Ako naučiť tínedžerov o práci a peniazoch?

Pomáhajte mladistvým pochopiť dôležitosť práce
Pomáhajte mladistvým pochopiť dôležitosť práce a hospodárenia so svojimi peniazmi a zároveň im pomôžte rozpoznať odmeny za skvelú prácu.

Pomáhajte mladistvým pochopiť dôležitosť práce a hospodárenia so svojimi peniazmi a zároveň im pomôžte rozpoznať odmeny za skvelú prácu.

Kroky

 1. 1
  Vytvorte si zoznam vecí, ktoré by vaše dieťa malo robiť doma alebo v škole alebo kvôli sebazdokonaľovaniu, ktoré sa snaží dokončiť alebo pri ktorých fňuká. Môžu to byť napríklad veci ako upratanie miestnosti, naloženie umývačky riadu, vynášanie koša, dobré známky v škole, cvičenie hudobných nástrojov, práčovňa atď.
 2. 2
  Vytvorte si na počítači alebo ručne nakreslenú jednoduchú tabuľku. Deväť stĺpcov široký a 10-12 riadkov vysoký.
 3. 3
  Cez horný štítok sú stĺpce: Priradenie, Ne. Mon. Ut. Streda Štv. Pia. Sob. Celkom.
 4. 4
  V zadaniach nájdete zoznam úloh/prác, ktoré chcete dokončiť, ako napríklad: Prečítajte si 30 minút, Rozvinúť talent 30 minút, Izba je čistá a uprataná, Denná jurisdikcia, Dobrá obrátka, Pozrite sa na to - Urobte to, Všetky domáce úlohy sú dokončené, Potte sa 30 minút, Umývačka riadu nabitá a zapnutá atď.
  Ako čas a peniaze spolupracujú
  Pomôže im to pochopiť, ako čas a peniaze spolupracujú.
 5. 5
  Teraz do každého poľa v grafe nakreslite krátke podčiarknutie, na ktorom môže teenager podpísať svoje iniciály, keď je práca dokončená. Ak nechcete, aby sa práca vykonávala každý deň - nezaškrtávajte políčko.
 6. 6
  Teraz spočítajte počet podčiarknutí v celom grafe týždňa. Ak ste múdri, budete mať:
  • asi 20 podčiarknutí pre 10 -ročného,
  • 30 alebo tak 12 -ročnému dieťaťu,
  • 40 alebo niečo pre 14 -ročného,
  • 50 pre 16 ročného
  • a do 60 rokov pre 18 -ročného.
 7. 7
  Teraz to začína byť zaujímavé. Psychológovia a experti na správanie vedia, že „prerušované posilňovanie“ je najsilnejším typom stimulu pre zvieratá aj pre ľudí, a tak funguje odmena.
  • V roku 2009 som zaplatil asi 20 centov za podpis. To znamená, že ak má váš 12 -ročný týždeň 30 zamestnaní a urobí všetko, dostane za svoju prácu príspevok vo výške 4,50€.
  • Ale počkajte, ak urobia aspoň 90% alebo v tomto prípade 27 z 30 úloh zdvojnásobím ich príspevok, čo znamená, že každý podpis má hodnotu 40 centov s možnosťou 12 dolárov za týždeň.
  • Ak dokážu urobiť 85%, každý podpis má hodnotu jeden a pol normálnej hodnoty alebo 30 centov.
  • Ak urobia 80%, potom každý podpis bude mať hodnotu jeden a štvrť normálnej hodnoty alebo 25 centov.
  • Tínedžeri, ak vôbec niečo, sú notoricky nekonzistentní, preto si vytvoria svoj vlastný prerušovaný rozvrh odmeňovania, keď sa motivujú a získajú 90% a bonus, ktorý poskytuje, potom si dajte voľno a majte 1,50€ týždeň a uvedomte si, koľko peňazí práve vyhodili. preč.
 8. 8
  Udržiavanie skóre je veľkou súčasťou tejto hry. Choďte do ich miestnosti aspoň každú druhú noc so zápisníkom a naznačte, že ste pripravení schváliť ich tabuľku.
  • Lehota 21:30 na ich grafe, čo znamená, že ak sa práca do tej doby nevykoná, v grafe na to nie je žiadny kredit, môže byť užitočná pre deti vo veku 10-11 rokov.
  • Napríklad „Zuby si čistia pred spaním“ možno nestihnete vykonať včas, aby ste získali kredit v grafe, ale stále sa môže vyžadovať, aby to urobili. Život je plný termínov a pokút za meškanie. Tiež by ste sa to mohli teraz naučiť.
  • Moji 14, 16 a 18 -roční majú termín 22:00, väčšinou preto, že nechcem čakať celú noc, kým dokončia svoje úlohy.
  • Tieto nočné návštevy sú mojou príležitosťou porozprávať sa s každým dieťaťom o jeho dni, jeho úspechoch a bojoch, povzbudiť ho pri vypĺňaní tabuľky a dobrom pokroku, ktorý robí. Podľa môjho odhadu má táto návšteva väčšinu nocí pre nich väčšiu hodnotu ako peniaze.
 9. 9
  V sobotu im odovzdajte nový graf a zaplatte im v sobotu v noci. Mám rád, keď mi peniaze vypália dieru v mysli a vo vrecku, aby som zistil, či budú môcť budúci víkend mať peniaze na aktivity s priateľmi a podobne. Je to boj, ktorý musia zvládnuť. Oneskorené uspokojenie je kľúčom k finančnému úspechu.
 10. 10
  Táto skúsenosť s výplatou je tiež dobrou príležitosťou na diskusiu o platení desiatkov, platbe za dlhodobé úspory, platbe za strednodobé sporenie a platbe za krátkodobé sporenie, často 10% v každej kategórii. Potom môžu ísť minúť zvyšok na všetko, čo musia mať.
 11. 11
  Predstavenie tohto plánu svojim starším dospievajúcim je chúlostivá záležitosť a malo by sa s ním zaobchádzať veľmi opatrne. Najlepšie je to predstaviť ako príležitosť pre nich získať trochu peňazí navyše a dostať nás (ich rodičov) z chrbta ohľadom niekoľkých úloh v grafe. Ak to urobia včas, nebudeme ich obťažovať, ale ak to neurobia, možno to budú musieť urobiť aj naďalej, my ich naštveme a oni nezískajú kredit v grafe. Spočiatku používanie grafu môže/malo by byť pre nich čisto dobrovoľnou možnosťou, ale väčšina tínedžerov to neodmietne, najmä keď vysvetlíte funkciu zdvojenia, ktorá robí 90% a viac bez pripomenutí.
  S touto skutočnosťou ich neprebíjajte po hlave
  S touto skutočnosťou ich neprebíjajte po hlave, ale pripomeňte im, ako rýchlo môžu zarobiť peniaze, ak na tom pracujú.
 12. 12
  Prvých pár týždňov bude zážitok pre každého, keď si ujasníte, čo čistá a uprataná miestnosť skutočne znamená a koľko 90% v skutočnosti je.
 13. 13
  Po niekoľkých mesiacoch (alebo keď sa im začne pracovať na dobrom alebo zlom) môžete začať do zmesi pridávať ďalšie stimuly, ako napríklad:
  • Teraz, keď sa zdá, že máte (alebo možnosť mať) trochu peňazí, potrebujeme, aby ste sa o niečo viac postarali o svoje osobné potreby... To znamená, že musíte pomôcť zaplatiť za niektoré veci, ako napríklad špeciálny šampón, zubná pasta, vaša zubná kefka, ktorá stále mizne, nová kefka na vlasy alebo kulma atď.
  • Nezabudnite, že „pomoc pri platbe“ znamená presne to. Rád pracujem na percentách v závislosti od toho, ako dôležité podľa mňa položka je. Napríklad za šampón pre obchodné domy šťastne zaplatím 90%, ale ak budú musieť mať prémiový šampón a kondicionér do salónu, mohol by som zaplatiť 50%. To isté s oblečením. Ak majú 20 tričiek, ale musia mať inú a je to trochu výstredné, škaredé alebo vysiela zlú správu, mohol by som ponúknuť 0-25%, ale ak chodíme do školy nakupovať veci, ktoré skutočne potrebujú, som za to 70-90% v závislosti od situácie. Všeobecne platí, že pre kvalitné školské oblečenie som na 70%. Čím starší tínedžeri dostanú, tým viac by sme mali očakávať, že prispejú.
  • Pomôcť im naučiť sa hodnotu peňazí a ako ich rozhodnutia ovplyvňujú ich míňanie peňazí je dôležitá životná lekcia. Nákup tovaru vo výpredaji alebo generík, kde je hodnota porovnateľná, je životne dôležitý pre ich finančný úspech.
  • Sledovanie toho, koľko zarábajú, koľko ušetrili a koľko majú v peňaženke, je tiež životne dôležitou zručnosťou, ktorá im pomôže lepšie hospodáriť s peniazmi.
  • Plánovanie veľkých udalostí, ako je letný tábor, plesy, turné s ich vystupujúcou skupinou atď., Im pomôže pochopiť, ako čas a peniaze spolupracujú.
 14. 14
  Keď začnú cítiť štipku vzácnych peňazí, povzbudzujte ich a jemne im pripomínajte, koľko peňazí je v pláne, AK urobia svoju časť. Napríklad 12 -ročný muž s 20 zamestnaniami týždenne môže zarobiť 450€ za rok, ak sa pohybuje v rozmedzí%90 každý týždeň. S touto skutočnosťou ich neprebíjajte po hlave, ale pripomeňte im, ako rýchlo môžu zarobiť peniaze, ak na tom pracujú.

Tipy

 • Keď sa idem porozprávať so svojimi tínedžermi, vezmem si so sebou notebook a pero, pretože majú vždy také dobré nápady a návrhy, ktoré si rád zapisujem a premýšľam o nich. Neznášam, keď môj tínedžer hovorí: „Hovoril som ti o tom“ a úplne som zabudol.... Takže si veci zapisujem.
 • „Izba je čistá a uprataná“ v mojej definícii zahŕňa celý dom, garáž, autá a dvor. Potrebujú odložiť všetky svoje veci na správnom mieste úhľadným, čistým a usporiadaným spôsobom. To znamená, že bunda ponechaná v aute alebo topánky zanechané pri kuchynskom stole alebo batoh na zemi na zlom mieste naznačujú, že ich izba nie je čistá a uprataná. Postarajte sa o ich veci a je to jednoduché.
 • „Dobrá zákruta“ je ako to, čo by urobili skauti... vieš pomôcť starému človeku cez ulicu... Nie celkom, ale áno, možno... Čo to skutočne znamená, je požičať ceruzku spolužiakovi. alebo pomôcť novému študentovi nájsť triedu alebo nosiť veci pre učiteľa alebo iného dospelého, ktorý jednoznačne potrebuje pomoc, držať sa dieťaťa, ktoré sa začína vyberať, alebo byť priateľské k dieťaťu, ktorému sa každý vyhýba. Dostanete nápad. Buďte nápomocní a dostatočne všímaví, aby ste našli tieto príležitosti mimo domova.
 • Nechajte hru pozitívnu a ďalšiu na jednoduchej strane. Nekomplikujte úlohy, aby bola malá šanca na úspech. Nenechajte sa však unáhliť ich reptaním a sťažovaním sa, keď viete, že to, čo je na grafe, je v ich schopnostiach dokončiť.
  Pomôcť im naučiť sa hodnotu peňazí
  Pomôcť im naučiť sa hodnotu peňazí a ako ich rozhodnutia ovplyvňujú ich míňanie peňazí je dôležitá životná lekcia.
 • „Denné jurisdikcie“ V našom dome máme pracovné koleso, ktoré každý týždeň otáčame s menami v strede a vonkajšími časťami domu. Medzi oblasti môžu patriť: rodinná izba, kuchyňa, obývačka, hala, kúpeľňa... získate predstavu. Každá izba má na nenápadnom mieste vyvesenú kartu, ktorá hovorí, čo je potrebné pre túto „jurisdikciu“ urobiť.
 • Pri zaraďovaní povinností alebo zamestnaní myslite na každú z týchto položiek pozitívne. Ako to charakterizujete, keď je to ideálne. Napríklad: Spálňa je čistá a usporiadaná. Nemyslite si, že „miestnosť nie je neporiadna“, zamerajte sa na pozitívne. Ďalším príkladom je: „Stôl a pulty sú vymazané čisté a suché“ namiesto „Žiadne odpadky, škvrny alebo škvrny na pulte“ Zamerajte sa na to, čo chcete, nie na to, čo nechcete. Môžete naučiť, čo znamená „vymazať a vysušiť“, ale zamerať sa na to, čo chcete.
 • Do príbehu o úspechu sme zapojili nášho 15 -ročného syna, ktorý nemal peniaze, ale bol tiež silne zapojený do stredoškolského muzikálu, ktorý si vyžadoval skúšky každú noc a v sobotu. Často bol na skúške do 22:00. Netreba dodávať, že bol dosť zaneprázdnený pokusom zapadnúť medzi všetko domáce úlohy. Jeho telefónny účet bol splatný a nemal peniaze. - Požadujeme, aby platili 7,50€ mesačne, aby dotovali celé náklady na telefón. Ak nezaplatí do 5. v mesiaci, držíme mu telefón, kým nepríde s hotovosťou. Po 2 mesiacoch telefón odpojíme. - Vedel to a súhlasil, ale rozptýlil sa a zabudol odložiť peniaze. Účet bol splatný a museli sme mu vziať telefón. Bol to smutný deň. Na druhý deň sa však stal zázrak. Bol hore o 5:30, aby si mohol vybaviť domáce práce, pretože vedel, že v noci bude na skúške do 22:00. Tri dni za sebou bol hore o 5:30 ráno. V dňoch, keď sa vrátil domov v rozumnú hodinu, metodicky spracoval všetky svoje práce a na konci týždňa bol v rozmedzí 95%, čo mu umožnilo zaplatiť účet za mobilný telefón. a navyše mať nejaké peniaze navyše. Príležitostne si spomenieme na túto skúsenosť, keď povie, že nemá čas. Usmeje sa a spomenie si, ako veľmi bol schopný zapadnúť do svojho dňa aj so skúškami.
 • „Pozri - urob to“ je spravidla doma a malo by trvať 2 minúty alebo viac. Sú veci, ktoré jednoducho treba urobiť. Rovnako ako zametať neporiadok v kuchyni, kde sa niečo rozlialo a zostalo, alebo odložiť hračky, ktoré zanechali malé deti, alebo spárovať ponožky, alebo odpojiť záchod, alebo priniesť odpadkové koše, alebo vyniesť smeti z kuchyne alebo vymeniť plienku bez toho, aby ste o to požiadali, povysávajte ten neporiadok v aute. Kľúčové je, že to nemôže byť niečo, čo je už priradené niekomu inému. Prvýkrát dávam kredit, ak to urobí, ale mal by to mať niekto iný. Ale nikdy viac. To ich povzbudzuje k premýšľaniu o tom, čo je potrebné urobiť, ale nebolo to konkrétne určené.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Asi 10-15 minút na dieťa najmenej každú druhú noc a zhruba 15-20 minút v sobotu.
 • Papierová ceruzka
 • Kalkulačka v sobotu
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail