Ako ušetriť peniaze na cestovanie?

Svoje cestovné úspory môžete naštartovať znížením výdavkov
Svoje cestovné úspory môžete naštartovať znížením výdavkov, rozpočtovaním peňazí a výberom lacnejších možností cestovania a ubytovania.

Mnoho ľudí sníva o tom, že raz budú cestovať po svete, ale je ťažké ušetriť peniaze na cestovanie tak často, ako by ste chceli. Ak chcete začať šetriť na svoju cestu snov alebo nadchádzajúcu dovolenku, je ľahké začať cestovať. Svoje cestovné úspory môžete naštartovať znížením výdavkov, rozpočtovaním peňazí a výberom lacnejších možností cestovania a ubytovania.

Metóda 1 z 3: Rýchle šetrenie peňazí

 1. 1
  Vkladajte peniaze z každej výplaty automaticky na svoj sporiaci účet. Rozhodnite sa, koľko si môžete dovoliť ušetriť, napríklad 5-10% zo svojho príjmu. Akonáhle dostanete peniaze, presuňte tieto peniaze z bežného účtu na úspory, aby ste ich nemohli minúť. Uistite sa, že sa zaviažete ušetriť rovnakú alebo zvyšujúcu sa sumu každý mesiac, aby ste si vytvorili úspory.
  • Možno budete môcť podať papierovanie svojmu zamestnávateľovi tak, aby určité percento z vašej výplaty bolo „priamo uložené“ na váš sporiaci účet, a nie na bežný účet. Vďaka tomu nebudete musieť peniaze prevádzať sami.
 2. 2
  Znížte zbytočné výdavky, aby ste zvýšili sumu, ktorú môžete ušetriť. Skúste obmedziť sumu, ktorú míňate na nepodstatné veci, ako je zábava, večera v reštaurácii alebo všeobecné nákupy. Vyhnite sa návšteve klubov, barov alebo kín, kým nebudete mať dostatok peňazí na výlet- a ak pôjdete do kina, prineste si vlastné občerstvenie a sadnite si na štandardné sedadlá; za sledovanie filmu v 3D alebo jedenie predraženého občerstvenia na prémiových sedadlách si nemusíte priplatiť. Na konci mesiaca presuňte peniaze, ktoré ste neminuli z bežného účtu, do svojich úspor.
  • Ak napríklad miniete 110€ mesačne na stravovanie v reštauráciách, môžete to obmedziť na 37€ mesačne a pridať 75€ navyše k svojim úsporám.
  Spoločné priestory s nadmernými výdavkami

  Stravovanie v reštauráciách: Skúste sa zaviazať, že budete variť doma aspoň päť nocí týždenne, aby ste ušetrili na nákladoch na jedlo.

  Predplatné: Ak ich nepoužívate, zrušte predplatné, ako sú služby streamovania televízie a hudby a predplatné časopisov, aby ste za ne neplatili mesačne!

  Zábava: Vynechajte obvyklé zábavné aktivity, ako napríklad popíjanie nápojov s priateľmi alebo sledovanie filmu v divadle. Radšej tieto peniaze preneste do úspor na cestu.

 3. 3
  Nájdite si brigádu na financovanie cesty, ak máte voľný čas. Ak máte vo svojom dni viac času a nedokážete dosiahnuť svoj cieľ úspor prostredníctvom rozpočtovania, požiadajte o prácu v reštaurácii, bare alebo maloobchode. Tieto práce majú spravidla flexibilný rozvrh a vyplácajú niečo nad minimálnu mzdu, čo vám umožní ušetriť ďalších 150€-370€ mesačne, v závislosti od zamestnania a množstva práce.
  • Práce ako čakanie na stole a barmanstvo sú obľúbené pre rýchle zarábanie peňazí, pretože často dostanete tipy na hotovosť a môžete začať šetriť okamžite. Tieto práce vám tiež umožňujú pracovať cez víkendy a večery, ak máte dennú prácu.
  Ako ušetriť peniaze
  Skúste sa obrátiť aj na svojho poskytovateľa telefónov a zvoliť si najlacnejší dostupný plán, ako ušetriť peniaze.
 4. 4
  Predajte použité knihy, oblečenie a nábytok a zarobte si tak peniaze navyše na cestu. Prejdite si položky a zistite, čo už nechcete alebo nepotrebujete. Hľadaj miesta, ako sú zásielkové obchody a obchody s knihami na predaj oblečenia a kníh. Ak chcete tieto položky predávať sami, usporiadajte ich v garáži alebo ich zverejnite na online trhovisku, ako sú napríklad Facebook Marketplace, Craigslist, Gumtree, eBay alebo Amazon.
  • Uistite sa, že všetky položky, ktoré sa pokúšate predať, sú v dobrom stave, bez poškodení alebo chýbajúcich dielov.
 5. 5
  Zavolajte poskytovateľom nástrojov a zistite, ako môžete znížiť svoj účet. Väčšina energetických spoločností sleduje, koľko plynu, vody a elektriny spotrebujete, a môže mať návrhy na zníženie nákladov. Skúste nechať zhasnuté svetlá, urobte kratšie sprchy a naprogramujte termostat tak, aby sa upravil na chladnejšiu alebo teplejšiu teplotu, keď nie ste doma.
  • Skúste sa obrátiť aj na svojho poskytovateľa telefónov a zvoliť si najlacnejší dostupný plán, ako ušetriť peniaze. To vám môže ušetriť ďalších 22€-37€ mesačne.
 6. 6
  Choďte verejnou dopravou alebo choďte pešo, aby ste znížili náklady spojené s jazdou. Ak obvykle jazdíte autom, pozrite sa na cestovný poriadok autobusu alebo vlaku a zakúpte si lístok na používanie mestskej hromadnej dopravy. V prípade blízkych destinácií skúste ísť na bicykli alebo pešo, aby ste sa dostali tam, kam potrebujete. Môžete tak ušetriť na parkovacích lístkoch, platbách za benzín a akýchkoľvek mechanických problémoch. V závislosti od toho, kde žijete, vám verejná doprava môže ušetriť až 9700€ ročne!
  • Bežne stoja mesačné dopravné lístky približne 37-75€ a dajú sa použiť na zaplatenie viacerých ciest za deň.
  • Ak ste študent, overte si na svojej univerzite, či môžete použiť svoj študentský preukaz na bezplatné alebo zľavnené lístky.
  • Niektorí zamestnávatelia poskytujú stimul dochádzania za zamestnancami, ktorí cestujú verejnou dopravou, aby pokryli náklady na cestovný lístok. Pred kúpou lístka sa určite opýtajte svojho manažéra, či je to možné!

Metóda 2 z 3: Rozpočet na cestu

 1. 1
  1 mesiac pozorne sledujte svoje výdavky, aby ste zistili, kam pôjdu vaše peniaze. Pomocou aplikácie zadajte všetky svoje nákupy alebo si zapíšte, koľko miniete do poznámkového bloku. Nezabudnite si všetko zaznamenať a uložiť si všetky potvrdenia, aby ste si mohli kategorizovať, kde míňate väčšinu peňazí.
  • Ak nechcete čakať mesiac, kým začnete so sporením, skúste si prezrieť bankové výpisy za posledný mesiac a zistiť, koľko utrácate.

  Tip: Stiahnite si aplikáciu na zostavovanie rozpočtu, napríklad Mint, You Need a Budget alebo Mvelopes, aby ste mohli sledovať svoje výdavky na cestách.

 2. 2
  Rozhodnite sa, koľko peňazí chcete na cestu ušetriť. Začnite skúmať svoje očakávané výdavky na cestu, ako sú letenky, ubytovanie, jedlo, zábava a doprava v destinácii. Spravidla plánujte ušetriť asi 300€ za míňanie peňazí na každý týždeň cesty, plus ďalšie peniaze na dopravu a ubytovanie po celú dobu.
  • Ak by ste napríklad plánovali mesačný výlet do zahraničia, mali by ste ušetriť najmenej 1120€ za vynaložené peniaze plus náklady na let a hotelovú izbu.
  • Aj keď sa zaobídete s menšími výdavkami, je lepšie mať viac, ako potrebujete. Keď sa vrátite zo svojej cesty, vždy môžete tieto peniaze navyše vložiť na ďalšiu cestu.
  Ale je ťažké ušetriť peniaze na cestovanie tak často
  Mnoho ľudí sníva o tom, že raz budú cestovať po svete, ale je ťažké ušetriť peniaze na cestovanie tak často, ako by ste chceli.
 3. 3
  Vytvorte si podrobný rozpočet, ktorý zahŕňa úsporu cestovných nákladov. Vezmite informácie, ktoré ste získali zo sledovania svojich výdavkov, a rozdeľte ich do kategórií. Rozpočet peniaze na fixné výdavky, ako je nájom alebo hypotéka, verejné služby, internet, doprava, úspory a poistenie. Potom zaraďte kategóriu výdavkov, ktoré kolíšu, napríklad nákupy, zábava a stravovanie v reštauráciách.
  • Nezabudnite ušetriť ako „fixný“ výdavok, pretože sa budete musieť každý mesiac na cestu zaviazať ušetriť určitú sumu.
 4. 4
  Kreditné karty s odmenami používajte iba vtedy, ak môžete výdavky okamžite splatiť. Existuje množstvo kreditných kariet, ktoré ponúkajú body za odmeny a cashback za výdavky súvisiace s cestovaním, ako sú letenky a hotelové izby. Mali by ste sa však snažiť vyhnúť sa zadlžovaniu svojej cesty, pretože vysoké úrokové sadzby môžu negovať peniaze ušetrené z cashbacku alebo odmien.
  • Ak plánujete použiť kartu odmien na nákup niečoho na cestu, preveďte peniaze priamo zo svojho sporiaceho účtu, aby ste kartu zaplatili čo najskôr.

Metóda 3 z 3: Menej výdavkov na cestu

 1. 1
  Cestujte mimo sezónu, aby ste ušetrili na letenkách a ubytovaní. Väčšina turistických destinácií je počas obľúbených prázdnin, ako sú prázdniny a školské prázdniny, rušnejšia. Skúste cestovať počas menej obľúbených mesiacov, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od destinácie. Pred rezerváciou letu si urobte online prieskum, aby ste zistili, kedy je pre toto miesto hlavná sezóna.
  • Ak sa chystáte ísť do sezónnej destinácie, napríklad do lyžiarskeho strediska, skúste si naplánovať najlepšie ceny na úplný začiatok alebo koniec sezóny.
 2. 2
  Buďte flexibilní vo svojich dátumoch cesty a získajte najlepšie ponuky leteniek. Keď hľadáte let, nezabudnite vybrať možnosť „flexibilných“ dátumov. To znamená, že by ste boli ochotní letieť v ktorýkoľvek deň v týždni bez ohľadu na dĺžku cesty. Skúste vyhľadať lety na súhrnných webových stránkach, ako sú Momondo a Kayak, ktoré majú flexibilné možnosti.
  • Ak potrebujete odlet alebo príchod v určitý deň, pokúste sa urobiť druhú časť cesty flexibilnou, aby ste ušetrili nejaké peniaze.
 3. 3
  Zostaňte v hosteli, nie v hoteli, aby ste ušetrili peniaze na hotelových izbách. Ak sa chystáte do obľúbenej turistickej destinácie, skúste vyhľadať dostupnosť v ubytovniach, ktoré majú spoločné spanie a spoločné priestory. Ak vám vyhovuje zdieľanie miestnosti alebo kúpeľne s neznámym človekom na niekoľko nocí, je to skvelá voľba.
  • Nezabudnite si pred rezerváciou pobytu vyhľadať recenzie hostela, najmä ak cestujete sami. Ak predchádzajúci hostia nahlásili, že sa necítia bezpečne, alebo vám boli ukradnuté veci, rozhodnite sa pre inú možnosť ubytovania.

  Tip: Webové stránky ako AirBnb a Couchsurfing.com môžu tiež poskytnúť lacné miesta na krátkodobý pobyt, ak ste ochotní zdieľať životný priestor s niekým iným.

  Spravidla plánujte ušetriť asi 300€ za míňanie peňazí na každý týždeň cesty
  Spravidla plánujte ušetriť asi 300€ za míňanie peňazí na každý týždeň cesty, plus ďalšie peniaze na dopravu a ubytovanie po celú dobu.
 4. 4
  Navštívte atrakcie a udalosti, ktoré nemajú vstupné. Keď ste v novom meste, navštívte miesta, ako sú múzeá a verejné výstavy, ktoré bežne v niektoré dni v týždni nemajú vstupné. Ak si nie ste istí, kam ísť, skúste online vyhľadať „čo robiť zadarmo“ v meste, kde sa nachádzate.
  • Napríklad múzeá v New Yorku majú raz za mesiac vstup zdarma. Napriek tomu, že v dnešnej dobe bývajú preplnené, je to skvelý spôsob, ako si pozrieť výstavy umenia, histórie alebo vedy bez použitia peňazí.
 5. 5
  Pred kúpou vstupeniek na akcie alebo atrakcie si vyhľadajte zľavy online. Ak plánujete navštíviť populárne turistické atrakcie, najskôr online vyhľadajte názov atrakcie a slovo „kupón“ alebo „zľava“. Na vyhľadanie špeciálnych zliav na lístky použite stránky ako Groupon alebo skupiny členov ako AAA a AARP.
  • Môžete tiež získať zľavy alebo body za odmeny za používanie kreditnej karty na nákup lístkov. Majte však na pamäti, že kartou by ste mali zaplatiť čo najskôr, aby ste sa vyhli poplatkom za úroky.

Tipy

 • Pred odchodom sa uistite, že vaše tašky nie sú príliš ťažké. Ak vážia viac ako špecifickú hmotnosť, možno budete musieť použiť časť svojich peňazí na zaplatenie poplatku za odbavenú batožinu!

Súvisiace články
 1. Ako sa vyhnúť porušovaniu turistických víz b2?
 2. Ako sa zbaliť na výlet?
 3. Ako sa pripraviť na zimnú túru?
 4. Ako sa zbaliť na výlet?
 5. Ako sa zbaliť na školský výlet cez noc (pre dospievajúce dievčatá)?
 6. Ako sa zbaliť na školský výlet cez noc?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail