na hrubý papier. Pomôže vám to zvyknúť si na písanie podľa určitých zásad, takže počas pokračovania cvičenia môžete písať na kaligrafický papier bez riadkov.

Časť 3 z 3: nácvik základných čiar

 1. 1
  Na sklopné perá alebo štetce používajte šikmú písaciu plochu. Tieto perá fungujú dobre, ak píšete na šikmom povrchu, ako je šikmý písací stôl, stojan alebo doska na kolenách, ktorá je sklonená k okraju stola.
  • Vždy používajte stabilnú písaciu plochu, ktorá sa nemôže posúvať ani posúvať. Mali by ste tiež nastaviť sedadlo tak, aby ste boli v pohodlnej pracovnej výške nad písacou plochou.
  • Kaligrafický atrament majte na dosah ruky, ktorá vám nepíše, rovnako ako očné kvapkadlo, aby ste mohli ľahko naplniť hrot pera. Mali by ste mať aj malý tanierik na položenie kefy v prípade, že potrebujete opustiť pracovný priestor. Zaistíte tak, aby na vašom papieri alebo rukách neboli žiadne škvrny.
 2. 2
  Pripevnite papier na písaciu plochu. Na to, aby bol papier priložený k písaciemu povrchu, použite maskovaciu pásku alebo sponky. Posúvajúci sa papier môže pri cvičení kaligrafie viesť k škvrnám a prerušovaným čiaram.
  • Ak používate cvičný list papiera s čiarami, možno by ste pod neho chceli položiť ďalší hrubší kus papiera, aby atrament nepresakoval cez váš písací povrch.
  • Tiež by ste mohli chcieť napísať ochrannú plachtu pod písaciu ruku, aby sa oleje z vašich rúk neabsorbovali do papiera alebo sa nedostali do vašej kaligrafie.
 3. 3
  Vykonajte základný zdvih. Pero držte vodorovne k hornej čiare písania. Toto je uhol hrotu nulového stupňa. Pri zvislom ťahu nadol pri papieri držte hrot plochý. Pri zdvihu smerom nadol udržujte rovnaký tlak. Mali by ste mať ťah nadol, ktorý ukazuje najhrubšie možné stlačenie pera.
  • Ak chcete dosiahnuť najtenší zdvih, potiahnite pero vodorovne cez papier zľava doprava. Vytvárajte škatule hrubými ťahmi nadol a tenkými horizontálnymi ťahmi. Pomôže vám to pochopiť, aký veľký tlak je potrebný na silné a tenké ťahy perom.
  • Na písanie perom používajte skôr ruku, ako zápästie. To pomôže vašej paži zostať v rovnováhe a dodá vášmu písaniu prúd.
  Pričom plniace perá budú na písanie menej flexibilné ako na ponornom alebo štetcovom pere
  Pri použití plniaceho pera a pera budete však obmedzení iba na určité druhy atramentov a hrotov, pričom plniace perá budú na písanie menej flexibilné ako na ponornom alebo štetcovom pere.
 4. 4
  Vykonajte ťahy nahor. Pero nastavte tak, aby ste ho držali v štyridsaťpäť stupňovom uhle. Krabice, ktoré ste nakreslili, použite ako značku. Štyridsaťpäť stupňov je na polceste medzi o a 90, takže jednu stranu škatule rozrežte na polovicu a hrot umiestnite rovnobežne s touto diagonálnou čiarou. Nacvičte si ťahy perom pod uhlom štyridsaťpäť stupňov, začínajúc od spodného riadku na papieri.
  • Na každý zdvih aplikujte rôzne množstvo tlaku. Čím väčší tlak na pero použijete, tým hrubšie budú vaše údery. Tenšie ťahy sa vytvárajú s menším tlakom na pero, keď robíte ťahy nahor.
 5. 5
  Vykonajte vzor píly. Pomocou čiar na papieri vytvorte zubatý vzor, ktorý vám pomôže precvičiť sklon pera. Pero držte v štyridsaťpäť stupňovom uhle.
  • Diagonálne ťahy nahor robte tenké a zvislé ťahy nadol silné. Mali by ste vytvoriť vzor podobný píle. Zdvihnite pero každým tretím ťahom a urobte jeden zdvih smerom nadol a potom jeden.
  • Pokračujte v vytváraní vzorov pílových zubov pre celý cvičný list.
 6. 6
  Na rôzne štýly písania použite cvičné listy. Precvičujte si vytváranie škatúľ a ťahov perom, kým sa v týchto základných líniách nebudete cítiť príjemne. Potom sa môžete začať venovať písaniu skriptov, ako sú písmená a slová, kaligrafiou.
  • Existuje niekoľko rôznych štýlov písania, od gotického cez kurzíva až po kurzívne písanie. Každý typ má pravidlá a pravidlá pre písanie písmen a slov kaligrafickým perom. Vytlačte si cvičné listy z každého z týchto štýlov písania a precvičujte si každé písmeno, kým sa nebudete cítiť dostatočne pohodlne na vytváranie krátkych slov a fráz.

Otázky a odpovede

 • Dajú sa na precvičovanie kaligrafie použiť dva linajkové zošity?
  Možno, ale ak má papier nízku kvalitu, atrament môže krvácať alebo stekať. Investujte do kvalitného a atramentového papiera alebo do skicára vo svojom miestnom obchode s remeselnými výrobkami, aby ste dosiahli najlepší atrament.
 • Fungoval by papier akvarelového skicára na kaligrafiu?
  Môže, ale o tej hrboľatosti sa dá ťažko písať.
 • Ako vytvorím hrubé čiary?
  Ak chcete vytvoriť hrubé čiary pomocou plniaceho pera, pevne zatlačte, kým hrot zostane plochý a plastová plocha nadol.
 • Môžem namiesto toho použiť gélové alebo guľôčkové pero?
  Kaligrafické perá sú úplne odlišné od oboch týchto pier. Guľôčkové a gélové perá je možné použiť na vytvorenie kaligrafického písma, ak zahustíte ťahy nahor. Bez kaligrafického pera sa však nemôžete naučiť umenie kaligrafie.
 • Kde môžem kúpiť kazety?
  Môžete si ich kúpiť online alebo vo svojom miestnom obchode s umením.
 • Čo mám robiť, ak je moje plniace pero upchaté?
  Ak je to vážne, na difúziu atramentu možno použiť vodu. Ďalším odporúčaním je otvoriť pero a vyprať ho, ak vám na atramente nezáleží.
 • Mala by byť konkávna strana hore alebo dole?
  Hrot pera by mal byť držaný na papieri konkávnou stranou nadol. Tým je zaistené, že atrament neunikne z pera.
 • Mám plniace pero, ale píše ako obyčajné pero. Čo mám urobiť, aby to skutočne vyzeralo ako kaligrafia?
  Písanie kaligrafie plniacim perom si vyžaduje mnoho hodín cvičenia; musíte sa naučiť otáčať a manipulovať s hrotom, aby ste zmenili šírku úderov. Na internete alebo na iných webových stránkach nájdete množstvo návodov, ktoré vás naučia písať kaligrafiu pomocou plniaceho pera.
 • Ako zabezpečím, aby atrament tiekol?
  Ak má vaše pero samostatnú atramentovú kazetu, ktorú je potrebné vložiť do pera, otočte kazetu okolo a pevne, ale jemne zatlačte nadol (NEDvihnite, pokiaľ sa nechcete rozliať).
 • Čo robím zle, ak nemôžem nechať atrament začať tiecť v mojom pere?
  Nič, chce to čas. Pero držte kolmo hore a dole. Jemne ním zatraste, pričom ukazujte na papier a nie tak vysoko, aby striekal atrament. Na hrot plniaceho pera tiež dajte najmenšie množstvo vody.
Nezodpovedané otázky
 • Ako môžem použiť kaligrafické pero na písanie v starej angličtine?

Komentáre (6)

 • grantwilliams
  Dobré informácie o rôznych kaligrafických perách, o tom, ako písať a aké perá si vybrať pre začiatočníkov. Dobrá informácia. Ďakujem za zdieľanie takého nádherného dielu.
 • thompsonjacob
  Všetko pomohlo, naozaj. Vždy som vedel o kaligrafii, ale len nedávno som sa začal zaujímať o to. Považujem to za celkom fascinujúce. Tento článok ma veľmi veľa naučil o tomto jedinečnom, krásnom a veľmi všestrannom štýle písania. Vďaka.
 • justine11
  sprievodca mi pomohol pri výbere správneho pera na kaligrafiu.
 • polakovadobrosl
  Odpovedal na moju otázku.
 • rphillips
  Dozvedel som sa o rôznych typoch atramentov a hrotov pera a o tom, ako hroty fungujú.
 • archie40
  Veľmi pekný, užitočný článok. Veľká vďaka.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail